• LabTest - Konkursu Wiedzy o Diagnostyce Laboratoryjnej

     • Dzisiaj odbył się I etap Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Diagnostyce Laboratoryjnej LabTest organizowany przez Studenckie Towarzystwo Diagnostów Laboratoryjnych uczelni medycznych z całej Polski. W naszej szkole uczestniczyło w nim 14. uczniów z klasy 3B i 4B.

     • Mistrzostwa Szkoły w tenisie stołowym - 09.02.2024

     • Nauczyciele wychowania fizycznego pani Alina Cichowlas i pan Adam Eichler zorganizowali Mistrzostwa Szkoły w tenisie stołowym 2024.

      W kategorii dziewcząt wzięło udział 16 zawodniczek. Rozegrano 36 męczy, do dwóch wygranych setów, a finał do trzech wygranych setów.

      Podobnie było u chłopców.

      W kategorii dziewcząt:

      1. m Poch Wiktoria

      2. m Karaś Anna

      3. m Wojkiewicz Paulina

      W kategorii chłopców:

      1. m Piasta Marcel

      2. m Przepiórkowski Piotr

      3. m Dydymski Wojciech

     • Bezpieczne Walentynki

     • W piątek 9 lutego uczniowie spotkali się z panią Anną Mendyką pracownikiem Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Środzie Wielkopolskiej. W ramach akcji Bezpieczne Walentynki, pani Mendyka rozmawiała z uczniami o ich bezpieczeństwie.

      Walentynki to świetna okazja, aby przypomnieć ludziom, że powinni dbać o swoje bezpieczeństwo. Temat chorób przenoszonych drogą kontaktów seksualnych nadal jest tematem tabu. Wiele osób podejmując ryzykowne zachowania seksualne, nie zdaje sobie sprawy z konsekwencji

     • Walentynki w LO

     • Tego dnia królował kolor różowy i czerwony, a licealiści chętnie robili sobie zdjęcia w specjalnie przygotowanej ramce do zdjęć

      Było też przyjemnie dla ucha bo na przerwach można było usłyszeć przyjemną muzykę, a nasze amorki z Samorządu Uczniowskiego roznosiły liczne walentynk

     • Filmowy dzień

     • Piątek, 9 lutego obfitował w wiele interesujących wydarzeń w naszej szkole.

      Klasy humanistyczne 1a, 2a, 3a oraz klasa 2c wzięły udział w warsztatach na temat kinematografii bułgarskiej. Spotkanie prowadził prof. UAM dr hab. Wojciech Jóźwiak, slawista bułgarysta. Przedmiotem jego zainteresowań naukowych jest kultura i literatura bułgarska XIX – XX wieku. Uczniowie w trakcie warsztatów obejrzeli film niemy z 1917 „ Miłość jest szaleństwem” oraz film w konwencji kryminału z 2008 roku, „Zift” wg powieści Władisława Todorowa pod tym samym tytułem. W 2009 roku film był oficjalnym kandydatem Bułgarii do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny.

      Klasy 2b, 2e i 3c były w średzkim kinie na filmie Lunana. Szkoła na końcu świata.

     • Sukcesy naszych uczniów w języku niemieckim!

     •  

      W Ogólnopolskim Konkursie Języka Niemieckiego Deutschfreund organizowanym przez JERSZ - Łowcy Talentów udział wzięło 2500 uczniów z całej Polski, w tym 12 osób z naszej szkoły.

      Najwyższe miejsce 10 w województwie zdobyła Karolina Hauke z klasy IIE.

      Karolina otrzymała również Dyplom Uznania za uzyskanie najlepszego wyniku w klasach drugich.

      11 miejsce w województwie zajęła Malwina Osowska, uczennica klasy IVC. Malwina otrzymała jednocześnie Dyplom Uznania za uzyskanie najlepszego wyniku w klasach czwartych.

      Gratulujemy!

     • Olimpiada Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym

     • 3 lutego nasi uczniowie: Kajetan Buziak, Mateusz Piszczatowski, Kamil Szał i Michał Sobierajski brali udział w etapie okręgowym Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym. Wszyscy zaprezentowali się bardzo dobrze uzyskując z testu pisemnego ponad 30 punktów na 50 możliwych. Najlepiej spisał się Kajetan Buziak, który zajął 5 miejsce.

     • Nowy mural

     • Uczniowie naszej szkoły Maria Biniarz, Ania Bączkiewicz, Maja Szczepaniak, Małgosia Kurka, Julia Kuźma, Kasia Senftleben i Janek Wójkiewicz wykonali mural. Korytarz przy bibliotece, to teraz zupełnie inne miejsce, każdy może się o tym przekonać i w niezwykłym otoczeniu poczytać książkę, porozmawiać ze znajomymi.

     • Pożegnanie wspaniałej nauczycielki

     • 6 lutego 2024 roku zmarła Pani Profesor Krystyna Zielińska.

      Pani Krystyna Zielińska była wieloletnią nauczycielką języka polskiego w naszej szkole (1974-1999), prawdziwą nauczycielką i wychowawczynią. Nie szukała poklasku. Cierpliwie, jak rzeźbiarz, kształtowała młodzież na mądrych obywateli, wprowadzała nas w świat literatury i kultury. Zapamiętamy Panią Profesor Krystynę Zielińską jako człowieka życzliwego, mądrego, ciepłego, wrażliwego. Pozostanie na zawsze w pamięci przyjaciół, wdzięcznych uczniów, rodziców i nauczycieli.

     • ETAP DIECEZJALNY OLIMPIADY TEOLOGII KATOLICKIEJ

     • W środę 10.01.2024 r., w Domu Towarzystwa Chrystusowego, odbył się etap diecezjalny XXXIV Olimpiady Teologii Katolickiej pt. Zasady społeczne w nauczaniu Kościoła. Naszą szkołę reprezentowali Iga Szczepaniak z klasy 1b i Paweł Buczma z klasy 4a pod opieką ks. Tomasza Staśkiewicza.

      Po napisaniu testu konkursowego uczestnicy olimpiady uczestniczyli w koncercie kolęd w wykonaniu chóru szkolnego Liceum Ogólnokształcące św. Marii Magdaleny w Poznaniu. Następnie uczestnicy otrzymali z rąk ks. Biskupa Jana Glapiaka pamiątkowe dyplomy oraz nagrody. Reprezentantom naszej szkoły gratulujemy bardzo dobrego wyniku i zachęcamy pozostałych uczniów do wzięcia udziału w przyszłorocznej edycji.

     • Wycieczka klasy 1b

     • We wtorek 09.01.2024 r. klasa IB pod opieką wychowawcy Agnieszki Szymańskiej – Michalak i ks. Tomasza Staśkiewicza udała się na wyjazd do kościoła franciszkanów w Poznaniu. Podziwiali okazały żłóbek bożonarodzeniowy z racji osiemsetnej rocznicy powstania pierwszej szopki zbudowanej przez św. Franciszka z Asyżu. Następnie spędzili czas na integracji na bowlingu.

     • Dzień Patrona 2023

     •  

      W piątek, 22 grudnia w sali sportowej odbyły się uroczyste obchody Dnia Patrona.

      Wśród zaproszonych gości byli: 

      Małgorzata Wiśniewska-Zabłocka wiecestarosta

      Maria Mieszczak wiceburmistrz

      Małgorzata Kaczmarek – Naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu Gminy Środa Wlkp.

      Anna Kicińska – z Wydziału Oświaty, Kultury i Spraw Społecznych Powiatu Średzkiego

      Pani Maria Mielcarzewicz – Prezes Stowarzyszenia Rodzin Powstańców Wielkopolskich

      oraz przedstawiciele Stowarzyszenia: Mariola Jakubowska, Mariola Grzesicka, Maria Kamińska Dorota Szaroleta.

      Po wprowadzeniu sztandarów i powitaniu obecnych, prowadzący akademię Magda Behnke i Paweł Kościelniak zaprosili do wspomnień o tamtych wydarzeniach i ludziach, byli to ludzie zwyczajni, a jednak niezwyczajni. Stawili czoła zaborcy, by Wielkopolska znów stała się częścią wolnej już Polski. By bronić swej tożsamości narodowej, tradycji, historii, … a przede wszystkim przyszłości.

      Podczas akademii uczniowie zaprezentowali wiersze M.Konopnickiej „ Wichry wojny” oraz W. Bełzy „Powstańcza noc”. Chór szkolny wykonał pieśni  "Hej, hej, ułani", "Dzisiaj idę walczyć mamo". Historia Powstania Wielkopolskiego i udział średzian przedstawiono zarówno słowem jak i obrazem - wykorzystano prezentacje i filmy. Na zakończenie akademii Maja Biernat wygłosiła prelekcję o niezwykłych kobietach w czasach Powstania Wielkopolskiego.  Dla nikogo nie jest tajemnicą, że polskie kobiety: matki, siostry, żony, córki, narzeczone wyprawiały swoich mężczyzn na fronty walk. Były też tam obecne… Warto wiec było przypomnieć o ich roli w czasie zwycięskiego zrywu wielkopolskiego i tym samych zachęcić do bliższego – już samodzielnego – zgłębienia tej kwestii.

      Uroczystości zakończyło tradycyjne wspólne kolędowanie. 

       

       

       

       

       

       

     • Koncert świąteczny

     • 21 grudnia w naszym ogólniaku odbył się pierwszy koncert piosenek świątecznych w języku angielskim i niemieckim. W nastrojowej scenerii szkolny chór oraz wszyscy ochotnicy, którzy zgłosili chęć wzięcia udziału w tym wydarzeniu, zaśpiewali najbardziej znane piosenki o tematyce świątecznej. Wśród hitów koncertu można było usłyszeć Last Christmas (Wham!), Mistletoe and Wine (Cliff Richards), Merry Christmas everyone (Shakin Stevens), Let it snow czy All I want for Christmas (Mariah Carrey) grane na bum bum rurkach. Koncert organizowany był przez nauczycielki języka angielskiego i języka niemieckiego, nie mogło więc zabraknąć niemieckiego akcentu w postaci utworu Oh Tannenbaum. Był to pierwszy koncert tego typu w liceum, ale z pewnością nie ostatni!

     • Spotkanie z Mikołajem

     • 13 grudnia po raz 28 dzieci z Szkoła Podstawowa nr 3 im. Ignacego Łukasiewicza w Środzie Wielkopolskiej spotkały się z Mikołajem. Dzieci wraz z młodzieżą LO (klasa 3d z wychowawcą p. Agnieszką Kaczor) wykonywały prace plastyczne - bombki oraz łańcuch na choinkę, którą następnie wspólnie ubrali. Nie zabrakło też Mikołaja i podarunków dla każdego dziecka.

      Dzisiejszy dzień był pełen dobra, radości i wzruszeń.

      Spotkanie to nie odbyłoby się bez pomocy rodziców i zaangażowania uczniów. Dziękujemy!

     • VII Dzień Wolontariusza w CKZiU

     • 5 grudnia w CKZiU w Środzie Wlkp., odbył się VII Powiatowy Międzyszkolny Dzień Wolontariusza. W tym roku przebiegał  pod hasłem "Od Erosa do Tanatosa - pomaganie nie zna granic". Wśród zaproszonych gości byli: Dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej - pani Danuta Wieczorek, Prezes Stowarzyszenia Hospicjum im. Piotra Króla - pani Barbara Król wraz z pełnomocniczką ds. wolontariatu - panią Martą Tomys oraz Prezes PCK Oddziału Rejonowego w Środzie Wielkopolskiej - pani Bogusława Deiksler.​​​​​

      ​​​​​

      Wśród tegorocznych prelegentek znalazły się: dr n. med. Anna Paczkowska - koordynator oddziału ginekologiczno-położniczego Szpitala Serca Jezusowego w Środzie Wielkopolskiej, wolontariuszka pracująca w szpitalu w Bagandu w Republice Środkowoafrykańskiej, p. Tatiana Matuszewska reprezentująca Gminne Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Środzie Wielkopolskiej oraz p. Anna Urbaniak z Fundacji "Mam Marzenie". Obecni byli wolontariusze  z LO, CKZiU, ZSA Środa Wlkp, Szkoły Podstawowej w Słupi Wielkiej, Szkoły Podstawowej im. Ryszarda Wincentego Berwińskiego w Zaniemyślu. Uczniowie CKZiU, ZSR i LO wzięli udział w warsztatach przeprowadzonych przez wolontariuszy ze Stowarzyszenia Jeden Świat. Naszymi gośćmi byli: Evaggelia z Grecji i Elija z Włoch. Młodzież biorąca udział w warsztatach poszerzyła swoją wiedzę na temat pokoju na świecie oraz ochrony środowiska. Podczas dzisiejszego święta można było również włączyć się w zbiórkę na rzecz Mai Kujawy. Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim szkołom, które dostarczyły upominki, z których dochód zostanie przeznaczony na leczenie nóżek chorej dziewczynki.

      Naszą szkołę reprezentowali: Julia Grabowska (1C), Blanka Kałużna i Oliwia Kroll (obie z 2B), Hanna Witaszak (4B), która wystąpiła w części artystycznej, Martyna Michalak i Antoni Nowacki (oboje 3B), Maria Nowicka i Judyta Wrzaskowska (obie 4A), Kinga Konieczna, Aleksandra Skotarczak, Dagmara Stachowiak i Maria Tylska (wszystkie 4B), Aniela Mikrut, Kalina Chorzępa i Maciej Cichy (wszyscy 4D). 

     • Rekolekcje adwentowe

     • W dniach 04.12 – 06.12.2023 r. odbyły się w naszej szkole rekolekcje adwentowe. Pierwszego dnia siostra Magdalena Król posługująca w Domu Pomocy Społecznej w Broniszewicach przybliżyła na czym polega jej działalność w Domu Chłopaków w Broniszewicach. Uwrażliwiła nas na problematykę związaną z niepełnosprawności. W kościele odbyło się nabożeństwo pokutne i Msza Św. celebrowana przez ks. Rafała Walida. Rekolekcjonista przypomniał nam znaczenie koła ratunkowego jakim jest sakrament pokuty i pojednania. Drugiego dnia młodzież działająca w Duszpasterstwie Młodzieży przy parafii pw. św. Mateusza w Poznaniu pokazała bogactwo form działalności duszpasterskiej. W kościele odbyła się medytacja słowno – muzyczna w wykonaniu p. organisty i Zofii Jaskuły z klasy 1B. Ks. Wojciech Lisek zaprosił nas w konferencji do wejścia na adwentową drogę nawrócenia. Trzeciego dnia ks. Tomasz przybliżył nam znaczenie wyjścia na pustynię serca i podjęcia duchowej walki wewnętrznej.

     • Spotkanie z krwiodawcami

     • 24 listopada w restauracji Cechowa odbyło się spotkanie z krwiodawcami z okazji Dni Honorowego Krwiodawstwa PCK. W spotkaniu wzięli udział; Burmistrz Miasta - Piotr Mieloch, Starosta - Ernest Iwańczuk, wicestarosta Małgorzata Wiśniewska- Zabłocka, Zarząd OR PCK, wolontariusze i krwiodawcy.

       

      Prezes OR PCK Bogusława Deiksler przedstawiła historię honorowego krwiodawstwa w Polskim Czerwonym Krzyżu. Następnie wręczane były odznaki :Honorowy Dawca Krwi-Zasłużony dla Zdrowia Narodu, Odznaka Honorowa PCK III stopnia , medal pamiątkowy 65 lat HDK PCK oraz Odznaki Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi, które otrzymali m.in. nasi absolwenci Maria Jaworska (Winiarska) oraz Dawid Korcz.

      Po uroczystości wręczenia odznak, koordynator wolontariuszy Przemysław. Pawęzowski mianował 5 uczniów szkół średnich stałymi wolontariuszami PCK. Wśród nich znalazło się troje uczniów naszego liceum: Aniela Mikrut z klasy 4D, Martyna Michalak i Antoni Nowacki (oboje z klasy 3B). Serdecznie gratulujemy.