• Wystawa „Powstańcy Wielkopolscy, kawalerowie Orderu Virtuti Militari, ofiary ludobójstwa w Katyniu”

     • Od 28 lutego 4 marca w Liceum Ogólnokształcącym im. Powstańców Wielkopolskich można obejrzeć wystawę  „Powstańcy Wielkopolscy, kawalerowie Orderu Virtuti Militari, ofiary ludobójstwa w Katyniu”. Godziny dostępności 7.00 - 15.00. 

      27 grudnia minęła 103. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego.  Wielkopolanie zwyciężyli, bo potrafili stworzyć nowoczesne, dobrze zorganizowane społeczeństwo, które przez lata zaborów skutecznie broniło się przed germanizacją i zdolne było podjąć walkę zbrojną. Wielkopolanie walczyli w powstaniach śląskich i podążyli na odsiecz Lwowa i Małopolski Wschodniej, następnie stali się postrachem wojsk bolszewickich. Wielu z nich za czyny bojowe zostało odznaczonych Orderem Wojennym Virtuti Militari. Przed kolejną próbą przyszło im stanąć we wrześniu 1939 r. – za nieprzejednaną postawę wobec wroga i wierność żołnierskiej przysiędze, zapłacili internowaniem, a potem śmiercią, pochowani w dołach Katynia i Charkowa. Szacuje się, że co piąte nazwisko z tzw. listy katyńskiej związane jest z Wielkopolską. Teraz 24 Powstańców stało się bohaterami wystawy pn. „Powstańcy Wielkopolscy, kawalerowie Orderu Virtuti Militari, ofiary ludobójstwa w Katyniu”. Dodatkowo na wystawie można zapozna się z najważniejszymi faktami dotyczącymi historii ustanowienia Orderu Wojennego Virtuti Militari, wybuchu i przebiegu Powstania Wielkopolskiego oraz zbrodni katyńskiej.

      Wystawa zorganizowana jest  z inicjatywy oddziału poznańskiego Stowarzyszenia „Katyń”, w całości sfinansowana przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego, a zrealizowana przez Wielkopolskie Muzeum Niepodległości. Otwarcie wystawy odbyło się w obecności Pani wice Starosty Małgorzaty Wiśniewskiej-Zabłockiej, kierownika Wydziału Oświaty Małgorzaty Bartkowiak, naczelnika Wydziału Oświaty Gminy Małgorzaty Kaczmarek, Prezes Stowarzyszenia Rodzin Powstańców Wielkopolskich Marii Mielcarzewicz i przedstawicieli stowarzyszenia. Ważnym gościem była Pani Maria Patecka, której ojciec jest jednym z bohaterów upamiętnionych na wystawie.

      W najbliższym czasie w liceum odbędzie się prelekcja „Od Powstania Wielkopolskiego do Ludobójstwa Katyńskiego”, która zostanie  przedstawiona przez dr inż. Wojciecha Bogajewskiego prezesa Stowarzyszenia Katyń w Poznaniu.

     • MATURA 2022

     •  

      Do 7 lutego 2022 roku należy złożyć ostateczną deklarację przestąpienia do egzaminu maturalnego 2022.

      Tegoroczni maturzyści mogą jeszcze, do tej daty, dokonać zmian w złożonych we wrześniu deklaracjach.

      Dla wszystkich chcących przystąpić do matury w maju 2022 r. poniedziałek- 7 lutego jest ostatecznym terminem dokonania zmian lub złożenia deklaracji (absolwenci).😀🧑‍🎓👨‍🎓

     • Konkurs "Wiem jak w banku. Wszystko o pieniądzu".

     • Uczniowie klas trzecich: Monika Pazdrowska, Alicja Tomczak, Dawid Boniecki, Michał Nowicki brali udział w konkursie zorganizowanym przez Polską Agencję Prasową SA z siedzibą w Warszawie oraz otrzymali dyplomy uznania i podziękowania. Konkurs realizowany jest w ramach projektu „Wiem jak w banku. Wszystko o pieniądzu” współfinansowanego przez Narodowy Bank Polski.

      Nasi uczniowie przygotowali różne prace.

      Monika Pazdrowska wiedzę o pieniądzu przekazała w formie prezentacji, którą będziemy mogli obejrzeć na ekranie szkolnego telewizora w holu szkoły.

      Natomiast Alicja Tomczak wraz z Damianem Bonieckim i Michałem Nowickim zaprezentowali możliwość przyswojenia sobie wiedzy o pieniądzu w formie gry planszowej.

      Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie dziękuję za chęć udziału i gratuluję oraz życzę dalszych pomysłów związanych z przedsiębiorczością.

      Alina Cichowlas

     • 103. rocznica powstania wielkopolskiego

     • W piątek 17 grudnia 2021r. w naszej szkole odbył się Dzień Patrona. O godz. 10.00 odbyła się krótka uroczystość przy pomniku Powstańców Wielkopolskich. Został odśpiewany hymn Polski oraz zaprezentowany krótki rys historyczny powstania. W uroczystości uczestniczyli goście: pan Ernest Iwańczuk - Starosta Powiatu Średzkiego, pani Małgorzata Wiśniewska - Zabłocka - Wicestarosta Powiatu Średzkiego, Michał Matelski - członek Zarządu Powiatu, radni powiatowi, pan Paweł Wullert - Przewodniczący Rady Miejskiej, pani Maria Mielcarzewicz - Prezes Stowarzyszenia Powstańców Wielkopolskich, członkowie Stowarzyszenia Rodzin Powstańców Wielkopolskich, przedstawiciele lokalnej prasy. Druga część uroczystości miała miejsce w klasach. W prezentacji wykonanej przez Agnieszkę Kaczmarek, Eweliną Otworowską, Sławomira Brambora i Dominika Leszczyńskiego zawarte zostały ważne informacje dotyczące powstania wielkopolskiego wzbogacone pieśniami i wierszami patriotycznymi. 

     • Spotkanie gwiazdkowe w SP3

     • Już 26 lat młodzież naszego liceum organizuje spotkanie gwiazdkowe dla dzieci ze szkoły specjalnej przy Szkole Podstawowej nr 3 w Środzie Wlkp. Również w tym roku nie mogło zabraknąć spotkania z Mikołajem. W tym roku Mikołaj i elfy - pomocnicy byli z klasy 1d wraz z wychowawcą Agnieszką Kaczor.

     • Mikołajki w LO

     • 6 grudnia w LO zapanował świąteczny nastrój. W każdej klasie można było dostrzec sympatyczne elfy, radosne mikołaje i wszechobecne mikołajkowe akcesoria. Zorganizowano konkurs na najbardziej mikołajkową klasę, który wygrała 1d. Inicjatorem Mikołajek był Samorząd Uczniowski LO. 

     • Stypendium USKI

     • Dziękujemy za wszystkie głosy oddane na Wiktorię Gralę z klasy 2a w programie stypendianym USKI. Cieszymy się, że Wiktoria została laureatką programu. 

      Gratulujemy Wiktorii!

     • Liceum biało-czerwone

     • Święto Niepodległości w Liceum Ogólnokształcącym im. Powstańców Wielkopolskich miało w tym roku bardzo uroczysty charakter. W przeddzień święta państwowego w liceum zapanowały biało – czerwone barwy. Korytarze szkoły, gazetki, sale, okna były przyozdobione flagami narodowymi, rozetkami, życiorysami znanych polityków zaangażowanych w odbudowę Polski i plakatami patriotycznymi. Tego dnia nawet uczniowie i nauczyciele ubrali się w narodowe barwy.

      Obchody Święta Niepodległości rozpoczęły się Szkolnym Konkursem Recytatorskim zorganizowanym przez klasę humanistyczną. W konkursie brało udział kilkunastu uczniów, a rywalizację wygrali Dominik Danilewicz z 3d i Dagmara Stachowiak z 2b. Drugie miejsce przypadło Marcie Glabus z 3g, a trzecie Dominice Bartkowiak z 3d.

      Następnie odbyły się obchody Święta Niepodległości na hali gimnastycznej. Po teoretycznym przedstawieniu wydarzeń przez Mateusza Piszczatowskiego i Nikolę Andrzejewską z klasy 2a, punktualnie o 11.11 nastąpiło uroczyste odśpiewanie hymnu w ramach projektu „Szkoła do hymnu”.

     • Rozwiązanie konkursu mitologicznego

     • 10 listopada w auli LO odbyło się rozstrzygnięcie szkolnego konkursu mitologiczngo "Na Olimpie". Wzięło w nim udział w 24 uczniów z klas 1-3. Najlepiej z mitologicznymi wyzwaniami poradzili sobie Natalia Tańska z klasy 3A, drugie miejsce zajął Dominik Danilewicz z 3D, a miejsce trzecie przypadło Natalii Stawskiej z klasy IB. Konkurs przygotowały polonistki p. Agnieszka Kaczmarek, p. Ewelina Otworowska oraz p. Natalia Olkiewicz- nauczycielka filozofii.

      Zwycięzcom gratulujemy!

     • Wycieczka klasy IC do Bazyliki Archikatedralnej, Bramy Poznania i kręgielni

     • W środę 10 listopada uczniowie klasy IC pod opieką wychowawczyni p. Beaty Szymańskiej i ks. Tomasza Staśkiewicza udali się na zwiedzanie Ostrowa Tumskiego w Poznaniu. Podczas wycieczki zwiedzali Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego – Bramę Poznania. Przypomnieli sobie historię początków państwa polskiego jakie związane są z Poznaniem. Następnie zwiedzili Bazylikę Archikatedralną. Udało się wejść do podziemi, w których spoczywają zmarli Arcybiskupi i Biskupi poznańscy, a które są bardzo rzadko otwarte do zwiedzania. Wyjazd zakończył się integracją na kręgielni.

     • Spotkanie z autorką Klaudią Bianek

     • Środa 10 listopada była dniem wyjątkowym dla naszego liceum. Dzięki inicjatywie i zaangażowaniu Pani Joanny Odalanowskiej udało się zaprosić i zorganizować spotkanie autorskie z pisarką Klaudią Bianek. Klasa humanistyczna miała niepowtarzalną okazję poszerzyć swoją wiedzę w zakresie czytania książek, ale także ich tworzenia. Jak napisać książkę, jak wygląda współpraca z wydawnictwem i skąd czerpać inspiracje. Była to bardzo cenna wiedza. Po spotkaniu p. K. Bianek rozdawała autografy. Tym którzy jeszcze nie mieli okazji zapoznać się z jej twórczością zapraszamy do biblioteki w naszym liceum. Pani Klaudia Bianek jest autorką wielu ciekawych książek. Najpopularniejszym cyklem autorki jest seria pt. „Jedyne takie miejsce” w której skład wchodzą cztery powieści. Każdy tom opowiada o innych bohaterach; w pierwszym „Jedyne takie miejsce” głównymi bohaterami są Lena i Alan, w drugim „Ocalało tylko serce”- Klara i Aleksander, natomiast w trzecim tomie „Przy naszej piosence” bohaterami są Antek i Kornelia, a bohaterami czwartego tomu „Więcej serca niż rozumu” są Krystian i Marta. P. Klaudia jest również autorką serii pt. Życie po Tobie, w której skład wchodzą 3 powieści o następujących tytułach: "Życie po Tobie", "Zawsze i na zawsze", "Taką jaką jesteś" oraz serii pt. Najcenniejszy podarunek, w której skład wchodzą 2 książki: „Najcenniejszy podarunek” oraz „Gwiazdka pełna życzeń”. Kolejną serią jest „Nieobojętność” – pierwszy tom nowej serii „ Jeśli tylko Ty”. Pani Bianek jest również współautorką książki pod tytułem "Szczęście na czterech łapach", która jest zbiorem opowiadań o zwierzętach, które otrzymały ponowną szansę na szczęście. Część z dochodu ze sprzedaży antologii zostanie przekazana na rzecz Fundacji "Przytuliska u Wandy". Niedawno miała premierę kolejna książka autorki pt. „Promyczek na święta”. Życzymy kolejnych sukcesów zawodowych i czekamy na kolejne nowości wydawnicze.

     • Wycieczka do Sądu Okręgowego

     • 9 listopada  klasa  humanistyczna 1a uczestniczyła w rozprawie sądowej w Sądzie Okręgowym w Poznaniu. Sprawa dotyczyła rozboju. Po wydaniu wyroku  uczniowie mogli porozmawiać z panią sędzią, która chętnie odpowiadała na pytania. Później na młodzież czekała nie lada atrakcja - zwiedzanie nowoczesnego  budynku sądu i możliwość porozmawiania z niektórymi pracownikami. Spore wrażenie na licealistach zrobiły nowoczesna sala konferencyjna, a także archiwum sądowe, gdzie sporo dowiedzieli się o pracy archiwisty oraz o zasadach przechowywania dokumentów. 

     • Udział w projekcie "Opatrunek na ratunek"

     • Nasza szkoła we współpracy z Apteką Rodzinną w Środzie Wielkopolskiej przyłączyła się do akcji "Opatrunek na ratunek" organizowanej przez RedemptorisMissio Fundację Pomocy Humanitarnej. Celem jej było wsparcie afrykańskich szpitali prowadzonych m.in. przez polskich misjonarzy w materiały opatrunkowe, środki odkażające i sprzęt medyczny. W środę 03.11 odbyło się przekazanie uzbieranych darów do siedziby Fundacji. Wszystkim, którzy wspomogli realizację projektu składamy serdeczne podziękowania. Koordynatorami projektu byli p. Anna Drzazgowska i ks. Tomasz Staśkiewicz.