• Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej etap diecezjalny

     • W czwartek 20 kwietnia odbył się w budynku Wyższego Seminarium Duchownego Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej w Poznaniu etap diecezjalny Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej. Wzięli w nim udział uczniowie z klasy 3a: Sylwia Stachowiak, Ewa Duszczak oraz Paweł Buczma. Tegoroczna edycja konkursu wymagała dokładnej znajomości Księgi Powtórzonego Prawa i listu do Hebrajczyków. Po rozwiązaniu testu uczniowie wraz z opiekunem ks. Tomaszem Staśkiewiczem zwiedzili katedrę poznańską oraz palatium Mieszka I. Uczestnikom gratulujemy osiągnięcia dobrego wyniku w konkursie i zapraszamy do przyszłorocznej edycji.

     • Podsumowanie akcji "Kup pan szczotkę"

     • Nasza szkoła przyłączyła się do akcji Kup Pan Szczotkę organizowanej przez Redemptoris Missio Fundację Pomocy Humanitarnej. Celem jej było wsparcie afrykańskich szkół i przedszkoli prowadzonych przez polskich misjonarzy w pasty i mydła. Efektem akcji jest fakt, że w jednej z afrykańskich szkół od pięciu lat dzieci codziennie myją zęby. Wszystkie wychodzą na szkolne podwórko, nauczycielka przynosi im wiaderko z wodą, każde z nich nabiera wodę do swojego kubka. Dzieci sięgają do swoich płóciennych woreczków i wyciągają z nich szczoteczki do zębów. Pani nakłada im na szczotki pastę i rozpoczyna się szorowanie! To dla tych dzieci wielka radość i duma, że w swojej szkole na jednej z przerw myją zęby. Wiedzą, że dzięki temu będą mogły cieszyć się pięknym uśmiechem. W środę 19.04 odbyło się przekazanie uzbieranych darów do siedziby Fundacji. Wszystkim, którzy wspomogli realizację projektu składamy serdeczne podziękowania. Koordynatorami projektu był ks. Tomasz Staśkiewicz i pani Anna Drzazgowska. 

     • Laureat INPUT

     • Dominik Danilewicz z klasy 4d pomyślnie przeszedł eliminacje do konkursu INPUT FIZYKA organizowanego przez Fundację na Rzecz Rozwoju Politechniki Poznańskiej zajmując 6 miejsce i zakwalifikował się do finału konkursu. Finał ten odbył się 1.04. 2023 w Aula Magna PUT Poznań. Podczas finału 50 uczestników zmagało się z zadaniami, przygotowanymi specjalnie na tę okazję przez pracowników naukowych PUT. Po konkursowych zmaganiach finaliści i ich opiekunowie wzięli udział w wykładzie „Papier – materiał niezwykły” przygotowanym przez dr inż. Adama Buczka oraz studentów Koła Naukowego Fizyki Technicznej.
      Przez kolejne dni , Dominik i jego nauczycielka fizyki – p. Agata Orłowska, pełni emocji czekali na rozstrzygnięcie konkursu. Poziom uczestników był bardzo wysoki, a o miejscu na podium zadecydowała różnica 2,5 punktów na 100 możliwych do zdobycia. Każde z zadań oceniane było przez jego autora, a następnie suma punktów decydowała o miejscu zajmowanym przez finalistę. W przypadku równej liczby uzyskanych punktów o kolejności decydował punktowy wynik eliminacji. W końcu dotarła do nas wspaniała wiadomość: Dominik został laureatem konkursu INPUT FIZYKA zajmując 5 miejsce.
      Uczeń wraz z nauczycielką zostali zaproszeni i wzięli udział w Gali Finałowej konkursu, podczas której zarówno laureaci, jak i ich opiekunowie uzyskali dyplomy. Laureaci mają też wstęp wolny na wybrany na Wydziale Inżynierii Materiałowej i Fizyki Technicznej kierunek studiów. W spotkaniu wziął udział dziekan wydziału dr hab. Mirosław Szybowicz - profesor PP, mgr Grzegorz Musioł - prezes zarządu Fundacji na Rzecz Rozwoju PP, dr inż. Anna Dębicka, dr Krzysztof Łapsa i mgr Dorota Gołębiewska. Po części oficjalnej przyszedł czas na poczęstunek oraz wymianę doświadczeń i opinii o konkursie z jego organizatorami, uczestnikami i ich opiekunami. Mimo padającego tego dnia rzęsistego deszczu ten dzień przyniósł laureatom i ich nauczycielom wiele pięknych wrażeń.

     • Wykłady na UAM

     • W dniu 31 marca dwie klasy Ic i IIa w ramach współpracy z Instytutem Filologii Słowiańskiej odwiedziły Uniwersytet im. Filologii Słowiańskiej. Młodzież wysłuchała wykładu prof. Dr hab. Ewy Szperlik „Zagrzeb jako bohater i miejsce akcji w literaturze chorwackiej”. Następnie głos zabrała dr Magdalena Baer, która opowiedziała o barokowych listach magnatów, a na końcu uczniowie obejrzeli animacje z Zagrzebskiej Szkoły Animacji.

     • Mistrzostwa z pierwszej pomocy

     • W sobotę 25 marca w CKZiU w Środzie odbyły się III mistrzostwa powiatu z pierwszej pomocy (etap rejonowy). Znakomicie spisała się drużyna liceum w składzie: Norbert Miśkiewicz (2B), Martyna Michalak (2B), Antoni Nowacki (2B), Zofia Idaszek (1A) i Maja Wojciechowska (1A), która zajęła pierwsze miejsce i w nagrodę będzie reprezentować powiat w etapie okręgowym, który pod koniec kwietnia odbędzie się w Poznaniu.

     • Plebiscyt na Najlepszego Sportowca

     • Plebiscyty podsumowujące rok sportowy są okazją do wyróżnienia najlepszych sportowców, którzy swą ciężką pracą i zaangażowaniem, osiągnęli wysoki poziom sportowy. Nasz szkolny plebiscyt pozwala zaprezentować osiągnięcia sportowe uczniów szkoły oraz podziękować i wyróżnić tych, którzy w 2022 roku najbardziej zasłużyli na laury.
      Rok 2022 był rokiem, w którym po dwóch latach pandemii i związanych z nią wyrzeczeń i obostrzeń, stopniowo wszystko zaczęło wracać do normalności. Był to też kolejny rok, w którym nasza szkoła brała udział w XXIII Wojewódzkiej Licealiadzie organizowanej przez Szkolny Związek Sportowy „Wielkopolska”. Jak co roku, startowaliśmy w zawodach szczebla powiatowego, rejonowego i wojewódzkiego.
      W roku tym nasi uczniowie reprezentowali również powiat i województwo w zawodach organizowanych przez Ludowe Zespoły Sportowe. Miło nam poinformować, że w klasyfikacji generalnej województwa wielkopolskiego zajęliśmy czwarte miejsce, a więc o jedną pozycję wyżej niż przed rokiem.
      Najlepszych sportowców szkoły wybierają nauczyciele wychowania fizycznego. Ponieważ jest to plebiscyt szkolny, w pierwszej kolejności brane były pod uwagę osiągnięcia w zawodach szkolnych i zdobywane tam punkty, a w dalszej kolejności sukcesy sportowców w dyscyplinach sportowych, których nie ma w kalendarzu imprez Szkolnego Związku Sportowego i Wielkopolskiego Zrzeszenia LZS. Pod uwagę również brany był aktywny udział w zajęciach wychowania fizycznego oraz frekwencja.
      Oto 10 najlepszych:
      1. Michalina Ignaszak
      2. Marcin Kaczor
      3. Matylda Wróblewska
      4. Jakub Socha
      5. Vanessa Węcławiak
      6. Weronika Przewoźniczak, Maciej Leporowski
      7. Oliwia Mazur, Martyna Hamrol
      8. Aleksandra Banaszak
      9. Aleksandra Świątek, Maja Duszczak
      10. Barbara Szafran
      Dodatkowo honorowani są uczniowie, którzy kończą w tym roku edukację w liceum i wielokrotnie reprezentowali szkołę w zawodach sportowych. A ponad to swoją postawą oraz zaangażowaniem na rzecz szkoły są wzorem dla swoich kolegów oraz koleżanek.
      Oto oni :
      1. Nicole Węcławiak
      2. Julia Wincenciak
      3. Magdalena Dolniak
      4. Martyna Kmieciak
      5. Ivan Betrezka
      6. Paskal Paczyński
      7. Borys Piasta

     • Tydzień Integracji

     • W dniach 20-24 marca w średzkich szkołach odbywał się Tydzień Integracji zorganizowany przez
      Młodzieżową Radę Miejską w Środzie. Uczniowie szkół średnich i podstawowych rywalizowali ze sobą
      w grach zespołowych oraz w tenisie stołowym. Liceum było gospodarzem dwumeczu w piłkę nożną
      pomiędzy gospodarzami i drużyną Hipolita (tylko te dwie drużyny zgłosiły się do zawodów). Obydwa
      mecze wygrali goście. Pierwszy 3:2, w rewanżu 3:1. Po zakończonych spotkaniach zawodnicy strzelali
      rzuty karne, w nich lepsi byli licealiści, którzy zwyciężyli 4:3. We wtorek w sali sportowej Zespołu
      Szkół Rolniczych rywalizowali koszykarze z czterech szkół średnich. Nasza drużyna zajęła trzecie
      miejsce. W środę w ZSA odbyły się zawody w tenisie stołowym. W kategorii dziewcząt złoty medal
      zdobyła nasza zawodniczka - Ania Karaś, a brązowy w kategorii chłopców – Marcel Piasta. Również
      w środę w sali sportowej liceum miał miejsce turniej szkół podstawowych w „zbijaka”. W czwartek w
      sali sportowej Szkoły Podstawowej nr 3 grali piłkarze ręczni. Nasi szczypiorniści zdobyli brązowe
      medale ustępując Hipolitowi i Rolibudzie. W ostatnim dniu Tygodnia Integracji w piątek 24 marca w
      CKZiU grali siatkarze. Nasi zawodnicy (i zawodniczki) zdobyli srebrny medal. Warto nadmienić, że po
      raz pierwszy zorganizowana impreza sportowa okazała się bardzo udanym przedsięwzięciem i w
      następnych latach będzie z pewnością kontynuowana. Duże słowa podziękowania należą się
      Kajetanowi Buziakowi i Mateuszowi Piszczatowskiemu, którzy jako działacze Młodzieżowej Rady
      Miejskiej byli współorganizatorami akcji.

     • Rekolekcje szkolne 2023

     • W dniach 20.03 – 22.03.2023 r. odbyły się w naszej szkole rekolekcje wielkopostne. Przez okres ćwiczeń duchowych przeprowadził nas ks. Jan Markowski. W konferencjach ascetycznych przypomniał czym jest Kościół i jak można na niego patrzeć z różnych perspektyw. Mieliśmy okazję poznać czy jest Piesza Poznańska Pielgrzymka na Jasną Górę oraz posłuchać o piosenkach religijnych anglojęzycznych. Zwieńczeniem czasu duchowego zatrzymania była Msza Św. sprawowana w intencji społeczności Liceum.

     • Pielgrzymka maturzystów na Jasną Górę

     • W poniedziałek 20. marca grupa dwudziestu czterech maturzystów udała się pod opieką p. Marioli Litki, p. Grzegorza Kasprzaka i ks. Rafała Kordusa na Jasną Górę do Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej. O godz. 11.00 uczestniczyli w Mszy Św. z uroczystości św. Józefa Oblubieńca NMP podczas której prosili o pomyślne zdanie egzaminu dojrzałości. Czas spędzony w jasnogórskim klasztorze był okazją do podjęcia refleksji nad ważnymi decyzjami życiowymi jakie będą musieli podjąć w najbliższym czasie. Pielgrzymka przypadła w ważny dla klasztoru dzień jakim jest rozpoczęcie Roku Jubileuszowego o. Augustyna Kordeckiego w 350. rocznicę śmierci i 420. urodzin. To uwieczniony na kartach „Potopu” Henryka
      Sienkiewicza obrońca klasztoru przed potopem szwedzkim, którego kard. Wojtyła nazwał heroicznym zakonnikiem, który „na wiele stuleci nauczył polskie pokolenia niepodległości ducha”.

     • Mistrzostwa LZS w piłce koszykowej chłopców 2023 Nietążkowo

     • Po zaciętej rywalizacji w zmaganiach grupowych chłopcy zajęli 5/6 miejsce. Podobnie jak w przypadku dziewcząt zabrakło szczęścia. Wyniki meczy:

      LO Środa : Nietążkowo 8:20

      LO Środa : Szamotuły po dogrywce 19:21

      Szkołę reprezentowali: Borys Piasta, Ivan Berezka, Paskal Paczyński, Konrad Łuczak, Marcin Kaczor, Szymon Dawicki, Antoni Janicki, Wiktor Nowak, Kacper Bartkowiak, Mikołaj Stróżewski. Serdecznie gratulujemy!

     • Festiwal Matematyki

     • W dniach 13-16.03.2023r. odbył się I Festiwal Matematyki w LO.Poniedziałek rozpoczęliśmy wystawą Złudzenia optyczne. Czy mózg nas oszukuje? zainspirowaną tegoroczną konferencją SNM w Łodzi. Każdy  mógł doświadczalnie sprawdzić czy to, co wydaje się dłuższe, krótsze, mniejsze czy większe takie faktycznie jest. Naszą wystawę odwiedzili również uczniowie klas siódmych Szkoły Podstawowej nr 3.Wtorek i środa były dniami karcianek i planszówek. Uczniowie (i nie tylko oni) rozegrali mnóstwo gier: rummikub, jenga, uno, wirus,...oraz podjęli wyzwania łamigłówkowe (sudoku, happy cubes, metalowe pułapki,...) Graliśmy na przerwach a także w ramach godzin wychowawczych.Również we wtorek można było podjąć Wielkie Wyzwanie Matematyczne: Zamień 2 okręgi w 1 kwadrat. Masz tylko dwa cięcia.Wyzwanie zakończone sukcesem!!!Czwartek z kolei był dniem szybkich rachunków. Z tabliczki mnożenia czy kolejności wykonywania działań zostali odpytani zarówno uczniowie jak i nauczyciele. Odpowiedzi były szybkie i celne!W tym dniu odbył się Międzynarodowy Konkurs Matematyczny KANGUR.Jak możemy podsumować ten czas? Krótko: MATMA JEST FAJNA!

     • Międzynarodowy Konkurs "Kangur Matematyczny" 2023

     • Dnia 16 marca br. uczniowie naszego liceum zmierzyli się z niezwykle trudnymi, wymagającymi umiejętności logicznego myślenia zadaniami, biorąc udział w XXXII edycji Międzynarodowego Konkursu „KANGUR matematyczny”. Konkurs ten należy do jednych z najbardziej prestiżowych i od lat cieszy się niezwykłą popularnością. Konkurs wywodzi się z Australii, gdzie został zainaugurowany w latach osiemdziesiątych przez światowej sławy popularyzatora matematyki Petera O’Hallorana. W 1990 roku został po raz pierwszy zorganizowany w Europie na terenie Francji i podobnie jak w Australii zyskał od razu dużą popularność. Z inicjatywy matematyków francuskich konkurs ogarniał stopniowo coraz więcej krajów europejskich i nie tylko. Międzynarodowy Konkurs „Kangur matematyczny” jest w chwili obecnej najbardziej masową imprezą matematyczną na świecie. Zasięg konkursu jest ogromny, o czym świadczy liczba krajów oraz uczestników biorących w nim udział. Przykładowo: w roku 2019 udział wzięło 6 179 144 uczestników z 80 krajów a w samej Polsce było ich aż 376 719.
      W Polsce MK „Kangur matematyczny” organizuje Towarzystwo Upowszechniania Wiedzy i Nauk Matematycznych a Konkursowi patronują: Wydział Matematyki i Informatyki na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika oraz Polskie Towarzystwo Matematyczne. Międzynarodowy Konkurs „Kangur matematyczny” adresowany jest do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych a rozgrywany jest w sześciu kategoriach, które obejmują następujące nasze klasy:
      Junior – klasy I i II;
      Student – klasy III i IV.
      Konkurs ma charakter jednorazowego testu składającego się z zadań o różnym stopniu trudności. Na rozwiązanie testu przeznaczone jest 75 minut a w czasie trwania konkursu uczestnicy nie mogą korzystać z kalkulatorów. Do udziału w tegorocznej edycji zgłosiło się 47 uczniów naszej szkoły. Otwarcia dokonała pani dyrektor Katarzyna Światowy. Zabezpieczone przed otwarciem, zapieczętowane przez organizatora koperty z zadaniami dla poszczególnych kategorii zostały rozpakowane w obecności wszystkich uczestników. Uczniowie pracowali samodzielnie, w ciszy i skupieniu. Uczestnicy zostali obdarowani zabawką logiczną-układanką. Wyniki konkursu będą ogłoszone w maju. Czekamy na dobre wiadomości!!!

     • Mistrzostwa Wielkopolski LZS w piłce ręcznej dziewcząt

     • Dnia 28 lutego 2023 roku dziesiecio osobowa grupa uczennic udała się do Nietążkowa gdzie odbywały się Mistrzostwa Wielkopolski LZS dziewcząt w piłce ręcznej. Po rozegraniu 4 spotkań, w których nasz szkoła zanotowała 1 remis, 1 wygraną i 2 porażki ostatecznie zajęła 4 miejsce. Pozostał mały niedosyt ze względu, że trzecia drużyna miała taka samą liczbę punktów a o klasyfikacji końcowe decydował bilans rzuconych i straconych bramek. 

      Szkołę reprezentowały:

      Golec Maria 1c Drzewiecka Maria 1f Nowicka Laura 1f Bubenko Maryna 2c Globus Aleksandra 2c Wojkiewicz Paulina 3a Kapitan Beata 4b Kmieciak Martyna 4b Stępniak Monika 4c Wincenciak Julia 4c

     • Mistrzostwa LZS w piłce siatkowej dziewcząt i chłopców

     • Dnia 21 lutego 2023 r. odbyły się Mistrzostwa Wielkpolski LZS w piłce siatkowej dziewcząt.
      W rywalizacji wzięło udział 9 zespołów : ZSP Nietążkowo – gospodarz ; ZS nr 1 Ostrzeszów ;
      ZS nr 2 Szamotuły ; ZSR Grabonóg ; ZSP CKU Przygodzice ; 1 LO Ostrów Wlkp. ; LO Środa Wlkp. ; ZST Ostrów Wlkp. ; ZSR Środa Wlkp.
      Mecze rozgrywane były w dwóch grupach , LO Środa trafiło do grupy z piecioma drużynami.
      W klasyfikacji generalnej zajęliśmy 5,6 miejsce.
      Szkołę reprezentowały: Julia Wincenciak, Marta Kubacka, Magdalena Dolniak, Dorota Mikołajczak, Weronika Karolczak, Aleksandra Dumanowska, Nadia Górlińska, Joanna Narożna, Zofia Idaszek.
       

      Dnia 22 lutego 2023 r. odbyły się Mistrzostwa Wielkpolski LZS w piłce siatkowej chłopców.
      W rywalizacji wzięło udział 9 zespołów : ZSP Nietążkowo – gospodarz ZS ; nr 1 Ostrzeszów ; ZSPP CKU Marszew ; ZS nr 2 Szamotuły ; ZSR Grabonóg ; ZSP CKU Przygodzice ; LO Środa Wlkp. ; ZST Ostrów Wlkp. ; ZSR Środa Wlkp.
      Mecze rozgrywane były w dwóch grupach , LO Środa trafiło do grupy z piecioma drużynami.
      W klasyfikacji generalnej zajęliśmy 9 miejsce.
      Szkołę reprezentowały: Borys Piasta, Hubert Kaźmierczak, Paskal Paczyński, Ivan Berezka, Kamil Nowak, Paweł Koscielniak, Stanisław Kajdan, Kamil Rauhut, Kamil Koperski, Filip Łuczak.
       

     • Warsztaty dziennikarskie

     • Klasa 3a brała dziś udział w bardzo ciekawych warsztatach radiowych na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa.

      Spotkaliśmy się z Radio Meteor-w pierwszej części braliśmy udział w prelekcji na temat prawidłowego wykonywania wywiadów. Licealiści przeprowadzali wywiady sławnym osobom, w które wcielali się niezastąpieni studenci - Kacper, Kacper i Piotr popisując się swoimi zdolnościami aktorskimi niejednokrotnie było dużo smiechu bo studenci udawali Mata, Sanah, Wersow czy Natalię Kukulską

      W drugiej części uczniowie sami komponowali materiały radiowe, czego efektem była własna notatka gotowa do puszczenia w radiu

      Prowadzące Ola i Ania zwracały uwagę na poprawną dykcję, udzielały ciekawe wskazówki i przede wszystkim mówiły że nie warto się poddawać, a każdy znajdzie w radiu swoje miejsce

      Wycieczka zakończyła się stwierdzeniem : "To była nasza najlepsza wycieczka"

      Dziękujemy naszemu absolwentowi Dr Jakubowi Jakubowskiemu za możliwość zorganizowania warsztatów

     • Sukcesy Matyldy Wróblewskiej

     • Uczennica klasy 1b, Matylda Wróblewska, brała udział w międzynarodowych zawodach karate „BRITISH OPEN” w Londynie. Udało jej się wywalczyć złoty medal w konkurencji kumite indywidualne kadetek 14-15 lat -60 kg oraz srebrny medal w konkurencji kumite drużynowe kadetek 14 - 15 lat  z koleżankami z drużyny. Gratulujemy i czekamy na więcej sukcesów!! 

     • Sukcesy Dominika Danilewicza

     • Dominik Danilewicz z klasy 4d jest uczestnikiem konkursów z matematyki i fizyki o randze regionalnej i krajowej. W ubiegłą sobotę Dominik został laureatem konkursu matematycznego na Uniwersytecie Jagiellońskim, dokąd pojedzie ponownie 18 marca , aby wziąć udział w finale Wydziałowego Konkursu Fizycznego. Następnie 25 marca razem z Anielą Mikrut i Stanisławem Kajdanem ( z klasy 3d) weźmie udział w finale VII Memoriału Urszuli Marciniak. Miesiąc przed rozpoczęciem egzaminów maturalnych Dominik wraz z nauczycielką fizyki Agatą Orłowską pojedzie na Poznański Uniwersytet Techniczny, aby wziąć udział w finale konkursu fizycznego INPUT, jako jeden z 50 zakwalifikowanych uczestników, który w eliminacjach zajął 6 miejsce. Dominik będzie również brał udział w Kangurze Matematycznym.

     • Mistrzostwa Wielkopolski LZS w piłce koszykowej

     • Podczas zmagań grupowych drużyna zanotowała 2 porażki. Ostatecznie zajęła 5/6 miejsce.Przebieg meczy wskazywał na bardzo wysoki poziom ale ostatecznie zabrakło odrobinę szczęścia aby dorównać rywalkom.Dziewczęta wracają z podniesionymi głowami gdyż zrobiły wszystko co w ich mocy aby wynik końcowy był jak najlepszy.W skład drużyny wchodziły:Beata Kapitan, Magdalena Dolniak, Aleksandra Biesz, Kalina Chorzępa, Donata Żurawska, Dominika Bartkowiak, Monika Stępniak, Maria Golec, Anna Kosmowska. Wszystkim uczestniczkom gratulujemy oraz dziękujemy za walkę na boisku!