Od 28 lutego 4 marca w Liceum Ogólnokształcącym im. Powstańców Wielkopolskich można obejrzeć wystawę „Powstańcy Wielkopolscy, kawalerowie Orderu Virtuti Militari, ofiary ludobójstwa w Katyniu”. Godziny dostępności 7.00 - 15.00.
27 grudnia minęła 103. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Wielkopolanie zwyciężyli, bo potrafili stworzyć nowoczesne, dobrze zorganizowane społeczeństwo, które przez lata zaborów skutecznie broniło się przed germanizacją i zdolne było podjąć walkę zbrojną. Wielkopolanie walczyli w powstaniach śląskich i podążyli na odsiecz Lwowa i Małopolski Wschodniej, następnie stali się postrachem wojsk bolszewickich. Wielu z nich za czyny bojowe zostało odznaczonych Orderem Wojennym Virtuti Militari. Przed kolejną próbą przyszło im stanąć we wrześniu 1939 r. – za nieprzejednaną postawę wobec wroga i wierność żołnierskiej przysiędze, zapłacili internowaniem, a potem śmiercią, pochowani w dołach Katynia i Charkowa. Szacuje się, że co piąte nazwisko z tzw. listy katyńskiej związane jest z Wielkopolską. Teraz 24 Powstańców stało się bohaterami wystawy pn. „Powstańcy Wielkopolscy, kawalerowie Orderu Virtuti Militari, ofiary ludobójstwa w Katyniu”. Dodatkowo na wystawie można zapozna się z najważniejszymi faktami dotyczącymi historii ustanowienia Orderu Wojennego Virtuti Militari, wybuchu i przebiegu Powstania Wielkopolskiego oraz zbrodni katyńskiej.
Wystawa zorganizowana jest z inicjatywy oddziału poznańskiego Stowarzyszenia „Katyń”, w całości sfinansowana przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego, a zrealizowana przez Wielkopolskie Muzeum Niepodległości. Otwarcie wystawy odbyło się w obecności Pani wice Starosty Małgorzaty Wiśniewskiej-Zabłockiej, kierownika Wydziału Oświaty Małgorzaty Bartkowiak, naczelnika Wydziału Oświaty Gminy Małgorzaty Kaczmarek, Prezes Stowarzyszenia Rodzin Powstańców Wielkopolskich Marii Mielcarzewicz i przedstawicieli stowarzyszenia. Ważnym gościem była Pani Maria Patecka, której ojciec jest jednym z bohaterów upamiętnionych na wystawie.
W najbliższym czasie w liceum odbędzie się prelekcja „Od Powstania Wielkopolskiego do Ludobójstwa Katyńskiego”, która zostanie przedstawiona przez dr inż. Wojciecha Bogajewskiego prezesa Stowarzyszenia Katyń w Poznaniu.