• Wycieczka do Poznania

     • W czwartek 27. października uczniowie klasy IC pod opieką wychowawczyni p. Aleksandry Hamrol-Narożnej oraz klasy IE pod opieką wychowawcy p. Dominika Leszczyńskiego oraz ks. Tomasza Staśkiewicza udali się na zwiedzanie Ostrowa Tumskiego w Poznaniu. Podczas wycieczki uczniowie przypomnieli sobie historię początków państwa polskiego jakie związane są z Poznaniem a w sposób szczególny z Bazyliką Archikatedralną i kościołem Marii Panny. Zwiedzili również podziemia katedry, uczestnicząc w pokazie multimedialnym przybliżającym historię Ostrowa Tumskiego. Wyjazd zakończył się integracją na kręgielni.

     • Mistrzowskie liceum na 100-lecie szkoły

     • We wtorek 11 października 2022 r. dziewiętnastoosobowa reprezentacja naszej szkoły brała udział w Mistrzostwach Wielkopolski Zrzeszenia LZS w biegach przełajowych, które odbyły się w Żerkowie. Dziewczęta z rocznika 2004-2007 rywalizowały na dystansie 1500m, natomiast chłopcy biegli na 2000m. Chyba mało kto się spodziewał, że licealiści wygrają klasyfikację zespołową tych mistrzostw, a tak właśnie się stało. Pośród 24 sklasyfikowanych szkół średzkie liceum zajęło pierwsze miejsce i o 1 punkt wyprzedziło Zespół Szkół nr 2 w Szamotułach.
      Klasyfikacja końcowa zawodów:
      1. LO Środa 61 punktów
      2. ZS nr 2 Szamotuły 60
      3. ZSP Nietążkowo 57
      4. ZS nr 1 Ostrzeszów 57
      5. I LO Ostrów 57
      6. I LO Chodzież 49

      Naszą szkołę reprezentowali:

      Magdalena Dolniak 4D
      Filip Łasocha     4C
      Robert Rubach     4C
      Martyna Kmieciak  4B
      Olga Michalak 4B
      Beata Kapitan     4B
      Bartosz Szymkowiak  3C
      Kacper Kruk         2C
      Oskar Górski        2C
      Szymon Dawicki      2C
      Jan Wójkiewicz      2C
      Kacper Bartkowiak   2C
      Natalia Stawska     2B
      Zuzanna Wieland     1C
      Maria Szymkowiak    1C
      Antoni Stanicki     1C
      Marcin Ratajczak    1C
      Jerzy Maleszka      1C
      Kuba Janeczko       1C

     • Sukcesy w VII Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. Anny Piskurz

     • Talent literacki to ogromny skarb. Jego posiadaczką jest Martyna Błaszyk z klasy IVa. Nasza uczennica była już nagradzana w powiatowym konkursie LOtne Słowa, na który zgłaszała swoje opowiadania. Jednak tym razem jej sukces jest znaczenie większy, ponieważ zajęła I miejsce w VII Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. Anny Piskurz organizowanym przez I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego w Gnieźnie. Młodzi pisarze mieli za zadanie w krótkim utworze prozatorskim (esej, opowiadanie, felieton, reportaż) opisać zdarzenie, którezmieniło świat, kraj, społeczeństwo, nasze małe ojczyzny. Martyna napisała opowiadanie zatytułowane "Nie pozostały nawet popioły", poruszające temat Holocaustu. Zwycięzców uhonorowano 7. października podczas uroczystej gali. Prace laureatów konkursu opublikowane zostały w książce.
      Martynie gratulujemy sukcesu i życzymy kolejnych osiągnięć!

     • Mistrzostwa Powiatu w indywidualnych biegach przełajowych

     • W dniu 6 października w parku Łazienki w Środzie Wielkopolskiej odbyły się Mistrzostwa Powiatu w indywidualnych biegach przełajowych. Wśród 24 uczestników z naszej szkołyznalazło się 5 uczniów, którzy zdobyli medale.
      Dolniak Magdalena – złoty medal kategoria dziewcząt rocznik 2005 i starsze
      Jaskólska Marta – brązowy medal kategoria dziewcząt rocznik 2005 i starsze
      Natalia Stawska – srebrny medal kategoria dziewcząt rocznik 2007 i 2006
      Maria Golec – brązowy medal kategoria dziewcząt rocznik 2007 i 2006
      Filip Łasocha – złoty medal kategoria chłopców rocznik 2005 i starsi
      Pozostali uczestnicy:
      Julia Panek Ia
      Łuczak Konrad Ia
      Martyna Kmieciak IVb
      Jakub Szymczak IVb
      Olga Michalak IVb
      Beata Kapitan IVb
      Jerzy Maleszka Ic
      Marcin Ratajczak Ic
      Jakub Janeczko Ic
      Maria Szymkowiak Ic
      Zbyszko Sowa Ic
      Antoni Stanicki Ic
      Bartosz Szymkowiak IIIc
      Filip Sznura IIIC
      Kruk Kacper Iic
      Oskar Górski Iic
      Kacper Bartkowiak Iic
      Szymon Dawicki IIc
      Robert Rubach IVc
      Serdecznie gratulujemy

     • Dzień Chłopca w LO

     • Jak co roku, 30 września, obchodziliśmy Dzień Chłopaka. W tym dniu każdy chłopak mógł się poczuć wyjątkowo, ponieważ w każdej klasie zorganizowano liczne atrakcje. W klasie 4c dziewczyny zrobiły dla swoich kolegów przepyszne tosty, a w klasie 3a chłopcy zostali poddani testom przedmiotów kobiecych. Było dużo śmiechu, ale niektórzy chłopcy wykazali się naprawdę immponującą wiedzą. W klasie 1d chłopcy otrzymali babeczki wykonane przez swoje koleżanki oraz zmierzyli się z Kahootem na temat znajomości klasy. 

      Były też obchody szkolne. Samorząd Uczniowski zorganizował plebiscyt na chłopaka naj... w 4 kategoriach. 

      W kategorii "Najprzystojniejszy chłopak" wygrali:

      Jakub Cielusta (klasy pierwsze), Antoni Janicki (klasy drugie), Bartosz Szymkowiak (klasy trzecie), Filip Łuczak (klasy czwarte)

      W kategorii "Sportowy świr" wygrali:

      Jerzy Maleszka (klasy pierwsze), Szymon Dawicki (klasy drugie), Jakub Socha (klasy trzecie), Maciej Leporowski (klasy czwarte)

      W kategorii "Największy dżentelmen" wygrali:

      Stanisław Nowicki (klasy pierwsze), Maksymilian Bianek (klasy drugie), Szymon Kubacki (klasy trzecie), Maksymilian Nowak (klasy czwarte)

      W kategorii "Największy rozrabiaka" wygrali:

      Franciszek Deska (klasy pierwsze), Antoni Nowacki (klasy drugie), Dawid Rutkowski (klasy trzecie), Jakub Szablewski (klasy czwarte)

       

     • Wolontariat "Speaking concerts"

     • W niedzielę 25 września grupa uczniów z klasy IIC, pod opieką wychowawcy p. Beaty Szymańskiej, udała się na Aulę UAM w Poznaniu. Celem wyjazdu była pomoc w ramach wolontariatu dla Fundacji „Fabryka sztuki” w związku z koncertami edukacyjnymi z cyklu: „Speaking concerts”. Tematem wrześniowego koncertu był: „Jazz Sebastian Bach”. Udział w wydarzeniu kulturalnym był pretekstem do szerszego spojrzenia na muzykę baroku, w której improwizacja, podobnie jak w jazzie, była jedną z najbardziej pożądanych umiejętności
      każdego muzyka. Podczas części wykładowej można było dowiedzieć się czym jest basso continuo, czy można widzieć muzykę, ile funtów można zapisać cyframi oraz czy Bach był dobrym Band leaderem? Znakomici artyści, genialna muzyka i fascynujący komentarz prof. Marcina Sompolińskiego stanowiły gwarancję niezapomnianego niedzielnego wieczoru.

     • Tydzień dla profilaktyki chorób zakaźnych

     • W trzecim tygodniu września odbyła się akcja "Tydzień dla profilaktyki chorób zakaźnych". Uczniowie mogli się zapoznać z informacjami na temat tych chorób, czytając ulotki, które rozwieszone były na tablicach ogłoszeń szkoły. Młodzież miała też udostępnioną prezentację na monitorze szkolnym oraz możliwość obejrzenia filmu edukacyjnego w internecie, do którego otrzymała link. Wszystko to było po to, aby podnieść świadomość młodzieży o tym jak można zapobiegać szerzeniu się chorób zakaźnych. Na koniec tygodnia odbył się test, w którym udział wzięło 50. uczniów. Wśród zwycięzców znalazło się pięcioro z nich. Pierwsze miejsce zdobył uczeń klasy 3B - Szymon Kubacki, drugie miejsce dzieliły wspólnie trzy osoby -  Weronika Bzodek (klasa 4B), Zofia Stachowiak (klasa 3B) i Maria Nowicka (klasa 2B). Na trzecim miejscu znalazła się Hanna Witaszak z klasy 3B. Wszystkim składamy gratulacje!

     • Rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023

     • Rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023 miało w tym roku szczególny charakter. W pierwszej części uroczystości dyrekcja, nauczyciele i uczniowie powitali następujących gości: Starostę Powiatu Średzkiego pana Ernesta Iwańczuka, Wicestarostę Powiatu Średzkiego panią Małgorzatę Wiśniewską- Zabłocką, Kierownik Wydziału Oświaty panią Małgorzatę Bartkowiak, Prezesa Spółki LUKS pana Macieja Osucha oraz Przewodniczącą Rady Rodziców panią Monikę Buziak. 

      Po przemówieniu Pani Dyrektor Katarzyny Światowy inaugurującym rok szkolny, przyszedł czas na wyróżnienia dla uczniów i absolwentów. Najlepszym maturzystą rocznika 2022 został Krzysztof Mańczak, który uzyskał imponujące wyniki - 59% z języka polskiego, 100% z języka angielskiego p.podstawowy, 98% z matematyki p. podstawowy, 76% z informatyki p. rozszerzony, 80% z matematyki p. rozszerzony. Swoją przyszłość wiąże z informatyką. 

      Kolejnym wyróżnieniem jest nagroda ufundowana przez firmę Decora. Otrzymuje ją osoba z najlepszą średnią w klasie o profilu biznesowo-menadżerskim. W tym roku otrzymuje ją Jan Wójkiewicz z klasy 2c (średnia 5,53)

      Firma Decora ufundowała również nagrodę dla uczniów, którzy wykazali się kreatywnością, przedsiębiorczością w Spółdzielni Uczniowskiej "IMPULS". W tym roku nagrodę otrzymały Sylwia Stachowiak i Wiktoria Grala z klasy 3a. 

      Firma POLIPAK ufundowała nagrodę dla najlepszego ucznia klasy biologiczno - chemicznej i w tym roku otrzymała ją Zofia Stachowiak z klasy 3b.

      Za osiągnięcia sportowe w trakcie wakacji zostali także docenieni uczniowie: Maciej Leporowski, Jakub Socha, Michalina Ignaszak, Bartosz Leżała, Weronika Przewoźniczak. 

      Druga część uroczystości odbyła się na dziedzińcu szkoły. W tym roku przypada setna rocznica istnienia LO - z tej okazji społeczność szkoły wraz z Panią Dyrektor Katarzyną Światowy oraz przybyłymi gośćmi przygotowali kapsułę czasu, która została zakopana na dziedzińcu szkolnym. W kapsule znalazło się m.in. podpisy uczniów i nauczycieli, najstarsze zachowane świadectwo z roku 1928, zdjęcie społeczności szkolnej oraz dzisiejsze wydanie "Gazety Średzkiej". 

     • Egzaminy poprawkowe

     • 23 sierpnia 2022r. godz. 9.00 egzaminy poprawkowe maturalne. Absolwentów, którzy piszą te egzaminy zapraszamy na 8.30.

      We wtorek 23 sierpnia odbędą się również egzaminy poprawkowe z matematyki - godz. 9.30

      25 sierpnia, w czwartek odbędą się egzaminy poprawkowe z języka polskiego i chemii, o godz. 9.00

     • Komunikat

     • Od 1 lipca 2022 r. sekretariat szkoły czynny

      w godzinach od 8.00 do 14.00

      Przypomnienie terminów rekrutacyjnych:

      od 24 czerwca 2022 r. do 12 lipca 2022 r. - Uzupełnienie wniosku o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej o świadectwo ukończenia szkoły podstawowej i o zaświadczenie o wyniku egzaminu ósmoklasisty (w wyjątkowych sytuacjach można przesłać skany na maila: rekrutacja.losroda@wp.pl - prosimy o wcześniejsze poinformowanie telefonicznie 612852434)

      20 lipca 2022 r. godz. 10.00 - Podanie do publicznej wiadomości przez komisję rekrutacyjną listy kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych:

      od 20 lipca 2022 r. do 1 sierpnia 2022 r. do godz. 15.00 - Potwierdzenie woli przyjęcia w postaci przedłożenia oryginału świadectwa ukończenia szkoły i oryginału zaświadczenia o wynikach egzaminu zewnętrznego, o ile nie zostały one złożone wcześniej:

      2 sierpnia 2022 r. do godz. 13.00 - Podanie do publicznej wiadomości przez komisję rekrutacyjną listy kandydatów przyjętych.

     • Poznańska Piesza Pielgrzymka na noclegu w Liceum

     • W środę 06.07 z katedry poznańskiej wyruszyła 88. Poznańska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. Dla kilku grup pierwszy dzień pielgrzymowania obejmował trasę Poznań – Środa Wielkopolska. Pod wieczór do parafii Najświętszego Serca Jezusa w Środzie dotarła rozśpiewana, licząca sto dwadzieścia osób grupa młodzieżowa. Część pielgrzymów znalazła nocleg w hali sportowej liceum. Po wypoczynku następnego dnia kontynuowali dalsze pielgrzymowania do jasnogórskiego sanktuarium.

     • Odbiór świadectw maturalnych

     • Harmonogram odbioru świadectw maturalnych w dniu 5 lipca 2022 r.:

      klasa 3E godz. 12.00 do 12.45

      klasa 3F godz. 12.45 do 13.15

      klasa 3G godz. 13.15 do 14.00

      klasa 3H godz. 14.00 do 14.45

      Absolwenci, którzy osobiście nie mogą odebrać świadectwa maturalnego, mogą upoważnić w tej sprawie inną osobę. (druk do pobrania upowaznienie_do_odbioru_swiadectwa.doc )

     • Zakończenie roku szkolnego 2021/2022

     • Zakończenie roku szkolnego 2021 – 2022 w Liceum Ogólnokształcącym im. Powstańców Wielkopolskich odbyło się w piątek 24 czerwca na sali sportowej. Na uroczystości obecni byli v-ce starosta powiatu średzkiego, pani Małgorzata Wiśniewska-Zabłocka, kierownik wydziału oświaty pani Małgorzata Bartkowiak, przewodnicząca Rady Rodziców, pani Monika Buziak.

      Rada Rodziców po raz kolejny przyznała nagrodę promującą uczniów, którzy uzyskują najwyższe wyniki w nauce w danej klasie. Przyznawana jest za pracowitość, jak najlepsze wykorzystanie swoich zdolności i umiejętności. Nagrodę tę wręczała Pani Dyrektor i Przewodnicząca Rady Rodziców Pani Monika Buziak, a otrzymały ją następujące osoby:

      Z klas pierwszych: z klasy IA:Dawid Kaczmarek – średnia 4,79 z klasy IB: Hanna Lauterbach i Aleksandra Białecka- średnia 5,3 z klasy IC: Jan Wójkiewicz – średnia 5,53 z klasy ID: Małgorzata Kurka 4,87

      Z klas drugich z klasy IIA:Mateusz Piszczatowski – średnia 5,29 z klasy IIB: Zofia Stachowiak - średnia 5,21 z klasy IIC: Kajetan Buziak i Aleksandra Taszarek- średnia 5,21. z klasy IID: Paweł Kościelniak i Kamil Nowak – średnia 5,14

      Z klas trzecich z klasy IIIA: Alicja Tomczak – średnia 5,27 z klasy IIIB: Maria Hoffmann i Wojciech Madura – średnia 5,36 z klasy IIIC: Antonina Wójkiewicz – średnia 5,29 z klasy IIID:Dominik Danilewicz – średnia 5,69

      Stypendium Prezesa  Rady Ministrów przyznawane jest uczniowi, który otrzymał promocję  z wyróżnieniem uzyskując przy tym najwyższą średnią ocen  w szkole. Jest ono przyznawane jednemu uczniowi czteroletniego liceum  na okres od września do czerwca w danym roku szkolnym. W tym roku szkolnym stypendium przyznane będzie  Dominikowi Danilewiczowi ze średnią 5,69.

      Następnie wychowawcy wraz z Panią Dyrektor i Panią Wicedyrektor wręczyli świadectwa z wyróżnieniem. Otrzymały je następujące osoby: 

      klasy pierwsze 

      Klasa IB – Hanna Lauterbach, Aleksandra Białecka, Natalia Stawska, Anna Kajdan, Nikola Cyka, Maja Jeziorska, Maria Koch, Maria Nowicka, Dagmara Przybyła    

      Klasa IC – Aleksandra Banaszak, Kacper Bartkowiak, Oskar Górski, Wiktor Nowak, Jadwiga Płocińska, Patrycja Wójek, Jan Wójkiewicz

      Klasa ID – Małgorzata Kurka, Jakub Wichłacz

      klasy drugie

      Klasa II A –  Judyta Wrzaskowska, Mateusz Piszczatowski, Wiktoria Grala, Andżellika Józefiak

      Klasa IIB –  Zofia Stachowiak, Dagmara Stachowiak, Jagoda Kowalska

      Klasa IIC –  Robert Betler, Kajetan Buziak, Maja Duszczak, Michalina Ignaszak, Matylda Januszkiewicz, Bartosz Szymkowiak, Aleksandra Taszarek, Kasper Zieliński

      Klasa II D -  Maciej Cichy, Stanisław Kajdan, Paweł Kościelniak, Kamil Nowak

      klasy trzecie

      Klasa IIIA -  Krzysztof Kędziora, Anna Putyra, Alicja Tomczak

      Klasa IIIB - Mariusz Binkowski, Maria Hoffmann, Rozalia Litka, Wojciech Madura, Aniela Prymas, Tadeusz Sikorski, Patrycja Stępa, Jan Szyszka

      Klasa IIIC - Agata Bartkowiak, Małgorzata Bartkowiak, Natalia Kardasz, Maria Krzeminska, Julia Wincenciak, Antonina Wójkiewicz, Oliwia Zalewska, Zuzanna Zaremba

      Klasa III D -  Dominik Danilewicz, Marcin Kaczor, Szymon Krzemiński, Wiktor Ligocki

       

      Do stypendium Ministra Właściwego do Spraw Oświatyw tym roku szkolnym nominujemy dwie osoby: Michalinę Ignaszak z klasy 2c oraz Macieja Leporowskiego z klasy 3B, obie osoby za wybitne osiągnięcia sportowe. Nominację wręczyła pani Małgorzata Bartkowiak.

      Co roku wielu z nas angażuje się w liczne konkursy przedmiotowe, a uzyskując wysokie lokaty pokazuje swoją wiedzę i godnie reprezentuje naszą szkołę. Na zakończeniu zostali wyróznieni uczniowie, którym udało się osiągnąć wysokie lokaty. Za wyniki w konkursie matematycznym Kangur nagrodę otrzymali: Dominik Danilewicz oraz Artsiom Pipchanka. 

      Kolejne trzy wyróżnione osoby wzięły udział w konkursach z języka niemieckiego. Marta Bulik zajęła 2 miejsce w Wielkopolsce oraz 11 w kraju w Ogólnopolskim Konkursie Języka Niemieckiego Deutschfreund oraz 1 miejsce w województwie i 7 w kraju w konkursie Sprachdoktor. Marta zajęła również 3 miejsce w VII edycji Konkursu Pięknego Czytania Lesengehen... organizowanego przez Poznański Oddział Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Języka Niemieckiego oraz Bibliotekę Filologiczną Novum UAM w Poznaniu.

      Aleksandra Nowak z klasy 2c otrzymała dyplom uznania za uzyskanie najlepszego wyniku w klasach drugich oraz za zajęcie 5 miejsca w województwie wielkopolskim w konkursie Deutschfreund, a Maja Mroczkowska dyplom uznania za uzyskanie najlepszego wyniku w klasach drugich oraz za zajęcie 6 miejsca w województwie wielkopolskim w konkursie Sprachdoktor.

      Kolejne sukcesy odniosły Melisa Mocny, która dostała się do etapu centralnego Olimpiady Wiedzy o Mediach oraz Paulina Wojkiewicz – laureatka konkursu fotograficznego Barwy Wiosny.

      W naszej szkole wiele się dzieje, część z tych wydarzeń byłaby niemożliwa bez uczniów zaangażowanych w pracę samorządu uczniowskiego. Na szczególną pochwałę i wyróżnienie zasługują ci najbardziej aktywni, a są to Donata Żurawska, Anna Kajdan, Małgorzata Kurka, Mateusz Piszczatowski, Zuzanna Cyka, Maja Mroczkowska, Patrycja Stępa, Maria Krzeminska oraz Mikołaj Stróżewski.

      Następnie zostali nagrodzeni najaktywniejsi wolontariusze: 

      Martyna Michalak 1B, Marta Adamczyk 1C, Zuzanna Tabaka 1C, Emilia Janczakowska 1C,  Nikola Andrzejewska 2A. Judyta Wrzaskowska 2A, Maria Nowicka 2A, Barbara Szafran 2A, Kinga Konieczna 2B, Maria Tylska 2B, Aniela Mikrut  2D, Krzysztof Kędziora 3A, Martyna Błaszyk 3A ,Aniela Prymas 3B, Klaudia Król 3B, Aleksandra Mikołajczak 3B, Julia Stanisławska 3B, Weronika Bzodek 3B, Artsiom Pipchanka 3C, Monika Pazdrowska 3D.

      Następnie Pani Dyrekror pogratulowała panu Tomaszowi Kaczmarkowi, który w Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu otrzymał z rąk Wojewody Wielkopolskiego, pana Michała Zielińskiego, Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości.

      Zostali także nagrodzeni uczniowie ze 100% frekwencją.  Są to: Anna Kajdan i Nikola Loga z klasy 1b, Mateusz Piszczatowski z klasy 2a, Wojciech Strugała z klasy 2b, Dawid Rutkowski z klasy 2c, Stanisław Kajdan z klasy 2d oraz Monika Kędziora z klasy 3d.

      Potem uczniowie udali się do klas odebrać pozostałe świadectwa i pożegnać się z wychowawcami na okres wakacji. Życzymy wszystkim udanych wakacji!

       

     • Wycieczka do Gdańska

     • Dnia 22.06.2022 w ramach programu dofinansowanego przez rządowe Przedsięwzięcie Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą "Poznaj Polskę" klasy 3B oraz 3C odwiedziły Gdańsk. Wśród atrakcji turystycznych znalazły się: Muzeum II Wojny Światowej oraz zwiedzanie centrum Gdańska - Długi Targ, Fonatanna Neptuna, stare spichlerze nad Motławą. Pojechaliśmy także na Półwysep Westerplatte, a zwiedzanie zakończyliśmy na plaży. Uczestnicy wyjazdu wrócili zadowoleni i w bardzo dobrych humorach, z nadzieją, że kiedyś uda się im powrócić do stolicy województwa pomorskiego.

      Opiekunami wujazdu byli - Pani Agnieszka Szymańska - Michalak, Pani Paulina Piotrowska oraz Pan Grzegorz Kasprzak

     • Ogłoszenia

     • Zakończenie roku szkolnego odbędzie się 24 czerwca 2022r. o godz. 9.00.

      Zapraszamy także na mszę św. w Kościele NSJ o godz. 7.30.