• Odbiór świadectw maturalnych

     • Zapraszamy absolwentów po odbiór świadectw maturalnych w poniedziałek

      5 lipca 2021 r. do łącznika wg harmonogramu:

      godz. 12.00 klasa 3A

      godz. 13.00 klasa 3B

      godz. 14.00 klasa 3C

      absolwenci lat ubiegłych godz. 14.30

     • Karma dla schroniska

     • Licealiści od czasu powrotu do nauki stacjonarnej zbierali karmę dla średzkiego schroniska. Oto efekty naszej zbiórki, której koordynatorem była pani Marlena Szymańska.

    • Zakończenie roku szkolnego 2020/2021
     • Zakończenie roku szkolnego 2020/2021

     • Zakończenie roku szkolnego 2020 – 2021 w Liceum Ogólnokształcącym im. Powstańców Wielkopolskich odbyło się w piątek 25 czerwca na sali sportowej. Dobiegł końca kolejny rok szkolny. Był on wyjątkowy, gdyż z powodu pandemii większość czasu uczniowie spędzili  w domu, przy komputerach. Powrót do szkoły na ostatni miesiąc nauki pozwolił zorganizować zakończenie roku szkolnego, odebrać świadectwa i  docenić tych, którym udało się osiągnąć bardzo dobre wyniki.  Spośród 339 uczniów klas pierwszych i drugich, 70 uczniów otrzymało świadectwa z wyróżnieniem. W tym roku Rada Rodziców postanowiła po raz pierwszy przyznać nagrodę promującą uczniów, którzy uzyskali najwyższe wyniki w nauce w danej klasie. Przyznawana jest za pracowitość oraz  jak najlepsze wykorzystanie swoich zdolności i umiejętności. Otrzymują ją  uczniowie z najwyższą średnią z każdej klasy z wyłączeniem uczniów nominowanych do stypendium Prezesa Rady Ministrów.

      Stypendium Prezesa  Rady Ministrów przyznawane jest uczniowi, który otrzymał promocję  z wyróżnieniem uzyskując przy tym najwyższą średnią ocen  w szkole. Jest ono przyznawane jednemu uczniowi czteroletniego liceum i jednemu uczniowi trzyletniego liceum na okres od września do czerwca w danym roku szkolnym. W tym roku szkolnym stypendia przyznane będą  Mateuszowi Piszczatowskiemu z klasy IA ze średnią 5,60 oraz Oliwii Binkowskiej z klasy 2E ze średnią 5,58.

      Nagrody Rady Rodziców wręczyła przewodnicząca Pani Anna Pruchniewicz, otrzymali je:

      z klasy 1a  Andżelika Józefiak ze średnią 5,07,  z klasy 1b Dagmara Stachowiak - 5,20, z 1c  Aleksandra Taszarek ze średnią 5,33, z kl. 1d Paweł Kościelniak i Kamil Nowak ze średnią 5,20, z klasy 2a  Alicja Tomczak - 5,21, z 2b  Patrycja Stępa i Mariusz Binkowski ze średnią 5,29, z kl. 2c Antonina Wójkiewicz ze średnią 5,14, z kl. 2d Dominik Danilewicz ze średnią 5, 57, z kl. 2e Adam Komorowicz -5,10, z kl. 2f Maria  Szafran ze średnią 5,10, z kl. 2g Zofia Szymkowiak – 5,00, z kl. 2 h Filip Kossowski ze średnią 5,10.

      Zakończenie roku szkolnego to również pożegnanie nauczycieli, którzy kończą współpracę z liceum. Pani Dyrektor Katarzyna Światowy w imieniu uczniów i nauczycieli podziękowała Księdzu Karolowi Świergoszowi za trzy lata wsparcia duszpasterskiego, za życzliwość i poczucie humoru i zawsze dobro słowo i czas dla uczniów, Panu Krzysztofowi Mateckiemu nauczycielowi języka angielskiego za wsparcie i profesjonalizm. W tym roku szkolnym kończy się kadencja pani Anny Pruchniewicz jako przewodniczącej Rady Rodziców  cała społeczność podziękowała pani Pruchniewicz za współpracę i w wsparcie. Po uroczystościach na sali sportowej uczniowie z wychowawcami udali się do klas gdzie otrzymali świadectwa, nagrody za udział w konkursach, podsumowali poprzedni roku szkolny i porozmawiali o planach na wakacje.

    • Wycieczki i piknik.
     • Wycieczki i piknik.

     • W środę 23 czerwca uczniowie i nauczyciele z pięciu klas Liceum Ogólnokształcącym im. Powstańców Wielkopolskich wzięli udział w jednodniowych wycieczkach do Wrocławia, Poznania, Rogalina i Kórnika, tydzień wcześniej dwie klasy były w Dobrzycy i w Gołuchowie. Były to pierwsze wspólne wyjazdy klas od  prawie dwóch lat, pogoda dopisała, humory również. Wszyscy zadowoleni wrócili do szkoły, żeby wziąć w czwartek udział w pikniku szkolnym. Były rozgrywki sportowe; siatkówka, piłka nożna, przeciąganie liny, rzuty do kosza, przebieranki. Rywalizowały klasy między sobą oraz z nauczycielami. Zmagania sportowe organizowali nauczyciele wychowania fizycznego: pani Alina Cichowlas,  Pan Tomasz Kaczmarek i Pan Adam Eichler. Mniej zainteresowani sportem wytężali umysł w rozgrywkach szachowych, które koordynował Pan Sławomir Brambor, a utalentowani muzycznie i nie tylko bawili się w karaoke z panią Beatą Senftleben, pani Marzena Wisińska-Zadrużyńska serwowała w sali nr 3 kawkę. Na boisku szkolnym szalał grill z kiełbaskami dla każdego. W Grillmasterów wcielili się panowie Grzegorz Kasprzak i Dominik Leszczyński. Bardzo udane zakończenie szkoły, w piątek świadectwa i wakacje.

     • Wycieczka do Wrocławia

     • W dniu 23 czerwca uczniowie klas pierwszych i drugich wraz z nauczycielami: Mileną Bianek, Natalią Olkiewicz, Aleksandrą Hamrol-Narożną, Dominikiem Leszczyńskim, Katarzyną Węcławiak i Lucyną Zielinską uczestniczyli w wycieczce do Wrocławia. Licealiści spacerowali po Ostrowie Tumskim, odbyli rejs po Odrze oraz zwiedzali słynne wrocławskie ZOO. Był też czas na obejrzenie panoramy Wrocławia z Sky Tower i zrobienia pięknych zdjęć w Ogrodzie Japońskim. Wycieczka była świetną okazją do integracji klas. 

     • Zakończenie roku szkolnego

     • Harmonogram zakończenia roku szkolnego:

      klasy 1 A, B, C i D godz. 9.30 w sali sportowej,

      klasy 2 A, B, C, D, E, F, G, H godz. 10.00 w sali sportowej.

      Po uroczystościach oficjalnych uczniowie spotykają się z wychowawcami w klasach.

     • Rozwiązanie Szkolnego Konkursu Filozoficznego

     • Dnia 11 czerwca 2021r. 30 uczniów klas pierwszych brało udział II Konkursie Filozoficznym. Pierwszoklasiści udowodnili, że zagadnienia tymi "ontologia", "sofistyka" czy "czwórmian leczniczy" są dla nich zrozumiałe.

      Dnia 14 czerwca nastąpiło uroczyste rozdanie nagród w auli z udziałem dyrekcji i członków zespołu humanistycznego.

      Najlepsze wyniki uzyskali:

      1. Piotr Przepiórkowski 1c, Zofia Stachowiak 1b, Paulina Wojkiewicz 1a, Mateusz Piszczatowski 1a

      2. Jagoda Kowalska 1b

      3. Stanisław Kajdan 1d

      Gratulujemy!

     • Wykład Uniwersytetu Medycznego

     • Klasa 2B medyczno – przyrodnicza, 11 czerwca 2021 roku, uczestniczyła online w wykładzie prowadzonym przez prof. dr hab. n. med. Wojciecha Kozubskiego z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Temat wykładu to: „Choroby układu pozapiramidowego” w ramach współpracy z Uniwersytetem Medycznym w Poznaniu.

     • LOtne słowa rozstrzygnięte

     • Znamy już wyniki kolejnej edycji  literackiego konkursu LOtne słowa. W tym roku wzięło w nim  udział  czternastu uczniów naszej szkoły. Prace nadsyłane były w dwóch kategoriach - proza i poezja. Jury postanowiło wyróżnić następujących autorów:

      w kategorii proza - I miejsce - Zofia Kuźniewska za opowiadanie "Postęp"

                                          II miejsce - Martyna Błaszyk - "Śnieg krwią skropiony"

                                           III miejsce - Bartosz Filipiak -"Piłki, latawce"

                                           wyróżnienie - Wiktoria Grala - "Ostatnia opowieść"

      W kategorii poezja przyznano dwa miejsca:

                                         I miejsce - Anna Martyn   - "Niewyrażalność", "Nostalgiczna melancholia"

                                         II miejsce - Alicja Grzybowska - "Cień", "Od środka"

      Gratulujemy zwycięzcom i zachęcamy do udziału w konkursie za rok!

     • "Mały kleszcz - duży problem?"

     • Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Środzie Wielkopolskiej realizuje projekt edukacyjny  "Mały kleszcz - duży problem?".

      Ze względu na gwałtowny wzrost liczebności kleszczy oraz zwiększenie się obszarów ich występowania (coraz częściej można je spotkać w miastach: parkach, skwerach, przydomowych ogródkach, a nawet w piwnicach) bardzo ważna jest edukacja w tym temacie.

      Celem projektu edukacyjnego „Mały kleszcz – duży problem”, realizowanego na terenie woj. wielkopolskiego od 2018 roku, jest wzrost poziomu wiedzy społeczeństwa na temat kleszczy, związanych z nimi zagrożeń oraz profilaktyki chorób odkleszczowych.

     • Wykład klas patronackich o Emirze Kustorica

     • Pobyt w naszym liceum to nie tylko nauka w szkolnej ławie i przygotowanie do matury. To także okazja do rozwijania swoich zainteresowań. 27 maja humaniści z klasy IA i IIA mieli okazję poznać bliżej kino "sztukmistrza z Sarajewa", czyli Emira Kusturicy. Było to możliwe dzięki współpracy z Instytutem Filologii Słowiańskiej UAM. Magister Magdalena Jankowska w niezwykle ciekawy sposób opowiedziała o młodości reżysera, debiucie, miłości do Sarajewa i jego żywiołowych filmach. Młodzież mogła poznać tematykę fimów "słowiańskiego Felliniego" oraz obejrzeć wybrane fragmenty jego dzieł.

     • Powrót na naukę do szkoły

     • Zgodnie z rozporządzeniem MEN od 17 maja na dwa tygodnie wracanym na naukę hybrydową, od 31 maja już wszyscy będziemy realizować wariant stacjonarny kształcenia.
      Harmonogram nauczania w wariancie hybrydowym obowiązujący w naszej szkole:
      17.05.2021 - dzień dyrektorski, wolny od zajęć edukacyjnych ze względu na szczepienia nauczycieli i egzaminy maturalne( bez względu na rodzaj nauczania).
      18.05.2021 21.05.2021 r. - w trybie stacjonarnym uczęszczać będą: klasy 1a, 1b ,1c, 1d, 2a, 2b.
      W trybie zdalnym: klasy 2c, 2d, 2e, 2f, 2g, 2h.
       Od 24 maja do 28 maja 2021  roku odwrotnie.
      Wszystkie klasy obowiązuje plan lekcji.

      Wszystkich uczniów i pracowników obowiązuje Regulamin organizacji pracy Liceum Ogólnokształcącego im. Powstańców Wielkopolskich w Środzie Wielkopolskiej w reżimie epidemiologicznym - aktualizacja 14 maja 2021 roku. Zamieszczony jest na stronie internetowej szkoł,y w zakładce informator szkolny - dokumenty szkolne.

     • Wykład "Ikona. Kanon prawosławia"

     • 13 maja uczniowie klasy I i II o profilu humanistycznym uczestniczyli w wykładzie prowadzonym przez panią Annę Król, pracownika muzeum w Szamotułach. Wykład odbył się online, w ramach współpracy z Instytutem Filologii Słowiańskiej UAM. Młodzież dowiedziała się, w jaki sposób doszło do powstania muzeum ikon, czym jest ikona, jakie są jej rodzaje. Dla większości słuchaczy zaskakujące było to, że ikony się pisze, a osoba zamierzająca napisać ikonę musi się do tej czynności długo przygotowywać. Prelekcja urozmaicona była fotografiami przedstawiającymi najpiękniejsze dzieła. Uczniowie wysłuchali, czym jest Theotokos, Oranta, krasny kąt, poznali symbolikę kolorów i zasady werniksowania ikon. Mogli obejrzeć ikonostas, ikony wielodzielne, świąteczne, drobnicę – czyli ikonki emaliowane. Muzeum w Szamotułach posiada w swoich zbiorach ok. 1200 ikon, jest to jedna z największych kolekcji w Polsce (inne znajdują się w Krakowie, Łańcucie, Sanoku). Z pewnością, gdy tylko będzie to możliwe odwiedzimy to ciekawe miejsce, by zobaczyć nie tylko ikony, ale także wieżę Halszki!

     • Ogłoszenia

     • Dziękujemy za Wasze głosy na Mateusza Piszczatowskiego! Dzięki głosom i swoim osiągnięciom naukowym jest stypendystą USKI. 

     • Zakończenie szkoły rocznika 2021

     • 29 kwietnia 2021 roku o godzinie 16.00 uroczyste zakończenie nauki w szkole rocznika 2021. 

      W tym roku zakończenie szkoły przez uczniów klas trzecich po raz drugi odbyło się w formie zdalnej  na platformie MS Teams i na Facebooku. Na uroczystość zostali zaproszeni goście:

      władze samorządowe: Starosta Powiatu Średzkiego - pan  Ernest Iwańczuk, Burmistrz Miasta i Gminy  Środa Wlkp. - pan Piotr Mieloch, Przewodniczący Rady Powiatu -  pan Piotr Kasprzak, Przewodniczący Rady Miasta - pan Paweł Wullert.

      fundatorzy nagród: prof. dr hab. Bolesław Andrzejewski, prof. dr hab. Tadeusz Panecki, pan Włodzimierz Wilkanowicz, pan Piotr Jankiewicz, prof. UAM dr hab. Wojciech Jóźwiak, pan Arkadiusz Szymurski z firmy Phytopharm Klęka, pan Rafał Ratajczak, pan Adam Wysocki i pan Paweł Kubiak

      oraz rodzice uczniów.

      Każde zakończenie szkoły jest okazją, aby docenić trzyletnią pracę młodzieży.

      Nagrody dla maturzystów rocznika 2021 otrzymali:

      Marta Głogowska z klasy 3b  - nagroda dla najlepszego Humanisty im. Kazimierza Andrzejewskiego fundowana przez profesora Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, pana profesora dr hab. Bolesława Andrzejewskiego naszego absolwenta.

      Anna Toboła z klasy 3a  - nagroda dla najlepszego Historyka Jej fundatorem jest pan prof. dr hab. Tadeusz Panecki, również absolwent naszej szkoły.

      Dawid Lisiewicz z klasy 3a  - nagroda dla najlepszego Matematyka ufundowana przez pana Włodzimierza Wilkanowicza.

      Wiktoria Pruchniewicz z klasy 3a - nagroda „Eskulapa” przyznawana za osiągnięcia w dziedzinie biologii i chemii. Jej fundatorem jest lekarz medycyny pan Piotr Jankiewicz, nasz absolwent. 

      Zofia Kuźniewska z klasy 3b - nagroda dla szkolnego Europejczyka. Jej fundatorem jest pan Ernest Iwańczuk – Starosta Powiatu Średzkiego.

      Zofia Kuźniewska z klasy 3b i Jakub Pruchniewicz z klasy 3a otrzymali nagrodę Indywidualności Rocznika. Nagroda ta przyznawana jest przez Radnych Rady Powiatu.

      Roksana Poll z klasy 3b – nagroda najlepszego Sportowca  rocznika maturalnego. Fundatorem jest pan Rafał Ratajczak.

      Zofia Kuźniewska z  klasy 3b i Marta Głogowskiej z klasy 3b – nagroda Szkolnego Społecznika  ufundowana przez pana Piotra Mielocha – Burmistrza Miasta i Gminy Środa Wielkopolska.

      Arkadiusz Zięty z klasy 3a – nagroda „Tytan pracy” dla absolwenta z najwyższą frekwencją. Fundatorem nagrody jest nasz absolwent, a obecnie przewodniczący Rady Miasta i Gminy Środa Wielkopolska - pan Paweł Wullert.

      Wanessa Betler z klasy 3c - nagroda firmy Decora  za dużą kreatywność i przedsiębiorczość w działaniu.

      Zofia Kuźniewska z klasy 3b – nagroda Lingwisty Rocznika.  Jej fundatorem jest Pan Paweł Kubiak. 

      Anna Koźmicka z klasy 3c -  nagroda najlepszego Przyrodnika fundowana przez firmę Phytopharm w Klęce

      Marta Głogowska z klasy 3b – nagroda Instytutu Filologii Słowiańskiej dla humanisty.

      Weronika Nowak z klasy 3B – nagroda szkolnego Wolontariusza ufundowana przez  pana  Adama Wysockiego - naszego absolwenta.

      Szczegółowe informacje o nagrodzonych uczniach: cala_prezentacja_-_nagrodzeni.pdf

       

      Powiat Średzki w ramach współpracy z Wyższą Szkołą Handlu i Usług  w Poznaniu otrzymał dwa bony edukacyjne na trzyletnią naukę stacjonarną w tej szkole. Jeden z tych bonów trafił do naszego liceum i otrzyma go wraz ze świadectwem maturalnym Joanna Piasecka z klasy 3b

      Nagroda Jubileuszowa. Jej fundatorem jest Rada Rodziców LO im. Powstańców Wielkopolskich w Środzie Wielkopolskiej. Otrzyma ją najlepszy maturzysta rocznika. Nagroda zostanie wręczona 1 września. Uczniowie nominowani do tej nagrody to:

      Z klasy 3a: Julia Jóźwiak, Dawid Lisiewicz, Paulina Pawlak i Arkadiusz Zięty

      Z klasy 3b: Marta Głogowska, Zofia Kuźniewska, Joanna Piasecka, Roksana Poll,

                        Michał Kaczmarek i Nikodem Litkowski

      Z klasy 3c: Wanessa Betler, Wiktoria Furmańska i Ewelina Michalska

      W tym roku szkolnym świadectwa z wyróżnieniem i nagrody książkowe ufundowane przez Radę Rodziców otrzymali uczniowie:

      Klasa 3a:

      Eleonora Filozof, Julia Jóźwiak, Julia Korcz, Paulina Pawlak, Jakub Pruchniewicz, Wiktoria Pruchniewicz, Donata Stołowska, Marta Szymurska, Arkadiusz Zięty

      Klasa 3b:

      Zofia Kuźniewska, Michał Kaczmarek, Joanna Piasecka, Weronika Wiatr

      Klasa 3c:

      Wanessa Betler, Wiktoria Furmańska

      Gratulacje i podziękowania składamy rodzicom, którzy otrzymają pisemne podziękowanie za wkład włożony w wychowanie i edukację nagrodzonych uczniów.

      Rada Rodziców ufundowała również nagrody książkowe za osiągnięcia sportowe, wolontariat, pełnienie funkcji skarbników, za aktywność na terenie klasy i szkoły oraz godne reprezentowanie naszego liceum w poczcie sztandarowym. Nagrodzeni uczniowie to:

      III a

      Eleonora Filozof,  Miłosz Gościniak, Weronika Grajek, Jan Kiel, Julia Korcz, Julia Korgul, Paulina Pawlak, Wiktoria Pruchniewicz,  Donata Stołowska, Dominika Tomczak, Anna Toboła

      III b

      Amelia Fedorowicz, Marta Głogowska, Michał Kaczmarek, Bartosz Kirschke, Zofia Kuźniewska, Zofia Małek, Weronika Nowak, Roksana Poll, Ewelina Rozmiarek, Adrian Salamon

      III c

      Martyna Bydołek, Michalina Kaźmierczak, Zuzanna Kubasiewicz, Beata Nowak, Julia Wierzbicka, Magdalena Żołądek

      Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy.

      Dyrekcja szkoły podziękowała wychowawcom klas trzecich - pani Agnieszce Kaczmarek, pani Agnieszce Kaczor, pani Beacie Szymańskiej i pani Marlenie Szymańskiej oraz wszystkim nauczycielom za profesjonalizm, zaangażowanie i życzliwość.

      Drodzy Absolwenci, liczymy, że zawsze będziecie pamiętać o naszej szkole i będziecie wspominać ją z sentymentem jako miejsce, które dało Wam „korzenie i skrzydła”. Życzymy Wam powodzenia w osiąganiu kolejnych celów.

      Uroczystość przygotowali wychowawcy klas drugich pod kierunkiem pani Aleksandry Hamrol – Narożnej i Beaty Senftleben, prowadzili Julia Stelmaszyk i Jakub Zimny z klasy 2G, a nad transmisją internetową czuwał Kacper Kawczyński z klasy 2F.