• Dzień Patrona i spotkania świąteczne w szkole
     • Dzień Patrona i spotkania świąteczne w szkole

     • Obchody Dnia Patrona to najważniejsza uroczystość szkolna Liceum Ogólnokształcącego im. Powstańców Wielkopolskich. Tegoroczne uroczystości w szkole odbyły się  we wtorek 22 grudnia, zdalnie. Każda klasa z wychowawcą i zaproszonymi nauczycielami na Platformie Microsoft Teams  obejrzała  materiały o Powstaniu Wielkopolskim. Prezentacje, pieśni patriotyczne, komiks, wiersze i na zakończenie Rota. Film, który zawierał wymienione materiały został przygotowany wcześniej, przy bardzo dużym zaangażowaniu uczniów i nauczycieli. Zmontowany przez panią Natalię Olkiewicz. Wiele nagrań powstawało w szkole, tu odbywały się też próby chóru, w składzie Donata Stołowska, Patrycja Stępa, Gabriela Rogacka, Julia Dawidek, Wiktoria Gałążewska, Magdalena Krauze i Adam Machowski. Krzysztof Kędziora również w szkole nagrywał narrację pod prezentacje o Powstaniu Wielkopolskim. Mikołaj Stróżewski zmontował wiersz recytowany przez Dominika Danielewicza z grafiką wykonaną przez Kacpra Nowackiego oraz wykonał animacje fragmentu komiksu „Opowieść graficzna o Powstaniu Wielkopolskim” W.Tkaczyka i T. Tomaszewskiego, w animacji słyszymy głos Piotra Ratajczaka. Nad całością czuwali nauczyciele Agnieszka Kaczmarek, Natalia Olkiewicz, Ewelina Otworowska, Marlena Szymańska, Sławomir Brambor i Dominik Leszczyński. Na stronie liceum; losroda.pl oraz na fB LO-Środa można znaleźć link do filmu z Dnia Patrona oraz do filmu pt: "Wigilia u Kowalskich", który był wspólnie oglądany w drugiej części spotkania online związanej ze świętami. Samorząd Uczniowski przygotował dla licealistów przedstawienie gwiazdkowe o zwyczajach świątecznych i wigilijnych. Uczniowie Wanessa Betler, Patrycja Stępa, Joanna Piasecka, Wiktoria Pruchniewicz, Adam Komorowicz i Adam Machowski zadbali o scenografię, przez klika dni Hades zamienił się w mieszkanie Kowalskich, przygotowano prawdziwe wigilijne potrawy. Wspólne biesiadowanie obfitowało w wyjaśnienia  różnych zwyczajów świątecznych. Wszystko w pogodnej i radosnej atmosferze.  Uczniowie nakręcili film w szkole z pomocą nauczycieli - Paniami Aliną Cichowlas, Natalią Olkiewicz i Lucyną Zielinską.

     • 102. rocznica powstania wielkopolskiego

     • Dziś 102. rocznica powstania wielkopolskiego. Zapraszamy do obejrzenia fragmentu wywiadu z panią Marią Mielcarzewicz, Prezes Stowarzyszenia Rodzin Powstańców Wielkopolskich, który odbył się w naszym szkole 16 grudnia 2020r. 

      Wywiad prowadzili Zofia Kuźniewska i Jakub Pruchniewicz. Nad całością od strony technicznej czuwał Dima Malinowski. 

      Całość wywiadu można obejrzeć tutaj: https://youtu.be/JbWWgGH8Vd0

    • Wkrótce zaprosimy na ciekawy wywiad
     • Wkrótce zaprosimy na ciekawy wywiad

     • W dniu 16.12.2020 sala nr 19 zamieniła się w studio telewizyjne. Naszym znamienitym gościem była  Prezes Stowarzyszenia Rodzin Powstańców Wielkopolskich pani Maria Mielcarzewicz. Wywiad z panią Prezes dotyczący kwestii związanych z Powstaniem Wielkopolskim i kultywowaniem o nim pamięci przeprowadzili Zosia Kuźniewska i Jakub Pruchniewicz,  a nad całością od strony technicznej czuwał Dima Malinowski.

       

      Wywiad w najbliższym czasie ukaże się w naszych mediach społecznościowych.

    • Uroczystości na Kwaterze Powstańczej
     • Uroczystości na Kwaterze Powstańczej

     • We wtorek 15.12. 2020 na Kwaterze Powstańczej na średzkim cmentarzu odbyła się uroczystość złożenie urn ze szczątkami Alfreda Milewskiego (dowódcy średzkiej kompanii w trakcie Powstania Wielkopolskiego) i jego żony. W trakcie  krótkiej uroczystości pani Maria Mielcarzewicz Prezes Stowarzyszenia Rodzin Powstańców Wielkopolskich przypomniała niezwykłe  losy tego zasłużonego dla Środy i Polski człowieka, którego ostatnią wolą było pochowanie doczesnych szczątków  na Kwaterze Powstańczej. Tym samym po 88 latach powrócił on do Środy. W uroczystości uczestniczyła delegacja naszej szkoły z repliką sztandaru kompanii średzkiej.

    • Stypendium Ministra MEN dla Oli Świątek
     • Stypendium Ministra MEN dla Oli Świątek

     • Aleksandra Świątek z klasy 2b Liceum Ogólnokształcącego im. Powstańców Wielkopolskich otrzymała Stypendium Ministra Właściwego Do Spraw Oświaty I Wychowania za wybitne osiągnięcia w roku szklonym 2019/2020. Wyniki ogłoszono 30 listopada bieżącego roku.  Ola znalazła się w gronie 17 uczniów z województwa wielkopolskiego, którzy otrzymali to wyróżnienie.  Trzynastu stypendystów uczy się w liceach w Poznaniu, 2 w Lesznie i 1 w Kaliszu. Aleksandra osiągnęła bardzo wysokie wyniki we współzawodnictwie sportowym na szczeblu krajowym i międzynarodowym. Ola jest Mistrzynią Polski w Karate Shotokan Poznań 2019 oraz KATA drużynowym Mistrzostw Polski Juniorów Młodszych w roku 2019. W roku 2019 zajęła I miejsce KATA drużynowym, II miejsce KATA indywidulanym oraz III miejsce KUMITE indywidualnym podczas Mistrzostw Świata w karate FSKA WORD CHEMPIONHIP, które odbyły się w Wielkiej Brytanii. W 2020 roku Ola zajęła III miejsce w KUMITE indywidualnym oraz II miejsce KATA drużynowym na Ogólnopolskim Turnieju Kwalifikacyjnym do Mistrzostw Polski Juniorów Młodszych.  Ola oczywiście zdobywa kolejne trofea; 7-8 listopada 2020 roku w Poznaniu odbyły się  Mistrzostwa Polski U-21, Juniorów, Juniorów Młodszych i Młodzieżowców w Karate Olimpijskim – Ola zajęła III miejsce w KUMITE Indywidualnym. 

     • Wyniki Szkolnego Konkursu Fotograficznego "Barwy Jesieni"

     • Na początku października uczniowie brali udział w konkursie fotograficznym. Zadaniem uczniów było sfotografowanie barw jesieni. W konkursie wzięło udział 20 uczniów. Jury miało wiele trudności w wyborze tych najlepszych zdjęć przedstawiających jesień. Nasi uczniowie potrafią znaleźć piękno w pozornie zwyczajnym krajobrazie - upadającym liściu, porozrzucanych orzechach czy pokrytym kasztanami parku. 

      W konkursie wygrali:

      1. Wiktoria Grześkowiak 2h

      2. Krzysztof Kędziora 2a

      3. Andżelika Józefiak 1a

    • Sukces w Olimpiadzie
     • Sukces w Olimpiadzie

     • Marta Głogowska, uczennica klasy 3b, zakwalifikowała się do etapu okręgowego Olimpiady Wiedzy o Mediach. Zadaniem Marty było napisanie eseju na jeden z zaproponowanych tematów. Marta zdecydowała się na "Czy dziennikarstwo prasowe ma szanse przetrwać? Miejsce prasy w dobie Internetu". W eseju Marta szczegółowo przedstawiła słabe i silne strony prasy w dzisiejszych czasach. Następny etap Olimpiady odbędzie się 18 grudnia 2020r. w formie zdalnej. 

    • Klasy Akademickie UEP
     • Klasy Akademickie UEP

     • Pandemia nie pozwala nam odwiedzać uczelni, ale w ramach Klas Akademickich wykłady odbywają się w trybie on-line. Pracownicy Instytutu Nauk o Jakości Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu prowadzą zajęcia dla naszych uczniów na platformie Teams.

      6.11.2020 r. klasa 1B medyczno – przyrodnicza uczestniczyła w wykładzie prowadzonym przez dr inż. Katarzynę Marchwińską pt. „Probiotyki – co warto o nich wiedzieć?”.

      20.11.2020 r. klasa 2B medyczno – przyrodnicza dowiedziała się na czym polega trend „clean label”. Dr inż. Dorota Klensporf-Pawlik w wykładzie „Clean label – ‘mega trend’ na rynku żywności” pokazała jak czytać etykiety produktów, jak producenci przyciągają uwagę klienta i wyjaśniła, że „czysta etykieta” jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie konsumentów na wysoką jakość produktów spożywczych i przejrzystość w produkcji żywności oraz na odpowiednie oznakowanie.

    • II miejsce naszego liceum !
     • II miejsce naszego liceum !

     • Miło nam poinformować, że we Współzawodnictwie Sportowo-Turystycznym Młodzieży LZS Szkół Ponadpodstawowych w roku 2020, nasza szkoła wśród trzydziestu sklasyfikowanych szkół zajęła drugie miejsce w Wielkopolsce. W tym wyjątkowym roku na 11 zaplanowanych imprez sportowych udało się przeprowadzić tylko 5. Nasi uczniowie wzięli udział w mistrzostwach w piłce siatkowej dziewcząt w Nietążkowie (luty), mistrzostwach w piłce siatkowej chłopców w Nietążkowie (marzec), mistrzostwach w piłce ręcznej dziewcząt w Koźminie (marzec), Memoriale Mariana Głuszka we Wrześni (wrzesień) oraz w mistrzostwach w lekkiej atletyce w Pile (październik).

      Tabela końcowa najlepszych trzech szkół:

      1. ZS Ostrzeszów - 111 punktów

      2. LO Środa Wlkp – 91 punktów

      3. ZS nr 2 Szamotuły - 90,5 punktu

      Gratulujemy wszystkim naszym uczniom, którzy przyczynili się do tego sukcesu!

     • Sukces na Olimpiadzie Języka Niemieckiego

     • Artur Plawgo, uczeń klasy 3A, zakwalifikował się do drugiego etapu 44. Olimpiady Języka Niemieckiego. Wraz z 63 uczniami z całego województwa wielkopolskiego będzie uczestniczył w kolejnym etapie(w formie pisemnej), który odbędzie się dnia 15 stycznia 2021r. 

      Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

    • Finał Turnieju Debat o Tematyce Ekologiczno-Klimatycznej
     • Finał Turnieju Debat o Tematyce Ekologiczno-Klimatycznej

     • Wiosną tego roku drużyna naszego Liceum w składzie: Zofia Kuźniewska, Filip Lipiński, Jakub Pruchniewicz, Jakub Felman wywalczyła awans do finału tego turnieju. Finał miał odbyć się w Warszawie w Ogrodzie Botanicznym. Niestety sytuacja epidemiologiczna pokżyżowała plany organizatorom i finał odbył się dopiero w sobotę 7 listopada, a miejscem gdzie zebrała się nasza drużyna był budynek szkoły. Turniej finałowy odbył się w formule online. Rywalami w grupie były drużyny V LO z Krakowa ( 3 miejsce w rankingu Liceów w Polsce) oraz I LO z Krakowa. Rywalizacja w grupie była bardzo wyrównana o awansie do finału przy równej ilości wygranych debat rozstrzygnęły małe punktu, tutaj niestety los nie był po naszej stronie. Naszej drużynie serdecznie gratulujemy wyrównanej walki z najlepszymi szkołami w Polsce. Opiekunem naszych drużyn jest Pan Sławomir Brambor, dzięki jego zaangażowaniu uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Powstańców Wielkopolskich mirzą się z najlepszymi i odnoszą wspaniałe wyniki. GRATULACJE !!!!

     • Nauka zdalna od 26.10.2020r. przedłużona do 29 listopada

     • Od 26 października br. do odwołania Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Wielkopolskich funkcjonuje w wariancie C –  kształcenie zdalne.

      Po ogłoszeniu przez Premiera RP nowych informacji wszystkie cała Polska od soboty 24 października  będzie zaliczona do czerwonej strefy. W której szkoły ponadpodstawowe prowadzą kształcenie zdalne. 

      Wprowadzono również inne obostrzenia.

      W godzinach od 8 do 16 młodzież ( do 16 roku życia) może wychodzić z domu tylko pod opieką osoby dorosłej.

     • Szkolne Pakiety Multimedialne

     • Dzięki rekomendacji Kuratora Oświaty w Poznaniu nasze liceum otrzymało 25 pakietów multimedialnych. Ministerstwo Edukacji Narodowej przekazało po 25 tabletów z dostępem do internetu do 120 wybranych szkół. MEN wspólnie z NASK (Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa – Państwowy Instytut Badawczy) wytypowało szkoły działające w programie OSE. W ramach programu Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej (OSE), szkoła zyskała dostęp do szybkiego internetu (po światłowodzie) już dwa lata temu, a teraz otrzymaliśmy Szkolne Pakiety Multimedialne. Tablety wraz z klawiaturą i internetem LTE4G będą wypożyczone uczniom i nauczycielom do zdalnego kształcenia.

    • Nagroda im. Mikołaja Kopernika dla prof. Lecha Wojciecha Szajdaka
     • Nagroda im. Mikołaja Kopernika dla prof. Lecha Wojciecha Szajdaka

     • Prof. Lech Wojciech Szajdak, profesor agronomii,  dyrektor Instytutu Środowiska Rolniczego i Leśnego Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu. Absolwent Liceum Ogólnokształcącego im. Powstańców Wielkopolskich - rocznik 1972 otrzymał prestiżową nagrodę im. Mikołaja Kopernika za dwie wybitne monografie naukowe w kategorii nauki o Ziemi: „Zanikanie Torfowisk”, wydaną w Poznańskim Towarzystwie Przyjaciół Nauk oraz „Bioactive Compounds in Agricultural Soils” opublikowaną przez wydawnictwo Springer. W swojej pracy naukowej Pan Profesor Lech Szajdak skupia się na zagadnieniach związanych z chemią środowiska, w szczególności na chemii i biochemii gleby.

      Nagroda im. Mikołaja Kopernia

      Nagroda im. Mikołaja Kopernia, ustanowiona w 1873 z okazji 400. rocznicy urodzin tego wielkiego uczonego, jest jedną z najstarszych i najbardziej prestiżowych nagród przyznawanych za wybitne prace naukowe z zakresu astronomii, ekonomii, filologii klasycznej, filozofii przyrody, kosmologii i astrofizyki, matematyki, medycyny, nauk o Ziemi i prawa. Nagroda jest przyznawana przez Polską Akademię Umiejętności co pięć lat. Przyznawanie tych nagród przerwała II wojna światowa.

       

      http://pau.krakow.pl/index.php/pl/dzialalnosc/nagrody-i-wyroznienia/nagroda-im-kopernika

      https://informacje.pan.pl/index.php/informacje/materialy-dla-prasy/3154-nagroda-im-mikolaja-kopernika-dla-prof-lecha-wojciecha-szajdaka

       

     • "A choć ich życia płomień zgasł, to myśli o nich są przecież w Nas."

     • Tradycyjnie, w okolicach Wszystkich Świętych, uczniowie liceum porządkują groby nieżyjących pracowników szkoły oraz odwiedzają Kwaterę Powstańców Wielkopolskich. W tym roku na grobach położyliśmy wrzosy. Był czas na chwilę zadumy i wspomnienia osób, które spoczywają na średzkim cmentarzu.