• Wymiana polsko-niemiecka

     • W dniach 14-21 marca br. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w wymianie polsko-niemieckiej. Wraz z nauczycielami p. Anną Drzazgowską i p. Beatą Szymańską wyjechali do Bad Schwartau, aby spotkać się ze swoimi partnerami z naszego zaprzyjaźnionego Gymnasium am Muehlemberg, którzy gościli w Środzie we wrześniu.
      Tematem spotkania była sztuka i postać Gerharda Richtera, znanego niemieckiego twórcy obrazów abstrakcyjnych. W czasie warsztatów mogliśmy zgłębiać tajniki jego techniki malarskiej, uczyć się warstwowego nakładania farby, a następnie rozprowadzania jej nietypowymi narzędziami malarskimi. Oprócz zajęć praktycznych uczniowie poznawali też historię malarstwa północnej Europy, brali udział w warsztatach oraz rozszerzali wiedzę na temat Hanzy i jej stolicy – Lubeki.

      W czasie wolnym poznawali życie naszych zachodnich sąsiadów, integrowali się z niemiecką młodzieżą, porównywali życie w obu państwach, a czasem ze zdziwieniem reagowali na to co widzą.

      Projekt zakończył się wernisażem naszych prac, na który została zaproszona dyrekcja, nauczyciele, uczniowie oraz rodzice. Młodzież mogła pokazać swój (często ukryty) talent malarski i przekonać się, że warto szukać nowych doświadczeń.

      Spotkanie odbyło się dzięki wsparciu, jakie otrzymaliśmy od Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży, która dofinansowała koszty naszej podróży i programu.

     • Koncert talentów

     • W piątek 22 marca w hali sportowej odbyła się II edycja Szkolnego Koncertu Talentów. Wzięli w nim udział członkowie chóru LegatO oraz solistki: Julia Rybaczewska, Ogla Marusik, Hania Witaszak, Magda Behnke, Zuzia Danilewicz, Judyta Wrzaskowska. Zagrała również Zuzia Leśniewska, zaś swoje zdolności artystyczne zaprezentowali: Ania Bączkiewicz (grafika, malarstwo) oraz Sebastian Leja (biżuteria). Niespodzianką okazała się prezentacja prac wykonanych na szydełku przez nauczycielki: panią Annę Drzazgowską i panią Beatę Szymańską. Takimi cudeńkami pochwaliła się również Magda Behnke.

      Mieliśmy także okazję posłuchać poezji Judyty Wrzaskowskiej oraz Marysi Nowickiej w wykonaniu w wykonaniu Wiktorii Grali oraz Stasia Nowickiego.

      Niemało emocji dostarczyła rywalizacja Tomka Szczotki z Michaliną Ignaszak w ułożeniu kostki Rubika.

      Koncert brawurowo prowadziła Magda Behnke wraz z Pawłem Kościelniakiem.

      Nad stroną techniczną czuwali Konrad Łuczak, Bartosz Matela, zaś nad całością imprezy pani Marlena Szymańska.

     • Olimpiada Wiedzy o Mediach

     • Ogromny sukces naszych uczniów na Olimpiadzie Wiedzy o Mediach!

      Kamil Szał, Zuzanna Cyka i Wiktor Rochowski wzięli udział w rozgrywkach na szczeblu centralnym Olimpiady Wiedzy o Mediach, najbardziej prestiżowej olimpiady dotyczącej mediów polskich i zagranicznych.

      Miło nam poinformować, że Kamil Szał zdobył 12 miejsce w Polsce, pokonując 148 uczniów którzy brali udział w eliminacjach centralnych, natomiast Zuzanna została finalistką Olimpiady o Mediach i znalazła się wśród 72 najlepszych.

      Na końcowym etapie Kamilowi zabrakło trochę szczęścia. Jednak zarówno wynik Kamila, jak i Zuzanny wiąże się z tym że teraz mogą dowolnie wybrać kierunek studiów związanych z dziennikarstwem i naukami humanistycznymi, bo otrzymali indeksy prestiżowych uczelni publicznych

      Wynik trzeciego ucznia Wiktora Rochowskiego także jest bardzo dobry, bo właściwie zabrakło kilku punktów aby również został finalistą.

      Gratulujemy serdecznie!

     • "Zrozumieć historię - młodzież debatuje"

     • 15 marca nasza drużyna debatancka w składzie: Antoni Fleśman, Stanisław Nowicki, Krzysztof Malinowski, Antoni Musielak brała udział w wielkopolskim Turnieju Debat Oksfordzkich "Zrozumieć historię - młodzież debatuje" organizowanym przez IPN w Poznaniu i WNPiD UAM. Po debatach, w których nasi uczniowie rozważali dylematy żołnierzy AK po II wojnie światowej, korzyści i straty oporu zbrojnego wobec Niemców pod okupacją czy też słuszności nazywania Poznańskiego Czerwca 56 powstaniem rywalizacja zakończyła się sukcesem naszych uczniów którzy zajęli w końcowej klasyfikacji 3 miejsce, zostawiając w pokonanym polu m.in. drużyny II i V LO z Poznania czy licea z Rawicza, Kościana czy Konina.

     • II FESTIWAL MATEMATYKI W LO

     • Matematyczny marzec w LO rozpoczął się konkursem Matematyka w kadrze i na płótnie, który zwyciężyła Aleksandra Taszarek z klasy 4c oraz grą 1 z 10, w której rywalizowały ze sobą klasy 2a i 2f.

      Wyłoniliśmy Mistrzów Rachunków – zadanie polegało na rozwiązaniu 50 zadań rachunkowych w jak najkrótszym czasie. Dużym zaskoczeniem były zasady naliczania punktów – zwycięzca musiał zdobyć ich … jak najmniej. W klasie 1c najlepsi byli Zofia Duszczak, Krzysztof Malinowski i Stanisław Jaskólski. W klasie 2c Marcin Ratajczak, Kuba Janeczko i Antoni Stanicki. W klasie 2d Kamil Orwat i Adam Pawlak. Marcin i Kamil rozwiązali wszystkie zadania w rekordowym czasie niespełna 5 minut!!!

      Kilkudziesięciu uczniów podjęło II Wyzwanie Matematyczne, w którym należało wykazać się umiejętnością pracy w grupie, logicznym myśleniem, umiejętnościami analitycznymi, szybkością reakcji, zdolnościami konstrukcyjnymi i sprytem. Najlepsze drużyny to Igor Lisiewicz, Andrzej Rozmiarek i Jakub Wichłacz z klasy 3d oraz Adam Gołaszewski, Kacper Kalita i Benjamin Wałuszko z klasy 1f. Wielu uczniów już potwierdziła swój udział w przyszłorocznym wyzwaniu!

      Jak co roku nasi uczniowie brali udział w Międzynarodowym Konkursie Matematycznym KANGUR (na wyniki musimy jeszcze poczekać) oraz w VIII Memoriale Urszuli Marciniak, do którego finału zakwalifikowali się Weronika Wojciechowska, Kamil Orwat, Kacper Stawicki i Marcin Ratajczak (z klas 2c i 2d) i znaleźli się wśród 20 najlepszych licealistów w Wielkopolsce!!!

      Matematyczny marzec nie odbyłby się bez pomocy i udziału naszej grupy tik tokowej, która na wesoło sprawdziła matematyczną wiedzę nauczycieli oraz swoich koleżanki i kolegów.

      A skoro matematyka to i „egzamin” z tabliczki mnożenia, którą wszyscy znamy doskonale!

     • Kangur

     • Dnia 21 marca 2024 odbył się w naszej szkole Międzynarodowy Konkurs „Kangur Matematyczny”. To najbardziej prestiżowy konkurs matematyczny na świecie. W dwóch kategoriach uczestniczyło 28 uczniów, 12 z klas III i IV w kategorii Student, 16 z klas I i II w kategorii Junior. Uczniowie mieli 75 minut na pracę. Zadania wymagały przede wszystkim umiejętności logicznego myślenia. Każdy uczestnik otrzymał w prezencie układankę Chiński Tangram Kangura.

      Teraz czekamy na wyniki…

      Koordynator konkursu

      Mariola Litka

     • "Odzyskani bohaterowie"

     • W dniach 18-20. 03 odbywały się eliminacje turnieju debat oksfordzkich "Odzyskani bohaterowie ". Brała w nim udział nasza drużyna w składzie: Anna Bączkiewicz, Anna Kajdan, Stanisław Nowicki, Mateusz Piszczatowski. Bohaterami debat były postacie Wandy Krahelskiej, Aleksandra Napiórkowskiego, Władysław Zamoyski. Rywalami naszej drużyny były szkoły: VII LO z Gdańska, III LO z Krakowa i Technikum Lotniczego z Nagoszewa. Miło nam poinformować, że nasza drużyna awansowała do fazy pucharowej, która odbędzie się w połowie kwietnia w Ostrowii Mazowieckiej. Gratulujemy!

     • Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej etap szkolny

     •  

      W dniach 13 – 14 marca br. odbył się  się etap szkolny 28. Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej. Zarejestrowani na platformie www.konkurs.okwb.pl uczniowie szkół ponadpodstawowych rozwiązali test pisemny online z zakresu merytorycznego bieżącej edycji konkursu obejmującego Księgę Sędziów i Dzieje Apostolskie. W konkursie wzięło udział siedemnastu uczniów z klas I, II, IV. Trzy najlepsze uczennice z klasy Ib wezmą udział w etapie diecezjalnym, który zaplanowany jest na 18 kwietnia br.

     • Klasy sportowe

     • Od września 2024 w murach liceum rozpocznie działalność Liceum Ogólnokształcące Szkoły Mistrzostwa Sportowego prowadzone przez Fundację Polonii. Szkoła prowadzi nabór do pierwszej, drugiej i trzeciej klasy o profilu piłka nożna. Szczegóły na stronie https://fundacjapolonii.pl/

      Kontakt:

      tel: 695 116 119 lub 694 366 728

      email: szkola@fundacjapolonii.pl

     • Wycieczka klasy IF do katedry i kina

     • We wtorek 12. marca uczniowie klasy IF pod opieką wychowawcy Sławomira Brambora i ks. Tomasza Staśkiewicza udali się na zwiedzanie Ostrowa Tumskiego w Poznaniu. Podczas wycieczki zwiedzili Bazylikę Archikatedralną pw. św. Apostołów Piotra i Pawła wraz z podziemiami. Zobaczyli gdzie znajdują się grobowce pierwszych władców Polski Mieszka I i Bolesława Chrobrego. Następnie udali się na integrację do Multikina na film Diuna cz. 2.

     • Konkurs

     • Gratulujemy wszystkim uczestnikom, etapu szkolnego Konkursu z wiedzy o krajach anglojęzycznych, a w szczególności pierwszym trzem osobom, które wezmą udział w drugim etapie konkursu.
      W etapie międzyszkolnym Helena, Kinga i Kuba zmierzą się z uczniami z @hipolit_sroda_wlkp oraz @zsr_srodawlkp.

      Widzimy się w 11 kwietnia!

     • "Matematyczny 1 z 10"

     • Tegoroczne obchody „Tygodnia matematyki” rozpoczęły się niezwykle ekscytująco. Pani Senftleben, przy wsparciu uczniów z klasy 3c, zorganizowała konkurs pod tytułem "Matematyczny 1 z 10", inspirowany popularnym teleturniejem "Jeden z dziesięciu". To wydarzenie nie tylko pozwoliło uczniom na powtórzenie i utrwalenie wiadomości matematycznych, lecz także dostarczyło im znakomitej rozrywki.

      W pierwszej edycji konkursu wzięło udział po 5 uczniów z klas 2A oraz 2F. Po intensywnych etapach rywalizacji udało się wyłonić najlepszą trójkę - Anię, Gabriela i Szymona, która stanęła do finałowego pojedynku, dostarczając uczestnikom i widzom prawdziwej dawki emocji.

      Uczestnicy konkursu mieli okazję nie tylko sprawdzić swoją wiedzę z matematyki, lecz również wykazać się logicznym myśleniem w rozwiązywaniu zagadek matematycznych, stanowiących pytania konkursowe. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za ich zaangażowanie oraz gratulujemy zwycięzcom!

     • Projekt Złote szkoły NBP

     •  

      Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Wielkopolskich bierze udział w ogólnopolskim projekcie „Złote Szkoły NBP”. W ramach projektu należy wykonać trzy działania: lekcja z ekonomią, debata szkolna, warsztat uczniowski. Tematem tegorocznej edycji jest „Polski złoty w obiegu od 100 lat – NBP i jego funkcja emisyjna”. Drużyna ambasadorów edukacji ekonomicznej składa się z 10 uczniów: Mai Biernat, Magdaleny Behnke, Jakuba Wichłacza, Aleksandry Białeckiej, Anny Kajdan, Kamila Szał, Michała Sobierajskiego, Kacpra Stawickiego, Bartosza Leżały, Stanisława Nowickiego działających pod kierunkiem koordynatorów – pani Natalii Olkiewicz, nauczycielki biznesu i zarządzania oraz pani Katarzyny Węcławiak – nauczycielki informatyki. Nauczycielki zdecydowały się wziąć udział w projekcie, ponieważ uatrakcyjnia to życie szkolne, przybliża w ciekawy sposób ważne tematy ekonomiczne. Dodatkowo dla najlepszych szkół przewidziano nagrody pieniężne do wykorzystania na cele edukacyjne.

      Niewątpliwym atutem projektu jest zwiększenie świadomości ekonomicznej społeczności lokalnej. Uczniowie mają dużą samodzielność w działaniu, mogą rozwinąć swoje umiejętności przedsiębiorcze i kreatywność. W ramach zadania „debata szkolna” uczniowie przeprowadzą dwie debaty oksfordzkie. Jedna dotyczy wprowadzenia euro w Polsce i wynikających z tego korzyści i strat, druga kwestii płatności w gotówce i kartami płatniczymi. Co ciekawe, druga debata odbyła się online z zaprzyjaźnionym Zespołem Szkół im. Stanisława Staszica w Pile. Drugie zadanie pt. „warsztat uczniowski” jest realizowane na wielu płaszczyznach -  w postaci teleturnieju wśród uczniów „Milionerzy” oraz „Postaw na milion”, wykonania warsztatów na temat historii pieniądza przez uczniów, wykonania sondy ulicznej wśród średzian i poznaniaków oraz ankiet wśród społeczności szkolnej i lokalnej. Celem warsztatów było zbadanie stanu wiedzy Polaków w różnym wieku na temat funkcji emisyjnej NBP.

      Ostatnim blokiem tematycznym projektu jest „Lekcja z ekonomią”. Założenia projektu są takie, że jest lekcje mają być interdyscyplinarne, ale dotyczyć danego tematu. Dlatego wykonano lekcje z podstaw przedsiębiorczości na temat funkcji pieniądza, struktury Narodowego Banku Polskiego oraz zajęcia warsztatowe na temat zabezpieczeń na banknotach emitowanych przez NBP. Na lekcji informatyki skupialiśmy się na monetach i projektowaliśmy monety kolekcjonerskie w programie Canva z wizerunkami patronów roku 2024: Władysława Zamoyskiego, Czesława Miłosza, Witolda Gombrowicza, Wincentego Witosa. Na lekcji chemii przeprowadzaliśmy doświadczenia chemiczne na monecie 1 groszowej, a na historii dowiedzieliśmy się o historii pieniądza na przestrzeni wieków. Wszystkie działania ambasadorów są na bieżąco relacjonowane na specjalnej stronie na FB – Złote Szkoły NBP LO Środa Wlkp. Zwieńczeniem projektu była wycieczka do oddziału okręgowego NBP w Poznaniu, gdzie korzystaliśmy z samoobsługowych automatów do wymiany bilonu oraz zakupiliśmy banknot kolekcjonerski z wizerunkiem Mikołaja Kopernika. W projekt Złote szkoły poza koordynatorami – panią Natalią Olkiewicz i panią Katarzyną Węcławiak zaangażowali byli: pani Agnieszka Szymańska-Michalak, pani Maria Król i pan Sławomir Brambor.

     • IV runda Poznańskiej Ligi Debat

     • 8 marca nasza drużyna debatancka w składzie: Wikoria Grala, Anna Kajdan, Mateusz Piszczatowski, Stanisław Nowicki brała udział w IV rundzie Poznańskiej Ligi Debat, która odbyła się na Wydziale Historii UAM. W debacie nad tezą "Działalność Napoleona I przyniosła Europie więcej szkód niż korzyści" zmierzyła się z drużyną XLO z Poznania. Miło nam poinformować, iż debata zakończyła się zwycięstwem naszej drużyny 3:0.

     • Mistrzostwa Powiatu w piłce koszykowej.

     • W dniu 8 marca w Zespole Szkół Rolniczych odbyły się Mistrzostwa Powiatu w piłce koszykowej.

      Po rywalizacji o miano mistrza przystąpiły 3 szkoły: CKZiU, ZSR oraz nasze liceum.

      W rywalizacji dziewcząt nasza szkoła zajęła 2 miejsce. Natomiast w rywalizacji chłopców zajęliśmy 3 miejsce.

      Nasza szkołę reprezentowali:

      Jaszczak Bartosz 1E

      Łuczak Konrad 2A

      Nowaczyk Jan 2C

      Ratajczak Marcin 2C

      Stanicki Antoni 2C

      Kaczor Wojciech 2D

      Szczotka Tomasz 2D

      Antkowiak Kuba 2E

      Kaźmierczak Jakub 2E

      Krygier Maciej 2E

      Zielinski Franciszek 2E

      Janicki Antoni 3C

      Nowak Wiktor 3C

      Szczepaniak Iga 1B

      Pruchniewicz Amelia 1C

      Pańczak Zofia 2C

      Poch Wiktoria 2E

      Biesz Aleksandra 3B

      Loga Nicola 3B

      Przybyła Dagmara 3B

      Glabus Aleksandra 3C

      Żurawska Donata 3C

      Leśniewska Zofia 1B

      Serdecznie gratulujemy

     • Turniej piłki siatkowej dziewcząt

     • W dniu 6 marca reprezentacja naszej szkoły wzięła udział w Wielkopolskim Turnieju LZS Młodzieży Szkolnej w Piłce Siatkowej dziewcząt .W zawodach wzięło udział 8 zespołów. Mecze zostały rozegrane w dwóch grupach. Dziewczęta nasze uplasowały się na 5-6 miejscu. Grając w silnej grupie , z której dwa zespoły zdobyły drugie i trzecie miejsce w finale.

      Gratulacje dla naszego dzielnie walczącego zespołu!

      Szkołę naszą reprezentowały: Aleksandra Dumanowska, Martyna Kosmowska, Zofia Idaszek, Zofia Duszczak, Mają Bartkowiak, Dorota Mikołajczak, Amelia Pruchniewicz, Julia Kolasińska.

     • Turniej piłki siatkowej chłopców

     • 07 marca 2024 r. reprezentacja naszej szkoły wzięła udział w Wielkopolskim Turnieju LZS Młodzieży Szkolnej w Piłce Siatkowej chłopców .W zawodach wzięło udział 8 zespołów. Mecze zostały rozegrane w dwóch grupach. Chłopcy uplasowali się na 7-8 miejscu.

      Zaskoczyli swoją walecznością zdobywając jednego seta w meczu z wicemistrzem zawodów. Uważam to za szczególny dla nich sukces.

      Szkołę naszą reprezentowali: Kacper Bartkowiak, Kacper Kruk, Paweł Kościelniak, Kamil Nowak, Kamil Koperski, Kamil Rauhut, Jan Wójkiewicz, Oskar Górski, Dawid Kaczmarek.