• Delegacja z Vitré w naszej szkole

     • W sobotę 24 czerwca naszą szkołę zaszczyciła swoją obecnością pani Mer Vitré Isabelle le Callennec wraz z panią Magaly Garreau z Komitetu Współpracy Miast Partnerskich oraz Christine Lepourcelet przedstawicielką Klubu Pływackiego. Inicjatorką spotkania była pani Danuta Grześkowiak - wieloletni nauczyciel języka francuskiego w naszej szkole (obecnie na emeryturze), która przez 20 lat zajmowała się organizacją wymian z Vitré. Pani Anna Drzazgowska i pani wicedyrektor Ewa Sadyś rozmawiały z panią Magaly Garreau na temat stworzenia grupy projektowej w ramach programu Erasmus. W spotkaniu uczestniczył również pan Burmistrz Piotr Mieloch oraz pan Starosta Ernest Iwańczuk, którzy rozmawiali z panią Mer na temat kontynuacji współpracy w ramach partnerstwa miast.

     • Zakończenie roku szkolnego 2022/2023

     • Zakończenie roku szkolnego 2022 – 2023 w Liceum Ogólnokształcącym im. Powstańców Wielkopolskich odbyło się w piątek 23 czerwca na sali sportowej. Na uroczystości obecni byli v-ce starosta powiatu średzkiego, pani Małgorzata Wiśniewska-Zabłocka, kierownik wydziału oświaty pani Małgorzata Bartkowiak, przewodnicząca Rady Rodziców, pani Monika Buziak, Prezes Spółki LUKS pan Maciej Osuch oraz Przedstawicielka firmy POLIPAK pani Monika Matusiak.

      Rada Rodziców po raz kolejny przyznała nagrodę promującą uczniów, którzy uzyskują najwyższe wyniki w nauce w danej klasie. Przyznawana jest za pracowitość, jak najlepsze wykorzystanie swoich zdolności i umiejętności. Nagrodę tę wręczała Pani Dyrektor i Przewodnicząca Rady Rodziców Pani Monika Buziak, a otrzymały ją następujące osoby:

      z klasy IA: – Kamil Szał średnia 5,31
      z klasy IB: Weronika  Glapińska- średnia 5,07
      z klasy IC:– Maria Golec- średnia 5,27
      z klasy ID: Agnieszka Bury – średnia 5,6
      z klasy IE: Kuba Antkowiak – średnia 4,53
      z klasy IF:- Szymon Zając – średnia 4,88

      z klasy IIA:– Dawid Kaczmarek średnia 5,79
      z klasy IIB: - Anna Kajdan średnia 5,29
      z klasy IIC: - Jan Wójkiewicz - średnia 5,71
      z klasy IID: – Jakub Wichłacz - średnia 5,07

      z klasy IIIA:– Mateusz Piszczatowski - średnia 5,27
      z klasy IIIB:– Zofia Stachowiak średnia 5,57
      z klasy IIIC: Aleksandra Taszarek i Kajetan Buziak– średnia 5,21

      z klasy IIID: – Kamil Nowak- średnia 5,57

      Stypendium Prezesa  Rady Ministrów przyznawane jest uczniowi, który otrzymał promocję  z wyróżnieniem uzyskując przy tym najwyższą średnią ocen  w szkole. Jest ono przyznawane jednemu uczniowi czteroletniego liceum  na okres od września do czerwca w danym roku szkolnym. W tym roku szkolnym stypendium przyznane będzie Dawidowi Kaczmarkowi ze średnią 5,79.

      Następnie wychowawcy wraz z Panią Dyrektor i Panią Wicedyrektor wręczyli świadectwa z wyróżnieniem. Otrzymały je następujące osoby: 

      klasy pierwsze 

      Klasa IA - Kamil Szał, Michał Sobierajski, Antoni Musielak

      Klasa IB - Magdalena Behnke, Maja Biernat, Aleksandra Dumanowska, Weronika Glapińska, Karolina Nowaczyk, Zofia Twardowska, Matylda Wróblewska, Katarzyna Zalewska

      Klasa IC - Alicja Duszczak, Maria Golec, Anna Karasińska, Julia Mydlarz, Antoni Stanicki, Maria Szymkowiak
      Natalia Świtalska, Weronika Wojciechowska

      Klasa ID - Agnieszka Bury, Samia Czopik, Zuzanna Nogal, Kamil Orwat, Adam Pawlak, Wiktor Rochowski, Kacper Stawicki

      Klasa IF - Filip Stasiak, Szymon Zając

      Klasa IIA - Dawid Kaczmarek, Marika Mikołajczyk

      Klasa IIB - Anna Kajdan, Aleksandra Białecka, Marcel Hoffmann, Kinga Kistowska, Maria Koch, Nicola Loga, Natalia Stawska

      Klasa IIC – Aleksandra Banaszak, Oskar Górski, Wiktor Nowak, Patrycja Wójek, Jan Wójkiewicz

      Klasa IID – Małgorzata Kurka, Jakub Wichłacz

      Klasa III A –  Judyta Wrzaskowska, Mateusz Piszczatowski, Wiktoria Grala, Andżellika Józefiak

      Klasa IIIB –  Kinga Konieczna, Patrycja Kozak, Zofia Stachowiak, Dagmara Stachowiak, Hanna Witaszak

      Klasa IIIC –  Robert Betler, Kajetan Buziak, Maja Duszczak, Michalina Ignaszak, Sebastian Leja, Aleksandra Taszarek, Kasper Zieliński

      Klasa III D -  Maciej Cichy, Stanisław Kajdan, Paweł Kościelniak, Kamil Nowak

       

      Do stypendium Ministra Właściwego do Spraw Oświaty w tym roku szkolnym nominujemy dwie osoby: Matyldę Wróblewską z klasy 1b oraz Wiktorię Gralę z klasy 3a. 

      Co roku wielu z nas angażuje się w liczne konkursy przedmiotowe, a uzyskując wysokie lokaty pokazuje swoją wiedzę i godnie reprezentuje naszą szkołę. Na zakończeniu zostali wyróznieni uczniowie, którym udało się osiągnąć wysokie lokaty. Za wyniki w konkursie matematycznym Kangur nagrodę otrzymali: Dominik Danilewicz oraz Kuba Janeczko.

      Wręczono także nagrody fundowane przez lokalne przedsiębiorstwa.

      Firma Polipak od kilku lat funduje nagrodę dla najlepszego chemika. Jest ona wręczana dwa razy w roku dla ucznia klasy 3 po pierwszym semestrze i dla ucznia klasy drugiej po II semestrze. Dzisiaj nagrodę otrzymuje Patrycja Kozak z klasy 3b, a nagrodę wręczyła pani Monika Matusiak, przedstawiciel firmy Polipak.

      Spółka Lider Usług Komunalno-Samorządowych w Środzie Wlkp. od tego roku jest fundatorem nagród dla najlepszego matematyka i informatyka oraz inżyniera liceum, która jest wręczana na zakończenie szkoły.
      Nagrodę otrzymał Kamil Nowak z klasy 3d, a wręczył ją prezes Spółki LUKS, pan Maciej Osuch. 

      Kolejną nagrodą jest stypendium ufundowane przez firmę Dekora dla ucznia z klasy biznesowo – menedżerskiej, który osiąga wysokie wyniki w nauce i jest kreatywny i przedsiębiorczy. Za I semestr nagrodę tę otrzymuje Aleksandra Taszarek z klasy III C.

      Nagrodzono także uczniów, którzy uzyskali szóste miejsce w Mistrzostwach Wielkopolski Pierwszej Pomocy Polskiego Czerwonego Krzyża. Są to: Aniela Mikrut, Norbert Miśkiewicz, Martyna Michalak, Antoni Nowacki, Zofia Idaszek, Maja Wojciechowska.

      Ten rok szkolny przyniósł również sukcesy naszym debatantom czego dowodem jest 3 miejsce w Poznańskiej Lidze Debat drużyny w składzie: Wiktoria Grala, Anna Kajdan, Kajetan Buziak, Mateusz Piszczatowski.

      Pragniemy również docenić wysiłek naszych uczniów Wiktorii Grali, Marysi Nowickiej, Sylwii Stachowiak, Barbary Szafran, Judyty Wrzaskowskiej, którzy zajęli V miejsce w ogólnopolskim konkursie „Liga Sprawiedliwości”, w którym to przez 7 tygodni rozwiązywali różne kazusy prawne.

      Kolejne sukcesy odnieśli: Kamil Szał, Anna Bączkiewicz i Michał Sobierajski za osiągnięcia w IV Szkolnym Konkursie Filozoficznym.

      W naszej szkole wiele się dzieje, część z tych wydarzeń byłaby niemożliwa bez uczniów zaangażowanych w pracę samorządu uczniowskiego. Na szczególną pochwałę i wyróżnienie zasługują ci najbardziej aktywni, a są to  Anna Kajdan, Małgorzata Kurka, Mateusz Piszczatowski, Maja Mroczkowska, Wiktor Rochowski i Ksawery Drzewiecki.

      Zostali także nagrodzeni uczniowie ze 100% frekwencją.  Są to: Bartosz Matela, Laura Świdurska, Zofia Gucze
      Karolina Nowaczyk, Kuba Janeczko, Kuba Antkowiak, Anna Kajdan, Nicola Loga, Szymon Sowiński, Stanisław Kajdan.

      Doceniono także szachistów (mistrzem szkoły w szachach został Marcin Ratajczak z klasy 1c) oraz klasy za udział w Dniu Sportu.

      Potem uczniowie udali się do klas odebrać pozostałe świadectwa i pożegnać się z wychowawcami na okres wakacji. Życzymy wszystkim udanych wakacji!

       

     • UWAGA KANDYDACI DO KLASY SPORTOWEJ!

     • Kandydaci, którzy z przyczyn niezależnych od nich nie mogli przystąpić do prób sprawności fizycznej w I terminie proszeni są o kontakt mailowy z dyrektorem Akademii Piłkarskiej Polonii Środa p. Wojciechem Gąsiorowskim: w.gasiorowski@polonia-sroda.pl

      Drugi termin prób sprawności fizycznej: 27 czerwca 2023 r. godz. 17.00.

      Próba sprawności fizycznej zostanie przeprowadzona w Centrum Sportu i Rekreacji Stadion Średzki ul. Sportowa 12 Środa Wielkopolska

     • "Jak nie czytam jak czytam"

     • Dnia 7 czerwca 2023r. o godz. 10.00 ponad 3000 szkół w całej Polsce obchodziło zapoczątkowane przez miesięcznik "Biblioteka w szkole" święto czytelnictwa znane pod nazwą "Jak nie czytam jak czytam". W naszej szkole przedstawiciele różnych klas czytali fragmenty życiorysów sławnych osób - piosenkarzy, rzeźniarzy, literatów, malarzy. Książka Christophera Zary "Artyści udręczeni" pokazuje w krótkich opisach zmagania wielu znanych osób, z który musieli się uporać w drodze na szczyt. Efekt w naszej szkole został osiągnięty - książka tak zaciekawiła młodzież, że nie starczyło dla wszystkich jej egzemplarzy. Zapraszamy do udziału w kolejnych akcjach czytelniczych.

     • Wykłady na UAM

     • 31 maja klasa 2a w ramach współpracy z Instytutem Filologii Słowiańskiej UAM wysłuchała wykładu o wykształceniu uniwersyteckim kobiet bałkańskich żyjących pod koniec XIX i na początku XX wieku. O badaniach genderowych opowiadała młodzieży prof. Magdalena Koch. Następnie uczniowie wzięli udział w lekcji języka serbskiego -poznali alfabet oraz podstawowe zwroty i słowa.