• Rekolekcje szkolne 2023

     • W dniach 20.03 – 22.03.2023 r. odbyły się w naszej szkole rekolekcje wielkopostne. Przez okres ćwiczeń duchowych przeprowadził nas ks. Jan Markowski. W konferencjach ascetycznych przypomniał czym jest Kościół i jak można na niego patrzeć z różnych perspektyw. Mieliśmy okazję poznać czy jest Piesza Poznańska Pielgrzymka na Jasną Górę oraz posłuchać o piosenkach religijnych anglojęzycznych. Zwieńczeniem czasu duchowego zatrzymania była Msza Św. sprawowana w intencji społeczności Liceum.

     • Pielgrzymka maturzystów na Jasną Górę

     • W poniedziałek 20. marca grupa dwudziestu czterech maturzystów udała się pod opieką p. Marioli Litki, p. Grzegorza Kasprzaka i ks. Rafała Kordusa na Jasną Górę do Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej. O godz. 11.00 uczestniczyli w Mszy Św. z uroczystości św. Józefa Oblubieńca NMP podczas której prosili o pomyślne zdanie egzaminu dojrzałości. Czas spędzony w jasnogórskim klasztorze był okazją do podjęcia refleksji nad ważnymi decyzjami życiowymi jakie będą musieli podjąć w najbliższym czasie. Pielgrzymka przypadła w ważny dla klasztoru dzień jakim jest rozpoczęcie Roku Jubileuszowego o. Augustyna Kordeckiego w 350. rocznicę śmierci i 420. urodzin. To uwieczniony na kartach „Potopu” Henryka
      Sienkiewicza obrońca klasztoru przed potopem szwedzkim, którego kard. Wojtyła nazwał heroicznym zakonnikiem, który „na wiele stuleci nauczył polskie pokolenia niepodległości ducha”.

     • Festiwal Matematyki

     • W dniach 13-16.03.2023r. odbył się I Festiwal Matematyki w LO.Poniedziałek rozpoczęliśmy wystawą Złudzenia optyczne. Czy mózg nas oszukuje? zainspirowaną tegoroczną konferencją SNM w Łodzi. Każdy  mógł doświadczalnie sprawdzić czy to, co wydaje się dłuższe, krótsze, mniejsze czy większe takie faktycznie jest. Naszą wystawę odwiedzili również uczniowie klas siódmych Szkoły Podstawowej nr 3.Wtorek i środa były dniami karcianek i planszówek. Uczniowie (i nie tylko oni) rozegrali mnóstwo gier: rummikub, jenga, uno, wirus,...oraz podjęli wyzwania łamigłówkowe (sudoku, happy cubes, metalowe pułapki,...) Graliśmy na przerwach a także w ramach godzin wychowawczych.Również we wtorek można było podjąć Wielkie Wyzwanie Matematyczne: Zamień 2 okręgi w 1 kwadrat. Masz tylko dwa cięcia.Wyzwanie zakończone sukcesem!!!Czwartek z kolei był dniem szybkich rachunków. Z tabliczki mnożenia czy kolejności wykonywania działań zostali odpytani zarówno uczniowie jak i nauczyciele. Odpowiedzi były szybkie i celne!W tym dniu odbył się Międzynarodowy Konkurs Matematyczny KANGUR.Jak możemy podsumować ten czas? Krótko: MATMA JEST FAJNA!

     • Międzynarodowy Konkurs "Kangur Matematyczny" 2023

     • Dnia 16 marca br. uczniowie naszego liceum zmierzyli się z niezwykle trudnymi, wymagającymi umiejętności logicznego myślenia zadaniami, biorąc udział w XXXII edycji Międzynarodowego Konkursu „KANGUR matematyczny”. Konkurs ten należy do jednych z najbardziej prestiżowych i od lat cieszy się niezwykłą popularnością. Konkurs wywodzi się z Australii, gdzie został zainaugurowany w latach osiemdziesiątych przez światowej sławy popularyzatora matematyki Petera O’Hallorana. W 1990 roku został po raz pierwszy zorganizowany w Europie na terenie Francji i podobnie jak w Australii zyskał od razu dużą popularność. Z inicjatywy matematyków francuskich konkurs ogarniał stopniowo coraz więcej krajów europejskich i nie tylko. Międzynarodowy Konkurs „Kangur matematyczny” jest w chwili obecnej najbardziej masową imprezą matematyczną na świecie. Zasięg konkursu jest ogromny, o czym świadczy liczba krajów oraz uczestników biorących w nim udział. Przykładowo: w roku 2019 udział wzięło 6 179 144 uczestników z 80 krajów a w samej Polsce było ich aż 376 719.
      W Polsce MK „Kangur matematyczny” organizuje Towarzystwo Upowszechniania Wiedzy i Nauk Matematycznych a Konkursowi patronują: Wydział Matematyki i Informatyki na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika oraz Polskie Towarzystwo Matematyczne. Międzynarodowy Konkurs „Kangur matematyczny” adresowany jest do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych a rozgrywany jest w sześciu kategoriach, które obejmują następujące nasze klasy:
      Junior – klasy I i II;
      Student – klasy III i IV.
      Konkurs ma charakter jednorazowego testu składającego się z zadań o różnym stopniu trudności. Na rozwiązanie testu przeznaczone jest 75 minut a w czasie trwania konkursu uczestnicy nie mogą korzystać z kalkulatorów. Do udziału w tegorocznej edycji zgłosiło się 47 uczniów naszej szkoły. Otwarcia dokonała pani dyrektor Katarzyna Światowy. Zabezpieczone przed otwarciem, zapieczętowane przez organizatora koperty z zadaniami dla poszczególnych kategorii zostały rozpakowane w obecności wszystkich uczestników. Uczniowie pracowali samodzielnie, w ciszy i skupieniu. Uczestnicy zostali obdarowani zabawką logiczną-układanką. Wyniki konkursu będą ogłoszone w maju. Czekamy na dobre wiadomości!!!

     • Warsztaty dziennikarskie

     • Klasa 3a brała dziś udział w bardzo ciekawych warsztatach radiowych na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa.

      Spotkaliśmy się z Radio Meteor-w pierwszej części braliśmy udział w prelekcji na temat prawidłowego wykonywania wywiadów. Licealiści przeprowadzali wywiady sławnym osobom, w które wcielali się niezastąpieni studenci - Kacper, Kacper i Piotr popisując się swoimi zdolnościami aktorskimi niejednokrotnie było dużo smiechu bo studenci udawali Mata, Sanah, Wersow czy Natalię Kukulską

      W drugiej części uczniowie sami komponowali materiały radiowe, czego efektem była własna notatka gotowa do puszczenia w radiu

      Prowadzące Ola i Ania zwracały uwagę na poprawną dykcję, udzielały ciekawe wskazówki i przede wszystkim mówiły że nie warto się poddawać, a każdy znajdzie w radiu swoje miejsce

      Wycieczka zakończyła się stwierdzeniem : "To była nasza najlepsza wycieczka"

      Dziękujemy naszemu absolwentowi Dr Jakubowi Jakubowskiemu za możliwość zorganizowania warsztatów

     • Sukcesy Matyldy Wróblewskiej

     • Uczennica klasy 1b, Matylda Wróblewska, brała udział w międzynarodowych zawodach karate „BRITISH OPEN” w Londynie. Udało jej się wywalczyć złoty medal w konkurencji kumite indywidualne kadetek 14-15 lat -60 kg oraz srebrny medal w konkurencji kumite drużynowe kadetek 14 - 15 lat  z koleżankami z drużyny. Gratulujemy i czekamy na więcej sukcesów!! 

     • Sukcesy Dominika Danilewicza

     • Dominik Danilewicz z klasy 4d jest uczestnikiem konkursów z matematyki i fizyki o randze regionalnej i krajowej. W ubiegłą sobotę Dominik został laureatem konkursu matematycznego na Uniwersytecie Jagiellońskim, dokąd pojedzie ponownie 18 marca , aby wziąć udział w finale Wydziałowego Konkursu Fizycznego. Następnie 25 marca razem z Anielą Mikrut i Stanisławem Kajdanem ( z klasy 3d) weźmie udział w finale VII Memoriału Urszuli Marciniak. Miesiąc przed rozpoczęciem egzaminów maturalnych Dominik wraz z nauczycielką fizyki Agatą Orłowską pojedzie na Poznański Uniwersytet Techniczny, aby wziąć udział w finale konkursu fizycznego INPUT, jako jeden z 50 zakwalifikowanych uczestników, który w eliminacjach zajął 6 miejsce. Dominik będzie również brał udział w Kangurze Matematycznym.

     • Mistrzostwa Wielkopolski LZS w piłce koszykowej

     • Podczas zmagań grupowych drużyna zanotowała 2 porażki. Ostatecznie zajęła 5/6 miejsce.Przebieg meczy wskazywał na bardzo wysoki poziom ale ostatecznie zabrakło odrobinę szczęścia aby dorównać rywalkom.Dziewczęta wracają z podniesionymi głowami gdyż zrobiły wszystko co w ich mocy aby wynik końcowy był jak najlepszy.W skład drużyny wchodziły:Beata Kapitan, Magdalena Dolniak, Aleksandra Biesz, Kalina Chorzępa, Donata Żurawska, Dominika Bartkowiak, Monika Stępniak, Maria Golec, Anna Kosmowska. Wszystkim uczestniczkom gratulujemy oraz dziękujemy za walkę na boisku!

     • IV miejsce szczypiornistów w Nietążkowie

     • W środę 1 marca 2023 r. w Nietążkowie odbyły się Mistrzostwa Wielkopolski LZS w piłce ręcznej chłopców z udziałem sześciu drużyn: Koźmina, Ostrowa, Szamotuł, Wyrzyska, Nietążkowa i LO Środa. Zespoły zostały
      podzielone na dwie trzyosobowe grupy. Licealiści znaleźli się w grupie B i trafili w niej na rozstawionych faworytów z Koźmina i zgodnie z przewidywaniami przegrali ten mecz 1:10, w drugim spotkaniu łatwo pokonali Szamotuły 10:3 i walczyli o trzecie miejsce w turnieju z drugą drużyną z grypy A, czyli Nietążkowem. Mecz ten zakończył się zwycięstwem gospodarzy 12:5 i tym samym nasza drużyna zajęła czwarte miejsce w turnieju. W meczu finałowym Koźmin dopiero po rzutach karnych pokonał Ostrów 13:12.
      Klasyfikacja końcowa:
      1. Koźmin
      2. Ostrów
      3. Nietążkowo
      4. LO Środa
      5. Wyrzysk
      6. Szamotuły
      Nasz zespół reprezentowali:

      Michał Nowicki 4D, Borys Piasta 4D, Ivan Berezka 4D, Wojciech Pinczak 4D, Paweł Kościelniak 3D, Stanisław Kajdan 3D, Marcel Piasta 3C, Antoni Janicki 2C, Jan Wójkiewicz 2C, Konrad Łuczak 1A