• Zajęcia z kryptografii

     • We wtorek (13.10.20 r.) klasę 2C odwiedzili panowie Szymon Dąbrowski oraz Tomasz Orłowski – kuratorzy Centrum Enigmy w Poznaniu

      Zajęcia składały się z dwóch części. Pierwsza była bardziej formą wykładu. Poznaliśmy bliżej osobę porucznika Jana Kowalewskiego, zwanego też „ojcem polskiej kryptografii”. Swój pierwszy szyfr rozwiązał podczas pełnienia dyżuru przy przechwyconych przez Polaków depeszach rosyjskich. Z nudów, inspirując się „Złotym żukiem” Edgara Allana Poe rozszyfrował on kilka z nich używając do tego jedynie grzebienia z wyłamanymi ząbkami. Jan Kowalewski założył też Biuro Szyfrów, które zajmowało się rozszyfrowywaniem depesz zarówno rosyjskich jak i niemieckich. Dzięki jego działalności wojska polskie znały manewry przeciwnika co przyczyniło się do wygrania wielu bitew między innymi bitwy warszawskiej zwanej też cudem nad Wisłą.

      Podczas zajęć dowiedzieliśmy się też co nieco o kodzie enigmie, kodzie enigmy oraz o jego złamaniu. Sama enigma początkowo była powszechnie dostępna do użytku, jednak z czasem wycofano ją z rynku a jej używanie ograniczono do celów militarnych. Co ciekawe do obsługi maszyny potrzeba było aż trzech osób, z których jedna podawała treść wiadomości, druga kodowała na maszynie a trzecia podawała zakodowaną już wiadomość telefonicznie. Co do samego kodu to łączył on wiele alfabetów i operował na dużych liczbach matematycznych więc jego złamanie dla człowieka graniczyło z cudem. Na szczęście pracujący w Biurze Szyfrów Maksymilian Ciężki i Antoni Paluch wpadli na pomysł, żeby zamiast lingwistów do złamania kodu wykorzystać matematyków. Do tego zadania wytypowano 26 uczniów z Uniwersytetu Poznańskiego, z czego trzech ostatecznie złamało kod. Byli to Marian Rajewski, Jeży Różycki oraz Henryk Zygalski.

      W drugiej części zajęć dowiedzieliśmy się o kilku rodzajach kryptografii jakimi są steganografia, kodowanie oraz szyfrowanie i tym gdzie były one wykorzystywane. Na przykład steganografii używali starożytni Grecy do wysyłania wiadomości między państwami – miastami i koloniami podczas wojen peloponeskich. Wysłali oni do Miletu gońca wraz z niewolnikiem, na którego głowie wytatuowana została wiadomość. Mieliśmy też okazję sami popracować z szyframi poprzez szyfrowanie i rozszyfrowywanie wiadomości. Poznaliśmy szyfr cezara oraz transpozycyjny. Osoby aktywne zostały też nagrodzone gadżetami.

       

    • "Wielkopolanie Walczą! Wojna 1920 roku"
     • "Wielkopolanie Walczą! Wojna 1920 roku"

     • 13 października uczniowie naszej szkoły wzięli udział w wydarzeniu historycznym w ramach wydarzenia "Wielkopolanie Walczą! Wojna 1920 roku".

      Mieli okazję wcielić się w role rekonstruktorów i prowadzić zajęcia dla innych szkół. Przedstawili m.in. pokaz umundurowania Wojsk Wielkopolskich w 1920r. obsługę karabinu maszynowego, lokalnych bohaterów, pierwszą pomoc dawniej i dziś oraz role zwierząt na wojnie.

      Całą wiedzę na ten temat zdobyli na warsztatach przeprowadzonych ze Studiem Historycznym Huzar.

      Uczniowie, którzy brali udział w wydarzeniu:

      Piotr Buczma, Paweł Buczma, Monika Nowicka,  Maria Fesser, Julia Małek, Zofia Małek, Weronika Przewoźniczak, Zuzanna Szczepanik , Adam Borwin, Mateusz Piszczatowski.

      zdjęcia : www.rekografia.pl

     • Nauczanie hybrydowe

     • Od 19 października br. do odwołania Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Wielkopolskich funkcjonuje w wariancie B – mieszana forma kształcenia (hybrydowa).

      19.10.2020 - 23.10.2020

      - klasy pierwsze i trzecie uczęszczają do szkoły; tryb stacjonarny,

      - klasy drugie; nauczanie zdalne.

      26.10.2020 - 30.10.2020

      - klasy drugie uczęszczają do szkoły; tryb stacjonarny

      - klasy pierwsze i trzecie; nauczanie zdalne.

      itd.

     • Dzień Edukacji Narodowej

     • Dnia 13 października obchodziliśmy szkolny Dzień Nauczyciela. Uczniowie przygotowali liczne niespodzianki - wystąpił szkolny chór pod kierownictwem Wanessy Betler, Donaty Stołowskiej i Agnieszki Płuciennik. Tego dnia Samorząd Uczniowski ogłosił wyniki plebiscytu na nauczycieli naj... w 7 kategoriach.

      Nauczycielem najbardziej sympatycznym została pani Milena Bianek.

      Nauczycielem najbardziej pomocnym została pani Ewa Sadyś.

      Stróżem porządku został pan Dominik Leszczyński.

      Nauczycielem najbardziej kreatywnym został pan Adam Eichler.

      Luzakiem roku został pan Grzegorz Kasprzak.

      Nauczycielem najbardziej wymagającym została pani Ewelina Otworowska.

      Nauczycielem roku został pan Grzegorz Kasprzak. 

      Na zakończenie wystąpił szkolny kabaret. Przedstawienie zatytułowane było: "Czerwony Kapturek szuka księcia" i stanowiło współczesną parodię bajek, które znamy z dzieciństwa. 

     • Kiermasz książek, pomagamy Hubertowi


     • Erich Fromm kiedyś powiedział: "Ktokolwiek potrafi dawać z siebie, jest bogaty". Bardzo dużo uczniów zdecydowało się działać według tych słów i wspomóc leczenie Huberta Mierzwy. Dnia 15 października odbył się kiermasz książek, w którym zebraliśmy aż 2041,11zł. Darczyńcami książek byli uczniowie i pracownicy szkoły. Ponadto, nasze grono pedagogiczne poprosiło, aby zamiast kwiatka na Dzień Nauczyciela pieniądze wrzucać do puszki. Była to tylko mała sugestia, kwota wpłacana była dobrowolna. I tu akcja okazała się sukcesem - w puszkach było aż 2500zł!!! Bardzo Wam dziękujemy!

     • Dwa złote medale licealistów w sztafetowych mistrzostwach powiatu w biegach przełajowych

     • W piątek 9 października w parku „Łazienki” w Środzie odbyły się sztafetowe  mistrzostwa powiatu w biegach przełajowych, w których tradycyjnie już bardzo dobrze spisali się reprezentanci naszego liceum. Zarówno w kategorii dziewcząt jak i chłopców, licealiści zdecydowanie wygrali rywalizację z uczniami z „Hipolita” i „Rolibudy”.

      Naszą szkołę reprezentowali:

      Dziewczęta

      Julia Korcz

      Zofia Szymkowiak

      Julia Wincenciak

      Martyna Kmieciak

      Weronika Grajek

      Zuzanna Kubasiewicz

      Chłopcy

      Jakub Szymczak

      Kacper Cyka

      Wojciech Pinczak

      Adam Komorowicz

      Antoni Forycki

      Hubert Kaźmierczak

     • Złoty medal Aleksandra Kowalewskiego w Żerkowie

     • 22 września w Żerkowie odbył się XXV Memoriał im. Bernarda Kobielskiego w lekkiej atletyce. Zawody te jednocześnie były mistrzostwami powiatów województwa wielkopolskiego dla roczników 2006 i młodszych.
      W biegu na 110 m przez płotki bardzo dobrze spisał się jedyny reprezentant naszego liceum Aleksander Kowalewski z klasy IB, który wygrał tę trudną technicznie konkurencję wynikiem 16,84 s.

       

       

       

     • XIII Memoriał im. Mariana Głuszka oraz Mistrzostwa Wielkopolski LZS Młodzieży Szkolnej

     • W środę 30 września na stadionie lekkoatletycznym we Wrześni odbył się  XIII Memoriał im. Mariana Głuszka oraz Mistrzostwa Wielkopolski LZS Młodzieży Szkolnej w lekkiej atletyce. Naszą szkołę reprezentowała dwunastoosobowa grupa lekkoatletów  z roczników 2005-2003. Licealiści spisali się bardzo dobrze, zdobyli trzy medale i zdobyli 144 punkty w klasyfikacji zespołowej szkół.

      Złoty medal zdobył:

      Marcin Kaczor - skok w dal – 6,41 m

      Srebrne medale zdobyli:

      Zofia Szymkowiak – skok w dal – 5,04 m

      Jakub Przybylski – bieg na 800m – 2:07,75 min

       

      Pozostałe miejsca naszych zawodników:

      Kamil Rauhut -  800 m – 2:19,1min s - V miejsce 

      Antoni Forycki – rzut oszczepem 20,31 m – VII miejsce

      Kacper Nowicki – skok w dal – 5,25 m – IX miejsce

      Zofia Czarnecka – skok w dal – 3,84 m – X miejsce

      Matylda Januszkiewicz – 100 m – 14,69 s – XI miejsce

      Julia Wincenciak – 400m – 1:16,67 min – XII miejsce

      Martyna Kmieciak – 800 m – 3:06,50 min – XVI miejsce

      Zuzanna Cyka  - 100 m – 15,71 s – XXIV miejsce

      Paula Hamrol – 800 m – 3:17,15 min

       

      W klasyfikacji końcowej szkół LO Środa Wlkp. zajęło szóstą pozycję. Startowało 20 szkół z 12- stu powiatów. W klasyfikacji indywidualnej klasyfikowani byli jeszcze zawodnicy reprezentujący woj. zachodniopomorskie i opolskie.

      W klasyfikacji końcowej powiatów, nasz powiat zajął  pierwsze miejsce. Gratulujemy ! 

       

     • Klasowy Dzień Chłopaka

     • 30 września dziewczyny nie zapomniały o swoich kolegach ze szkolnej ławy. Każda klasa w jakiś sposób świętowała ten szczególny dzień -  dziewczyny przygotowały ciekawe konkursy, np. zadaniem chłopaków było odgadnięcie kto znajduje się na zdjęciu. Problem w tym, że na zdjęciach były dziewczyny w wieku kilku lat. Były też ciekawe pomysły na prezent: skarpetki lub karykatury chłopaków.

      Niektóre klasy zdecydowały się świętować ten dzień wspólną konsumpcją pizzy. W końcu przez żołądek do serca :)

     • Szkolny Dzień Chłopaka

     • W tym roku Samorząd Uczniowski z okazji Dnia Chłopca zorganizował ciekawą zabawę, która miała wyłonić tych chłopców "naj". Chłopcy nominowali byli w dziesięciu kategoriach. Konkurs przebiegał dwuetapowo - najpierw wyłonieni zostali uczniowie z klas, następnie wszystkie dziewczęta głosowały w wyborach szkolnych. W każdej z kategorii wybrano 3 chłopaków: pierwszoklasistę, drugoklasistę i trzecioklasistę.

      Wyniki:

      Najzabawniejszy:

      Wojciech Strugała (1b), Jan Szyszka (2b), Dawid Nyczak (3c)

      Największy rozrabiaka:

      Dawid Rutkowski (1c), Ignacy Bestyński (2g), Filip Michalak (3c)

      Najprzystojniejszy:

      Jakub Socha (1d), Wiktor Ligocki (2d), Miłosz Gościniak (3c)

      Największy Amor:

      Paweł Buczma (1a), Tomasz Jarota (2b), Andrzej Stefaniak (3b)

      Najbardziej pomocny:

      Mateusz Mądry (1b), Paweł Mikołajczak (2g), Arkadiusz Zięty (3a)

      Najpilniejszy:

      Kajetan Buziak (1c), Dominik Danilewicz (2d), Dawid Lisiewicz (3a)

      Najmilszy:

      Szymon Kubacki (1b), Filip Kossowski (2g), Jakub Pruchniewicz (3a)

      Sportowy Świr:

      Mateusz Duszczak (1c), Jakub Przybylski (2g), Kacper Juskowiak (3a)

      Najlepiej ubrany:

      Jakub Socha (1d), Adam Komorowicz (2e), Marcin Kmieciak (3b)

      Najładniejszy uśmiech:

      Paweł Buczma (1a), Maciej Leporowski (2b), Marcin Kmieciak (3b)

       

      Wszystkim chłopcom życzymy wszystkiego najlepszego!

       

     • Pod biało - czerwoną flagą

     • Serdecznie zapraszamy do włączenia się do projektu „Pod biało-czerwoną”, realizowanego pod honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego.

      Inicjatywa zakłada sfinansowanie przez Rząd Rzeczypospolitej Polskiej zakupu masztów i flag w każdej z gmin w Polsce, której mieszkańcy dołączą do projektu. Przedsięwzięcie ma na celu połączenie Polaków pod flagą państwową.

      Aby spełnić założenia projektu, wystarczy zebrać odpowiednią liczbę głosów poparcia online

      Informacja na ten temat znajduje się pod linkiem  https://bialoczerwona.www.gov.pl/. Każdy mieszkaniec danej gminy może oddać jeden głos poparcia na swoją gminę. 

     • Rozwiązanie konkursu z języka niemieckiego

     • Dzień Języków Obcych w LO Dziękujemy Wam bardzo za liczny udział w grze, cieszymy się, że nauka niemieckiego sprawiła Wam radość  Jak widzicie „DEUTSCH MACHT SPAβ”…. dlatego spodziewajcie się kolejnych zabaw językowych. Wszystkim, którzy rozszyfrowali nasze zagadki i udzielili poprawnych odpowiedzi serdecznie gratulujemy. Osoby, które wykonały to najszybciej i otrzymują ocenę celującą: - Bartek Opieliński klasa 3C - Wiktoria Furmańska klasa 3C - Martyna Bydołek klasa 3 C Ocenę bardzo dobrą: - Maria Fesser klasa 1C -Helena Kurzyńska 1C - Barbara Szafran 1A Pozostałe osoby otrzymają „+” za aktywność.

       

     • KAŻDY CZŁOWIEK PRAGNIE SZCZĘŚCIA!

     • W dniach 22-25 września obchodziliśmy „Tydzień Szczęścia w Szkole”.

      W całym  tygodniu  szczególną uwagę zwracaliśmy na to, jak ważne jest przeżywanie szczęścia we wszystkich jego wymiarach. Nasze działania oparliśmy na tym, że szczęście to postawa wobec życia wynikająca z poczucia sensu, z umiejętności dostrzegania dobrych stron ludzi i sytuacji, a także ze zdolności cieszenia się drobiazgami, które czynią życie lepszym i piękniejszym.

      Na początku zastanawialiśmy się co dla nas oznacza bycie szczęśliwym, co daje nam radość. Wymienialiśmy się miłym słowem oraz przekazywaliśmy sobie dobre wiadomości. Polecaliśmy sobie filmy, książki. Dowiedzieliśmy się za co nasza społeczność jest wdzięczna.
      Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie. To był dobry tydzień, który przyniósł dużo pozytywnych emocji.
      Życzymy sobie i Wam, aby szczęście i życzliwość pozostały z nami przez cały rok!  

    • 21-25 września - Tydzień Szczęścia w Szkole
     • 21-25 września - Tydzień Szczęścia w Szkole

     • Każdy chce być szczęśliwy. Zarówno w szkole jak i  w pracy. W końcu spędzamy w niej dużą część dnia. Jeśli będziemy szczęśliwi w szkole, prawdopodobnie będziemy szczęśliwsi przez resztę dnia.
      Ostatni tydzień września 21-27.09.2020 roku został ogłoszony międzynarodowym Tygodniem Szczęścia w Pracy. Zapraszamy Was do celebrowania Tygodnia Szczęścia w Szkole.
      Niech to będzie nasze szkolne święto. Przeżywanie pozytywnych emocji jest ważne, dobre dla naszego życia i zdrowia. Niech ten tydzień przyniesie radość!
      Liczymy na zaangażowanie wielu z Was. Śledźcie informacje na FB.

    • KIERMASZ KSIĄŻEK
     • KIERMASZ KSIĄŻEK

     • Kiermasz wszystkich książek (popularne czytadła, albumy, słowniki, przewodniki itd.) 

      Cały dochód z kiermaszu przekażemy

      na kontynuację leczenia Huberta Mierzwy. 

      Hubert osiągnął już dużo, ale przed nim jeszcze bardzo długa wyboista droga do pełnego wyleczenia. 

      Możemy pomóc przyłączając się do zbiórki na dalsze leczenie.
      Książki nie powinny stać tylko na półce, powinny krążyć między ludźmi, zmieniać właściciela, uszczęśliwiać wiele osób. Przeznaczając książki na kiermasz czynimy wiele dobrego, dlatego zachęcamy do ich przekazania.
      Do 30 września zbieramy książki w sekretariacie szkoły i w bibliotece. Do książki proszę włożyć kartkę ze sugerowaną ceną, jeżeli nie chcą być Państwo anonimowi to można na kratce się podpisać.  Zastrzegamy sobie obniżenie ceny pod koniec kiermaszu. 

      Kiermasz planujemy w pierwszej połowie października. 

      Dokładny termin podamy w następnym komunikacie.  

     • Sprzątanie świata

     • W piątek 18 września 2020r. uczniowie klas 1B, 2B, 2C wraz z wychowawcami uczestniczyli w corocznej akcji "Sprzątanie świata". Tym razem sprzątaliśmy teren wokół liceum oraz park "Planty". Zebraliśmy kilka worków śmieci, ale - co pozytywne - śmieci jest z roku na rok coraz mniej. 

     • 10-13 września 2020r. Sukcesy sportowe

     • W dniach 10 - 13.09.2020 r. w Szczecinie odbywały się zawody Pucharu Świata w Karate WUKF. Brali w nim udział uczniowie naszej szkoły - wychowankowie KLUBU KARATE RAION GIECZ. Uczennice naszej szkoły osiągnęły wspaniałe wyniki indywidualnie i drużynowo:

      Amelia Fedorowicz: srebrny medal Kumite indywidualne i brązowy medal Kumite drużynowe rotation

      Zofia Małek: brąz w Kumite indywidualnym i 2x brąz w Kumite drużynowym

      Weronika Przewoźniczak: srebrny medal w kumite drużynowym, brąz w kumite drużynowym rotation, brąz w kumite indywidualnym

      Ponadto, w zawodach Pucharu Świata w Szczecinie w Karate WUKF brała udział także uczennica klasy 2a Nicole Węcławiak (reprezentująca klub MIKASA Środa) Nicole zdobyła złoto w kata kobudo kadetek (14-15l lat), brąz w kata drużynowym kadetek oraz 7 miejsce w kata indywidualnym, a była to najliczniej obsadzona konkurencja całych zawodów (22 startujące).

       

     • Zasady epidemiologiczne

     • Proszę pamiętać o zasadach epidemiologicznych:

      • obowiązkowa dezynfekcja rąk po wejściu do szkoły,

      • obowiązkowa dezynfekcja ławek,

      • zalecane częste mycie rąk,

      • wchodząc do sekretariatu, biblioteki i gabinetu lekarskiego załóż maseczkę lub przyłbicę,

      • podchodząc do nauczyciela załóż maseczkę lub przyłbicę.

      Jak ktoś zapomni maseczki zgłasza się po jednorazową do sekretariatu. 

     • Matura 2021 dla absolwentów

     •  

      Absolwenci, którzy ukończyli szkołę do roku szkolnego 2019-2020 włącznie, muszą złóżyć pisemną deklarację przystapienia do egzaminu maturalnego w terminie do 7 lutego 2021 - termin ostateczny. 

       Deklarację należy wygenerować i wydrukować (dwustronnie) wykorzystując poniższy link.

       

      Bezpośredni link do deklaracji maturalnej dla ucznia ze zdefiniowanym kodem szkoły:

      https://deklaracja.edu.pl/3025040310U

       Absolwenci w wierszu kod klasy wpisują D.

       

       

       

     • Zapraszamy do Galerii Miejskiej.

     • „Pierwsze kroki – wystawa prac uczniów Adama Wójkiewicza”. Wśród artystów są uczniowie naszej szkoły – GRATULUJEMY !!!

      Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia Galerii Miejskiej w Środzie Wielkopolskiej.
      Wystawa będzie czynna od 18.09 do 18.10.2020 roku.