• Drzwi otwarte - zmiana terminu

     • W związku z zaistniałą sytuacją epidemiologiczną,

      Drzwi Otwarte zaplanowane na 4 kwietnia nie odbędą się. 

      Nowy termin podamy Państwu w późniejszym czasie.

      Zapraszamy do zapoznania się z informacjami w zakładce:

      Rekrutacja!!! Oferta edukacyjna 2020/2021.

     • Kontynuacja zawieszenia zajęć.

     • Nowe przepisy będą obowiązywały od 25 marca 2020 r. do 10 kwietnia 2020 r. 

      Sekretariat Liceum Ogólnokształcącego im. Powstańców Wielkopolskich, 

      w tym okresie będzie otwarty w godzinach 9.00 - 13.00.

      W tych godzinach sekretariat będzie otwarty również 23 - 24.03.2020.

      Ministerstwo Edukacji Narodowej zmieniło przepisy, dzięki którym możliwe jest prowadzenie kształcenia na odległość w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania szkół i placówek oświatowych w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID- 19. Określono zasady prowadzenia nauczania na odległość i stworzono możliwość oceniania i klasyfikowania uczniów.  

      Głównym narzędziem komunikowania się w naszej szkole jest e-dziennik. Nauczycieli i uczniowie wykorzystują również inne narzędzia do kształcenia zdalnego.

      Proszę uczniów o rozwagę, samodyscyplinę, szczególnie dotyczy to uczniów klas trzecich. Egzaminy maturalne wg MEN i CKE odbędą się zgodnie z terminem ( decyzja na dzień dzisiejszy). 

      Na ten moment informujemy, że czas zawieszonych zajęć nie skutkuje wydłużeniem roku szkolnego lub  odrabianiem lekcji w późniejszym terminie.

     • Zawieszone zajęcia dydaktyczno-wychowawcze.

     • Na mocy Ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych rząd podjął decyzję o zawieszeniu zajęć dydaktyczno-wychowawczych w przedszkolach, szkołach i placówkach oświatowych.

      Zajęcia zawieszone są od 12 do 25 marca 2020.

      Sekretariat szkoły w 12 i 13 marca pracuje od godziny 7.00 do godziny 15.00,

      od 16 do 20 marca będzie czynny od godziny 9.00 do godziny 13.00.

      od 23 marca setretariat będzie otwarty od godz. 7.00 do godziny 15.00

       

      Wszystkie komunikaty skierowane do uczniów i ich rodziców będą na bieżąco zamieszczane

      w dzienniku elektronicznym

     • Dzień z Uniwersytetem Ekonomicznym w Poznaniu

     • We wtorek 10 marca 2020r. kolejna z prestiżowych, poznańskich uczelni zaprezentowała swoją ofertę edukacyjną. Tym razem był to Uniwersytet Ekonomiczny, najlepsza uczelnia ekonomiczna w Polsce, lepsza nawet od warszawskiej Szkoły Głównej Handlowej. Uczniowie klas drugich i trzecich mieli przyjemność poznać rodzaje studiów oraz kierunki na uniwersytecie, zapoznali się z ciekawymi perspektywami rozwoju po kierunkach ekonomicznych. Prelekcję przedstawiła prof. UEP dr hab. inż. Aliną Matuszak-Flejszman- Dyrektor do Spraw Studiów na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu.

      Nasza szkoła może pochwalić się  patronatem UEP nad klasami: biologiczno-chemiczną i biznesowo-menadżerską. W ramach współpracy uczniowie uczestniczą w ciekawych zajęciach, laboratoriach na UEP. Czasami wykładowcy także odwiedzają naszą szkołę. We wtorek prof.UEP dr hab. Piotr Bartkowiak spotkał się z klasą 1c, będącą pod patronatem Instytutu Zarządzania. Uczniowie wysłuchali krótkiego wprowadzenia o istocie zarządzania i robili zadania logiczne pod przewodnictwem Pana Profesora.

       

     • Powiatowy Konkurs Ortograficzny o tytuł "Mistrza Ortografii"

     • Dnia 9 marca 2020r. odbył się Powiatowy Konkurs Ortograficzny o tytuł "Mistrza Ortografii". Konkurs podzielony był na dwie kategorie: szkoły średnie i szkoły podstawowe. Konkurs organizowany polonistki. Oto wyniki:

      W kategorii szkół średnich 1. Tomasz Pawlaczyk ZSA w Środzie, 2. Patrycja Bogusławska ZSR w Środzie, 3. Kinga Kajdan ZSA w Środzie

      W kategorii szkół podstawowych 1. Zofia Stachowiak SP w Dominowie, 2. Emilia Toper SP w Zaniemyślu, 3. Zofia Siódmiak ZSA w Środzie

      Gratulujemy wszystkim zwycięzcom!

     • Awans naszej drużyny do finału ogólnopolskiego Turnieju Debat Ekologiczno-Klimatycznych

     • W sobotę 7 marca uczniowie naszej szkoły: Zofia Kuźniewska, Filip Lipiński, Jakub Pruchniewicz i Jakub Felman brali udział w wielkopolskich eliminacjach Turnieju Debat Oksfordzkich o Tematyce Ekologiczno – Klimatycznej. Sama nazwa turnieju wyjaśnia co tym razem było przedmiotem debat, które odbywały się na Wydziale Biologii UAM. Uczestnicy musieli zmierzyć się z takimi tezami jak: „Greta Thunberg to głos swojego pokolenia", „UE powinna wprowadzić podatek od mięsa." oraz "Państwa Unii Europejskiej powinny przeznaczać więcej środków na badania związane z ochroną środowiska kosztem rozwoju medycyny."

      Drużyna naszego liceum spisała się w debatach znakomicie i między innymi po pokonaniu drużyny z LO im. Marii Magdaleny w Poznaniu awansowała do finału rozgrywek. Odbędzie się on w Ogrodzie Botanicznym Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.

     • Dzień Kobiet

     • 8 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kobiet, o czym pamiętała męska część społeczności LO. Tego dnia chłopcy wręczali swoim koleżankom i nauczycielkom piękne kwiaty, słodycze oraz drobne upominki. Niezwykłą pomysłowością wykazała się klasa 1d, która postanowiła uczcić ten dzień szeregiem konkursów z nagrodami. Samorząd Uczniowski LO zorganizował także zabawę, która polegała na wyborze dziewcząt, które odznaczały się poczuciem humoru, urodą, miłym i sympatycznym usposobieniem czy wysportowaną sylwetką. Tytuł "Najsympatyczniejszej" przypadł Nadii Piechowiak z klasy 1d, "Najzabawniejszej" -Martynie Hypce z klasy 1f, "Najbardziej wysportowanej"- Julii Biesz z 1b. Tytuł osoby "Najlepiej ubranej" uzyskała Martyna Kmieciak z klasy 1b, a tytuł dziewczyny Naj... Pauli Poll z 3b. Samorząd Uczniowski zdecydował też o powołaniu szóstej kategorii - "Najpopularniejszej", ponieważ uzyskała ona w trzech kategoriach miejsca drugie i trzecie. Tytuł ten uzyskała Antonina Wójkiewicz z klasy 1c. Samorząd Uczniowski zaznaczył jednak, że każda z dziewcząt jest wyjątkowa, a konkurs miał tylko na celu fajną zabawę.

     • Dzień z Uniwersytetem Przyrodniczym w Poznaniu

     • We wtorek 3 marca 2020r. odbył się Dzień z Uniwersytetem Przyrodniczym w Poznaniu. Tego dnia gościliśmy władze uczelni -  JM Prorektora ds. studiów prof. dr hab. Cezarego Mądrzaka oraz Prodziekana ds. studentów dr hab. Wojciecha Antkowiaka (absolwenta naszego liceum), mgr Sandrę Witczak z Biura Karier, mgr Joannę Matuszak - Kierownika Centrum Kształcenia Ustawicznego UP w Poznaniu oraz studentki: Monikę Żurawską i Aleksandrą Dąbkowską. Pani Sandra Witczak  przedstawiła walory uczelni - bogatą ofertę edukacyjną, możliwość studiowania za granicą, dużą różnorodność kół naukowych, inicjatywy samorządu studentów, kontakty uczelni z pracodawcami. Dowodem na nowoczesność studiów na Uniwersytecie Przyrodniczym jest to, że istnieje możliwość podjęcia studiów dualnych - kształcenia łączącego tradycyjne zajęcia akademickie z pracą zawodową. Należy nadmienić, że w spotkaniu uczestniczył także starosta średzki, pan Ernest Iwańczuk. Prezentację oferty edukacyjnej zakończyła możliwość porozmawiania ze studentami i pracownikami UP oraz pobrania materiałów informacyjnych. 

     • Finał wojewódzki LZS w piłce siatkowej dziewcząt

     • W dniu 27 lutego 2020r. w Nietążkowie odbył się finał wojewódzki LZS w piłce siatkowej dziewcząt.

      Dziewczęta reprezentujące Liceum Ogólnokształcące i powiat średzki zdobyły złoty medal. To jest nasze trzecie złoto z rzędu. Dziewczęta w składzie: Nicola Banaszyk, Julia Pawlak, Agnieszka Lipiecka, Katarzyna Szymanek, Aleksandra Wicher, Magdalena Kalisz, Julia Wincenciak, Marta Kubacka, Emilia Ostrowska zaprezentowały wysoki poziom gry.

      A tak przedstawiała się klasyfikacja końcowa zawodów:

      1m LO Środa

      2m ZSP Nietążkowo

      3m ZS nr 2 Szamotuły

      4m ILO Ostrów Wlkp.

      5m ZS nr Ostrzeszów

      6m  ZSR Grabonóg

      7m ZSR Środa

      8m ZSP CKU Przygodzice

       

      Następne sportowe zmagania to finał rejonu SZS Wielkopolska we Wrześni (9 marca 2020r.)

     • Dzień z Politechniką Poznańską

     • W poniedziałek 24 lutego 2020r. odbyło się spotkanie klas drugich i trzecich z przedstawicielami Politechniki Poznańskiej- mgr inż. Renatą Skrzypczak- kierownikiem Centrum Praktyk i Karier Studentów i Absolwentów PP oraz studentami- Dominiką Kajetowską, Izabelą Kędziorą, Kamilem Szymańskim i Dawidem Jaskólskim. Pani kierownik przedstawiła ofertę edukacyjną jednej z najlepszych uczelni technicznych w Polsce -zwróciła uwagę na to, że absolwenci Politechniki Poznańskiej nie mają problemów na rynku pracy. Następnie studenci przedstawili specyfikę swoich kierunków, pokazali, że studia mogą być pasją. Spotkanie odbyło się w ramach współpracy naszej szkoły z Politechniką Poznańską. 

     • Wyjazd na Politechnikę Poznańską

     • Politechnika Poznańska jest uczelnią cieszącą się dużym prestiżem i popularnością wśród uczniów Liceum Ogólnokształcącego im. Powstańców Wielkopolskich w Środzie Wlkp. Stąd kilkuletnia już współpraca z tą placówką naukową, która obfituje w spotkania z jej przedstawicielami, studentami. W piątek 21 lutego 2020r. licealiści gościli na Wydziale Inżynierii Lądowej oraz Transportu. Jej pracownikiem jest absolwent LO dr inż. Ryszard Mańczak, który zapoznał młodzież z klasy 1d i 2c z ofertą edukacyjną, dziennym i zaocznym trybem studiowania, sytuacją przyszłych inżynierów na rynku pracy. Spotkanie miało na celu przybliżenie uczniom możliwości, jakie daje uczelnia, oferując miejsca na ciekawych kierunkach. Licealiści obejrzeli także sale wykładowe, imponujące zaplecze sportowe, nowoczesną bibliotekę, mieli okazję uczestniczyć w inauguracji Akademickich Mistrzostwach Polski w piłce nożnej. Co najważniejsze, poznali miejsca, gdzie studenci zdobywają doświadczenia, wdrażają w życie wiedzę w sposób praktyczny m. in. zasiedli za sterami symulatora lotów, sprawdzali stan podwozia auta, testowali jego prędkość, przyglądali się budowie układu chłodniczego, automatycznej skrzyni biegów. Ciekawy sposób prezentacji uczelni, jej oferty znacznie poszerzył wiedzę licealistów o korzyściach, jakie płyną ze studiowania na politechnice.

     • Wyjazd na UEP

     • W piątek 21 lutego 2020r. uczniowie klasy 1b o profilu biologiczno-chemicznym brali udział w zajęciach wykładowo-warsztatowych na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Tym razem uczniowie badali jakość swoich zmysłów w serii testów z analizy sensorycznej. W jednym z testów badali smak, kolor oraz inne właściwości, które ich zdaniem decydują o zakupie ketchupu. Ku zaskoczeniu uczniów, wygrała próbka zawierająca ketchup "Madero" z Biedronki. Ponadto uczniowie uczestniczyli w ciekawym wykładzie dr hab. inż. Patrycji Wojciechowskiej, która przybliżyła uczniom szkodliwość części opakowań z tworzyw sztucznych, wskazała alternatywy korzystne dla środowiska oraz rozjaśniła wątpliwości odnośnie prawidłowej segregacji odpadów. Ostatnia część zajęć dotyczyła absorbancji. Przy okazji zajęć uczniowie dowiedzieli się, że to, co jest napisane na etykiecie suplementów diety, wcale nie musi być prawdą. Sami się przekonali, że deklarowana ilość witaminy B2 w produkcie wynosiła 2mg, a w rzeczywistości tej witaminy było 0,4mg. 

     • Mistrzostwa Powiatu w piłce koszykowej dziewcząt i chłopców

     • W dniach 19-20 lutego 2020r. na sali w ZSR odbyły się Mistrzostwa Powiatu w piłce koszykowej dziewcząt i chłopców.

      dziewczęta w składzie:

      Magdalena Hańczyk, Julia Pawlak, Beata Nowak, Katarzyna Szymanek, Kamila Kaczmarek, Dominika Bartkowiak, Ewa Lisiecka, Monika Stępniak, Marta Glabus, Magdalena Dolniak, Marta Sznajder, Karolina Kapitan

      chłopcy w składzie:

      Sławomir Pluciński, Filip Cybichowski, Jan Kiel, Miłosz Gościniak, Cezary Dziuba, Kacper Rybarczyk, Antoni Forycki, Borys Piasta, Bartosz Niełacny, Kacper Nowicki, Artsiom Pipchanka, Mikołaj Stróżewski, Franciszek Wieland, Jakub Mencel, Marek Dolata

      uzyskali następujące wyniki w klasyfikacji końcowej:

       

                       1 m   CKZiU                                      1m CKZiU

                       2 m  ZSR                                           2m ZSR

                       3m  LO Środa                                   3m LO Środa  

     • Mistrzostwa Powiatu w piłce siatkowej dziewcząt i chłopców

     • W dniu 17 lutego 2020r. na sali w CKZiU odbyły się Mistrzostwa Powiatu w piłce siatkowej dziewcząt i chłopców.

      dziewczęta w składzie:

      Nicola Banaszyk, Julia Pawlak, Agnieszka Lipiecka, Katarzyna Szymanek, Kamila Kaczmarek, Aleksandra Wicher, Emilia Ostrowska, Marta Kubacka, Julia Wincenciak, Magdalena Kalisz

      chłopcy w składzie:

      Sławomir Pluciński, Jakub Felman, Jan Kiel, Miłosz Gościniak, Cezary Dziuba, Pascal Paczyński, Antoni Forycki, Borys Piasta, Hubert Kaźmierczak, Sergey Ostrovsky,  Kamil Baranowski, Szymon Rożek

      zdobyli następujące miejsca w klasyfikacji końcowej:

      dziewczęta                                            chłopcy

                                                          1 m LO Środa                                    1 m CKZiU

                                                          2 m CKZiU                                          2 m LO Środa

                                                          3 m ZSR                                             3 m ZSR                   

                      

     • Walentynkowo w LO

     • W piątek 14 lutego 2020r. także w naszej szkole świętowaliśmy Walentynki. Emilia Ostrowska, Julia Buczma i Martyna Leciej wcieliły się w role amorków i częstowały uczniów słodkościami - cukierkami i lizakami walentynkowymi. Tego dnia każdy nauczyciel otrzymał także mały słodki upominek z miłosną sentencją. Amorki zajęły się także roznoszeniem walentynek, które wcześniej uczniowie wrzucali do specjalnej skrzynki. Było sporo pracy, bo walentynek było około setki. 

     • Warsztaty historyczne w Forcie VII

     • W piątek 24 stycznia 2020r. uczniowie biorący udział w debatach byli na warsztatach historycznych, które odbyły się w Forcie VII w Poznaniu. Zajęcia te składały się z dwóch części; w pierwszej pracownicy pionu edukacji IPN w Poznaniu przybliżyli merytoryczną zawartość tez z V Turnieju Debat Oksfordzkich "Młodzież Debatuje". Drugą częścią było zwiedzanie Fortu VII, który w latach niemieckiej okupacji był miejscem martyrologii narodu polskiego.