• XXVI Plebiscyt na Najlepszego Sportowca Szkoły roku 2020

     • Nasz szkolny plebiscyt pozwala zaprezentować osiągnięcia sportowe uczniów szkoły oraz podziękować i wyróżnić tych,  którzy w 2019 roku najbardziej zasłużyli na laury. 

      Wszyscy wiemy, że rok 2020 był rokiem wyjątkowym, w którym co prawda nasza szkoła brała udział w  XXI Wojewódzkiej Licealiadzie organizowanej przez Szkolny Związek Sportowy „Wielkopolska”, ale z racji pandemii koronawirusa zdecydowana większość  z zaplanowanych zawodów musiała być odwołana.
      Wystartowaliśmy tylko w niektórych zawodach szczebla powiatowego i  rejonowego.                                      
      W 2020 roku nasi uczniowie reprezentowali również powiat i województwo w zawodach organizowanych przez Ludowe Zespoły Sportowe. W klasyfikacji generalnej województwa wielkopolskiego zajęliśmy drugie miejsce. Udało się przeprowadzić pięć z jedenastu zaplanowanych zawodów.
      Najlepszych sportowców szkoły wybierają nauczyciele wychowania fizycznego. Ponieważ jest to plebiscyt szkolny, w pierwszej kolejności brane były pod uwagę osiągnięcia w zawodach szkolnych i zdobywane tam punkty, a w dalszej  kolejności sukcesy sportowców w dyscyplinach sportowych, których nie ma w kalendarzu imprez Szkolnego Związku Sportowego i Wielkopolskiego Zrzeszenia LZS. Dodatkowo honorowani są uczniowie, którzy kończą w tym roku edukację w liceum, a szczególnie ci, którzy w grach zespołowych przez trzy lata  z sukcesami reprezentowali szkołę.

      Kolejność w plebiscycie:

      Kolejność w plebiscycie na 10 NAJLEPSZYCH SPORTOWCÓW

      Liceum Ogólnokształcącego im. Powstańców Wielkopolskich w Środzie Wlkp. w roku 2020

      1 miejsce Zofia Szymkowiak - Lekkoatletyka

      2 miejsce Aleksandra Świątek – Karate

      3 miejsce Nicole Węcławiak - Karate

      4 miejsce Julia Biesz – Lekkoatletyka ; Michalina Ignaszak – Zapasy ;

      5 miejsce Marcin Kaczor – Lekkoatletyka ; Maja Duszczak - Karate

      6 miejsce Roksana Poll – Lekkoatletyka ; Weronika Przewoźniczak - Karate

      7 miejsce Amelia Fedorowicz - Karate

      8 miejsce Aleksander Kowalewski - Lekkoatletyka

      9 miejsce Julia Korcz – Lekkoatletyka ; Jakub Przybylski - Lekkoatletyka

      10 miejsce Siatkarki : Kamila Kaczmarek, Magdalena Kalisz, Aleksandra Wicher, Emilia Ostrowska, Marta Kubacka, Julia Wincenciak

      Nagrody i listy gratulacyjne wręczył Starosta Powiatu Średzkiego, pan Ernest Iwańczuk ufundowane przez Powiat Średzki. Rada Rodziców ufundowała statuetki, które przekazała pani Dyrektor Katarzyna Światowy. Nagrodzonym zostały także wręczone listy gratulacyjne przekazane przez Burmistrza Miasta Środa Wielkopolska.

      fot. Natalia Olkiewicz, FB Powiat Średzki
       

     • Etap wojewódzki "Salamandry"

     • Etap wojewódzki Konkursu Przyrodniczego "Salamandra" - Płazy i gady Polski odbył się online 21 kwietnia 2021 roku. Przystąpili do niego Mariusz Binkowski z klasy 2b i Szymon Kubacki z klasy 1b.

     • Spotkanie klasy patronackiej

     • W dniu 8 kwietnia 2021r. klasy 1A i 2A o profilu humanistycznym uczestniczyły w spotkaniu w ramach klasy patronackiej. Klasy humanistyczne są objęte patronatem Instytutu Filologii Słowiańskiej UAM. 

      Klasy uczestniczyły w wykładzie pt. " 10 czeskich filmów, które trzeba zobaczyć". Wykład prowadzony był przez mgr Jana Pesina, który w niezwykle interesujący sposób przedstawił historię kina czeskiego. Szczególnie zainteresowały nas filmy : "Ruka" - alegoryczna opowieść o życiu artysty w państwie totalitarnym(dostępny na YT ) oraz  "Alois Nebel". Polecamy także film "Szarlatan" w reż. Agnieszki Holland.

     • Dzień Świętego Patryka

     • 17 marca to niezmiennie Dzień Świętego Patryka patrona Irlandii. Z tej okazji na lekchach jezyka angielskiego uczniowie mieli okazję poznac historię tego święta oraz tradycje z nim zwiazane. Były filmy, kahoot, quizy na szkolnym instagramie. To byl bardzo owocny i ciejawy dzien

     • 14 marca - Dzień Liczby Pi.

     • Obchody święta liczby Pi w LO.

      Uczniowie z klas 1b, 2c, 2f, 3b, grupy 2roz. zaangażowali się w przygotowanie plakatu z rozwinięciem dziesiętnym liczby pi. Zdjęcia w całość złożył Mikołaj Stróżewski, przy wsparciu Adama Strzyżykowskiego. Plakat będzie ozdobą sali nr 32.
      Chcecie zapamietać jak najwięcej cyfr z rozwinięcia liczby Pi? Poznajcie Pi-ematy. Jeden z bardziej znanych to wiersz Kazimierza Cwojdzińskiego:

      Kuć i orać   3,14

      w dzień zawzięcie  159

      bo plonów niema bez trudu  26535

      Złocisty szczęścia okręcie  897

      Kołyszesz...   9

      Kuć.  3

      My nie czekajmy cudu.  2384

      Robota  6

      to potęga ludu.  264

       

      Może ktoś stworzy swój? Zachęcamy do zabawy!

       

      Klasa 2g zebrała pi-wyrazy. 

     • Zwycięstwo w Debatach Oksfordzkich

     • W niedzielę 14 marca 2021. w naszym liceum zgromadzili się członkowie drużyny debat oksfordzkich: Wiktoria Grala, Maria Fesser, Mateusz Piszczatowski oraz Filip Lipiński , którzy brali udział w eliminacjach Mistrzostw Polski Debat Oksfordzkich. Przed drużyną cztery debaty m.in. o tym czy "Pozytywne przedstawienie narkotyków w popkulturze należy ocenić negatywnie", "W interesie UE jest położenie większego nacisku na relacje z Chinami, nawet kosztem pogorszenia relacji z USA" czy też "Automatyzacja pracy, związana z rozwojem sztucznej inteligencji stwarza więcej szans niż zagrożeń" Już samo opracowanie takich tez wymagało dużej wiedzy że strony naszych uczniów. A dodatkowo mieli wymagających przeciwników z VLO w Poznaniu, ILO z Krakowa, ILO z Olsztyna, IV LO z Radomia. Licealiści, 2 debaty wygrali, a 2 przegrali. Jednak to właśnie oni zakwalifikowali się do Mistrzostw Polski Debat Oksfordzkich. 

     • Dzień Kobiet online

     • Mimo ograniczeń pandemicznych chłopcy zorganizowali wiele miłych niespodzianek dla kobiecej części społeczności szkolnej. Samorząd Uczniowski przygotował życzenia w formie wideo, kartkę z życzeniami oraz wykonał prezentację o znanych kobietach. W wielu klasach również nie był to zwykły dzień. W klasie 2b dziewczyny zmierzyły się z  konkursem "Kto jest na zdjęciu?"  - zdjęcia przedstawiały chłopców w czasach ich dzieciństwa. Podobny konkurs został rozegrany w klasie 1a. Dodatkowo, chłopcy z klasy 1a wykonali interaktywne kartki, a dziewczęta podzielone na dwa zespoły: niebieskich i czerwonych rywalizowąły w teleturnieju "Familiada". Paweł Buczma był profesjonalnym prowadzącym, był nawet żart na starcie. W klasie 2h uczniowie wykonali cudowny filmik dla wychowawczyni i dziewcząt z klasy. Zaprojektowali także kartkę z życzeniami. Dla każdej dziewczyny w szkole był to zapewne bardzo miły dzień. 

     • Konsultacje dla maturzystów

     • Nasza szkoła bierze udział w projekcie "Efektywne doradztwo zawodowe w powiecie średzkim". Maturzyści, którzy mają problem z decyzją o wyborze studiów mogą skorzystać z konsultacji z doradcą zawodowym w Poradni Psychologiczno-Pedaogicznej(ul. Żwirki i Wigury 3, Środa Wlkp.). Na rozmowę z  p. Alicją Jankowiak można się umówić po wcześniejszym uzgodnieniu terminu (nr tel 616770880)

     • ZFŚS

     • Oświadczenia o dochodach oraz wnioski o przyznanie świadczenia z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych w roku 2021 należy złożyć w sekretariacie szkoły w terminie do 15 marca 2021 r. (druki do pobrania poniżej lub w sekretariacie szkoły)

      wniosek_.pdf

      oswiadczenie_o_dochodach.pdf

     • Walentynkowo w LO

     • 14 lutego 2021r. odbyły się pierwsze "zdalne" Walentynki. W tym roku nie było tradycyjnej skrzynki walentynkowej i roznoszenia walentynek do klas. W zamian za to mieliśmy internetową skrzynkę Walentynkową przez  serwis Tellonym, a kolportażem tradycyjnie zajął się Samorząd Uczniowski. Poza tym odbyła się premiera przedstawienia kabaretowego pt. "Walentynki na Olimpie". Autorami scenariuszy scen kabaretowych byli uczniowie klasy 1a: Marianna Osuch, Oliwia Maciejewska, Andżelika Józefiak, Robert Pachura oraz 2h: Piotr Ratajczak. Obsadę aktorską i oprawę muzyczną zapewnili także pierwszoklasiści. 

     • Matura 2021 - nowe informacje

     •  

       

      W terminie od 11 stycznia do 8 lutego można dokonać zmian w deklaracjach maturalnych złożonych w szkole (w sekretariacie).

       

      Uczniowie oraz absolwenci, którzy nie zamierzają dokonywać zmian w złożonych wcześniej deklaracjach muszą wiedzieć, że:

      a. zadeklarowane egzaminy w części ustnej zostaną anulowane z mocy prawa, 

      b. uczniowie/absolwenci, którzy nie przystąpią do zadeklarowanego egzaminu (egzaminów) na poziomie rozszerzonym na świadectwie, jako wynik będą mieli wpisane 0%, 

      c. uczniowie/absolwenci, którzy nie przystąpią do zadeklarowanego egzaminu (egzaminów) na poziomie rozszerzonym w kolejnych latach będą zobowiązani do uiszczenia opłaty za te egzaminy.

       Jeżeli uczniowie/absolwenci muszą przystąpić do części ustnej egzaminu maturalnego, ponieważ jego wynik jest im potrzebny w procesie rekrutacji do szkoły wyższej za granicą lub w celu realizacji umowy międzynarodowej (Título de Bachiller), składają pp. Dyrektorom w szkołach załącznik 30. w terminie do 8 lutego 2021 r.

      Więcej informacji na stronie Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Poznaniu

       https://www.oke.poznan.pl/

       

       

     • Lekcja języka angielskiego pod znakiem ekologii.

     • Uczniowie grupy językowej 2A wraz z p. Aleksandrą Hamrol-Narożną podczas lekcji online stworzyli plakat przedstawiający, jak dużym problemem jest obecnie nadprodukcja ubrań i przedstawiającym co my jako konsumenci, możemy zrobić dla środowiska przez zmianę swoich przyzwyczajeń.Zadaniem uczniów było zebrać odpowiednie dane, a następnie zredagować tekst. Oto efekt.