• Uroczystości na Kwaterze Powstańczej
     • Uroczystości na Kwaterze Powstańczej

     • We wtorek 15.12. 2020 na Kwaterze Powstańczej na średzkim cmentarzu odbyła się uroczystość złożenie urn ze szczątkami Alfreda Milewskiego (dowódcy średzkiej kompanii w trakcie Powstania Wielkopolskiego) i jego żony. W trakcie  krótkiej uroczystości pani Maria Mielcarzewicz Prezes Stowarzyszenia Rodzin Powstańców Wielkopolskich przypomniała niezwykłe  losy tego zasłużonego dla Środy i Polski człowieka, którego ostatnią wolą było pochowanie doczesnych szczątków  na Kwaterze Powstańczej. Tym samym po 88 latach powrócił on do Środy. W uroczystości uczestniczyła delegacja naszej szkoły z repliką sztandaru kompanii średzkiej.

    • Stypendium Ministra MEN dla Oli Świątek
     • Stypendium Ministra MEN dla Oli Świątek

     • Aleksandra Świątek z klasy 2b Liceum Ogólnokształcącego im. Powstańców Wielkopolskich otrzymała Stypendium Ministra Właściwego Do Spraw Oświaty I Wychowania za wybitne osiągnięcia w roku szklonym 2019/2020. Wyniki ogłoszono 30 listopada bieżącego roku.  Ola znalazła się w gronie 17 uczniów z województwa wielkopolskiego, którzy otrzymali to wyróżnienie.  Trzynastu stypendystów uczy się w liceach w Poznaniu, 2 w Lesznie i 1 w Kaliszu. Aleksandra osiągnęła bardzo wysokie wyniki we współzawodnictwie sportowym na szczeblu krajowym i międzynarodowym. Ola jest Mistrzynią Polski w Karate Shotokan Poznań 2019 oraz KATA drużynowym Mistrzostw Polski Juniorów Młodszych w roku 2019. W roku 2019 zajęła I miejsce KATA drużynowym, II miejsce KATA indywidulanym oraz III miejsce KUMITE indywidualnym podczas Mistrzostw Świata w karate FSKA WORD CHEMPIONHIP, które odbyły się w Wielkiej Brytanii. W 2020 roku Ola zajęła III miejsce w KUMITE indywidualnym oraz II miejsce KATA drużynowym na Ogólnopolskim Turnieju Kwalifikacyjnym do Mistrzostw Polski Juniorów Młodszych.  Ola oczywiście zdobywa kolejne trofea; 7-8 listopada 2020 roku w Poznaniu odbyły się  Mistrzostwa Polski U-21, Juniorów, Juniorów Młodszych i Młodzieżowców w Karate Olimpijskim – Ola zajęła III miejsce w KUMITE Indywidualnym. 

     • Wyniki Szkolnego Konkursu Fotograficznego "Barwy Jesieni"

     • Na początku października uczniowie brali udział w konkursie fotograficznym. Zadaniem uczniów było sfotografowanie barw jesieni. W konkursie wzięło udział 20 uczniów. Jury miało wiele trudności w wyborze tych najlepszych zdjęć przedstawiających jesień. Nasi uczniowie potrafią znaleźć piękno w pozornie zwyczajnym krajobrazie - upadającym liściu, porozrzucanych orzechach czy pokrytym kasztanami parku. 

      W konkursie wygrali:

      1. Wiktoria Grześkowiak 2h

      2. Krzysztof Kędziora 2a

      3. Andżelika Józefiak 1a

    • Sukces w Olimpiadzie
     • Sukces w Olimpiadzie

     • Marta Głogowska, uczennica klasy 3b, zakwalifikowała się do etapu okręgowego Olimpiady Wiedzy o Mediach. Zadaniem Marty było napisanie eseju na jeden z zaproponowanych tematów. Marta zdecydowała się na "Czy dziennikarstwo prasowe ma szanse przetrwać? Miejsce prasy w dobie Internetu". W eseju Marta szczegółowo przedstawiła słabe i silne strony prasy w dzisiejszych czasach. Następny etap Olimpiady odbędzie się 18 grudnia 2020r. w formie zdalnej. 

    • Klasy Akademickie UEP
     • Klasy Akademickie UEP

     • Pandemia nie pozwala nam odwiedzać uczelni, ale w ramach Klas Akademickich wykłady odbywają się w trybie on-line. Pracownicy Instytutu Nauk o Jakości Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu prowadzą zajęcia dla naszych uczniów na platformie Teams.

      6.11.2020 r. klasa 1B medyczno – przyrodnicza uczestniczyła w wykładzie prowadzonym przez dr inż. Katarzynę Marchwińską pt. „Probiotyki – co warto o nich wiedzieć?”.

      20.11.2020 r. klasa 2B medyczno – przyrodnicza dowiedziała się na czym polega trend „clean label”. Dr inż. Dorota Klensporf-Pawlik w wykładzie „Clean label – ‘mega trend’ na rynku żywności” pokazała jak czytać etykiety produktów, jak producenci przyciągają uwagę klienta i wyjaśniła, że „czysta etykieta” jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie konsumentów na wysoką jakość produktów spożywczych i przejrzystość w produkcji żywności oraz na odpowiednie oznakowanie.

    • II miejsce naszego liceum !
     • II miejsce naszego liceum !

     • Miło nam poinformować, że we Współzawodnictwie Sportowo-Turystycznym Młodzieży LZS Szkół Ponadpodstawowych w roku 2020, nasza szkoła wśród trzydziestu sklasyfikowanych szkół zajęła drugie miejsce w Wielkopolsce. W tym wyjątkowym roku na 11 zaplanowanych imprez sportowych udało się przeprowadzić tylko 5. Nasi uczniowie wzięli udział w mistrzostwach w piłce siatkowej dziewcząt w Nietążkowie (luty), mistrzostwach w piłce siatkowej chłopców w Nietążkowie (marzec), mistrzostwach w piłce ręcznej dziewcząt w Koźminie (marzec), Memoriale Mariana Głuszka we Wrześni (wrzesień) oraz w mistrzostwach w lekkiej atletyce w Pile (październik).

      Tabela końcowa najlepszych trzech szkół:

      1. ZS Ostrzeszów - 111 punktów

      2. LO Środa Wlkp – 91 punktów

      3. ZS nr 2 Szamotuły - 90,5 punktu

      Gratulujemy wszystkim naszym uczniom, którzy przyczynili się do tego sukcesu!

     • Sukces na Olimpiadzie Języka Niemieckiego

     • Artur Plawgo, uczeń klasy 3A, zakwalifikował się do drugiego etapu 44. Olimpiady Języka Niemieckiego. Wraz z 63 uczniami z całego województwa wielkopolskiego będzie uczestniczył w kolejnym etapie(w formie pisemnej), który odbędzie się dnia 15 stycznia 2021r. 

      Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

    • Finał Turnieju Debat o Tematyce Ekologiczno-Klimatycznej
     • Finał Turnieju Debat o Tematyce Ekologiczno-Klimatycznej

     • Wiosną tego roku drużyna naszego Liceum w składzie: Zofia Kuźniewska, Filip Lipiński, Jakub Pruchniewicz, Jakub Felman wywalczyła awans do finału tego turnieju. Finał miał odbyć się w Warszawie w Ogrodzie Botanicznym. Niestety sytuacja epidemiologiczna pokżyżowała plany organizatorom i finał odbył się dopiero w sobotę 7 listopada, a miejscem gdzie zebrała się nasza drużyna był budynek szkoły. Turniej finałowy odbył się w formule online. Rywalami w grupie były drużyny V LO z Krakowa ( 3 miejsce w rankingu Liceów w Polsce) oraz I LO z Krakowa. Rywalizacja w grupie była bardzo wyrównana o awansie do finału przy równej ilości wygranych debat rozstrzygnęły małe punktu, tutaj niestety los nie był po naszej stronie. Naszej drużynie serdecznie gratulujemy wyrównanej walki z najlepszymi szkołami w Polsce. Opiekunem naszych drużyn jest Pan Sławomir Brambor, dzięki jego zaangażowaniu uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Powstańców Wielkopolskich mirzą się z najlepszymi i odnoszą wspaniałe wyniki. GRATULACJE !!!!

     • Nauka zdalna od 26.10.2020r. przedłużona do 29 listopada

     • Od 26 października br. do odwołania Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Wielkopolskich funkcjonuje w wariancie C –  kształcenie zdalne.

      Po ogłoszeniu przez Premiera RP nowych informacji wszystkie cała Polska od soboty 24 października  będzie zaliczona do czerwonej strefy. W której szkoły ponadpodstawowe prowadzą kształcenie zdalne. 

      Wprowadzono również inne obostrzenia.

      W godzinach od 8 do 16 młodzież ( do 16 roku życia) może wychodzić z domu tylko pod opieką osoby dorosłej.

     • Szkolne Pakiety Multimedialne

     • Dzięki rekomendacji Kuratora Oświaty w Poznaniu nasze liceum otrzymało 25 pakietów multimedialnych. Ministerstwo Edukacji Narodowej przekazało po 25 tabletów z dostępem do internetu do 120 wybranych szkół. MEN wspólnie z NASK (Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa – Państwowy Instytut Badawczy) wytypowało szkoły działające w programie OSE. W ramach programu Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej (OSE), szkoła zyskała dostęp do szybkiego internetu (po światłowodzie) już dwa lata temu, a teraz otrzymaliśmy Szkolne Pakiety Multimedialne. Tablety wraz z klawiaturą i internetem LTE4G będą wypożyczone uczniom i nauczycielom do zdalnego kształcenia.

    • Nagroda im. Mikołaja Kopernika dla prof. Lecha Wojciecha Szajdaka
     • Nagroda im. Mikołaja Kopernika dla prof. Lecha Wojciecha Szajdaka

     • Prof. Lech Wojciech Szajdak, profesor agronomii,  dyrektor Instytutu Środowiska Rolniczego i Leśnego Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu. Absolwent Liceum Ogólnokształcącego im. Powstańców Wielkopolskich - rocznik 1972 otrzymał prestiżową nagrodę im. Mikołaja Kopernika za dwie wybitne monografie naukowe w kategorii nauki o Ziemi: „Zanikanie Torfowisk”, wydaną w Poznańskim Towarzystwie Przyjaciół Nauk oraz „Bioactive Compounds in Agricultural Soils” opublikowaną przez wydawnictwo Springer. W swojej pracy naukowej Pan Profesor Lech Szajdak skupia się na zagadnieniach związanych z chemią środowiska, w szczególności na chemii i biochemii gleby.

      Nagroda im. Mikołaja Kopernia

      Nagroda im. Mikołaja Kopernia, ustanowiona w 1873 z okazji 400. rocznicy urodzin tego wielkiego uczonego, jest jedną z najstarszych i najbardziej prestiżowych nagród przyznawanych za wybitne prace naukowe z zakresu astronomii, ekonomii, filologii klasycznej, filozofii przyrody, kosmologii i astrofizyki, matematyki, medycyny, nauk o Ziemi i prawa. Nagroda jest przyznawana przez Polską Akademię Umiejętności co pięć lat. Przyznawanie tych nagród przerwała II wojna światowa.

       

      http://pau.krakow.pl/index.php/pl/dzialalnosc/nagrody-i-wyroznienia/nagroda-im-kopernika

      https://informacje.pan.pl/index.php/informacje/materialy-dla-prasy/3154-nagroda-im-mikolaja-kopernika-dla-prof-lecha-wojciecha-szajdaka

       

     • "A choć ich życia płomień zgasł, to myśli o nich są przecież w Nas."

     • Tradycyjnie, w okolicach Wszystkich Świętych, uczniowie liceum porządkują groby nieżyjących pracowników szkoły oraz odwiedzają Kwaterę Powstańców Wielkopolskich. W tym roku na grobach położyliśmy wrzosy. Był czas na chwilę zadumy i wspomnienia osób, które spoczywają na średzkim cmentarzu.

       

     • Zajęcia z kryptografii

     • We wtorek (13.10.20 r.) klasę 2C odwiedzili panowie Szymon Dąbrowski oraz Tomasz Orłowski – kuratorzy Centrum Enigmy w Poznaniu

      Zajęcia składały się z dwóch części. Pierwsza była bardziej formą wykładu. Poznaliśmy bliżej osobę porucznika Jana Kowalewskiego, zwanego też „ojcem polskiej kryptografii”. Swój pierwszy szyfr rozwiązał podczas pełnienia dyżuru przy przechwyconych przez Polaków depeszach rosyjskich. Z nudów, inspirując się „Złotym żukiem” Edgara Allana Poe rozszyfrował on kilka z nich używając do tego jedynie grzebienia z wyłamanymi ząbkami. Jan Kowalewski założył też Biuro Szyfrów, które zajmowało się rozszyfrowywaniem depesz zarówno rosyjskich jak i niemieckich. Dzięki jego działalności wojska polskie znały manewry przeciwnika co przyczyniło się do wygrania wielu bitew między innymi bitwy warszawskiej zwanej też cudem nad Wisłą.

      Podczas zajęć dowiedzieliśmy się też co nieco o kodzie enigmie, kodzie enigmy oraz o jego złamaniu. Sama enigma początkowo była powszechnie dostępna do użytku, jednak z czasem wycofano ją z rynku a jej używanie ograniczono do celów militarnych. Co ciekawe do obsługi maszyny potrzeba było aż trzech osób, z których jedna podawała treść wiadomości, druga kodowała na maszynie a trzecia podawała zakodowaną już wiadomość telefonicznie. Co do samego kodu to łączył on wiele alfabetów i operował na dużych liczbach matematycznych więc jego złamanie dla człowieka graniczyło z cudem. Na szczęście pracujący w Biurze Szyfrów Maksymilian Ciężki i Antoni Paluch wpadli na pomysł, żeby zamiast lingwistów do złamania kodu wykorzystać matematyków. Do tego zadania wytypowano 26 uczniów z Uniwersytetu Poznańskiego, z czego trzech ostatecznie złamało kod. Byli to Marian Rajewski, Jeży Różycki oraz Henryk Zygalski.

      W drugiej części zajęć dowiedzieliśmy się o kilku rodzajach kryptografii jakimi są steganografia, kodowanie oraz szyfrowanie i tym gdzie były one wykorzystywane. Na przykład steganografii używali starożytni Grecy do wysyłania wiadomości między państwami – miastami i koloniami podczas wojen peloponeskich. Wysłali oni do Miletu gońca wraz z niewolnikiem, na którego głowie wytatuowana została wiadomość. Mieliśmy też okazję sami popracować z szyframi poprzez szyfrowanie i rozszyfrowywanie wiadomości. Poznaliśmy szyfr cezara oraz transpozycyjny. Osoby aktywne zostały też nagrodzone gadżetami.

       

    • "Wielkopolanie Walczą! Wojna 1920 roku"
     • "Wielkopolanie Walczą! Wojna 1920 roku"

     • 13 października uczniowie naszej szkoły wzięli udział w wydarzeniu historycznym w ramach wydarzenia "Wielkopolanie Walczą! Wojna 1920 roku".

      Mieli okazję wcielić się w role rekonstruktorów i prowadzić zajęcia dla innych szkół. Przedstawili m.in. pokaz umundurowania Wojsk Wielkopolskich w 1920r. obsługę karabinu maszynowego, lokalnych bohaterów, pierwszą pomoc dawniej i dziś oraz role zwierząt na wojnie.

      Całą wiedzę na ten temat zdobyli na warsztatach przeprowadzonych ze Studiem Historycznym Huzar.

      Uczniowie, którzy brali udział w wydarzeniu:

      Piotr Buczma, Paweł Buczma, Monika Nowicka,  Maria Fesser, Julia Małek, Zofia Małek, Weronika Przewoźniczak, Zuzanna Szczepanik , Adam Borwin, Mateusz Piszczatowski.

      zdjęcia : www.rekografia.pl

     • Nauczanie hybrydowe

     • Od 19 października br. do odwołania Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Wielkopolskich funkcjonuje w wariancie B – mieszana forma kształcenia (hybrydowa).

      19.10.2020 - 23.10.2020

      - klasy pierwsze i trzecie uczęszczają do szkoły; tryb stacjonarny,

      - klasy drugie; nauczanie zdalne.

      26.10.2020 - 30.10.2020

      - klasy drugie uczęszczają do szkoły; tryb stacjonarny

      - klasy pierwsze i trzecie; nauczanie zdalne.

      itd.

     • Dzień Edukacji Narodowej

     • Dnia 13 października obchodziliśmy szkolny Dzień Nauczyciela. Uczniowie przygotowali liczne niespodzianki - wystąpił szkolny chór pod kierownictwem Wanessy Betler, Donaty Stołowskiej i Agnieszki Płuciennik. Tego dnia Samorząd Uczniowski ogłosił wyniki plebiscytu na nauczycieli naj... w 7 kategoriach.

      Nauczycielem najbardziej sympatycznym została pani Milena Bianek.

      Nauczycielem najbardziej pomocnym została pani Ewa Sadyś.

      Stróżem porządku został pan Dominik Leszczyński.

      Nauczycielem najbardziej kreatywnym został pan Adam Eichler.

      Luzakiem roku został pan Grzegorz Kasprzak.

      Nauczycielem najbardziej wymagającym została pani Ewelina Otworowska.

      Nauczycielem roku został pan Grzegorz Kasprzak. 

      Na zakończenie wystąpił szkolny kabaret. Przedstawienie zatytułowane było: "Czerwony Kapturek szuka księcia" i stanowiło współczesną parodię bajek, które znamy z dzieciństwa. 

     • Kiermasz książek, pomagamy Hubertowi


     • Erich Fromm kiedyś powiedział: "Ktokolwiek potrafi dawać z siebie, jest bogaty". Bardzo dużo uczniów zdecydowało się działać według tych słów i wspomóc leczenie Huberta Mierzwy. Dnia 15 października odbył się kiermasz książek, w którym zebraliśmy aż 2041,11zł. Darczyńcami książek byli uczniowie i pracownicy szkoły. Ponadto, nasze grono pedagogiczne poprosiło, aby zamiast kwiatka na Dzień Nauczyciela pieniądze wrzucać do puszki. Była to tylko mała sugestia, kwota wpłacana była dobrowolna. I tu akcja okazała się sukcesem - w puszkach było aż 2500zł!!! Bardzo Wam dziękujemy!