• Walentynkowo w LO

  W piątek 14 lutego 2020r. także w naszej szkole świętowaliśmy Walentynki. Emilia Ostrowska, Julia Buczma i Martyna Leciej wcieliły się w role amorków i częstowały uczniów słodkościami - cukierkami i lizakami walentynkowymi. Tego dnia każdy nauczyciel otrzymał także mały słodki upominek z miłosną sentencją. Amorki zajęły się także roznoszeniem walentynek, które wcześniej uczniowie wrzucali do specjalnej skrzynki. Było sporo pracy, bo walentynek było około setki. 

 • Warsztaty historyczne w Forcie VII

  W piątek 24 stycznia 2020r. uczniowie biorący udział w debatach byli na warsztatach historycznych, które odbyły się w Forcie VII w Poznaniu. Zajęcia te składały się z dwóch części; w pierwszej pracownicy pionu edukacji IPN w Poznaniu przybliżyli merytoryczną zawartość tez z V Turnieju Debat Oksfordzkich "Młodzież Debatuje". Drugą częścią było zwiedzanie Fortu VII, który w latach niemieckiej okupacji był miejscem martyrologii narodu polskiego.

 • Savoir vivre w LO

  Zapraszamy do obejrzenia filmu dotyczącego savoir vivre w LO. W rolę aktorów wcielili się uczniowie i nauczyciele średzkiego ogólniaka. 

   

 • Z wizytą w Muzeum Zamek Górków w Szamotułach

  W ramach współpracy z Instytutem Filologii Słowiańskiej Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu uczniowie z klasy I humanistycznej oraz grupa uczniów z klas drugich odwiedzili Muzeum- Zamek Górków w Szamotułach. Uczestniczyli w lekcji dotyczącej historii ikon, którą przeprowadziła mgr Anna Król. Młodzież poznała genezę ikony, dowiedziała się m.in. jakie zasady obowiązują osoby, które je tworzą (piszą!), czym jest hermeneia. Pani kustosz opowiedziała o symbolice kolorów pojawiających się na ikonach, o ikonostasie, rodzajach ikon. Uczniowie mogli obejrzeć zbiór tych dzieł znajdujących się w muzeum. To właśnie ta kolekcja rozsławiła placówkę na całą Polskę i kraje europejskie. Nie był to jednak koniec atrakcji. Licealiści zwiedzili zamek, przy okazji zapoznając się z wystawą fajansu z Pacykowa na Ukrainie.

   

 • Wyjazd na Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu

  W piątek 10 stycznia 2020r. nasza szkoła uczestniczyła w kolejnych zajęciach na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Tego dnia uczniowie uczestniczyli w zajęciach z ekonomii, na których dowiedzieli się czym jest inflacja, co na nią wpływa i kiedy może wywołać pozytywne skutki. Po zajęciach wykładowych, licealiści brali udział w warsztatach - obliczali stężenia procentowe metodą krzyżową i wykonywali zadania z wykorzystaniem technik laboratoryjnych. Ostatnie zajęcia dotyczyły mikrobiologii - licealiści obserwowali pod mikroskopem bakterie, które następnie mieli zidentyfikować za pomocą różnorodnych technik. Następne zajęcia na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu odbędą się pod koniec lutego i wezmą w nich udział uczniowie klas pierwszych.

 • Szkolny Konkurs Mitologiczny

  W grudniu 2019 roku uczniowie naszego liceum wzięli udział w Szkolnym Konkursie Mitologicznym. Zmierzyli się z pytaniami dotyczącymi przygód bogów i herosów, musieli dopasować atrybuty do postaci i odpowiedzieć na wiele innych pytań dotyczących mitów greckich. Konkursem najbardziej zainteresowani byli pierwszoklasiści, choć wśród uczestników znalazło się także kilku starszych uczniów. W środę 8 stycznia odbyło się rozstrzygnięcie konkursu. Zwycięzcami okazali się: Bartosz Filipiak (I miejsce), Dominik Danielewicz (II miejsce) i Wiktoria Grześkowiak (III miejsce). Wszyscy uczęszczają do klasy pierwszej. Gratulujemy!

 • Obchody Dnia Patrona - 2019

  101. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego

  W piątek 20 grudnia w Liceum Ogólnokształcącym im. Powstańców Wielkopolskich w Środzie Wlkp. odbyły się uroczystości z okazji 101. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Obchody rozpoczęły się przed szkołą, przy pomniku powstańców, gdzie delegacje złożyły wiązanki. Następnie w hali liceum zaprezentowany został program poetycko-artystyczny, który przygotowali licealiści wraz z nauczycielkami języka polskiego Marleną Szymańską, Agnieszką Kaczmarek i Eweliną Otworowską. Przedstawienie poprzedził wykład doktora Michała Krzyżaniaka z Muzeum Powstania Wielkopolskiego w Lusowie na temat wkładu fotografów w dokumentację zrywu z lat 1918-1919. Ostatnim akcentem imprezy było wspólne kolędowanie i spotkanie gości przy kawie. Wśród gości, którzy uświetnili swoją obecnością uroczystość, byli:

  Piotr Mieloch -  Burmistrz m. Środa Wielkopolska, Małgorzata Wiśniewska-Zabłocka - Wicestarosta Średzki , Małgorzata Fertała – Przewodnicząca Rady Powiatu, Paweł Wullert – Przewodniczący Rady Miasta, Bogusław Biernat – członek Zarządu Powiatu, prof. dr hab. Bolesław Andrzejewski – Fundator Nagrody dla Najlepszego Humanisty, prof. dr hab. dr h.c. Lech Wojciech Szajdak, Tadeusz Musiał - Prezes ZG TPPW,  Maria Mielcarzewicz - Prezes oraz członkowie Stowarzyszenia Rodzin Powstańców Wielkopolskich w Środzie Wlkp., Zbigniew Idaszak - Polski Związek Emerytów i Rencistów Marek Kostka – Dyrektor CKZiU, Zofia Tomczak – Dyrektor PUP, Agnieszka Hauke – Dyrektor SCUW, Ryszard Waligóra i Stanisław Wiśniewski -  Kurkowe Bractwo Strzeleckie, Jacek Piotrowski - kustosz Muzeum Ziemi Średzkiej „Dwór w Koszutach”, Mirosława Katarzyna Kaźmierczak- Forum Kobiet, Małgorzata Kaczmarek - Naczelnik Wydziału Oświaty UMiG, Danuta Wieczorek – Dyrektor OPS, Maria Deręgowska – Dyrektor SANEPiD, Michał Orłowski – Naczelnik Wydziału Inwestycji i Zamówień UMiG, Jan Buczkowski - Prezes MPECWiK Sp. z o.o., Barbara Król - Hospicjum im. Piotra Króla, Ks. dr Krzysztof Michalczak - proboszcz kościoła pw. NSJ, Bogusława Deiksler – Prezes Oddziału PCK Środa Wlkp., Anna Pruchniewicz - Przewodnicząca Rady Rodziców, Andrzej Gniotowski, Marianna Kubiak, Małgorzata Adruszewska, Zbigniew Król – Redaktor Naczelny Gazety Średzkiej, Marta Machowiak oraz Józef Odalanowski – autor zdjęć zamieszczonych w naszej galerii.

 • Stypendium USKI

  Jakub Pruchniewicz został laureatem

  programu stypendialnego USKI.

  Dziękujemy za oddane głosy, a Kubie gratulujemy !!!

 • Spotkanie Gwiazdkowe dla dzieci z SP3

 • "Czarownica, kat i strzyga... czyli ciemna strona średniowiecza"

  W środę 18 grudnia 2019r. uczniowie klasy 1g z opiekunami: Panią Eweliną Otworowską i Panią Natalią Olkiewicz mieli okazję uczestniczyć w leakcji muzealnej "Czarownica, kat i strzyga... czyli ciemna strona średniowiecza" w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu. Prowadząca zajęcia opowiadała o drastycznych metodach karania winnych, a często całkowicie przypadkowych ofiar. Następnie wcielili się w rolę tradycyjnych kopistów i wypełniali zadania z użyciem atramentu i pióra. Po lekcji licealiści zwiedzili wystawę w Muzeum -  Jakub Przybylski wcielił się w niełatwą rolę rycerza. Na zakończenie wycieczki w miłej atmosferze spacerowali po Starym Mieście, był także czas na zakosztowanie świąt na Jarmarku Bożonarodzeniowym.

 • Akcja "Słodkie święta"

  We wtorek 17 grudnia zakończyliśmy XI edycję akcji „Słodkie święta” zebraliśmy aż 586 czekolad. W tym roku najwięcej słodkości zebrała klasa IE -89, drugie miejsce zajęła klasa II A-56, a trzecie – I B- 50. Serdecznie dziękujemy wszystkim za włączenie się do akcji. Podziękowania i życzenia świąteczno-noworoczne wszystkim uczniom i pracownikom liceum złożyła dyrektor OPS-u w Środzie pani Danuta Wieczorek, na ręce której przekazaliśmy zebrane słodycze.

 • Spotkanie z przedstawicielem Kastu International

  17 grudnia licealiści spotkali się z panem  Kryspinem Iwanów przedstawicielem Kastu International, międzynarodowej organizacji pomagającej młodym osobom w zrealizowaniu marzenia o studiowaniu za granicą.  Firma istnieje od 13 lat, dzięki niej siedem tysięcy młodych ludzi dostało się na studia zagraniczne. Pomoc Kastu polega na udzielaniu bezpłatnych konsultacji w różnych miastach w Polsce oraz online. Zainteresowani mogą uzyskać wsparcie w przeprowadzeniu procesu aplikacji, przygotowaniu wyjazdu, a ambasadorzy Kastu  oferują także pomoc po przyjeździe na miejsce. Organizacja współpracuje z Chinami, Wielką Brytanią, Danią, Holandią, Szwecją, Finlandią i Włochami. Przedstawiciel przybliżył sytuację studentów w tych krajach, uwzględniając m.in. warunki finansowe. Zainteresowani uczniowie mogli  uzyskać wiele praktycznych informacji na temat systemu oświaty we wcześniej wymienionych państwach.

 • Let's read kids

  We wtorek 17 grudnia 2019r. zorganizowaliśmy projekt 'Let's read kids'. Pod patronatem Pani Odalanowskiej - czytaliśmy dzieciom z Przedszkola 'Stokrotka' bajkę w języku angielskim. Zosia, Ania i Nicole miały okazję sprawdzić się w roli nauczyciela i przeprowadzić zajęcia z języka angielskiego.

 • Konkurs Logicznego Myślenia

  18 listopada 2019 odbył się konkurs Logicznego Myślenia - etap szkolny. Wzięło w nim udział 33 uczniów (11 grup 3 - osobowych). Zadania rozwiązywali przez godzinę. Liczyła się poprawność rozwiązania, zapis oraz czas. Konkurs tego dnia nie został rozstrzygnięty, ponieważ dwie grupy oddały prace jednocześnie jako drugie i między nimi 16 grudnia rozegrała się dogrywka. Antonina Wójkiewicz, Hanna Trójnara i Maciej Mikołajczak (klasa 1c) oraz Gabriela Socha, Adam Machowski i Filip Kossowski (klasa 1h) zawzięcie walczyli o przejście do kolejnego etapu - międzyszkolnego.   Ostatecznie w marcu naszą szkołę reprezentować będą: Krzysztof Fraś, Sławomir Pluciński oraz Patryk Piec (klasa 3c) oraz Gabriela Socha, Adam Machowski i Filip Kossowski (klasa 1h). Wszystkim GRATULUJEMY!

 • Stypendium Prezesa Rady Ministrów dla Aleksandry Piątek

  Ola obecnie jest uczennicą klasy maturalnej Liceum Ogólnokształcącego im. Powstańców Wielkopolskich w Środzie Wlkp. Klasę drugą ukończyła ze średnią ocen 5,36. W minionym roku szkolnym brała udział w warsztatach i wykładach na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu oraz na Wydziale Towaroznawstwa na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Reprezentowała szkołę w licznych konkursach m.in. w Olimpiadzie Wiedzy Ekologicznej, Powiatowym Konkursie Wiedzy o AIDS.

  Ola doskonale potrafi połączyć naukę z rozwijaniem swoich pasji. Po maturze chciałaby studiować weterynarię. Mimo wielu obowiązków szkolnych znajduje czas by jako wolontariuszka zajmować się zwierzętami w Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt w Środzie Wlkp. Ola jest również pasjonatką koni i jeździectwa.

  Poza tym jest człowiekiem wrażliwym na ludzką krzywdę. Corocznie wspiera akcję „Radosne Święta w Każdym Domu” oraz „Słodkie Święta”. Zbierała także nakrętki, dzięki którym będzie możliwe leczenie małego Franka.

  Pomimo wielu zajęć zawsze znajdzie czas na dobrą książkę czy jazdę konną.

  Gratulujemy Oli sukcesów i trzymamy kciuki za maturę i spełnienie marzeń o weterynarii.

   

 • Olimpiada Promocji Zdrowego Stylu Życia PCK

  W piątek 13 grudnia 2019r. odbyła się kolejna Olimpiada Promocji Zdrowego Stylu Życia PCK. Nasze liceum może pochwalić się sporymi sukcesami - pierwsze miejsce w olimpiadzie zdobył Maciej Kulawik  z klasy 3a(jednoczesny triumfator Olimpiady Wiedzy o HIV/AIDS), a trzecie miejsce uzyskał Jakub Kubiak z klasy 3b. Maciej Kulawik będzie reprezentował powiat w dalszych etapach olimpiady. Gratulujemy!

 • II miejsce LO w powiatowym turnieju halowej piłki nożnej

  W środę 11 grudnia w sali sportowej LO odbył się turniej w halowej piłce nożnej o mistrzostwo powiatu. W zawodach wystąpiły reprezentacje Zespołu Szkół w Nowym Mieście, Zespołu Szkół Rolniczych, CKZiU oraz LO. Drużyny grały systemem „każdy z każdym”. Nasz zespół zajął drugie miejsce, przegrywając  w finale z CKZiU 1:3.Tym samym „Hipolit” reprezentować będzie powiat średzki w finale rejonu, który odbędzie się w Jarocinie.

   

  Wyniki poszczególnych meczów:

  ZSR Środa  : CKZiU Środa    1:4

  LO Środa : ZS Nowe Miasto   3:0

  CKZiU Środa   : ZS Nowe Miasto 2:0

  LO Środa : ZSR Środa      2:0

  ZSR Środa : ZS Nowe Miasto  4:0

  LO Środa : CKZiU  Środa    1:3

   

   

  Tabela końcowa:

  1. CKZiU  Środa
  2. LO Środa
  3. ZSR Środa
  4. ZS Nowe Miasto

   

  Zespół liceum grał w składzie: Miłosz Garstkiewicz, Patryk Ostrowski, Jan Kiel, Filip Michalak, Oskar Janoś, Dawid Nyczak, Jędrzej Grześkowiak, Miłosz Gościniak,  Witold Moroz, Igor Motyl, Mateusz Janczar.

 • XIII Powiatowa Olimpiada Wiedzy o HIV/AIDS

  Co roku w grudniu, z okazji Światowego Dnia AIDS, odbywa się Powiatowa Olimpiada Wiedzy o HIV/AIDS. 11 grudnia odbyła się już 13 edycja Olimpiady organizowanej przez Powiatową Stację Sanitarno - Epidemiologiczną w Środzie Wielkopolskiej i Wydział Oświaty, Kultury i Spraw Spolecynzch Starostwa Powiatowego. Już drugi rok z rzędu, laureatem jest licealista. W tym roku został nim Maciej Kulawik z klasy 3a. W nagrodę otrzymał bony podarunkowe do Empiku o wartości 400zł ! Pozostałe licealistki - Amelia Fedorowicz i Magdalena Nowakowska zajęły dalsze miejsca, ale także wykazały się wiedzą na temat HIV/ AIDS. Fundatorem nagród jest Starostwo Powiatowe w Środzie Wielkopolskiej.

   

 • Mikołajki 2019

  Mikołajki w tym roku odbyły się pod hasłem dobrej zabawy. Na korytarzach szkoły można było zobaczyć prezentację świątecznych swetrów. Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego odbył się konkurs na najbardziej świątecznie przebraną klasę. Wygrała klasa 1b, w której przebrali się wszyscy. W nagrodę uczniowie otrzymali słodkości. Poza tym tego dnia odbył się konkurs "Przerwa bez telefonu", w którym uczniowie rozwiązywali krzyżówki, wykreślanki oraz sudoku. Dla wylosowanych osób czekały nagrody - czekoladowe Mikołaje i bony na tosty w sklepiku. Na wybranych lekcjach można było pośpiewać niemieckie kolędy. To był bardzo wesoły i miły dzień.

   

 • Olimpiada Teologii Katolickiej

  W dniu 4 grudnia 2019r. 6 uczniów wzięło udział w szkolnym etapie XXX Olimpiady Teologii Katolickiej pt. "Dumni z Ewangelii i z Polski". Poziom prac był bardzo wyrównany, a do etapu diecezjalnego zakwalifikowali się: Nicole Węcławiak (IA), Piotr Buczma (IF) i Aleksandra Kowalska (IA).

strona:

Aktualności

Kontakt

 • Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Wielkopolskich
  ul. Ks. Kegla 1a
  63-000 Środa Wlkp.
 • 61 285-24-34

Galeria zdjęć