• Hospicjum im. Piotra Króla

  W niedzielę, 17.10.2021r . Hospicjum im. Piotra Króla zorganizowało Drzwi Otwarte, aby podobnie  jak rok wcześniej przedstawić wszystkim Darczyńcom i Sympatykom stan zaawansowania prac prowadzonych przy budowie średzkiego hospicjum.

  W ramach Drzwi Otwartych do hospicjum zostały zaproszone 6 osobowe grupy ze średzkich szkół średnich, aby wziąć udział w grze terenowej. Nasza drużyna w składzie: Maria Fesser, Oliwia Pogonowska, Julia Gorzała, Aleksandra Taszarek, Aleksandra Nowak i Kasper Zieliński z klasy 2C dzielnie rywalizowała w konkurencjach teoretycznych i praktycznych zajmując I miejsce !!! Gratulujemy !!! 

  https://hospicjumpk.pl/ 

  https://www.facebook.com/hospicjumpk

  licytacje na rzecz hospicjum: https://www.facebook.com/groups/294861159117260

   

 • Wycieczka na wystawę Centrum Szyfrów Enigma

  Tuż przed Dniem Edukacji klasa 2D wraz z wychowawczynią p. Agatą Orłowską oraz nauczycielką matematyki i informatyki p. Beatą Senftleben wybrała się do Poznania aby zwiedzić nowo otwartą wystawę Centrum Szyfrów Enigma.

  Wystawa ta opowiada mało znaną historię sukcesu polskich matematyków, którzy złamali kod niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma. Sposób szyfrowania wiadomości za pomocą tej maszyny uważany był za nie do złamania, a jednak wiedza i determinacja polskich matematyków: Mariana Rejewskiego, Henryka Zygalskiego i Jerzego Różyckiego pozwoliła na jego rozszyfrowanie. Ich prace mały istotny wpływ na losy II wojny światowej i wniosły wkład w zwycięstwo aliantów.

  Oprócz wystawy ilustrującej historię prac nad kodem Enigmy, uczniowie mogli zapoznać się ze sposobami utajniania wiadomości od czasów antycznych po współczesność. Interaktywne stanowiska pozwoliły uczestnikom wycieczki wczuć się w rolę szyfrujących i rozszyfrowujących wiadomości, co stanowiło intelektualne wyzwanie dla uczniów klasy o profilu politechnicznym oraz ich opiekunek.

 • Wyniki Plebiscytu na Nauczyciela Naj...

  W dniu 28 września 2021r. uczniowie naszej szkoły oddawali głosy na nauczycieli w 6 kategoriach. Plebiscyt, organizowany przez Samorząd Uczniowski, niezmiennie cieszy się wielką popularnością wśród uczniów i wzbudza wiele pozytywnych emocji. 

  W kategorii "Sympatyczna duszyczka" dla nauczyciela najbardziej sympatycznego wygrali:

  1. Milena Bianek - 96 głosów

  2. Marzena Wisińska - Zadrużyńska - 51 głosów

  3. Milena Biskupska - 30 głosów

   

  W kategorii "Pomysłowy Dobromir" dla nauczyciela najbardziej kreatywnego wygrali:

  1. Natalia Olkiewicz - 93 głosy

  2. Adam Eichler - 55 głosów

  3. Dominik Leszczyński - 26 głosów

   

  W kategorii "Pomocna Dłoń" dla najbardziej pomocnego nauczyciela wygrali:

  1. Agnieszka Kaczmarek, Lucyna Stęplewska - 37 głosów

  2. Ewa Sadyś - 36 głosów

  3. Marzena Wisińska - Zadrużyńska - 30 głosów

   

  W kategorii "Złota Męczydusza" dla nauczyciela najbardziej wymagającego wygrali:

  1. Agnieszka Szymańska - Michalak - 68 głosów

  2. Ewelina Otworowska - 65 głosów

  3. Adam Eichler - 59 głosów

   

  W kategorii "Fashionista" dla najoryginalniej ubranego nauczyciela wygrali:

  1. Grzegorz Kasprzak - 95 głosów

  2. Aleksandra Hamrol - Narożna - 35 głosów

  3. Sławomir Brambor - 32 głosy

   

  W kategorii "Top Ticzer" dla Nauczyciela Roku wygrali:

  1. Sławomir Brambor - 40 głosów

  2. Grzegorz Kasprzak - 39 głosów

  3. Marzena Wisińska - Zadrużyńska - 35 głosów

   

  Wszystkim nagrodzonym nauczycielom gratulujemy!

   

   

 • Komunikat

  W dniach 14-15 października 2021r. szkoła zamknięta. 

 • Z wizytą w Muzeum Zamek Górków w Szamotułach

  W ramach współpracy z Instytutem Filologii Słowiańskiej Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w
  Poznaniu uczniowie z klasy IA humanistycznej odwiedzili Muzeum- Zamek Górków w Szamotułach.
  Towarzyszyli im koledzy i koleżanki z klasy ID. Uczestniczyli w lekcji dotyczącej ikon, którą
  przeprowadziła mgr Anna Król.

  Młodzież poznała genezę ikony, dowiedziała się m.in. jakie zasady obowiązują osoby, które je tworzą (piszą!), czym jest hermeneia. Pani kustosz opowiedziała o symbolice kolorów pojawiających się na ikonach, o ikonostasie, rodzajach ikon. Uczniowie mogli obejrzeć zbiór tych dzieł znajdujących się w muzeum. To właśnie ta kolekcja rozsławiła placówkę na całą Polskę i krajeeuropejskie. Nie był to jednk koniec atrakcji. Licealiści zwiedzili zamek, przy okazji zapoznając się z wystawą fajansowych figurek z Pacykowa na Ukrainie.

  Po zwiedzeniu zamku i wysłuchaniu legendy o
  czarnej Halszce młodzież opuściła Szamotuły. Później oczywiście był czas na postój i wizytę w McDonald's.

 • Konkursy informatyczne

  W ubiegłym tygodniu w naszej szkole odbyły się dwa konkursy informatyczne, których motywem przewodnim był Światowy Dzień Tabliczki mnożenia, który w tym roku przypadał w piątek 1. października.

  W pierwszym konkursie uczniowie klas trzecich z grup z rozszerzoną informatyką musieli za pomocą języka programowania Python rozwiązać kilka problemów matematycznych. Najlepiej, bo całkowicie bezbłędnie, poradził sobie Dominik Danilewicz z klasy 3d, zajmując tym samym I miejsce w konkursie. Niewiele gorzej poradzili sobie Aleksandra Ostrowska z klasy 3g (II miejsce) oraz Marcin Kaczor z klasy 3d (III miejsce).

  Drugi konkurs polegał na przygotowaniu, w dowolnym programie graficznym plakatów z okazji Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia. Wybór zwycięzców był bardzo trudny, ponieważ w konkursie wzięło udział ponad czterdziestu uczniów. Ostatecznie miejsca na podium zajęli: Paweł Kościelniak z klasy 2d (I miejsce), Adrian Olejniczak z klasy 2d (II miejsce) oraz Weronika Jankowiak z klasy 3a (III miejsce).

  Zwycięzcom gratulujemy!

  Poniżej prezentujemy plakaty zwycięzców.

 • Biegi przełajowe LZS w Żerkowie

  W dniu 5 października 2021r. odbyły się zawody - biegi przełajowe LZS w Żerkowie. Team liczył 16 osób. Większość naszych reprezentantów zalazła się w pierwszej dwudziestce. Czekamy za oficjalnymi wynikami. 

 • Plebiscyt z okazji Dnia Chłopaka

  Z okazji Dnia Chłopaka Samorząd Uczniowski zorganizował konkurs, w którym dziewczęta oddawały swoje głosy na chłopców w kilku kategoriach.

  Najprzystojniejszym chłopcami zostali: Jan Wójkiewicz (klasy pierwsze) Kasper Zieliński (klasy drugie) Wiktor Ligocki (klasy trzecie)

  Największymi "Sportowymi Świrami" zostali: Oskar Banaszak (klasy pierwsze) Bartosz Szymkowiak (klasy drugie) Marcin Kaczor (klasy trzecie)

  Największymi dżentelmenami zostali: Maksymilian Bianek (klasy pierwsze) Szymon Sowiński (klasy drugie) Piotr Buczma (klasy trzecie)

  Największymi rozrabiakami zostali: Mateusz Dawicki (klasy pierwsze) Dawid Rutkowski (klasy drugie) Mikołaj Kania (klasy trzecie)

  Gratulujemy !

 • Spotkanie z absolwentem LO

  Na lekcję wychowawczą do klasy 1B został zaproszony były absolwent średzkiego Liceum Ogólnokształcącego im. Powstańców Wielkopolskich  Adam Łuczak. Były uczeń opowiedział nam o latach spędzonych w naszej szkole, swoim życiu i zainteresowaniach. Udzielił nam kilku rad jak skutecznie radzić sobie z ilością materiału, nie zapominając przy tym o życiu prywatnym, pasjach czy hobby.

  Uczniowie klasy 1B wraz z wychowawcą z przyjemnością wysłuchali wszystkich historii i bardzo dziękują za poświęcony czas.

 • Integracja klas pierwszych

  W dniu 30 września 2021r. klasy pierwsze miały dzień integracyjny. Rano, o godz. 9.00, każda z klas wyruszyła w teren, aby wykonać 4 zadania: należało zmierzyć powierzchnię rynku za pomocą dostępnych przy sobie akcesoriów, zmierzyć Wieżę Ciśnień, wykonać zielnik i odczytać zaszyfrowane polecenie. Po powrocie do szkoły klasy pierwsze zmierzyły się z szeregiem konkurencji sportowych (wyścigi rzędów, przeciąganie liny, rzut beretem, rzuty osobiste) oraz wymagających myślenia i kreatywności (zrobienie hasła i loga klasy, quiz o tematyce szkolnej) Rywalizację wygrała klasa 1b, ale na wszystkich czekały słodkie niespodzianki. 

 • Finał rejonu festiwalu sztafet lekkoatletycznych

  W dniu 29 września 2021r. nasi uczniowie brali udział w Finale rejonu festiwalu sztafet lekkoatletycznych, który odbywał się na stadionie lekkoatletycznym w ZSR w Środzie Wielkopolskiej.

  Nasi uczniowie rywalizowali ze sobą w konkurencjach 4 x 400 metrów oraz 4 x 100 metrów kobiet i mężczyzn.

  Wyniki zawodów:

  Sztafeta 4 x 100 metrów kobiet – V miejsce

  Sztafeta 4 x 400 metrów kobiet – III miejsce

  Sztafeta 4 x 100 metrów mężczyzn – III miejsce

  Sztafeta 4 x 400 metrów mężczyzn– II miejsce

  Warto podkreślić, że chłopcy z sztafety 4 x 400 metrów awansowali do następnego etapu, który odbędzie się już w Poznaniu na stadionie Olimpii.

  Serdecznie gratulujemy !

 • Wybory do Samorządu Uczniowskiego

  Dnia 28 września 2021r. odbyły się w naszej szkole wybory do Samorządu Uczniowskiego. W komisjach zasiadali obecni członkowie. Była to mała lekcja demokracji dla wszystkich licealistów, a dla pierwszoklasistów okazja do wstąpienia w struktury samorządu.

  Nowi członkowie samorządu:

  Natalia Knitter 1a

  Ignacy Pucek 1b

  Anna Kajdan 1b

  Donata Żurawska 1c

  Małgorzata Kurka 1d

  Członkiem Zarządu została Anna Kajdan z klasy 1b.

  Gratulujemy!

   

 • Spotkanie na temat cyberprzemocy

  W dniach 28 i 29 września w szkole zagościła sierż. sztab. Ewa Grudzińska z Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Środzie Wielkopolskiej. Tematyka spotkania dotyczyła przybliżenia naszym uczniom w jaki sposób wygląda zjawisko cyberprzemocy. Funkcjonariuszka policji opowiedziała, jakie grożą konsekwencje prawne za akty przemocy w sieci oraz jak wygląda odpowiedzialność karna. 

  Co istotne, funkcjonariuszka policji opowiedziała także w jaki sposób szukać pomocy oraz jak radzić sobie w przypadku gdy padnie się ofiarą nękania. 

 • Charytatywny Bieg w Piżamach

  W niedzielę 26 września przy pięknej, słonecznej pogodzie nad Średzkim Jeziorem odbył się I Charytatywny Bieg w Piżamach. Stowarzyszenie "Przyjazna Trójka" we współpracy z SP3 oraz z Fundacją "Gdy liczy się czas" zorganizowały bieg charytatywny w piżamach lub szlafrokach.  Ogranizatorzy przygotowali trzy dystanse: dzieci do lat 6 biegły na 300m, dzieci i młodzież do 15 lat, miały do pokonania dystans 600m, natomiast młodzież ze szkół średnich i dorośli biegali na dystansie 1200m.

  Wrzesień jest miesiącem, w którym okazujemy szczególne wsparcie dzieciom zmagającym się z chorobami nowotworowymi. Dlatego też celem wydarzenia było wsparcie dzieci walczących o powrót do zdrowia. Uczestnicy spotkania mogli wrzucać pieniądze do puszek, a zebrana kwota została przekazana na konto Fundacji "Gdy liczy się czas".

  W ramach solidarności z dziećmi leczonymi na Oddziałach Onkologicznych w dzisiejszym biegu wzięło udział wielu licealistów, którym bardzo dziękujemy za to, że chcieli zostać Aniołami Stróżami Dziecka z Oddziału Onkologicznego jak to pięknie wyraziła organizatorka ze Stowarzyszenia "Przyjazna Trójka" pani Barbara Zimowska-Ciupka.

  Impreza była fantastycznie zorganizowana, humory dopisywały wszystkim uczestnikom i wypada tylko na koniec napisać - do zobaczenia za rok!

   

   

 • Sprzątanie świata

  W piątek 17 września 2021r. uczniowie klas 1b i 1c wraz z wychowawcami: panią Marzeną Wisińską - Zadrużyńską i panią Beatą Szymańską sprzątali park Planty oraz park za bankiem Santander. Efektem sprzątania było kilka worków śmieci. Tegorocznym hasłem Sprzątania Świata było "Myślę, więc nie śmiecę".

 • Memoriał im. Mariana Głuszka

  Dnia 15 września we Wrześni odbył się Memoriał Mariana Głuszka, w którym wystartowali uczniowie naszej szkoły.Wśród 14 reprezentantów liceum troje wróciło z medalami.

  Aleksander Kowalewski w swojej koronnej dyscyplinie 110 metrów przez płotki zajął 1 miejsce. Warto wspomnieć, że Aleksander jest młodzikiem a startował na rozstawie płotków dla kategorii wiekowej wyższej niż biega zazwyczaj.

  Martyna Kmieciak z czasem 6 minut i 51 sekund zajęła 2 miejsce w biegu na 1500 metrów.

  Jędrzej Przybylski w biegu na 400 metrów z czasem 58,26 s. zajął 3 miejsce.

  Pozostałe rezultaty/miejsca:Jadwiga Płocińska - 14 miejsce - pchnięcie kulą

  Aleksander Majcherek - 8 miejsce - skok w dal

  Zieliński Kasper - 12 miejsce - 800 metrów

  Michał Żmijewski - 14 miejsce - 800 metrów

  Matylda Januszkiewicz - 6 miejsce - 100 metrów

  Dawid Rutkowski - 9 miejsce - skok w dal

  Jakub Socha - 4 miejsce - pchnięcie kulą

  Adrian Olejniczak - 6 miejsce - 400 metrów

  Kamil Rauhut - 5 miejsce - 100 metrów

  Anna Kajdan - 11 miejsce - 800 metrów

  Filip Sznura - 9 miejsce - 1500 metrów

  Serdecznie gratulujemy!

 • Rozpoczęcie roku szkolnego 2021/2022

  Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego - z uwagi na wymogi epidemiczne - odbyło się w dwóch turach. O godz. 10.00 powitaliśmy 4 nowe klasy pierwsze oraz uczniów klas drugich. Po części oficjalnej i przemówieniu pani dyrektor, zostało wręczone stypendium fundowane przez firmę "Decora" dla najlepszego i najbardziej zaangażowanego ucznia klasy biznesowo-menadżerskiej. W tym roku nagrodę otrzymała uczennica klasy 2c, Aleksandra Taszarek, która w ubiegłym roku szkolnym osiągnęła imponującą średnią ocen 5,33 ze wszystkich przedmiotów. Po uroczystości na sali sportowej, uczniowie udali się na spotkanie z wychowawcami klas.

  O godz. 10.30 rozpoczęła się uroczystość klas trzecich. Jak co roku, rozpoczęcie roku szkolnego jest okazją do wręczenia Nagrody dla Najlepszego Maturzysty, którą otrzymał Dawid Lisiewicz z klasy 3a. Nagrodę odebrał w towarzystwie rodziców z rąk dyrekcji i przewodniczącej Rady Rodziców. Fundatorem nagrody dla Najlepszego Maturzysty była Rada Rodziców Liceum Ogólnokształcącego.

  Dawid zdawał 6 przedmiotów maturalnych - 3 obowiązkowe i 3 rozszerzone. Warto zaznaczyć, że Dawid z dwóch przedmiotów  - matematyki i języka angielskiego uzyskał maksymalny wynik 100%. W przyszłości pragnie podjąć studia na Politechnice Poznańskiej.

  Życzymy wszystkim pomyślności w nowym roku szkolnym !

 • Szczepienia przeciw Covid-19

  W związku z rekomendacją szczepień dla dzieci i młodzieży od 12 roku życia informujemy, że w punkcie szczepień w Środzie Wlkp. ul. Żwirki i Wigury 10 ( Szpital średzki) odbywają się szczepienia bez wcześniejszej rejestracji. Osoby niepełnoletnie w obecności rodzica lub opiekuna prawnego mogą się zaszczepić. Punkt szczepień populacyjnych i powszechnych jest miejscem do tego przystosowanym. Szczepienia są bezpłatne i dobrowolne.

  W załaczniku znajdują się informacje dotyczące szczepień.

  Szczepienia_-_profilaktyka_choroba_zakaznych_Materialy_edukacyjne.pdf 

 • Zaproszenie na warsztaty

  Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu zaprasza na zajęcia w ramach realizacji projektu „Akademia ‘21”

  „Szkoła Młodych Polityków i Organiczników” odbędzie się w dn. 23-28.08.2021 r. Zajęcia dla młodzieży przewidziane są w godz. 8.00-16.00 i w tym czasie organizatorzy przygotowali dla uczestników szereg warsztatów oraz spotkań z politykami, dziennikarzami i aktywistami. Tematy zajęć to:

  • Partycypacja na poziomie lokalnym. Budżety obywatelskie i jednostki pomocnicze gminy "trampoliną" do działalności politycznej i społecznej;
  • Negocjacje i mediacje, czyli jak postawić na swoim i zadowolić innych;
  • Komunikacja w sieci: od koncepcji, przez autoprezentację, do realizacji materiałów video - warsztaty w studiu telewizyjnym;
  • Komunikacja w sieci: dźwięk w video, emisja głosu, podcasty – warsztaty w studiu radiowym

  Organizatorzy zapewniają uczestnikom wyżywienie podczas warsztatów i opiekę wykwalifikowanych trenerów i szkoleniowców, wykładowców Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zajęcia odbywać się będą w budynku Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM, ul. Uniwersytetu Poznańskiego 5, 61-614 Poznań.

  Udział w „Szkole Młodych Polityków i Organiczników” jest bezpłatny. Warunkiem zakwalifikowania się do projektu jest wiek 15-18 lat oraz złożenie kompletu dokumentów (formularz zgłoszeniowy, oświadczenie o zgodzie na przetwarzanie danych osobowych). Dokumenty należy przesłać w wersji elektronicznej na adres: akademia2021@amu.edu.pl.

  Szczegóły na stronie:

  https://wnpid.amu.edu.pl/strona-glowna/kalendarz-wydarzen/wydarzenia/szkola-mlodych-politykow-i-organicznikow 

   

strona:

Aktualności

Kontakt

 • Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Wielkopolskich
  ul. Ks. Kegla 1a
  63-000 Środa Wlkp.
 • 61 285-24-34, 798-674-080

Galeria zdjęć