• Dzień Patrona 2023

     •  

      W piątek, 22 grudnia w sali sportowej odbyły się uroczyste obchody Dnia Patrona.

      Wśród zaproszonych gości byli: 

      Małgorzata Wiśniewska-Zabłocka wiecestarosta

      Maria Mieszczak wiceburmistrz

      Małgorzata Kaczmarek – Naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu Gminy Środa Wlkp.

      Anna Kicińska – z Wydziału Oświaty, Kultury i Spraw Społecznych Powiatu Średzkiego

      Pani Maria Mielcarzewicz – Prezes Stowarzyszenia Rodzin Powstańców Wielkopolskich

      oraz przedstawiciele Stowarzyszenia: Mariola Jakubowska, Mariola Grzesicka, Maria Kamińska Dorota Szaroleta.

      Po wprowadzeniu sztandarów i powitaniu obecnych, prowadzący akademię Magda Behnke i Paweł Kościelniak zaprosili do wspomnień o tamtych wydarzeniach i ludziach, byli to ludzie zwyczajni, a jednak niezwyczajni. Stawili czoła zaborcy, by Wielkopolska znów stała się częścią wolnej już Polski. By bronić swej tożsamości narodowej, tradycji, historii, … a przede wszystkim przyszłości.

      Podczas akademii uczniowie zaprezentowali wiersze M.Konopnickiej „ Wichry wojny” oraz W. Bełzy „Powstańcza noc”. Chór szkolny wykonał pieśni  "Hej, hej, ułani", "Dzisiaj idę walczyć mamo". Historia Powstania Wielkopolskiego i udział średzian przedstawiono zarówno słowem jak i obrazem - wykorzystano prezentacje i filmy. Na zakończenie akademii Maja Biernat wygłosiła prelekcję o niezwykłych kobietach w czasach Powstania Wielkopolskiego.  Dla nikogo nie jest tajemnicą, że polskie kobiety: matki, siostry, żony, córki, narzeczone wyprawiały swoich mężczyzn na fronty walk. Były też tam obecne… Warto wiec było przypomnieć o ich roli w czasie zwycięskiego zrywu wielkopolskiego i tym samych zachęcić do bliższego – już samodzielnego – zgłębienia tej kwestii.

      Uroczystości zakończyło tradycyjne wspólne kolędowanie. 

       

       

       

       

       

       

     • VII Dzień Wolontariusza w CKZiU

     • 5 grudnia w CKZiU w Środzie Wlkp., odbył się VII Powiatowy Międzyszkolny Dzień Wolontariusza. W tym roku przebiegał  pod hasłem "Od Erosa do Tanatosa - pomaganie nie zna granic". Wśród zaproszonych gości byli: Dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej - pani Danuta Wieczorek, Prezes Stowarzyszenia Hospicjum im. Piotra Króla - pani Barbara Król wraz z pełnomocniczką ds. wolontariatu - panią Martą Tomys oraz Prezes PCK Oddziału Rejonowego w Środzie Wielkopolskiej - pani Bogusława Deiksler.​​​​​

      ​​​​​

      Wśród tegorocznych prelegentek znalazły się: dr n. med. Anna Paczkowska - koordynator oddziału ginekologiczno-położniczego Szpitala Serca Jezusowego w Środzie Wielkopolskiej, wolontariuszka pracująca w szpitalu w Bagandu w Republice Środkowoafrykańskiej, p. Tatiana Matuszewska reprezentująca Gminne Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Środzie Wielkopolskiej oraz p. Anna Urbaniak z Fundacji "Mam Marzenie". Obecni byli wolontariusze  z LO, CKZiU, ZSA Środa Wlkp, Szkoły Podstawowej w Słupi Wielkiej, Szkoły Podstawowej im. Ryszarda Wincentego Berwińskiego w Zaniemyślu. Uczniowie CKZiU, ZSR i LO wzięli udział w warsztatach przeprowadzonych przez wolontariuszy ze Stowarzyszenia Jeden Świat. Naszymi gośćmi byli: Evaggelia z Grecji i Elija z Włoch. Młodzież biorąca udział w warsztatach poszerzyła swoją wiedzę na temat pokoju na świecie oraz ochrony środowiska. Podczas dzisiejszego święta można było również włączyć się w zbiórkę na rzecz Mai Kujawy. Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim szkołom, które dostarczyły upominki, z których dochód zostanie przeznaczony na leczenie nóżek chorej dziewczynki.

      Naszą szkołę reprezentowali: Julia Grabowska (1C), Blanka Kałużna i Oliwia Kroll (obie z 2B), Hanna Witaszak (4B), która wystąpiła w części artystycznej, Martyna Michalak i Antoni Nowacki (oboje 3B), Maria Nowicka i Judyta Wrzaskowska (obie 4A), Kinga Konieczna, Aleksandra Skotarczak, Dagmara Stachowiak i Maria Tylska (wszystkie 4B), Aniela Mikrut, Kalina Chorzępa i Maciej Cichy (wszyscy 4D). 

     • Rekolekcje adwentowe

     • W dniach 04.12 – 06.12.2023 r. odbyły się w naszej szkole rekolekcje adwentowe. Pierwszego dnia siostra Magdalena Król posługująca w Domu Pomocy Społecznej w Broniszewicach przybliżyła na czym polega jej działalność w Domu Chłopaków w Broniszewicach. Uwrażliwiła nas na problematykę związaną z niepełnosprawności. W kościele odbyło się nabożeństwo pokutne i Msza Św. celebrowana przez ks. Rafała Walida. Rekolekcjonista przypomniał nam znaczenie koła ratunkowego jakim jest sakrament pokuty i pojednania. Drugiego dnia młodzież działająca w Duszpasterstwie Młodzieży przy parafii pw. św. Mateusza w Poznaniu pokazała bogactwo form działalności duszpasterskiej. W kościele odbyła się medytacja słowno – muzyczna w wykonaniu p. organisty i Zofii Jaskuły z klasy 1B. Ks. Wojciech Lisek zaprosił nas w konferencji do wejścia na adwentową drogę nawrócenia. Trzeciego dnia ks. Tomasz przybliżył nam znaczenie wyjścia na pustynię serca i podjęcia duchowej walki wewnętrznej.

     • Spotkanie z krwiodawcami

     • 24 listopada w restauracji Cechowa odbyło się spotkanie z krwiodawcami z okazji Dni Honorowego Krwiodawstwa PCK. W spotkaniu wzięli udział; Burmistrz Miasta - Piotr Mieloch, Starosta - Ernest Iwańczuk, wicestarosta Małgorzata Wiśniewska- Zabłocka, Zarząd OR PCK, wolontariusze i krwiodawcy.

       

      Prezes OR PCK Bogusława Deiksler przedstawiła historię honorowego krwiodawstwa w Polskim Czerwonym Krzyżu. Następnie wręczane były odznaki :Honorowy Dawca Krwi-Zasłużony dla Zdrowia Narodu, Odznaka Honorowa PCK III stopnia , medal pamiątkowy 65 lat HDK PCK oraz Odznaki Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi, które otrzymali m.in. nasi absolwenci Maria Jaworska (Winiarska) oraz Dawid Korcz.

      Po uroczystości wręczenia odznak, koordynator wolontariuszy Przemysław. Pawęzowski mianował 5 uczniów szkół średnich stałymi wolontariuszami PCK. Wśród nich znalazło się troje uczniów naszego liceum: Aniela Mikrut z klasy 4D, Martyna Michalak i Antoni Nowacki (oboje z klasy 3B). Serdecznie gratulujemy.