• Spotkanie z prof. Piotrem Beringiem

     • Skąd się wzięły bajki? Fantastyka? Kim byli humanoidzi? Na te i wiele innych pytań odpowiedział nasz dzisiejszy gość prof. Piotr Bering, który wygłosił wykład o Krainach fantastycznych i ich mieszkańcach. Spotkanie odbyło się w ramach naszej współpracy z Instytutem Filologii Klasycznej. Bardzo dziękujemy Panu Profesorowi za przybycie i ciekawy wykład!

     • Spotkanie z funkcjonariuszami Służb Więziennych

     • Uczniowie klas czwartych uczestniczyli w spotkaniu z funkcjonariuszami Służb Więziennych. Mjr Paweł Świetlik specjalista działu kadr Aresztu Śledczego w Poznaniu, mjr Mirosław Jagielski specjalista działu kadr Aresztu Śledczego w Poznaniu oraz st. sierż. Tomasz Tonder dowódca grupy konwojowej OZ Koziegłowy Aresztu Śledczego w Poznaniu opowiedzieli młodzieży o pracy w szeregach służby więziennej.

     • Olimpiada Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym

     • Uczeń klasy 4c Kajetan Buziak został laureatem Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym.

      Kajetan jest jednym z 30 najlepszych w Polsce uczestników Olimpiady i jest automatycznie zwolniony z pisania matury z wiedzy o społeczeństwie uzyskujac wynik 100%! 

      Ma również zagwarantowany indeks wydziału prawa na takich uczelniach, jak Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Wrocławski, Uniwersytet im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet im. A. Mickiewicza w Poznaniu i innych. Może jeszcze wybierać z pośród wielu innych kierunków studiów administracyjnych i ekonomicznych

      Gratulujemy!

     • inPUT

     • 6 kwietnia dwie uczennice klasy 4b Patrycja Kozak i Zosia Stachowiak brały udział w II etapie konkursu wiedzy o chemii inPUT organizowanego przez Politechnikę Poznańską. Czekamy z niecierpliwością na ogłoszenie wyników tego etapu!

     • Spotkanie z przedstawicielami Gminy Muttenz

     • 4 kwietnia w szkole odbyło się spotkanie z przedstawicielami Gminy Muttenz w Szwajcarii. W spotkaniu wzięli udział Pan Christopha Huldi, Pan Jurga Siegrista ze Szwajcarii, Pani Małgorzata Bartkowiak Kierownik Wydziału Oświaty, Kultury i Spraw Społecznych, Pan Bartosz Wieliński Sekretarz Powiatu Średzkiego, Pani Anna Drzazgowska i Dyrektor Katarzyna Światowy z LO. Celem spotkania było zaplanowanie wizyty młodzieży z Muttenz w Środzie Wlkp. we wrześniu tego roku.

     • 3 kwietnia 2024 r.

     • 3 kwietnia 2024 roku zmarł Pan Tadeusz Osowski - nauczyciel naszego Liceum od 1977 do 1993 roku. Wspaniały pedagog, wychowawca wielu pokoleń młodzieży. Zapamiętany przez pracowników i absolwentów jako człowiek cierpliwy, wesoły i dowcipny.

      Na zawsze zostanie w naszych sercach i w naszej pamięci.

     • Wymiana polsko-niemiecka

     • W dniach 14-21 marca br. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w wymianie polsko-niemieckiej. Wraz z nauczycielami p. Anną Drzazgowską i p. Beatą Szymańską wyjechali do Bad Schwartau, aby spotkać się ze swoimi partnerami z naszego zaprzyjaźnionego Gymnasium am Muehlemberg, którzy gościli w Środzie we wrześniu.
      Tematem spotkania była sztuka i postać Gerharda Richtera, znanego niemieckiego twórcy obrazów abstrakcyjnych. W czasie warsztatów mogliśmy zgłębiać tajniki jego techniki malarskiej, uczyć się warstwowego nakładania farby, a następnie rozprowadzania jej nietypowymi narzędziami malarskimi. Oprócz zajęć praktycznych uczniowie poznawali też historię malarstwa północnej Europy, brali udział w warsztatach oraz rozszerzali wiedzę na temat Hanzy i jej stolicy – Lubeki.

      W czasie wolnym poznawali życie naszych zachodnich sąsiadów, integrowali się z niemiecką młodzieżą, porównywali życie w obu państwach, a czasem ze zdziwieniem reagowali na to co widzą.

      Projekt zakończył się wernisażem naszych prac, na który została zaproszona dyrekcja, nauczyciele, uczniowie oraz rodzice. Młodzież mogła pokazać swój (często ukryty) talent malarski i przekonać się, że warto szukać nowych doświadczeń.

      Spotkanie odbyło się dzięki wsparciu, jakie otrzymaliśmy od Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży, która dofinansowała koszty naszej podróży i programu.

     • Koncert talentów

     • W piątek 22 marca w hali sportowej odbyła się II edycja Szkolnego Koncertu Talentów. Wzięli w nim udział członkowie chóru LegatO oraz solistki: Julia Rybaczewska, Ogla Marusik, Hania Witaszak, Magda Behnke, Zuzia Danilewicz, Judyta Wrzaskowska. Zagrała również Zuzia Leśniewska, zaś swoje zdolności artystyczne zaprezentowali: Ania Bączkiewicz (grafika, malarstwo) oraz Sebastian Leja (biżuteria). Niespodzianką okazała się prezentacja prac wykonanych na szydełku przez nauczycielki: panią Annę Drzazgowską i panią Beatę Szymańską. Takimi cudeńkami pochwaliła się również Magda Behnke.

      Mieliśmy także okazję posłuchać poezji Judyty Wrzaskowskiej oraz Marysi Nowickiej w wykonaniu w wykonaniu Wiktorii Grali oraz Stasia Nowickiego.

      Niemało emocji dostarczyła rywalizacja Tomka Szczotki z Michaliną Ignaszak w ułożeniu kostki Rubika.

      Koncert brawurowo prowadziła Magda Behnke wraz z Pawłem Kościelniakiem.

      Nad stroną techniczną czuwali Konrad Łuczak, Bartosz Matela, zaś nad całością imprezy pani Marlena Szymańska.

     • Olimpiada Wiedzy o Mediach

     • Ogromny sukces naszych uczniów na Olimpiadzie Wiedzy o Mediach!

      Kamil Szał, Zuzanna Cyka i Wiktor Rochowski wzięli udział w rozgrywkach na szczeblu centralnym Olimpiady Wiedzy o Mediach, najbardziej prestiżowej olimpiady dotyczącej mediów polskich i zagranicznych.

      Miło nam poinformować, że Kamil Szał zdobył 12 miejsce w Polsce, pokonując 148 uczniów którzy brali udział w eliminacjach centralnych, natomiast Zuzanna została finalistką Olimpiady o Mediach i znalazła się wśród 72 najlepszych.

      Na końcowym etapie Kamilowi zabrakło trochę szczęścia. Jednak zarówno wynik Kamila, jak i Zuzanny wiąże się z tym że teraz mogą dowolnie wybrać kierunek studiów związanych z dziennikarstwem i naukami humanistycznymi, bo otrzymali indeksy prestiżowych uczelni publicznych

      Wynik trzeciego ucznia Wiktora Rochowskiego także jest bardzo dobry, bo właściwie zabrakło kilku punktów aby również został finalistą.

      Gratulujemy serdecznie!

     • "Zrozumieć historię - młodzież debatuje"

     • 15 marca nasza drużyna debatancka w składzie: Antoni Fleśman, Stanisław Nowicki, Krzysztof Malinowski, Antoni Musielak brała udział w wielkopolskim Turnieju Debat Oksfordzkich "Zrozumieć historię - młodzież debatuje" organizowanym przez IPN w Poznaniu i WNPiD UAM. Po debatach, w których nasi uczniowie rozważali dylematy żołnierzy AK po II wojnie światowej, korzyści i straty oporu zbrojnego wobec Niemców pod okupacją czy też słuszności nazywania Poznańskiego Czerwca 56 powstaniem rywalizacja zakończyła się sukcesem naszych uczniów którzy zajęli w końcowej klasyfikacji 3 miejsce, zostawiając w pokonanym polu m.in. drużyny II i V LO z Poznania czy licea z Rawicza, Kościana czy Konina.

     • II FESTIWAL MATEMATYKI W LO

     • Matematyczny marzec w LO rozpoczął się konkursem Matematyka w kadrze i na płótnie, który zwyciężyła Aleksandra Taszarek z klasy 4c oraz grą 1 z 10, w której rywalizowały ze sobą klasy 2a i 2f.

      Wyłoniliśmy Mistrzów Rachunków – zadanie polegało na rozwiązaniu 50 zadań rachunkowych w jak najkrótszym czasie. Dużym zaskoczeniem były zasady naliczania punktów – zwycięzca musiał zdobyć ich … jak najmniej. W klasie 1c najlepsi byli Zofia Duszczak, Krzysztof Malinowski i Stanisław Jaskólski. W klasie 2c Marcin Ratajczak, Kuba Janeczko i Antoni Stanicki. W klasie 2d Kamil Orwat i Adam Pawlak. Marcin i Kamil rozwiązali wszystkie zadania w rekordowym czasie niespełna 5 minut!!!

      Kilkudziesięciu uczniów podjęło II Wyzwanie Matematyczne, w którym należało wykazać się umiejętnością pracy w grupie, logicznym myśleniem, umiejętnościami analitycznymi, szybkością reakcji, zdolnościami konstrukcyjnymi i sprytem. Najlepsze drużyny to Igor Lisiewicz, Andrzej Rozmiarek i Jakub Wichłacz z klasy 3d oraz Adam Gołaszewski, Kacper Kalita i Benjamin Wałuszko z klasy 1f. Wielu uczniów już potwierdziła swój udział w przyszłorocznym wyzwaniu!

      Jak co roku nasi uczniowie brali udział w Międzynarodowym Konkursie Matematycznym KANGUR (na wyniki musimy jeszcze poczekać) oraz w VIII Memoriale Urszuli Marciniak, do którego finału zakwalifikowali się Weronika Wojciechowska, Kamil Orwat, Kacper Stawicki i Marcin Ratajczak (z klas 2c i 2d) i znaleźli się wśród 20 najlepszych licealistów w Wielkopolsce!!!

      Matematyczny marzec nie odbyłby się bez pomocy i udziału naszej grupy tik tokowej, która na wesoło sprawdziła matematyczną wiedzę nauczycieli oraz swoich koleżanki i kolegów.

      A skoro matematyka to i „egzamin” z tabliczki mnożenia, którą wszyscy znamy doskonale!

     • Kangur

     • Dnia 21 marca 2024 odbył się w naszej szkole Międzynarodowy Konkurs „Kangur Matematyczny”. To najbardziej prestiżowy konkurs matematyczny na świecie. W dwóch kategoriach uczestniczyło 28 uczniów, 12 z klas III i IV w kategorii Student, 16 z klas I i II w kategorii Junior. Uczniowie mieli 75 minut na pracę. Zadania wymagały przede wszystkim umiejętności logicznego myślenia. Każdy uczestnik otrzymał w prezencie układankę Chiński Tangram Kangura.

      Teraz czekamy na wyniki…

      Koordynator konkursu

      Mariola Litka

     • "Odzyskani bohaterowie"

     • W dniach 18-20. 03 odbywały się eliminacje turnieju debat oksfordzkich "Odzyskani bohaterowie ". Brała w nim udział nasza drużyna w składzie: Anna Bączkiewicz, Anna Kajdan, Stanisław Nowicki, Mateusz Piszczatowski. Bohaterami debat były postacie Wandy Krahelskiej, Aleksandra Napiórkowskiego, Władysław Zamoyski. Rywalami naszej drużyny były szkoły: VII LO z Gdańska, III LO z Krakowa i Technikum Lotniczego z Nagoszewa. Miło nam poinformować, że nasza drużyna awansowała do fazy pucharowej, która odbędzie się w połowie kwietnia w Ostrowii Mazowieckiej. Gratulujemy!

     • Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej etap szkolny

     •  

      W dniach 13 – 14 marca br. odbył się  się etap szkolny 28. Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej. Zarejestrowani na platformie www.konkurs.okwb.pl uczniowie szkół ponadpodstawowych rozwiązali test pisemny online z zakresu merytorycznego bieżącej edycji konkursu obejmującego Księgę Sędziów i Dzieje Apostolskie. W konkursie wzięło udział siedemnastu uczniów z klas I, II, IV. Trzy najlepsze uczennice z klasy Ib wezmą udział w etapie diecezjalnym, który zaplanowany jest na 18 kwietnia br.

     • Klasy sportowe

     • Od września 2024 w murach liceum rozpocznie działalność Liceum Ogólnokształcące Szkoły Mistrzostwa Sportowego prowadzone przez Fundację Polonii. Szkoła prowadzi nabór do pierwszej, drugiej i trzeciej klasy o profilu piłka nożna. Szczegóły na stronie https://fundacjapolonii.pl/

      Kontakt:

      tel: 695 116 119 lub 694 366 728

      email: szkola@fundacjapolonii.pl

     • Wycieczka klasy IF do katedry i kina

     • We wtorek 12. marca uczniowie klasy IF pod opieką wychowawcy Sławomira Brambora i ks. Tomasza Staśkiewicza udali się na zwiedzanie Ostrowa Tumskiego w Poznaniu. Podczas wycieczki zwiedzili Bazylikę Archikatedralną pw. św. Apostołów Piotra i Pawła wraz z podziemiami. Zobaczyli gdzie znajdują się grobowce pierwszych władców Polski Mieszka I i Bolesława Chrobrego. Następnie udali się na integrację do Multikina na film Diuna cz. 2.

     • Konkurs

     • Gratulujemy wszystkim uczestnikom, etapu szkolnego Konkursu z wiedzy o krajach anglojęzycznych, a w szczególności pierwszym trzem osobom, które wezmą udział w drugim etapie konkursu.
      W etapie międzyszkolnym Helena, Kinga i Kuba zmierzą się z uczniami z @hipolit_sroda_wlkp oraz @zsr_srodawlkp.

      Widzimy się w 11 kwietnia!

     • "Matematyczny 1 z 10"

     • Tegoroczne obchody „Tygodnia matematyki” rozpoczęły się niezwykle ekscytująco. Pani Senftleben, przy wsparciu uczniów z klasy 3c, zorganizowała konkurs pod tytułem "Matematyczny 1 z 10", inspirowany popularnym teleturniejem "Jeden z dziesięciu". To wydarzenie nie tylko pozwoliło uczniom na powtórzenie i utrwalenie wiadomości matematycznych, lecz także dostarczyło im znakomitej rozrywki.

      W pierwszej edycji konkursu wzięło udział po 5 uczniów z klas 2A oraz 2F. Po intensywnych etapach rywalizacji udało się wyłonić najlepszą trójkę - Anię, Gabriela i Szymona, która stanęła do finałowego pojedynku, dostarczając uczestnikom i widzom prawdziwej dawki emocji.

      Uczestnicy konkursu mieli okazję nie tylko sprawdzić swoją wiedzę z matematyki, lecz również wykazać się logicznym myśleniem w rozwiązywaniu zagadek matematycznych, stanowiących pytania konkursowe. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za ich zaangażowanie oraz gratulujemy zwycięzcom!