• Plebiscyt z okazji Dnia Chłopaka

     • Z okazji Dnia Chłopaka Samorząd Uczniowski zorganizował konkurs, w którym dziewczęta oddawały swoje głosy na chłopców w kilku kategoriach.

      Najprzystojniejszym chłopcami zostali: Jan Wójkiewicz (klasy pierwsze) Kasper Zieliński (klasy drugie) Wiktor Ligocki (klasy trzecie)

      Największymi "Sportowymi Świrami" zostali: Oskar Banaszak (klasy pierwsze) Bartosz Szymkowiak (klasy drugie) Marcin Kaczor (klasy trzecie)

      Największymi dżentelmenami zostali: Maksymilian Bianek (klasy pierwsze) Szymon Sowiński (klasy drugie) Piotr Buczma (klasy trzecie)

      Największymi rozrabiakami zostali: Mateusz Dawicki (klasy pierwsze) Dawid Rutkowski (klasy drugie) Mikołaj Kania (klasy trzecie)

      Gratulujemy !

     • Spotkanie z absolwentem LO

     • Na lekcję wychowawczą do klasy 1B został zaproszony były absolwent średzkiego Liceum Ogólnokształcącego im. Powstańców Wielkopolskich  Adam Łuczak. Były uczeń opowiedział nam o latach spędzonych w naszej szkole, swoim życiu i zainteresowaniach. Udzielił nam kilku rad jak skutecznie radzić sobie z ilością materiału, nie zapominając przy tym o życiu prywatnym, pasjach czy hobby.

      Uczniowie klasy 1B wraz z wychowawcą z przyjemnością wysłuchali wszystkich historii i bardzo dziękują za poświęcony czas.

     • Integracja klas pierwszych

     • W dniu 30 września 2021r. klasy pierwsze miały dzień integracyjny. Rano, o godz. 9.00, każda z klas wyruszyła w teren, aby wykonać 4 zadania: należało zmierzyć powierzchnię rynku za pomocą dostępnych przy sobie akcesoriów, zmierzyć Wieżę Ciśnień, wykonać zielnik i odczytać zaszyfrowane polecenie. Po powrocie do szkoły klasy pierwsze zmierzyły się z szeregiem konkurencji sportowych (wyścigi rzędów, przeciąganie liny, rzut beretem, rzuty osobiste) oraz wymagających myślenia i kreatywności (zrobienie hasła i loga klasy, quiz o tematyce szkolnej) Rywalizację wygrała klasa 1b, ale na wszystkich czekały słodkie niespodzianki. 

     • Finał rejonu festiwalu sztafet lekkoatletycznych

     • W dniu 29 września 2021r. nasi uczniowie brali udział w Finale rejonu festiwalu sztafet lekkoatletycznych, który odbywał się na stadionie lekkoatletycznym w ZSR w Środzie Wielkopolskiej.

      Nasi uczniowie rywalizowali ze sobą w konkurencjach 4 x 400 metrów oraz 4 x 100 metrów kobiet i mężczyzn.

      Wyniki zawodów:

      Sztafeta 4 x 100 metrów kobiet – V miejsce

      Sztafeta 4 x 400 metrów kobiet – III miejsce

      Sztafeta 4 x 100 metrów mężczyzn – III miejsce

      Sztafeta 4 x 400 metrów mężczyzn– II miejsce

      Warto podkreślić, że chłopcy z sztafety 4 x 400 metrów awansowali do następnego etapu, który odbędzie się już w Poznaniu na stadionie Olimpii.

      Serdecznie gratulujemy !

     • Wybory do Samorządu Uczniowskiego

     • Dnia 28 września 2021r. odbyły się w naszej szkole wybory do Samorządu Uczniowskiego. W komisjach zasiadali obecni członkowie. Była to mała lekcja demokracji dla wszystkich licealistów, a dla pierwszoklasistów okazja do wstąpienia w struktury samorządu.

      Nowi członkowie samorządu:

      Natalia Knitter 1a

      Ignacy Pucek 1b

      Anna Kajdan 1b

      Donata Żurawska 1c

      Małgorzata Kurka 1d

      Członkiem Zarządu została Anna Kajdan z klasy 1b.

      Gratulujemy!

       

     • Spotkanie na temat cyberprzemocy

     • W dniach 28 i 29 września w szkole zagościła sierż. sztab. Ewa Grudzińska z Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Środzie Wielkopolskiej. Tematyka spotkania dotyczyła przybliżenia naszym uczniom w jaki sposób wygląda zjawisko cyberprzemocy. Funkcjonariuszka policji opowiedziała, jakie grożą konsekwencje prawne za akty przemocy w sieci oraz jak wygląda odpowiedzialność karna. 

      Co istotne, funkcjonariuszka policji opowiedziała także w jaki sposób szukać pomocy oraz jak radzić sobie w przypadku gdy padnie się ofiarą nękania. 

     • Charytatywny Bieg w Piżamach

     • W niedzielę 26 września przy pięknej, słonecznej pogodzie nad Średzkim Jeziorem odbył się I Charytatywny Bieg w Piżamach. Stowarzyszenie "Przyjazna Trójka" we współpracy z SP3 oraz z Fundacją "Gdy liczy się czas" zorganizowały bieg charytatywny w piżamach lub szlafrokach.  Ogranizatorzy przygotowali trzy dystanse: dzieci do lat 6 biegły na 300m, dzieci i młodzież do 15 lat, miały do pokonania dystans 600m, natomiast młodzież ze szkół średnich i dorośli biegali na dystansie 1200m.

      Wrzesień jest miesiącem, w którym okazujemy szczególne wsparcie dzieciom zmagającym się z chorobami nowotworowymi. Dlatego też celem wydarzenia było wsparcie dzieci walczących o powrót do zdrowia. Uczestnicy spotkania mogli wrzucać pieniądze do puszek, a zebrana kwota została przekazana na konto Fundacji "Gdy liczy się czas".

      W ramach solidarności z dziećmi leczonymi na Oddziałach Onkologicznych w dzisiejszym biegu wzięło udział wielu licealistów, którym bardzo dziękujemy za to, że chcieli zostać Aniołami Stróżami Dziecka z Oddziału Onkologicznego jak to pięknie wyraziła organizatorka ze Stowarzyszenia "Przyjazna Trójka" pani Barbara Zimowska-Ciupka.

      Impreza była fantastycznie zorganizowana, humory dopisywały wszystkim uczestnikom i wypada tylko na koniec napisać - do zobaczenia za rok!

       

       

     • Sprzątanie świata

     • W piątek 17 września 2021r. uczniowie klas 1b i 1c wraz z wychowawcami: panią Marzeną Wisińską - Zadrużyńską i panią Beatą Szymańską sprzątali park Planty oraz park za bankiem Santander. Efektem sprzątania było kilka worków śmieci. Tegorocznym hasłem Sprzątania Świata było "Myślę, więc nie śmiecę".

     • Memoriał im. Mariana Głuszka

     • Dnia 15 września we Wrześni odbył się Memoriał Mariana Głuszka, w którym wystartowali uczniowie naszej szkoły.Wśród 14 reprezentantów liceum troje wróciło z medalami.

      Aleksander Kowalewski w swojej koronnej dyscyplinie 110 metrów przez płotki zajął 1 miejsce. Warto wspomnieć, że Aleksander jest młodzikiem a startował na rozstawie płotków dla kategorii wiekowej wyższej niż biega zazwyczaj.

      Martyna Kmieciak z czasem 6 minut i 51 sekund zajęła 2 miejsce w biegu na 1500 metrów.

      Jędrzej Przybylski w biegu na 400 metrów z czasem 58,26 s. zajął 3 miejsce.

      Pozostałe rezultaty/miejsca:Jadwiga Płocińska - 14 miejsce - pchnięcie kulą

      Aleksander Majcherek - 8 miejsce - skok w dal

      Zieliński Kasper - 12 miejsce - 800 metrów

      Michał Żmijewski - 14 miejsce - 800 metrów

      Matylda Januszkiewicz - 6 miejsce - 100 metrów

      Dawid Rutkowski - 9 miejsce - skok w dal

      Jakub Socha - 4 miejsce - pchnięcie kulą

      Adrian Olejniczak - 6 miejsce - 400 metrów

      Kamil Rauhut - 5 miejsce - 100 metrów

      Anna Kajdan - 11 miejsce - 800 metrów

      Filip Sznura - 9 miejsce - 1500 metrów

      Serdecznie gratulujemy!

     • Rozpoczęcie roku szkolnego 2021/2022

     • Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego - z uwagi na wymogi epidemiczne - odbyło się w dwóch turach. O godz. 10.00 powitaliśmy 4 nowe klasy pierwsze oraz uczniów klas drugich. Po części oficjalnej i przemówieniu pani dyrektor, zostało wręczone stypendium fundowane przez firmę "Decora" dla najlepszego i najbardziej zaangażowanego ucznia klasy biznesowo-menadżerskiej. W tym roku nagrodę otrzymała uczennica klasy 2c, Aleksandra Taszarek, która w ubiegłym roku szkolnym osiągnęła imponującą średnią ocen 5,33 ze wszystkich przedmiotów. Po uroczystości na sali sportowej, uczniowie udali się na spotkanie z wychowawcami klas.

      O godz. 10.30 rozpoczęła się uroczystość klas trzecich. Jak co roku, rozpoczęcie roku szkolnego jest okazją do wręczenia Nagrody dla Najlepszego Maturzysty, którą otrzymał Dawid Lisiewicz z klasy 3a. Nagrodę odebrał w towarzystwie rodziców z rąk dyrekcji i przewodniczącej Rady Rodziców. Fundatorem nagrody dla Najlepszego Maturzysty była Rada Rodziców Liceum Ogólnokształcącego.

      Dawid zdawał 6 przedmiotów maturalnych - 3 obowiązkowe i 3 rozszerzone. Warto zaznaczyć, że Dawid z dwóch przedmiotów  - matematyki i języka angielskiego uzyskał maksymalny wynik 100%. W przyszłości pragnie podjąć studia na Politechnice Poznańskiej.

      Życzymy wszystkim pomyślności w nowym roku szkolnym !

     • Szczepienia przeciw Covid-19

     • W związku z rekomendacją szczepień dla dzieci i młodzieży od 12 roku życia informujemy, że w punkcie szczepień w Środzie Wlkp. ul. Żwirki i Wigury 10 ( Szpital średzki) odbywają się szczepienia bez wcześniejszej rejestracji. Osoby niepełnoletnie w obecności rodzica lub opiekuna prawnego mogą się zaszczepić. Punkt szczepień populacyjnych i powszechnych jest miejscem do tego przystosowanym. Szczepienia są bezpłatne i dobrowolne.

      W załaczniku znajdują się informacje dotyczące szczepień.

      Szczepienia_-_profilaktyka_choroba_zakaznych_Materialy_edukacyjne.pdf 

     • Zaproszenie na warsztaty

     • Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu zaprasza na zajęcia w ramach realizacji projektu „Akademia ‘21”

      „Szkoła Młodych Polityków i Organiczników” odbędzie się w dn. 23-28.08.2021 r. Zajęcia dla młodzieży przewidziane są w godz. 8.00-16.00 i w tym czasie organizatorzy przygotowali dla uczestników szereg warsztatów oraz spotkań z politykami, dziennikarzami i aktywistami. Tematy zajęć to:

      • Partycypacja na poziomie lokalnym. Budżety obywatelskie i jednostki pomocnicze gminy "trampoliną" do działalności politycznej i społecznej;
      • Negocjacje i mediacje, czyli jak postawić na swoim i zadowolić innych;
      • Komunikacja w sieci: od koncepcji, przez autoprezentację, do realizacji materiałów video - warsztaty w studiu telewizyjnym;
      • Komunikacja w sieci: dźwięk w video, emisja głosu, podcasty – warsztaty w studiu radiowym

      Organizatorzy zapewniają uczestnikom wyżywienie podczas warsztatów i opiekę wykwalifikowanych trenerów i szkoleniowców, wykładowców Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zajęcia odbywać się będą w budynku Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM, ul. Uniwersytetu Poznańskiego 5, 61-614 Poznań.

      Udział w „Szkole Młodych Polityków i Organiczników” jest bezpłatny. Warunkiem zakwalifikowania się do projektu jest wiek 15-18 lat oraz złożenie kompletu dokumentów (formularz zgłoszeniowy, oświadczenie o zgodzie na przetwarzanie danych osobowych). Dokumenty należy przesłać w wersji elektronicznej na adres: akademia2021@amu.edu.pl.

      Szczegóły na stronie:

      https://wnpid.amu.edu.pl/strona-glowna/kalendarz-wydarzen/wydarzenia/szkola-mlodych-politykow-i-organicznikow 

       

     • Listy uczniów zakwalifikowanych do przyjęcia do szkoły

     • W szkole wywieszono listy zakwalifikowanych do przyjęcia do szkoły i niezakwalifikowanych.

      Do 30 lipca należy dostarczyć do szkoły oryginały świadectwa i zaświadczenia o wyniku egzaminu.

      Jeżeli uczeń wybrał inną szkołę, a złożył wniosek do liceum prosimy o jak najszybsze  poinformowanie szkoły o decyzji, ponieważ na zwalniające się miejsca czekają inni uczniowie.

     • Odbiór świadectw maturalnych

     • Zapraszamy absolwentów po odbiór świadectw maturalnych w poniedziałek

      5 lipca 2021 r. do łącznika wg harmonogramu:

      godz. 12.00 klasa 3A

      godz. 13.00 klasa 3B

      godz. 14.00 klasa 3C

      absolwenci lat ubiegłych godz. 14.30

     • Karma dla schroniska

     • Licealiści od czasu powrotu do nauki stacjonarnej zbierali karmę dla średzkiego schroniska. Oto efekty naszej zbiórki, której koordynatorem była pani Marlena Szymańska.

    • Zakończenie roku szkolnego 2020/2021
     • Zakończenie roku szkolnego 2020/2021

     • Zakończenie roku szkolnego 2020 – 2021 w Liceum Ogólnokształcącym im. Powstańców Wielkopolskich odbyło się w piątek 25 czerwca na sali sportowej. Dobiegł końca kolejny rok szkolny. Był on wyjątkowy, gdyż z powodu pandemii większość czasu uczniowie spędzili  w domu, przy komputerach. Powrót do szkoły na ostatni miesiąc nauki pozwolił zorganizować zakończenie roku szkolnego, odebrać świadectwa i  docenić tych, którym udało się osiągnąć bardzo dobre wyniki.  Spośród 339 uczniów klas pierwszych i drugich, 70 uczniów otrzymało świadectwa z wyróżnieniem. W tym roku Rada Rodziców postanowiła po raz pierwszy przyznać nagrodę promującą uczniów, którzy uzyskali najwyższe wyniki w nauce w danej klasie. Przyznawana jest za pracowitość oraz  jak najlepsze wykorzystanie swoich zdolności i umiejętności. Otrzymują ją  uczniowie z najwyższą średnią z każdej klasy z wyłączeniem uczniów nominowanych do stypendium Prezesa Rady Ministrów.

      Stypendium Prezesa  Rady Ministrów przyznawane jest uczniowi, który otrzymał promocję  z wyróżnieniem uzyskując przy tym najwyższą średnią ocen  w szkole. Jest ono przyznawane jednemu uczniowi czteroletniego liceum i jednemu uczniowi trzyletniego liceum na okres od września do czerwca w danym roku szkolnym. W tym roku szkolnym stypendia przyznane będą  Mateuszowi Piszczatowskiemu z klasy IA ze średnią 5,60 oraz Oliwii Binkowskiej z klasy 2E ze średnią 5,58.

      Nagrody Rady Rodziców wręczyła przewodnicząca Pani Anna Pruchniewicz, otrzymali je:

      z klasy 1a  Andżelika Józefiak ze średnią 5,07,  z klasy 1b Dagmara Stachowiak - 5,20, z 1c  Aleksandra Taszarek ze średnią 5,33, z kl. 1d Paweł Kościelniak i Kamil Nowak ze średnią 5,20, z klasy 2a  Alicja Tomczak - 5,21, z 2b  Patrycja Stępa i Mariusz Binkowski ze średnią 5,29, z kl. 2c Antonina Wójkiewicz ze średnią 5,14, z kl. 2d Dominik Danilewicz ze średnią 5, 57, z kl. 2e Adam Komorowicz -5,10, z kl. 2f Maria  Szafran ze średnią 5,10, z kl. 2g Zofia Szymkowiak – 5,00, z kl. 2 h Filip Kossowski ze średnią 5,10.

      Zakończenie roku szkolnego to również pożegnanie nauczycieli, którzy kończą współpracę z liceum. Pani Dyrektor Katarzyna Światowy w imieniu uczniów i nauczycieli podziękowała Księdzu Karolowi Świergoszowi za trzy lata wsparcia duszpasterskiego, za życzliwość i poczucie humoru i zawsze dobro słowo i czas dla uczniów, Panu Krzysztofowi Mateckiemu nauczycielowi języka angielskiego za wsparcie i profesjonalizm. W tym roku szkolnym kończy się kadencja pani Anny Pruchniewicz jako przewodniczącej Rady Rodziców  cała społeczność podziękowała pani Pruchniewicz za współpracę i w wsparcie. Po uroczystościach na sali sportowej uczniowie z wychowawcami udali się do klas gdzie otrzymali świadectwa, nagrody za udział w konkursach, podsumowali poprzedni roku szkolny i porozmawiali o planach na wakacje.

    • Wycieczki i piknik.
     • Wycieczki i piknik.

     • W środę 23 czerwca uczniowie i nauczyciele z pięciu klas Liceum Ogólnokształcącym im. Powstańców Wielkopolskich wzięli udział w jednodniowych wycieczkach do Wrocławia, Poznania, Rogalina i Kórnika, tydzień wcześniej dwie klasy były w Dobrzycy i w Gołuchowie. Były to pierwsze wspólne wyjazdy klas od  prawie dwóch lat, pogoda dopisała, humory również. Wszyscy zadowoleni wrócili do szkoły, żeby wziąć w czwartek udział w pikniku szkolnym. Były rozgrywki sportowe; siatkówka, piłka nożna, przeciąganie liny, rzuty do kosza, przebieranki. Rywalizowały klasy między sobą oraz z nauczycielami. Zmagania sportowe organizowali nauczyciele wychowania fizycznego: pani Alina Cichowlas,  Pan Tomasz Kaczmarek i Pan Adam Eichler. Mniej zainteresowani sportem wytężali umysł w rozgrywkach szachowych, które koordynował Pan Sławomir Brambor, a utalentowani muzycznie i nie tylko bawili się w karaoke z panią Beatą Senftleben, pani Marzena Wisińska-Zadrużyńska serwowała w sali nr 3 kawkę. Na boisku szkolnym szalał grill z kiełbaskami dla każdego. W Grillmasterów wcielili się panowie Grzegorz Kasprzak i Dominik Leszczyński. Bardzo udane zakończenie szkoły, w piątek świadectwa i wakacje.