• Konkurs "Wiem jak w banku. Wszystko o pieniądzu".

     • Uczniowie klas trzecich: Monika Pazdrowska, Alicja Tomczak, Dawid Boniecki, Michał Nowicki brali udział w konkursie zorganizowanym przez Polską Agencję Prasową SA z siedzibą w Warszawie oraz otrzymali dyplomy uznania i podziękowania. Konkurs realizowany jest w ramach projektu „Wiem jak w banku. Wszystko o pieniądzu” współfinansowanego przez Narodowy Bank Polski.

      Nasi uczniowie przygotowali różne prace.

      Monika Pazdrowska wiedzę o pieniądzu przekazała w formie prezentacji, którą będziemy mogli obejrzeć na ekranie szkolnego telewizora w holu szkoły.

      Natomiast Alicja Tomczak wraz z Damianem Bonieckim i Michałem Nowickim zaprezentowali możliwość przyswojenia sobie wiedzy o pieniądzu w formie gry planszowej.

      Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie dziękuję za chęć udziału i gratuluję oraz życzę dalszych pomysłów związanych z przedsiębiorczością.

      Alina Cichowlas

     • 103. rocznica powstania wielkopolskiego

     • W piątek 17 grudnia 2021r. w naszej szkole odbył się Dzień Patrona. O godz. 10.00 odbyła się krótka uroczystość przy pomniku Powstańców Wielkopolskich. Został odśpiewany hymn Polski oraz zaprezentowany krótki rys historyczny powstania. W uroczystości uczestniczyli goście: pan Ernest Iwańczuk - Starosta Powiatu Średzkiego, pani Małgorzata Wiśniewska - Zabłocka - Wicestarosta Powiatu Średzkiego, Michał Matelski - członek Zarządu Powiatu, radni powiatowi, pan Paweł Wullert - Przewodniczący Rady Miejskiej, pani Maria Mielcarzewicz - Prezes Stowarzyszenia Powstańców Wielkopolskich, członkowie Stowarzyszenia Rodzin Powstańców Wielkopolskich, przedstawiciele lokalnej prasy. Druga część uroczystości miała miejsce w klasach. W prezentacji wykonanej przez Agnieszkę Kaczmarek, Eweliną Otworowską, Sławomira Brambora i Dominika Leszczyńskiego zawarte zostały ważne informacje dotyczące powstania wielkopolskiego wzbogacone pieśniami i wierszami patriotycznymi. 

     • Spotkanie gwiazdkowe w SP3

     • Już 26 lat młodzież naszego liceum organizuje spotkanie gwiazdkowe dla dzieci ze szkoły specjalnej przy Szkole Podstawowej nr 3 w Środzie Wlkp. Również w tym roku nie mogło zabraknąć spotkania z Mikołajem. W tym roku Mikołaj i elfy - pomocnicy byli z klasy 1d wraz z wychowawcą Agnieszką Kaczor.

     • Mikołajki w LO

     • 6 grudnia w LO zapanował świąteczny nastrój. W każdej klasie można było dostrzec sympatyczne elfy, radosne mikołaje i wszechobecne mikołajkowe akcesoria. Zorganizowano konkurs na najbardziej mikołajkową klasę, który wygrała 1d. Inicjatorem Mikołajek był Samorząd Uczniowski LO. 

     • Stypendium USKI

     • Dziękujemy za wszystkie głosy oddane na Wiktorię Gralę z klasy 2a w programie stypendianym USKI. Cieszymy się, że Wiktoria została laureatką programu. 

      Gratulujemy Wiktorii!

     • Liceum biało-czerwone

     • Święto Niepodległości w Liceum Ogólnokształcącym im. Powstańców Wielkopolskich miało w tym roku bardzo uroczysty charakter. W przeddzień święta państwowego w liceum zapanowały biało – czerwone barwy. Korytarze szkoły, gazetki, sale, okna były przyozdobione flagami narodowymi, rozetkami, życiorysami znanych polityków zaangażowanych w odbudowę Polski i plakatami patriotycznymi. Tego dnia nawet uczniowie i nauczyciele ubrali się w narodowe barwy.

      Obchody Święta Niepodległości rozpoczęły się Szkolnym Konkursem Recytatorskim zorganizowanym przez klasę humanistyczną. W konkursie brało udział kilkunastu uczniów, a rywalizację wygrali Dominik Danilewicz z 3d i Dagmara Stachowiak z 2b. Drugie miejsce przypadło Marcie Glabus z 3g, a trzecie Dominice Bartkowiak z 3d.

      Następnie odbyły się obchody Święta Niepodległości na hali gimnastycznej. Po teoretycznym przedstawieniu wydarzeń przez Mateusza Piszczatowskiego i Nikolę Andrzejewską z klasy 2a, punktualnie o 11.11 nastąpiło uroczyste odśpiewanie hymnu w ramach projektu „Szkoła do hymnu”.

     • Rozwiązanie konkursu mitologicznego

     • 10 listopada w auli LO odbyło się rozstrzygnięcie szkolnego konkursu mitologiczngo "Na Olimpie". Wzięło w nim udział w 24 uczniów z klas 1-3. Najlepiej z mitologicznymi wyzwaniami poradzili sobie Natalia Tańska z klasy 3A, drugie miejsce zajął Dominik Danilewicz z 3D, a miejsce trzecie przypadło Natalii Stawskiej z klasy IB. Konkurs przygotowały polonistki p. Agnieszka Kaczmarek, p. Ewelina Otworowska oraz p. Natalia Olkiewicz- nauczycielka filozofii.

      Zwycięzcom gratulujemy!

     • Wycieczka klasy IC do Bazyliki Archikatedralnej, Bramy Poznania i kręgielni

     • W środę 10 listopada uczniowie klasy IC pod opieką wychowawczyni p. Beaty Szymańskiej i ks. Tomasza Staśkiewicza udali się na zwiedzanie Ostrowa Tumskiego w Poznaniu. Podczas wycieczki zwiedzali Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego – Bramę Poznania. Przypomnieli sobie historię początków państwa polskiego jakie związane są z Poznaniem. Następnie zwiedzili Bazylikę Archikatedralną. Udało się wejść do podziemi, w których spoczywają zmarli Arcybiskupi i Biskupi poznańscy, a które są bardzo rzadko otwarte do zwiedzania. Wyjazd zakończył się integracją na kręgielni.

     • Spotkanie z autorką Klaudią Bianek

     • Środa 10 listopada była dniem wyjątkowym dla naszego liceum. Dzięki inicjatywie i zaangażowaniu Pani Joanny Odalanowskiej udało się zaprosić i zorganizować spotkanie autorskie z pisarką Klaudią Bianek. Klasa humanistyczna miała niepowtarzalną okazję poszerzyć swoją wiedzę w zakresie czytania książek, ale także ich tworzenia. Jak napisać książkę, jak wygląda współpraca z wydawnictwem i skąd czerpać inspiracje. Była to bardzo cenna wiedza. Po spotkaniu p. K. Bianek rozdawała autografy. Tym którzy jeszcze nie mieli okazji zapoznać się z jej twórczością zapraszamy do biblioteki w naszym liceum. Pani Klaudia Bianek jest autorką wielu ciekawych książek. Najpopularniejszym cyklem autorki jest seria pt. „Jedyne takie miejsce” w której skład wchodzą cztery powieści. Każdy tom opowiada o innych bohaterach; w pierwszym „Jedyne takie miejsce” głównymi bohaterami są Lena i Alan, w drugim „Ocalało tylko serce”- Klara i Aleksander, natomiast w trzecim tomie „Przy naszej piosence” bohaterami są Antek i Kornelia, a bohaterami czwartego tomu „Więcej serca niż rozumu” są Krystian i Marta. P. Klaudia jest również autorką serii pt. Życie po Tobie, w której skład wchodzą 3 powieści o następujących tytułach: "Życie po Tobie", "Zawsze i na zawsze", "Taką jaką jesteś" oraz serii pt. Najcenniejszy podarunek, w której skład wchodzą 2 książki: „Najcenniejszy podarunek” oraz „Gwiazdka pełna życzeń”. Kolejną serią jest „Nieobojętność” – pierwszy tom nowej serii „ Jeśli tylko Ty”. Pani Bianek jest również współautorką książki pod tytułem "Szczęście na czterech łapach", która jest zbiorem opowiadań o zwierzętach, które otrzymały ponowną szansę na szczęście. Część z dochodu ze sprzedaży antologii zostanie przekazana na rzecz Fundacji "Przytuliska u Wandy". Niedawno miała premierę kolejna książka autorki pt. „Promyczek na święta”. Życzymy kolejnych sukcesów zawodowych i czekamy na kolejne nowości wydawnicze.

     • Wycieczka do Sądu Okręgowego

     • 9 listopada  klasa  humanistyczna 1a uczestniczyła w rozprawie sądowej w Sądzie Okręgowym w Poznaniu. Sprawa dotyczyła rozboju. Po wydaniu wyroku  uczniowie mogli porozmawiać z panią sędzią, która chętnie odpowiadała na pytania. Później na młodzież czekała nie lada atrakcja - zwiedzanie nowoczesnego  budynku sądu i możliwość porozmawiania z niektórymi pracownikami. Spore wrażenie na licealistach zrobiły nowoczesna sala konferencyjna, a także archiwum sądowe, gdzie sporo dowiedzieli się o pracy archiwisty oraz o zasadach przechowywania dokumentów. 

     • Udział w projekcie "Opatrunek na ratunek"

     • Nasza szkoła we współpracy z Apteką Rodzinną w Środzie Wielkopolskiej przyłączyła się do akcji "Opatrunek na ratunek" organizowanej przez RedemptorisMissio Fundację Pomocy Humanitarnej. Celem jej było wsparcie afrykańskich szpitali prowadzonych m.in. przez polskich misjonarzy w materiały opatrunkowe, środki odkażające i sprzęt medyczny. W środę 03.11 odbyło się przekazanie uzbieranych darów do siedziby Fundacji. Wszystkim, którzy wspomogli realizację projektu składamy serdeczne podziękowania. Koordynatorami projektu byli p. Anna Drzazgowska i ks. Tomasz Staśkiewicz. 

     • Święto Dyni w LO

     • W piątek 29 października 2021r. na tematycznie udekorowanej sali gimnastycznej obchodziliśmy Dzień Dyni. Każda klasa przygotowała swoje stoisko, lampion z dyni oraz potrawę. W konkursie "Dynia w roli głównej" królowały desery- serniki, ciasta, ciasteczka i racuchy. Były też dania wytrwawne, najwięcej pochwał zebrał makaron z dyni autorstwa Jana Szyszki z 3b.

      To właśnie klasa 3b wygrała konkurs kulinarny, ale niewiele zabrakło zdobywcom drugiego i trzeciego miejsca - klasie 3h i 2b. W konkursie na najładniejszy lampion z dyni wygrała klasa 3e, wyprzedzając 1d i 3c. Dzień Dyni był też okazją do przebrania się - była m.in. Alicja w Krainie Czarów, Matrix, różne postacie z bajek i horrorów oraz wesoły rekin. 

      Wszyscy orzekli, że Dzień Dyni był doskonałą okazją do integracji środowiska nauczycielskiego i uczniowskiego. 

     • Wolontariat 'Speaking concerts'

     • W poniedziałek 25 października grupa dziewięciu uczniów z klasy IC, pod opieką p. Beaty
      Szymańskiej i ks. Tomasza Staśkiewicza, udała się na Aulę UAM w Poznaniu. Celem
      wyjazdu była pomoc, we współpracy ze społecznością Zespołu Szkół nr 1 w Nowym
      Tomyślu, w ramach wolontariatu dla Fundacji „Fabryka sztuki” w związku z koncertami
      edukacyjnymi z cyklu: „Speaking concerts”. Tematem październikowego koncertu był:
      „Zagraj to jeszcze raz Haydn”. Poprzez fuzję muzyki, sztuki, nowoczesnych multimediów,
      tradycji i szczypty dobrego humoru mieliśmy okazję dowiedzieć się między innymi co łączy
      Haydna z Jimim Hendrixem. Podczas koncertu poznaliśmy czasy wiedeńskiego klasycyzmu,
      po zakamarkach którego oprowadzali nas znawca sztuki muzycznej. Wyjazd przybliżył
      uczniom tematykę muzyki klasycznej. Był również okazją do spojrzenia na rozwój duchowo
      – obyczajowy XVIII-wiecznej Europy.

    • Wycieczka do Warszawy
     • Wycieczka do Warszawy

     • W dniach 21-22 października 2021r. 53 uczniów klas IIa, IIId wraz z wychowawcami: panią Natalią Olkiewicz i panią Mariolą Litką oraz panią opiekun Katarzyną Węcławiak brali udział w wycieczce do Warszawy. Wycieczka jest dofinansowana z projektu Ministerstwa Edukacji i Nauki "Poznaj Polskę"  (w ramach programu "Polski Ład")

      W pierwszym dniu wycieczki licealiści spacerowali po deszczowej stolicy, zwiedzili Stare Miasto (m.in. Kolumna Zygmunta, Krakowskie Przedmieście, warszawskie pomniki) oraz multimedialne Muzeum Fryderyka Chopina. Następnie uczniowie udali się na warsztaty do Wilanowa - uczniowie klasy 3d wybrali warsztaty tańca dawnego, a uczniowie klasy 2a warsztaty filmowe. Następnie wszyscy udali się do warszawskich Łazienek, a następnie na odpoczynek. 

      W drugim dniu wycieczki licealiści zwiedzili Muzeum Narodowe i Muzeum Powstania Warszawskiego, poszli także na spacer po cmentarzu na Powązkach. Wycieczka była dla wszystkich uczniów ciekawą lekcją historii, ale także doskonałą okazją do integracji. 

       

     • Wycieczka do Poznania

     • We wtorek 19 października uczniowie z klasy IB pod opieką wychowawczyni Marzeny Wisińskiej –Zadrużyńskiej i ks. Tomasza Staśkiewicza udali się na zwiedzanie Ostrowa Tumskiego w Poznaniu. Podczas wycieczki zwiedziliśmy Bazylikę Archikatedralną pw. św. Apostołów Piotra i Pawła wraz z podziemiami. Zobaczyliśmy gdzie znajdują się grobowce pierwszych władców Polski Mieszka I i Bolesława Chrobrego. Następnie udaliśmy się do Interaktywnego Centrum Historii Ostrowa Tumskiego – Bramy Poznania. W nowoczesny sposób spojrzeliśmy na Poznań w perspektywy historii i dziedzictwa kulturowo – religijnego jakie wniósł w początki naszej państwowości. Wyjazd zakończył się degustacją potraw kuchni włoskiej.

     • Dwa złote medale w lidze lekkoatletycznej

     • W poniedziałek 18 października na stadionie lekkoatletycznym ZSR w Środzie odbyła się wojewódzka liga lekkoatletyczna dla uczniów z roczników 2002 i młodszych, w której wystąpiła 13- osobowa reprezentacja naszego liceum. W zawodach startowali zawodnicy z powiatu gnieźnieńskiego, szamotulskiego, jarocińskiego, śremskiego, wrzesińskiego, nowotomyskiego, międzychodzkiego, obornickiego, poznańskiego i oczywiście średzkiego.

      Spośród naszych uczniów najlepiej spisali się Zosia Szymkowiak, która wywalczyła złoty medal w biegu na 400m oraz Jakub Przybylski, który równieżzwyciężył w biegu na 1500m. Poza wymienionymi, liceum w Środzie było reprezentowane przez Paulę Hamrol, Magdalenę Dolniak i Antoniego Felmana w biegu na 800m, Jędrzeja Przybylskiego w biegu na 400m, Edytę Wojciechowską w skoku wzwyż, Antoniego Foryckiego w rzucie oszczepem, Jakuba Sochę i Jadwigę Płocińską w pchnięciu kulą, Kamila Rauhuta w biegu na 100m, Aleksandra Majcherka i Antoniego Janickiego w skoku w dal. Gratulujemy.

     • Hospicjum im. Piotra Króla

     • W niedzielę, 17.10.2021r . Hospicjum im. Piotra Króla zorganizowało Drzwi Otwarte, aby podobnie  jak rok wcześniej przedstawić wszystkim Darczyńcom i Sympatykom stan zaawansowania prac prowadzonych przy budowie średzkiego hospicjum.

      W ramach Drzwi Otwartych do hospicjum zostały zaproszone 6 osobowe grupy ze średzkich szkół średnich, aby wziąć udział w grze terenowej. Nasza drużyna w składzie: Maria Fesser, Oliwia Pogonowska, Julia Gorzała, Aleksandra Taszarek, Aleksandra Nowak i Kasper Zieliński z klasy 2C dzielnie rywalizowała w konkurencjach teoretycznych i praktycznych zajmując I miejsce !!! Gratulujemy !!! 

      https://hospicjumpk.pl/ 

      https://www.facebook.com/hospicjumpk

      licytacje na rzecz hospicjum: https://www.facebook.com/groups/294861159117260