• II miejsce naszego liceum !
     • II miejsce naszego liceum !

     • Miło nam poinformować, że we Współzawodnictwie Sportowo-Turystycznym Młodzieży LZS Szkół Ponadpodstawowych w roku 2020, nasza szkoła wśród trzydziestu sklasyfikowanych szkół zajęła drugie miejsce w Wielkopolsce. W tym wyjątkowym roku na 11 zaplanowanych imprez sportowych udało się przeprowadzić tylko 5. Nasi uczniowie wzięli udział w mistrzostwach w piłce siatkowej dziewcząt w Nietążkowie (luty), mistrzostwach w piłce siatkowej chłopców w Nietążkowie (marzec), mistrzostwach w piłce ręcznej dziewcząt w Koźminie (marzec), Memoriale Mariana Głuszka we Wrześni (wrzesień) oraz w mistrzostwach w lekkiej atletyce w Pile (październik).

      Tabela końcowa najlepszych trzech szkół:

      1. ZS Ostrzeszów - 111 punktów

      2. LO Środa Wlkp – 91 punktów

      3. ZS nr 2 Szamotuły - 90,5 punktu

      Gratulujemy wszystkim naszym uczniom, którzy przyczynili się do tego sukcesu!

     • Sukces na Olimpiadzie Języka Niemieckiego

     • Artur Plawgo, uczeń klasy 3A, zakwalifikował się do drugiego etapu 44. Olimpiady Języka Niemieckiego. Wraz z 63 uczniami z całego województwa wielkopolskiego będzie uczestniczył w kolejnym etapie(w formie pisemnej), który odbędzie się dnia 15 stycznia 2021r. 

      Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

    • Finał Turnieju Debat o Tematyce Ekologiczno-Klimatycznej
     • Finał Turnieju Debat o Tematyce Ekologiczno-Klimatycznej

     • Wiosną tego roku drużyna naszego Liceum w składzie: Zofia Kuźniewska, Filip Lipiński, Jakub Pruchniewicz, Jakub Felman wywalczyła awans do finału tego turnieju. Finał miał odbyć się w Warszawie w Ogrodzie Botanicznym. Niestety sytuacja epidemiologiczna pokżyżowała plany organizatorom i finał odbył się dopiero w sobotę 7 listopada, a miejscem gdzie zebrała się nasza drużyna był budynek szkoły. Turniej finałowy odbył się w formule online. Rywalami w grupie były drużyny V LO z Krakowa ( 3 miejsce w rankingu Liceów w Polsce) oraz I LO z Krakowa. Rywalizacja w grupie była bardzo wyrównana o awansie do finału przy równej ilości wygranych debat rozstrzygnęły małe punktu, tutaj niestety los nie był po naszej stronie. Naszej drużynie serdecznie gratulujemy wyrównanej walki z najlepszymi szkołami w Polsce. Opiekunem naszych drużyn jest Pan Sławomir Brambor, dzięki jego zaangażowaniu uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Powstańców Wielkopolskich mirzą się z najlepszymi i odnoszą wspaniałe wyniki. GRATULACJE !!!!

     • Nauka zdalna od 26.10.2020r. przedłużona do 29 listopada

     • Od 26 października br. do odwołania Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Wielkopolskich funkcjonuje w wariancie C –  kształcenie zdalne.

      Po ogłoszeniu przez Premiera RP nowych informacji wszystkie cała Polska od soboty 24 października  będzie zaliczona do czerwonej strefy. W której szkoły ponadpodstawowe prowadzą kształcenie zdalne. 

      Wprowadzono również inne obostrzenia.

      W godzinach od 8 do 16 młodzież ( do 16 roku życia) może wychodzić z domu tylko pod opieką osoby dorosłej.

     • Szkolne Pakiety Multimedialne

     • Dzięki rekomendacji Kuratora Oświaty w Poznaniu nasze liceum otrzymało 25 pakietów multimedialnych. Ministerstwo Edukacji Narodowej przekazało po 25 tabletów z dostępem do internetu do 120 wybranych szkół. MEN wspólnie z NASK (Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa – Państwowy Instytut Badawczy) wytypowało szkoły działające w programie OSE. W ramach programu Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej (OSE), szkoła zyskała dostęp do szybkiego internetu (po światłowodzie) już dwa lata temu, a teraz otrzymaliśmy Szkolne Pakiety Multimedialne. Tablety wraz z klawiaturą i internetem LTE4G będą wypożyczone uczniom i nauczycielom do zdalnego kształcenia.

    • Nagroda im. Mikołaja Kopernika dla prof. Lecha Wojciecha Szajdaka
     • Nagroda im. Mikołaja Kopernika dla prof. Lecha Wojciecha Szajdaka

     • Prof. Lech Wojciech Szajdak, profesor agronomii,  dyrektor Instytutu Środowiska Rolniczego i Leśnego Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu. Absolwent Liceum Ogólnokształcącego im. Powstańców Wielkopolskich - rocznik 1972 otrzymał prestiżową nagrodę im. Mikołaja Kopernika za dwie wybitne monografie naukowe w kategorii nauki o Ziemi: „Zanikanie Torfowisk”, wydaną w Poznańskim Towarzystwie Przyjaciół Nauk oraz „Bioactive Compounds in Agricultural Soils” opublikowaną przez wydawnictwo Springer. W swojej pracy naukowej Pan Profesor Lech Szajdak skupia się na zagadnieniach związanych z chemią środowiska, w szczególności na chemii i biochemii gleby.

      Nagroda im. Mikołaja Kopernia

      Nagroda im. Mikołaja Kopernia, ustanowiona w 1873 z okazji 400. rocznicy urodzin tego wielkiego uczonego, jest jedną z najstarszych i najbardziej prestiżowych nagród przyznawanych za wybitne prace naukowe z zakresu astronomii, ekonomii, filologii klasycznej, filozofii przyrody, kosmologii i astrofizyki, matematyki, medycyny, nauk o Ziemi i prawa. Nagroda jest przyznawana przez Polską Akademię Umiejętności co pięć lat. Przyznawanie tych nagród przerwała II wojna światowa.

       

      http://pau.krakow.pl/index.php/pl/dzialalnosc/nagrody-i-wyroznienia/nagroda-im-kopernika

      https://informacje.pan.pl/index.php/informacje/materialy-dla-prasy/3154-nagroda-im-mikolaja-kopernika-dla-prof-lecha-wojciecha-szajdaka

       

     • "A choć ich życia płomień zgasł, to myśli o nich są przecież w Nas."

     • Tradycyjnie, w okolicach Wszystkich Świętych, uczniowie liceum porządkują groby nieżyjących pracowników szkoły oraz odwiedzają Kwaterę Powstańców Wielkopolskich. W tym roku na grobach położyliśmy wrzosy. Był czas na chwilę zadumy i wspomnienia osób, które spoczywają na średzkim cmentarzu.

       

     • Zajęcia z kryptografii

     • We wtorek (13.10.20 r.) klasę 2C odwiedzili panowie Szymon Dąbrowski oraz Tomasz Orłowski – kuratorzy Centrum Enigmy w Poznaniu

      Zajęcia składały się z dwóch części. Pierwsza była bardziej formą wykładu. Poznaliśmy bliżej osobę porucznika Jana Kowalewskiego, zwanego też „ojcem polskiej kryptografii”. Swój pierwszy szyfr rozwiązał podczas pełnienia dyżuru przy przechwyconych przez Polaków depeszach rosyjskich. Z nudów, inspirując się „Złotym żukiem” Edgara Allana Poe rozszyfrował on kilka z nich używając do tego jedynie grzebienia z wyłamanymi ząbkami. Jan Kowalewski założył też Biuro Szyfrów, które zajmowało się rozszyfrowywaniem depesz zarówno rosyjskich jak i niemieckich. Dzięki jego działalności wojska polskie znały manewry przeciwnika co przyczyniło się do wygrania wielu bitew między innymi bitwy warszawskiej zwanej też cudem nad Wisłą.

      Podczas zajęć dowiedzieliśmy się też co nieco o kodzie enigmie, kodzie enigmy oraz o jego złamaniu. Sama enigma początkowo była powszechnie dostępna do użytku, jednak z czasem wycofano ją z rynku a jej używanie ograniczono do celów militarnych. Co ciekawe do obsługi maszyny potrzeba było aż trzech osób, z których jedna podawała treść wiadomości, druga kodowała na maszynie a trzecia podawała zakodowaną już wiadomość telefonicznie. Co do samego kodu to łączył on wiele alfabetów i operował na dużych liczbach matematycznych więc jego złamanie dla człowieka graniczyło z cudem. Na szczęście pracujący w Biurze Szyfrów Maksymilian Ciężki i Antoni Paluch wpadli na pomysł, żeby zamiast lingwistów do złamania kodu wykorzystać matematyków. Do tego zadania wytypowano 26 uczniów z Uniwersytetu Poznańskiego, z czego trzech ostatecznie złamało kod. Byli to Marian Rajewski, Jeży Różycki oraz Henryk Zygalski.

      W drugiej części zajęć dowiedzieliśmy się o kilku rodzajach kryptografii jakimi są steganografia, kodowanie oraz szyfrowanie i tym gdzie były one wykorzystywane. Na przykład steganografii używali starożytni Grecy do wysyłania wiadomości między państwami – miastami i koloniami podczas wojen peloponeskich. Wysłali oni do Miletu gońca wraz z niewolnikiem, na którego głowie wytatuowana została wiadomość. Mieliśmy też okazję sami popracować z szyframi poprzez szyfrowanie i rozszyfrowywanie wiadomości. Poznaliśmy szyfr cezara oraz transpozycyjny. Osoby aktywne zostały też nagrodzone gadżetami.

       

    • "Wielkopolanie Walczą! Wojna 1920 roku"
     • "Wielkopolanie Walczą! Wojna 1920 roku"

     • 13 października uczniowie naszej szkoły wzięli udział w wydarzeniu historycznym w ramach wydarzenia "Wielkopolanie Walczą! Wojna 1920 roku".

      Mieli okazję wcielić się w role rekonstruktorów i prowadzić zajęcia dla innych szkół. Przedstawili m.in. pokaz umundurowania Wojsk Wielkopolskich w 1920r. obsługę karabinu maszynowego, lokalnych bohaterów, pierwszą pomoc dawniej i dziś oraz role zwierząt na wojnie.

      Całą wiedzę na ten temat zdobyli na warsztatach przeprowadzonych ze Studiem Historycznym Huzar.

      Uczniowie, którzy brali udział w wydarzeniu:

      Piotr Buczma, Paweł Buczma, Monika Nowicka,  Maria Fesser, Julia Małek, Zofia Małek, Weronika Przewoźniczak, Zuzanna Szczepanik , Adam Borwin, Mateusz Piszczatowski.

      zdjęcia : www.rekografia.pl

     • Nauczanie hybrydowe

     • Od 19 października br. do odwołania Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Wielkopolskich funkcjonuje w wariancie B – mieszana forma kształcenia (hybrydowa).

      19.10.2020 - 23.10.2020

      - klasy pierwsze i trzecie uczęszczają do szkoły; tryb stacjonarny,

      - klasy drugie; nauczanie zdalne.

      26.10.2020 - 30.10.2020

      - klasy drugie uczęszczają do szkoły; tryb stacjonarny

      - klasy pierwsze i trzecie; nauczanie zdalne.

      itd.

     • Dzień Edukacji Narodowej

     • Dnia 13 października obchodziliśmy szkolny Dzień Nauczyciela. Uczniowie przygotowali liczne niespodzianki - wystąpił szkolny chór pod kierownictwem Wanessy Betler, Donaty Stołowskiej i Agnieszki Płuciennik. Tego dnia Samorząd Uczniowski ogłosił wyniki plebiscytu na nauczycieli naj... w 7 kategoriach.

      Nauczycielem najbardziej sympatycznym została pani Milena Bianek.

      Nauczycielem najbardziej pomocnym została pani Ewa Sadyś.

      Stróżem porządku został pan Dominik Leszczyński.

      Nauczycielem najbardziej kreatywnym został pan Adam Eichler.

      Luzakiem roku został pan Grzegorz Kasprzak.

      Nauczycielem najbardziej wymagającym została pani Ewelina Otworowska.

      Nauczycielem roku został pan Grzegorz Kasprzak. 

      Na zakończenie wystąpił szkolny kabaret. Przedstawienie zatytułowane było: "Czerwony Kapturek szuka księcia" i stanowiło współczesną parodię bajek, które znamy z dzieciństwa. 

     • Kiermasz książek, pomagamy Hubertowi


     • Erich Fromm kiedyś powiedział: "Ktokolwiek potrafi dawać z siebie, jest bogaty". Bardzo dużo uczniów zdecydowało się działać według tych słów i wspomóc leczenie Huberta Mierzwy. Dnia 15 października odbył się kiermasz książek, w którym zebraliśmy aż 2041,11zł. Darczyńcami książek byli uczniowie i pracownicy szkoły. Ponadto, nasze grono pedagogiczne poprosiło, aby zamiast kwiatka na Dzień Nauczyciela pieniądze wrzucać do puszki. Była to tylko mała sugestia, kwota wpłacana była dobrowolna. I tu akcja okazała się sukcesem - w puszkach było aż 2500zł!!! Bardzo Wam dziękujemy!

     • Dwa złote medale licealistów w sztafetowych mistrzostwach powiatu w biegach przełajowych

     • W piątek 9 października w parku „Łazienki” w Środzie odbyły się sztafetowe  mistrzostwa powiatu w biegach przełajowych, w których tradycyjnie już bardzo dobrze spisali się reprezentanci naszego liceum. Zarówno w kategorii dziewcząt jak i chłopców, licealiści zdecydowanie wygrali rywalizację z uczniami z „Hipolita” i „Rolibudy”.

      Naszą szkołę reprezentowali:

      Dziewczęta

      Julia Korcz

      Zofia Szymkowiak

      Julia Wincenciak

      Martyna Kmieciak

      Weronika Grajek

      Zuzanna Kubasiewicz

      Chłopcy

      Jakub Szymczak

      Kacper Cyka

      Wojciech Pinczak

      Adam Komorowicz

      Antoni Forycki

      Hubert Kaźmierczak

     • Złoty medal Aleksandra Kowalewskiego w Żerkowie

     • 22 września w Żerkowie odbył się XXV Memoriał im. Bernarda Kobielskiego w lekkiej atletyce. Zawody te jednocześnie były mistrzostwami powiatów województwa wielkopolskiego dla roczników 2006 i młodszych.
      W biegu na 110 m przez płotki bardzo dobrze spisał się jedyny reprezentant naszego liceum Aleksander Kowalewski z klasy IB, który wygrał tę trudną technicznie konkurencję wynikiem 16,84 s.

       

       

       

     • XIII Memoriał im. Mariana Głuszka oraz Mistrzostwa Wielkopolski LZS Młodzieży Szkolnej

     • W środę 30 września na stadionie lekkoatletycznym we Wrześni odbył się  XIII Memoriał im. Mariana Głuszka oraz Mistrzostwa Wielkopolski LZS Młodzieży Szkolnej w lekkiej atletyce. Naszą szkołę reprezentowała dwunastoosobowa grupa lekkoatletów  z roczników 2005-2003. Licealiści spisali się bardzo dobrze, zdobyli trzy medale i zdobyli 144 punkty w klasyfikacji zespołowej szkół.

      Złoty medal zdobył:

      Marcin Kaczor - skok w dal – 6,41 m

      Srebrne medale zdobyli:

      Zofia Szymkowiak – skok w dal – 5,04 m

      Jakub Przybylski – bieg na 800m – 2:07,75 min

       

      Pozostałe miejsca naszych zawodników:

      Kamil Rauhut -  800 m – 2:19,1min s - V miejsce 

      Antoni Forycki – rzut oszczepem 20,31 m – VII miejsce

      Kacper Nowicki – skok w dal – 5,25 m – IX miejsce

      Zofia Czarnecka – skok w dal – 3,84 m – X miejsce

      Matylda Januszkiewicz – 100 m – 14,69 s – XI miejsce

      Julia Wincenciak – 400m – 1:16,67 min – XII miejsce

      Martyna Kmieciak – 800 m – 3:06,50 min – XVI miejsce

      Zuzanna Cyka  - 100 m – 15,71 s – XXIV miejsce

      Paula Hamrol – 800 m – 3:17,15 min

       

      W klasyfikacji końcowej szkół LO Środa Wlkp. zajęło szóstą pozycję. Startowało 20 szkół z 12- stu powiatów. W klasyfikacji indywidualnej klasyfikowani byli jeszcze zawodnicy reprezentujący woj. zachodniopomorskie i opolskie.

      W klasyfikacji końcowej powiatów, nasz powiat zajął  pierwsze miejsce. Gratulujemy ! 

       

     • Klasowy Dzień Chłopaka

     • 30 września dziewczyny nie zapomniały o swoich kolegach ze szkolnej ławy. Każda klasa w jakiś sposób świętowała ten szczególny dzień -  dziewczyny przygotowały ciekawe konkursy, np. zadaniem chłopaków było odgadnięcie kto znajduje się na zdjęciu. Problem w tym, że na zdjęciach były dziewczyny w wieku kilku lat. Były też ciekawe pomysły na prezent: skarpetki lub karykatury chłopaków.

      Niektóre klasy zdecydowały się świętować ten dzień wspólną konsumpcją pizzy. W końcu przez żołądek do serca :)

     • Szkolny Dzień Chłopaka

     • W tym roku Samorząd Uczniowski z okazji Dnia Chłopca zorganizował ciekawą zabawę, która miała wyłonić tych chłopców "naj". Chłopcy nominowali byli w dziesięciu kategoriach. Konkurs przebiegał dwuetapowo - najpierw wyłonieni zostali uczniowie z klas, następnie wszystkie dziewczęta głosowały w wyborach szkolnych. W każdej z kategorii wybrano 3 chłopaków: pierwszoklasistę, drugoklasistę i trzecioklasistę.

      Wyniki:

      Najzabawniejszy:

      Wojciech Strugała (1b), Jan Szyszka (2b), Dawid Nyczak (3c)

      Największy rozrabiaka:

      Dawid Rutkowski (1c), Ignacy Bestyński (2g), Filip Michalak (3c)

      Najprzystojniejszy:

      Jakub Socha (1d), Wiktor Ligocki (2d), Miłosz Gościniak (3c)

      Największy Amor:

      Paweł Buczma (1a), Tomasz Jarota (2b), Andrzej Stefaniak (3b)

      Najbardziej pomocny:

      Mateusz Mądry (1b), Paweł Mikołajczak (2g), Arkadiusz Zięty (3a)

      Najpilniejszy:

      Kajetan Buziak (1c), Dominik Danilewicz (2d), Dawid Lisiewicz (3a)

      Najmilszy:

      Szymon Kubacki (1b), Filip Kossowski (2g), Jakub Pruchniewicz (3a)

      Sportowy Świr:

      Mateusz Duszczak (1c), Jakub Przybylski (2g), Kacper Juskowiak (3a)

      Najlepiej ubrany:

      Jakub Socha (1d), Adam Komorowicz (2e), Marcin Kmieciak (3b)

      Najładniejszy uśmiech:

      Paweł Buczma (1a), Maciej Leporowski (2b), Marcin Kmieciak (3b)

       

      Wszystkim chłopcom życzymy wszystkiego najlepszego!

       

     • Pod biało - czerwoną flagą

     • Serdecznie zapraszamy do włączenia się do projektu „Pod biało-czerwoną”, realizowanego pod honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego.

      Inicjatywa zakłada sfinansowanie przez Rząd Rzeczypospolitej Polskiej zakupu masztów i flag w każdej z gmin w Polsce, której mieszkańcy dołączą do projektu. Przedsięwzięcie ma na celu połączenie Polaków pod flagą państwową.

      Aby spełnić założenia projektu, wystarczy zebrać odpowiednią liczbę głosów poparcia online

      Informacja na ten temat znajduje się pod linkiem  https://bialoczerwona.www.gov.pl/. Każdy mieszkaniec danej gminy może oddać jeden głos poparcia na swoją gminę. 

     • Rozwiązanie konkursu z języka niemieckiego

     • Dzień Języków Obcych w LO Dziękujemy Wam bardzo za liczny udział w grze, cieszymy się, że nauka niemieckiego sprawiła Wam radość  Jak widzicie „DEUTSCH MACHT SPAβ”…. dlatego spodziewajcie się kolejnych zabaw językowych. Wszystkim, którzy rozszyfrowali nasze zagadki i udzielili poprawnych odpowiedzi serdecznie gratulujemy. Osoby, które wykonały to najszybciej i otrzymują ocenę celującą: - Bartek Opieliński klasa 3C - Wiktoria Furmańska klasa 3C - Martyna Bydołek klasa 3 C Ocenę bardzo dobrą: - Maria Fesser klasa 1C -Helena Kurzyńska 1C - Barbara Szafran 1A Pozostałe osoby otrzymają „+” za aktywność.