• Let's read kids

          • We wtorek 17 grudnia 2019r. zorganizowaliśmy projekt 'Let's read kids'. Pod patronatem Pani Odalanowskiej - czytaliśmy dzieciom z Przedszkola 'Stokrotka' bajkę w języku angielskim. Zosia, Ania i Nicole miały okazję sprawdzić się w roli nauczyciela i przeprowadzić zajęcia z języka angielskiego.

          • Konkurs Logicznego Myślenia

          • 18 listopada 2019 odbył się konkurs Logicznego Myślenia - etap szkolny. Wzięło w nim udział 33 uczniów (11 grup 3 - osobowych). Zadania rozwiązywali przez godzinę. Liczyła się poprawność rozwiązania, zapis oraz czas. Konkurs tego dnia nie został rozstrzygnięty, ponieważ dwie grupy oddały prace jednocześnie jako drugie i między nimi 16 grudnia rozegrała się dogrywka. Antonina Wójkiewicz, Hanna Trójnara i Maciej Mikołajczak (klasa 1c) oraz Gabriela Socha, Adam Machowski i Filip Kossowski (klasa 1h) zawzięcie walczyli o przejście do kolejnego etapu - międzyszkolnego.   Ostatecznie w marcu naszą szkołę reprezentować będą: Krzysztof Fraś, Sławomir Pluciński oraz Patryk Piec (klasa 3c) oraz Gabriela Socha, Adam Machowski i Filip Kossowski (klasa 1h). Wszystkim GRATULUJEMY!

          • Stypendium Prezesa Rady Ministrów dla Aleksandry Piątek

          • Ola obecnie jest uczennicą klasy maturalnej Liceum Ogólnokształcącego im. Powstańców Wielkopolskich w Środzie Wlkp. Klasę drugą ukończyła ze średnią ocen 5,36. W minionym roku szkolnym brała udział w warsztatach i wykładach na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu oraz na Wydziale Towaroznawstwa na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Reprezentowała szkołę w licznych konkursach m.in. w Olimpiadzie Wiedzy Ekologicznej, Powiatowym Konkursie Wiedzy o AIDS.

            Ola doskonale potrafi połączyć naukę z rozwijaniem swoich pasji. Po maturze chciałaby studiować weterynarię. Mimo wielu obowiązków szkolnych znajduje czas by jako wolontariuszka zajmować się zwierzętami w Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt w Środzie Wlkp. Ola jest również pasjonatką koni i jeździectwa.

            Poza tym jest człowiekiem wrażliwym na ludzką krzywdę. Corocznie wspiera akcję „Radosne Święta w Każdym Domu” oraz „Słodkie Święta”. Zbierała także nakrętki, dzięki którym będzie możliwe leczenie małego Franka.

            Pomimo wielu zajęć zawsze znajdzie czas na dobrą książkę czy jazdę konną.

            Gratulujemy Oli sukcesów i trzymamy kciuki za maturę i spełnienie marzeń o weterynarii.

             

          • Olimpiada Promocji Zdrowego Stylu Życia PCK

          • W piątek 13 grudnia 2019r. odbyła się kolejna Olimpiada Promocji Zdrowego Stylu Życia PCK. Nasze liceum może pochwalić się sporymi sukcesami - pierwsze miejsce w olimpiadzie zdobył Maciej Kulawik  z klasy 3a(jednoczesny triumfator Olimpiady Wiedzy o HIV/AIDS), a trzecie miejsce uzyskał Jakub Kubiak z klasy 3b. Maciej Kulawik będzie reprezentował powiat w dalszych etapach olimpiady. Gratulujemy!

          • II miejsce LO w powiatowym turnieju halowej piłki nożnej

          • W środę 11 grudnia w sali sportowej LO odbył się turniej w halowej piłce nożnej o mistrzostwo powiatu. W zawodach wystąpiły reprezentacje Zespołu Szkół w Nowym Mieście, Zespołu Szkół Rolniczych, CKZiU oraz LO. Drużyny grały systemem „każdy z każdym”. Nasz zespół zajął drugie miejsce, przegrywając  w finale z CKZiU 1:3.Tym samym „Hipolit” reprezentować będzie powiat średzki w finale rejonu, który odbędzie się w Jarocinie.

             

            Wyniki poszczególnych meczów:

            ZSR Środa  : CKZiU Środa    1:4

            LO Środa : ZS Nowe Miasto   3:0

            CKZiU Środa   : ZS Nowe Miasto 2:0

            LO Środa : ZSR Środa      2:0

            ZSR Środa : ZS Nowe Miasto  4:0

            LO Środa : CKZiU  Środa    1:3

             

             

            Tabela końcowa:

            1. CKZiU  Środa
            2. LO Środa
            3. ZSR Środa
            4. ZS Nowe Miasto

             

            Zespół liceum grał w składzie: Miłosz Garstkiewicz, Patryk Ostrowski, Jan Kiel, Filip Michalak, Oskar Janoś, Dawid Nyczak, Jędrzej Grześkowiak, Miłosz Gościniak,  Witold Moroz, Igor Motyl, Mateusz Janczar.

          • XIII Powiatowa Olimpiada Wiedzy o HIV/AIDS

          • Co roku w grudniu, z okazji Światowego Dnia AIDS, odbywa się Powiatowa Olimpiada Wiedzy o HIV/AIDS. 11 grudnia odbyła się już 13 edycja Olimpiady organizowanej przez Powiatową Stację Sanitarno - Epidemiologiczną w Środzie Wielkopolskiej i Wydział Oświaty, Kultury i Spraw Spolecynzch Starostwa Powiatowego. Już drugi rok z rzędu, laureatem jest licealista. W tym roku został nim Maciej Kulawik z klasy 3a. W nagrodę otrzymał bony podarunkowe do Empiku o wartości 400zł ! Pozostałe licealistki - Amelia Fedorowicz i Magdalena Nowakowska zajęły dalsze miejsca, ale także wykazały się wiedzą na temat HIV/ AIDS. Fundatorem nagród jest Starostwo Powiatowe w Środzie Wielkopolskiej.

             

          • Mikołajki 2019

          • Mikołajki w tym roku odbyły się pod hasłem dobrej zabawy. Na korytarzach szkoły można było zobaczyć prezentację świątecznych swetrów. Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego odbył się konkurs na najbardziej świątecznie przebraną klasę. Wygrała klasa 1b, w której przebrali się wszyscy. W nagrodę uczniowie otrzymali słodkości. Poza tym tego dnia odbył się konkurs "Przerwa bez telefonu", w którym uczniowie rozwiązywali krzyżówki, wykreślanki oraz sudoku. Dla wylosowanych osób czekały nagrody - czekoladowe Mikołaje i bony na tosty w sklepiku. Na wybranych lekcjach można było pośpiewać niemieckie kolędy. To był bardzo wesoły i miły dzień.

             

          • Olimpiada Teologii Katolickiej

          • W dniu 4 grudnia 2019r. 6 uczniów wzięło udział w szkolnym etapie XXX Olimpiady Teologii Katolickiej pt. "Dumni z Ewangelii i z Polski". Poziom prac był bardzo wyrównany, a do etapu diecezjalnego zakwalifikowali się: Nicole Węcławiak (IA), Piotr Buczma (IF) i Aleksandra Kowalska (IA).

          • "Mikołajkowy" Poznań

          • W środę, 4 grudnia klasy Ic i IIa pod opieką wychowawców uczestniczyły w "mikołajkowej" wycieczce do Poznania. Najpierw młodzież odwiedziła Muzeum Narodowe. Klasa pierwsza brała udział w lekcji muzealnej poświęconej motywom biblijnym i mitologicznym w sztuce. Drugoklasiści mieli okazję przyjrzeć się malarstwu romantycznemu i poznać je od innej niż w szkole strony. Po przygotowanych przez pracowników muzeum zajęciach był czas na samodzielne zwiedzanie. Ponieważ pogoda tego dnia była wyjątkowo łaskawa, wszyscy spacerem przeszli przez Stary Rynek w Poznaniu, gdzie - jak zwykle o tej porze - jest jarmark świąteczny. Ulicą Wrocławską uczniowie doszli do pomnika Starego Marycha - tam był krótki postój na grupową fotografię. Ostatni punkt programu to Multikino Stary Browar i seans "Na noże". Wszyscy wrócili zadowoleni i usatysfakcjonowani.

          • Kolejne sukcesy w Wielkopolskim Turnieju Debat Oksfordzkich

          • W piątek 29 listopada miał miejsce kolejny turniej eliminacyjny w ramach Wielkopolskiego Turnieju Debat Oksfordzkich. W zawodach brała udział drużyna z naszego Liceum w składzie: Marta Głogowska, Piotr Buczma, Jakub Felman, Weronika Nowak. Nasi uczniowie  rywalizowali z przedstawicielami szkół z Leszna i Kościana. Przedmiotem rywalizacji były tezy, które w zależności od losowania należało obronić lub obalić,np "UE powinna znieść sankcje nałożone na Rosję" czy "Stanowiska marszałków Sejmu i Senatu powinni obejmować rotacyjnie przedstawiciele wszystkich partii politycznych obecnych w Sejmie i Senacie". Debatowanie na takie tematy wymaga od uczestników dużej wiedzy merytorycznej, jak i sprawności retorycznej. Rywalizacja była bardzo zacięta i wyrównana, po zakończeniu trzeciej debaty organizatorzy musieli zagłębić się w zawiłości regulaminu, ponieważ okazało się, żetrzy drużyny miały tyle samo punktów. W takim wypadku o kolejności decyduje ilość tzw małych punktów i tutaj nasza drużyna była najlepsza zajmując tym sposobem drugie miejsce i awansując dofinałów WTDO. W finałach WTDO, które  odbędą się 13 grudnia na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa reprezentować naszą szkołę będą dwie drużyny! Gratulujemy!

          • Warsztaty prawnicze

          • Dnia 29 listopada 2019r. uczniowie klasy humanistycznej brali udział w spotkaniu z radcą prawnym, Panem Markiem Rackiewiczem pt: "ABC prawa". Dzięki warsztatom dowiedzieli się o specyfice konkretnych gałęzi prawa oraz nieścisłościach prawniczych. Radca prawny przedstawił też kilka kazusów prawniczych, które wśród uczniów wzbudziły wiele kontrowersji. Spotkanie organizowane było przez Fundację Honeste – Vivere, z siedzibą w Warszawie, która świadczy nieodpłatne porady prawne oraz poradnictwo obywatelskie na terenie Powiatu Średzkiego.

          • Wykład "Analiza wyborów parlamentarnych w Polsce" na UAM w Poznaniu

          • W czwartek, 28 listopada br., w auli Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM w Poznaniu odbył się wykład otwarty nt. analizy wyników tegorocznych wyborów parlamentarnych w Polsce. Wykład ten miała przyjemność wysłuchać również kilkuosobowa grupa z naszej szkoły z klas 2A, 2B i 2C, która przygotowuje się do matury z wiedzy o społeczeństwie. Grupa pod opieką Pana Krystiana Błocha mogła posłuchać wnikliwe wnioski Pana Profesora Szymona Ossowskiego, prodziekana WNPiD. Grupa mogła skorzystać z zaprezentowania oferty edukacyjnej wydziału, „strefy chilloutu” oraz porozmawiać we własnym gronie o wnioskach z wykładu już tuż po jego zakończeniu. Przypomnijmy, że nasi przyszli maturzyści z tego przedmiotu w październiku przygotowali w liceum szkolne prawybory parlamentarne.

          • Klasa 1f na UM w Poznaniu

          • We wtorek 26 listopada  uczniowie klasy 1f pojechali na wykład z zakresu endokrynologii na Uniwesytet Medyczny w Poznaniu. Dowiedzieli się o niedoczynności i nadczynności tarczycy oraz o nieprawidłowościach w funkcjonowaniu układu hormonalnego. Prezentacja wzbogacona była licznymi zdjęciami pacjentów. Po wykładzie licealiści spędzili miło czas i wybrali się na poznański Jarmark Bożonarodzeniowy, gdzie kosztowali świątecznych smakołyków.

          • Warsztaty na UE w Poznaniu

          • W piątek 22 listopada odbył się kolejny wyjazd klasy patronackiej 1b na Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu. Tym razem dominowały zajęcia praktyczne - uczniowie samodzielnie identyfikowali sprzęt laboratoryjny i za jego pomocą przygotowywali roztwory, zajmowali się także analizą jakościową.

          • Warsztaty klasy 1c "Inteligentne technologie i rozwiązania w budownictwie – smart housing, green housing".

          • W miniony piątek 22 listopada 2019 r. odbyły się w naszej szkole warsztaty połączone z wykładem dotyczącym wykorzystania nowoczesnych technologii w budownictwie. Zajęcia dla klasy Ic prowadził dr Maciej Koszel z Katedry Inwestycji i Nieruchomości Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, w ramach projektu „Klasa Akademicka”. Podczas wykładu uczestnicy mieli okazję zapoznać się z istotą procesu inwestycyjnego, a także jakie są innowacyjne i nowoczesne techniki oraz sposoby, podejścia i metody wykorzystywane na każdym etapie procesu inwestycyjnego, które przynoszą wymierne korzyści. Rozmawiali także w jaki sposób potrzeby ludzkie wpływająna innowacje w budownictwie.

          • Dzień z Akademią Wychowania Fizycznego z Poznania

          • Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Wielkopolskich od kilku lat współpracuje z uczelniami wyższymi z Poznania. Młodzież uczestniczy w zajęciach na uczelniach, wykładowcy  uniwersyteccy przyjeżdżają na lekcje do liceum. Taka forma funkcjonuje w trakcie roku akademickiego i szkolnego. Dla maturzystów, którzy muszą już podejmować decyzje co do dalszej ścieżki edukacyjnej, organizowane były spotkania z przedstawicielami uczelni wyższych w przedostatni dzień nauki. Od tego roku Liceum zmieniło formułę tych spotkań. Co miesiąc, w murach Liceum odbywać się będzie „Dzień z Uczelnią” - da to możliwość każdemu uczniowi poznania oferty danej uczelni, zdobycia  informacji o jej kierunkach i strukturze.  21 listopada  liceum gościło Akademię Wychowania Fizycznego. JM Rektor AWF prof. AWF dr hab. Dariusz Wieliński spotkał się z uczniami klas trzecich i drugich. Wykład JM Rektora do trzecioklasistów dotyczył między innymi  różnicy między nauką w szkole a na uczelni. W szkole uczeń zdobywa wiedzę ogólną, opiekę sprawują nie tylko rodzice, ale również nauczyciel. Uczelnia to miejsce, gdzie student odpowiada sam przed sobą, wiedza, którą gromadzi jest już ukierunkowana, dlatego tak ważny jest właściwy wybór kierunku studiów. Pan Rektor podkreślał, że eksperyment to właściwa droga do prawdy, eksperyment to źródło wiedzy, a studiowanie to zdobywanie wiedzy poprzez eksperyment. Po studiach młody człowiek, rozwija się w określonym kierunku, a z czasem może zostać ekspertem w jakieś dziedzinie. Wspaniały, motywujący wykład. Warto, pokreślić, że Pan prof. AWF dr hab. Dariusz Wieliński jest absolwentem Liceum rocznika 1983, mieszkańcem Środy Wlkp. i jak podkreślił - starszym kolegą licealistów, a ich  dobro bardzo leży mu na sercu. Nie mogło oczywiście zabraknąć informacji o Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu. Pracownicy Działu Marketingu i Karier, Panie Magdalena Grabowska i  Paulina Drozdowska oraz studentka Dietetyki Dominika Moszczyńska przedstawiły ofertę edukacyjną, zaprezentowały filmy o uczelni, omówiły kierunki studiów i bardzo entuzjastycznie przekonywały, dlaczego warto studiować na AWF-ie w Poznaniu. 

          • Spotkanie z reporterem RMF

          • 21 listopada uczniowie klas pierwszych średzkiego LO mieli okazję spotkać się z bardzo ciekawym gościem - reporterem wielkopolskiego oddziału  RMF FM - Mateuszem Chłystunem. Dziennikarz opowiadał m.in. o głównych zadaniach reportera, doborze tematów, weryfikacji  wiadomości, zasadach rzetelnego dziennikarstwa. Młodzież dowiedziała się jak wygląda  dzień pracy reportera,  jakie są zalety tego zawodu i co robić, jeśli chce się wykonywać tę niełatwą, ale ciekawą  pracę. Mateusz Chłystun wspomniał                  o spotkaniu z Olgą Tokarczuk, a także o relacji z mundialu w Moskwie. Szczególna atrakcja czekała klasę humanistyczną - dla niej gość przeprowadził warsztaty na dotyczące przygotowania notatki prasowej.

          • Warsztaty przedsiębiorczości w 12 Światowym Tygodniu Przedsiębiorczości

          • Warsztaty przedsiębiorczości w Wyższej Szkole Bankowej w Poznaniu. 20 listopada - klasa 1 g wraz z panią Aliną Cichowlas wzięła udział w Programie Rozwoju Kompetencji Uniwersalnych. Warsztaty prowadzone były przez Panią Lidię Garczyńską-Szymkowiak. Część zajęć w ramach projektu odbyła się już szkole.