• Spotkanie z funkcjonariuszami Aresztu Śledczego

          • Uczniowie klas trzecich uczestniczyli w spotkaniu z funkcjonariuszami Aresztu Śledczego w Poznaniu, kapitanem Pawłem Świetlikiem (absolwentem naszego liceum) oraz kapitanem Mirosławem Jagielskim, którzy zachęcali młodzież do podjęcia pracy w Służbie Więziennej. Opowiadali jakie kryteria musi spełniać kandydat oraz jak wygląda postępowanie kwalifikacyjne. Młodzież dowiedziała się także jakie uprawnienia i zadania mają funkcjonariusze Służb Więziennych pełniąc tak ważną funkcję w strukturach bezpieczeństwa państwa. Uczniów interesowało też jak wygląda dzień skazanego, co jedzą, czym się zajmują podczas odsiadywania wyroku.

          • VII turniej halowej piłki nożnej o puchar prezesa PCK

          • W sobotę 19 października w sali sportowej SP 3 w Środzie Wielkopolskiej odbył się VII turniej halowej piłki nożnej o puchar prezesa PCK. W zawodach wystąpiło 6 drużyn, w tym reprezentacja liceum. W czasie trwania turnieju wolontariusze ze Szkoły Podstawowej nr 3 zbierali pieniądze na rehabilitację małej Kornelki, a  cztery wolontariuszki z naszego liceum ( Weronika Nowak z 2B, Dominika Tomczak, Paulina Pawlak i  Eleonora Filozof- wszystkie z 2A )pomagały w sprzedaży losów. Nasi piłkarze musieli uznać wyższość rywali, ponieważ zajęli dopiero piąte miejsce. Zwyciężyli krwiodawcy miejsko-gminni, którzy w finale rozgromili drużynę z Prosny Kwilenia aż 5:0. Medale i dyplomy wręczali: Burmistrz Piotr Mieloch i przewodniczący Rady Miejskiej Paweł Wullert, a puchary dla najlepszych drużyn prezes OR PCK w Środzie pani Bogumiła Deiksler.

            Naszą szkołę reprezentowali:

            Kacper Bartłomiejczak, Adam Łuczak, Bartosz Widera, Jakub Maliński, Jakub Szymczak, Wojciech Pinczak, Dawid Boniecki, Wiktor Ligocki

          • Licealiści pomogli pobić rekord Guinessa

          • 16 października – w ramach obchodów Europejskiego Dnia Przywracania Czynności Serca - OR PCK  i Szkoła Podstawowa nr 3 byli organizatorami średzkiego bicia rekordu w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji krążeniowo-oddechowej przez jak największą liczbę osób.
            Inicjatywa ta – koordynowana przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy – miała zasięg ogólnopolski.
            W tym roku w przedsięwzięciu wzięło udział 282 osoby. W całej Polsce tego dnia w akcji uczestniczyło ponad 150 tysięcy osób. Ten wynik jest lepszy od ubiegłorocznego o ponad 30 tysięcy. 
            Zgodnie z hasłem towarzyszącym temu dniu: "Każdy z nas - i duży, i mały zna pierwszej pomocy zasady", RKO wykonywali uczniowie z SP 2, SP 3, CKZiU oraz uczniowie liceum, klasy I E i I F. Oprócz młodzieży szkolnej w akcji wzięły udział  przedszkolaki z przedszkola Krasnal Hałabała, Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza oraz OSP Mączniki, Towarzystwo Średzkich Amazonek a także Stowarzyszenie Diabetyków Średzkich. 
            Przygotowanie bicia rekordu było możliwe dzięki wsparciu wielu osób i instytucji, którym organizatorzy serdecznie dziękują. 
            Do zobaczenia za rok! Być może będzie nas wówczas jeszcze więcej, dzięki czemu wspólnie pokażemy społeczeństwu, jak ważny jest temat pierwszej pomocy.

          • Spotkanie integracyjne klas pierwszych

          • O tym, że nie samą nauką żyją uczniowie przekonały się klasy pierwsze podczas spotkania integracyjnego. Każda z klas w tym dniu miała wybrany kolor przewodni: niebieski, żółty, czerwony lub zielony. W szeregu konkurencji pierwszoklasiści mieli okazję sprawdzić swoje umiejętności sportowe (rzut beretem na odległość, rzuty do kosza) oraz własną wiedzę na temat szkoły (rozwiązywali Kahoot o LO). Było też kilka zadań integracyjnych: kalambury czy tworzenie wiersza lub piosenki o własnej klasie. Rywalizację wygrała klasa 1f, która w nagrodę otrzymała słodkie upominki oraz dzień bez sprawdzianów i kartkówek.

            Zapraszamy  do obejrzenia fotorelacji z imprezy  Spotkanie integracyjne klas pierwszych.

          • Dzień Edukacji Narodowej

          • Pomimo braku zajęć dydaktycznych z okazji Dnia Edukacji Narodowej, nauczyciele brali udział w szkoleniu dotyczącym kreatywności na lekcjach. Następnie mieli okazję zobaczyć miłą niespodziankę w wykonaniu uczniów LO - występ szkolnego chóru oraz scenkę kabaretową. W spotkaniu uczestniczyli także emerytowani pracownicy liceum.

          • Dzień Dawcy Szpiku - 13 października

          • 13 października to Dzień Dawcy Szpiku – święto dawstwa szpiku i leczenia nowotworów krwi obchodzone w Polsce od 2002 roku. W dniu dawcy szpiku kostnego pokazuje się ludzi, którzy oddali szpik i komórki krwiotwórcze po to, by dać szansę chorym na powrót do zdrowia.

            W naszej szkole są osoby, które zarejestrowały się w DKMS – jest to fundacja, niezależna organizacja non-profit, działająca w Polsce od 2008 roku, posiadająca status organizacji pożytku publicznego. Misją Fundacji jest znalezienie dawcy dla każdego pacjenta na świecie potrzebującego przeszczepienia krwiotwórczych komórek macierzystych z krwi lub szpiku kostnego.

            Pani Monika Kaczor wieloletni pracownik naszej szkoły, w 2016 roku zapisała się fundacji.  Po kilku dniach oddała krew do badań. Pod koniec sierpnia 2018 roku dostała telefon z fundacji, że jest zgodność Jej komórek z komórkami osoby potrzebującej. Kolejne badania zgodności przeprowadzane w klinice biorcy, krew pobierana była w Środzie Wlkp., wykazały prawie 100% zgodność. Dalej były oczekiwania na poprawę stanu zdrowia biorcy, żeby mógł być przygotowany do przeszczepienia. Kiedy mogło już dojść do pobrania materiału Pani Monika zachorowała, niby zwykłe przeziębienie, a jednak trzeba było czekać aż wyzdrowieje. Stan biorcy był na tyle stabilny, że czekano ponieważ była bardzo wysoka zgodność. Wiosną 2019 doszło do pobrania komórek w Szpitalu Klinicznym Przemienienia Pańskiego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, 4 dni przed pobraniem brała hormon wzrostu dla komórek, żeby namnożyło się ich dużo. Biorca  bardzo osłabiony silną chemią przygotowującą do przeszczepienia musi otrzymać dużo nowych komórek macierzystych od dawcy.  Pani Monika otrzymała informację, że jej komórki macierzyste trafiły do Chorwacji, do 38- letniego mężczyzny. Kilkanaście dni temu otrzymała kolejną informację, że przeszczepienie komórek powidło się, zdrowe komórki od dawcy dostały się do szpiku kostnego biorcy i zaczęły się namnażać, czyli produkowane są prawidłowe komórki,  a pacjent wraca do zdrowia. Jeszcze przez dwa lata Pani Monika jest „zarezerwowanym” dawcą do tego biorcy. Olbrzymie uznanie dla Pani Moniki Kaczor od całej społeczności szkolnej.

          • Dzień Edukacji Narodowej

          • Dzień Edukacji Narodowej to okazja do podziękowań, złożenia życzeń nauczycielom, ale i dobrej zabawy. Na ten jeden dzień nauczyciele oddali władzę swoim uczniom i pozwolili się zastąpić. Zwykle metamorfozy były bardzo udane, bo uczniowie są świetnymi obserwatorami, znają typowe powiedzonka czy gesty danego nauczyciela. W sumie 12 nauczycieli mogło liczyć tego dnia na godne zastępstwo. 

            11 października ogłoszono także wyniki konkursu na nauczycieli w 5 kategoriach:

            1) Najsympatyczniejszy: p. Milena Bianek

            2) Najbardziej kreatywny: ks. Karol Świergosz

            3) Najbardziej wymagający: p. Ewelina Otworowska

            4) "Sokole Oko": p. Dominik Leszczyński

            5) Nauczyciel Roku: p. Grzegorz Kasprzak

          • Warsztaty debat oksfordzkich

          • W sobotę 12 października grupa uczniów Liceum z nauczycielem Panem Sławomirem Bramborem brała udział w zajęciach na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM w Poznaniu. Zajęcia te dotyczył debat oksfordzkich, a przeprowadziła je Fundacja Edukacyjna G5. W trakcie tego spotkania uczniowie dowiedzieli się o zasadach debaty oksfordzkiej, o tym jak budować argumenty jaką strukturę nadać swojej wypowiedzi aby była czytelna dla publiczności czy w jaki sposób odnosić się do argumentów strony przeciwnej. Dla uczestników cennym doświadczeniem były również różnorakie ćwiczenia mające miejsce w trakcie zajęć, a których celem było nabywanie umiejętności dyskutowania i argumentowania za swoimi poglądami. Była to też doskonała okazja do integracji naszych debatantów jak również poznawania kolegów i koleżanek z innych szkół wielkopolskich.

          • Srebrne przełaje licealistów

          • W piątek 11 października w Żerkowie odbyły się Mistrzostwa Wielkopolski LZS w biegach przełajowych, w których wystąpiła dziesięcioosobowa reprezentacja LO. Nasi zawodnicy zaprezentowali się z bardzo dobrej strony. Zdobyli trzy srebrne medale i ponadto finiszowali na wysokich miejscach. Wicemistrzami Wielkopolski Zrzeszenia LZS w różnych kategoriach wiekowych zostali:

             

            Julia Biesz, Oliwia Frąckowiak i  Jakub Felman. Pozostałe miejsca naszych zawodników:

             

            Julia Korcz – 4

            Jakub Przybylski – 5

            Dawid Boniecki – 10

            Jakub Szymczak – 11

            Wiktor Ligocki – 13

            Hubert Kaźmierczak – 14

            Martyna Kmieciak -20

             

            Gratulujemy !!!

          • Wyniki prawyborów

          • W ostatni piątek, 11 października w naszym liceum odbyły się szkolne prawybory parlamentarne. W ich trakcie uczniowie i nauczyciele mogli oddać swój głos na jedną z partii kandydujących w tegorocznych wyborach. Projekt zrealizowany został z inicjatywy pana Krystiana Błocha oraz osób, które jako przedmiot rozszerzony wybrały wiedzę o społeczeństwie i wcieliły się w rolę komisji wyborczej. Uprawnieni do głosowania zostali wszyscy uczniowie oraz nauczyciele. Jeśli ktoś nie był zdecydowany, który komitet posiada założenia najbliższe jego poglądom to mógł pomóc sobie podjąć decyzję dzięki plakatowi przygotowanemu przez grupę. Można było na nim przeczytać wybrane postulaty każdej z partii.

            Tak przedstawiają się ostateczne wyniki:

            Sojusz Lewicy Demokratycznej (Lewica Razem, Wiosna, PPS) – 37,14%

            Koalicja Obywatelska (PO, .N, Zieloni) – 25,71%

            Konfederacja Wolność i Niepodległość – 24,29%

            Polskie Stronnictwo Ludowe i Kukiz’15 – 6,43%

            Prawo i Sprawiedliwość – 5,71%

             

            Bardzo dziękujemy każdemu, kto wziął udział w prawyborach – frekwencja wynosiła 33,65%.

             

             

          • "Młodzież w Świecie Nauki" - konferencja na Uniwersytecie Medycznym


          • Około 50 uczniów klas drugich i trzecich z grup biologicznych wzięło udział w  konferencji „Postępy w medycynie”,  w ramach projektu „Młodzież w świecie nauki”. Projekt jest realizowany przez Uniwersytet Medyczny w Poznaniu we współpracy z 15 liceami z województwa wielkopolskiego. Konferencja odbyła się w Centrum Kongresowo-Dydaktycznym UAM. Uczniowie mieli okazję wysłuchać wielu bardzo ciekawych wykładów profesorów UM, którzy są praktykującym lekarzami. Wykłady zawierały zdjęcia i filmy z operacji przeprowadzanych w poznańskich szpitalach.  Wykład prof. dr hab. Grzegorza Dworackiego dotyczył zgodności tkankowej, ale pod intrygującym tytułem „Co ma wspólnego namiętny pocałunek z odpornością?”. Prezentacja prof. dr hab. Jerzego Harasymczuka  - „Chirurgia dziecięca – wymagająca specjalność lekarska” zawierała wiele zdjęć i filmów z praktyki lekarskiej, podobnie jak wystąpienie dr Jeremiego Kościńskiego  - neurochirurga ze Szpitala Klinicznego im. H. Święcickiego w Poznaniu. Bardzo ciekawe były wystąpienia dr hab. Andrzeja Minczykowskiego  -  „Echokardiograf stetoskopem lekarza XXI wieku”,  dr Michała Prendeckiego  -  „Nowe spojrzenie na chorobę Alzheimera” oraz mgr Katarzyny Papierskiej o badaniach nad porostami w kontekście leczenia raka jelita grubego. Między wykładami odbył się konkurs wiedzy licealistów o 100- letniej historii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Bardzo pomocy okazał się tu wykład  Prof. dr hab. Anity Magowskiej -  "Postępy medycyny i farmacji poznańskiej z perspektywy stulecia". Nasza szkołę w konkursie reprezentowała Aleksandra Piątek z klasy III A.

          • Powtórka przed ....

          • 24 i 25 września uczniowie klasy 3b brali udział w zajęciach zorganizowanych na Wydziale Historii UAM pt „Powtórka przed…” Tematem przewodnim warsztatów był rozwój nauki na przestrzeni dziejów. W pierwszej części uczniowie wysłuchali wykładów dotyczących np. „Jońskiej szkoły naukowej” czy „Zapomnianej rewolucji w nauce XVIII w”. Następnie każdy z uczniów biorących udział w warsztatach wybrał ćwiczenia z obszaru, który go interesował. Paleta zajęć była bardzo bogata, od techniki wojennej w starożytnym Rzymie, poprzez rozwój uniwersytetów w średniowieczu, roli kobiet w rewolucji francuskiej na kulturze w PRL-u skończywszy. Dużym walorem tych zajęć była możliwość pracy z materiałem źródłowym co jest jedną z ważnych umiejętności na egzaminie maturalnym. Tym sposobem każdy uczeń miał okazję nie tylko zwiększyć swoją wiedzę w interesującym go obszarze ale i również powiększyć swoje umiejętności w zakresie analizy materiału źródłowego.

          • Mistrzostwa powiatu średzkiego w sztafetowych biegach przełajowych

          • W czwartek 3 października uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Powiatowych Mistrzostwach w biegach przełajowych sztafet, które odbywały się jak co roku w średzkim parku Łazienki. Sztafeta chłopców z czasem 22 minut i 8 sekund zajeła 1 miejsce oraz dziewczęta, które swój bieg ukończyły w czasie 17 minut i 53 sekund również zdobyły 1 miejsce.

            Szkołę reprezentowało 23 uczniów.

            Dziewczęta:

            Biesz Julia (1B)

            Bulik Marta (1B)

            Kmieciak Martyna (1B)

            Krauze Magdalena (1B)

            Matysiak Amelia (1G)

            Korcz Julia (2A)

            Nowak Weronika (2B)

            Poll Roksana (2B)

            Rozmiarek Ewelina (2B)

            Kubasiewicz Zuzanna (2C)

            Frąckowiak Oliwia (3A)

            Chłopcy:

            Kaźmierczak Hubert (1B)

            Szymczak Jakub (1B)

            Szyszka Jan (1B)

            Kluska Maciej (1C)

            Łuczak Filip (1C)

            Mikołajczak Maciej (1C)

            Boniecki Dawid (1D)

            Ligocki Wiktor (1D)

            Pinczak Wojciech (1D)

            Jakubowski Maciej (1G)

            Przybylski Jakub (1G)

            Kaczmarek Michał (2B)

            Najlepsi przełajowcy wezmą udział w Mistrzostwach Wielkopolski LZS 11 października w Solcu.Serdecznie gratulujemy!!

          • Wybory do Samorządu Uczniowskiego

          • 30 września 2019r. był małą lekcją demokracji dla naszej szkoły. Niemal wszyscy uczniowie i nauczyciele (frekwencja wyniosła 89%) wzięli udział w głosowaniu na członków Samorządu Uczniowskiego. Decyzją wyborców wybrano 9 nowych członków: Martynę Błaszyk, Magdalenę Krauze, Macieja Mikołajczaka, Nadię Piechowiak, Adama Komorowicza, Krzysztofa Mańczaka, Pawła Mikołajczaka, Emilię Ostrowską i Adama Machowskiego. Nowemu samorządowi życzymy wytrwałości i pomysłowości :)

            2 października przeprowadzono wybory Zarządu:

            Przewodniczącym został Tomasz Gabała, wiceprzewodniczącą Wanessa Betler, sekretarzem Maciej Mikołajczak.

          • Matura 2010 - deklaracje maturalne

          • Uczniowie, którzy ukończą szkołę w 2020, mają prawo przystapić do egzaminu maturalnego

            w maju 2020 roku. Muszą złożyć pisemną deklarację przystapienia do egzaminu,

            w terminie do 30 września 2019 roku roku.

            Absolwenci, którzy ukończyli LO do roku szkolnego 2018-2019 włącznie, również muszą złożyć

            pisemną deklarację przystąpienia do egzaminu w terminie do 30 września 2019 (nieobowiązkowo),

            do 7 lutego 2020 roku- termin obowiązkowy, ostateczny.

            Deklarację należy wygenerować i wydrukować (dwustronnie) wykorzystując poniższy link.

            Bezpośredni link do deklaracji maturalnej dla ucznia i absolwenta ze zdefiniowanym kodem szkoły:

            https://deklaracja.edu.pl/3025040310U

            absolwenci w wierszu kod klasy wspisują E

             

          • Spotkanie z absolwentami byłej klasy 3d

          • W środę 25 września 2019r. uczniowie klasy 1d spotkali się z absolwentami rocznika 2019. Ośmiu absolwentów: Wojciech Borwin, Wojciech Hęćka, Marcin Chmiel, Marcin Pietrzak, Michał Śliwka, Paulina Hodór, Hanna Ławniczak, Aleksandra Jaguś opowiadało nowym uczniom liceum o swoich spostrzeżeniach na temat niedawno ukończonej szkoły. Przyznali, że byli bardzo zmęczeni mnogością powtórek w klasie maturalnej, ale znalazły one odzwierciedlenie w wysokich wynikach maturalnych. Nadto, podkreślili wagę frekwencji i planów na przyszłość. Spotkanie z absolwentami jest już tradycją naszej szkoły, absolwenci, z uwagi na wiek, lepiej motywują uczniów do pracy.

          • Dwa medale w Memoriale Kobielskiego

          • 24 września na stadionie lekkoatletycznym w Żerkowie nasza trzyosobowa reprezentacja walczyła w finale Wielkopolski LZS w lekkiej atletyce, który jest jednocześnie memoriałem im. Bernarda Kobielskiego. W zawodach tych startowali uczniowie urodzeni w roku 2004 i młodsi, którzy 12 września zakwalifikowali się biorąc udział w mistrzostwach powiatu. Skromna liczebnie reprezentacja liceum spisała się bardzo dobrze zdobywając dwa medale. Na najwyższym stopniu podium stanęła Julia Biesz z klasy IB, która zwyciężyła w chodzie na dystansie 3 km. Medal brązowy w biegu na 100 m wywalczył Maciej Mikołajczak z IC, a 14 miejsce w biegu na 100 m w stawce 31 zawodniczek zajęła Paula Hamrol z klasy I F.

          • Wykłady na Uniwersytecie Medycznym

          • We wtorek pojechaliśmy na wykład prof. Marka Jóźwiaka, kierownika Oddziału Urazowo-Ortopedycznego Dziecięcego Szpitala im. W. Degi. Tematem wykładu było prawidłowe chodzenie oraz odpowiednie wykorzystywanie potencjału naszego organizmu. Na zakończenie pan profesor poinformował o możliwości  zwiedzania Laboratorium Traumatologii Ruchu.

          • Sprzątanie świata

          • W piątek uczniowie klas 1b i 1c wzięli udział w ogólnopolskiej akcji "Sprzątanie świata". W tym roku sprzątaliśmy teren parku Planty i wokół liceum. Zebraliśmy kilka dużych worków na śmieci - najwięcej odpadów stanowiły butelki i niedopałki papierosów. Po zakończeniu sprzątania wybraliśmy się nad średzkie jezioro na podsumowanie akcji. Na zakończenie wzięliśmy udział w losowaniu nagród ufundowanych przez firmę Polipak. W efekcie Oskar Głowacki, Anastazja Lipiecka i Małgorzata Bartkowiak wzbogacili się o powerbanki.

          • Sukcesy lekkoatletów

          • XII Memoriał im. Mariana Głuszka – Mistrzostwa Wielkopolski LZS Młodzieży szkolnej w lekkiej atletyce.

            W dniu 18 września jedenastoosobowa reprezentacja naszej szkoły wzięła udział w Memoriale lekkoatletycznym im. Mariana Głuszka. W dwunastej edycji zmagań brały udział wszystkie szkoły, które przynależą do Ludowych Zespołów Sportowych z całego województwa wielkopolskiego. Zawodnicy mieli okazję zobaczyć między innymi byłych olimpijczyków takich jak Rafał Wieruszewski (Pekin – 2008 r., Ateny – 2004 r., Sydney – 2000 r.) , Adam Kaczor (Meksyk -1968 r.) oraz Tadeusz Kulczycki (Monachium 1972 r.)

            Nasi lekkoatleci brali udział w następujących konkurencjach:

            Korcz Julia – kl. 2a – 1500 metrów – 1 miejsce – 5,35:73 m.
            Matysiak Amelia – kl. 1g –sztafeta 4x100 metrów,  100 metrów – 24 miejsce 16,06 s.,
            Poll Roksana – kl. 2b – sztafeta 4x100 metrów, skok wzwyż – 1 miejsce – 160 cm,
            Rozmiarek Ewelina – kl. 2b – sztafeta 4x100 metrów, 100 metrów – 9 miejsce – 13,73 s.
            Grajek Weronika – kl. 2a – skok w dal – 10 miejsce – 3,48 m
            Kubasiewicz Zuzanna – kl. 2c – skok wzwyż – 9 miejsce – 115 cm