W dniu 8 listopada 2017 r. uczniowie z klasy 2a Liceum Ogólnokształcącego im. Powstańców Wielkopolskich w Środzie Wlkp. wzięli udział w spotkaniu z pracownikami Szpitala Serca Jezusowego w Środzie Wlkp. Spotkaliśmy się z elektroradiologiem P. Tomaszem Wernerem. Pokazał i omówił on dla nas zasady funkcjonowania tomografii komputerowej i zdjęć rentgenowskich, czyli jednych z podstawowych badań lekarskich. Tomografia komputerowa (TK) pozwala na uzyskanie przekroju badanego obiektu. Do utworzenia obrazów wykorzystuje ona projekcje obiektu wykonane z różnych kierunków. Badanie takie jest bezbolesne i nieinwazyjne, a pozwala na szybką i szczegółową ocenę np. obrażeń wewnętrznych badanej osoby.
Zdjęcie rentgenowskie (RTG) to dwuwymiarowy obraz rejestrowany podczas prześwietlania wiązką promieniowania rentgenowskiego organów osoby poddanej badaniu. Powstające w ten sposób zdjęcie jest negatywem - przejaśnienia pojawiają się w miejscu, gdzie tkanka absorbuje promieniowanie. Niestety, badania RTG są szkodliwe dla pacjentów, ponieważ ich organizmy absorbują 99% promieniowania użytego do badania.
Drugą częścią spotkania w średzkim szpitalu było spotkanie z ordynatorem ginekologii w tymże szpitalu - P. Mariuszem Działakiem. Omówił on badania, którym poddaje się pacjentki. Opowiedział również o podstawowych problemach, którymi zajmuje się ginekologia oraz o profilaktyce chorób przenoszonych drogą płciową.