• Wykład klas patronackich o Emirze Kustorica

          • Pobyt w naszym liceum to nie tylko nauka w szkolnej ławie i przygotowanie do matury. To także okazja do rozwijania swoich zainteresowań. 27 maja humaniści z klasy IA i IIA mieli okazję poznać bliżej kino "sztukmistrza z Sarajewa", czyli Emira Kusturicy. Było to możliwe dzięki współpracy z Instytutem Filologii Słowiańskiej UAM. Magister Magdalena Jankowska w niezwykle ciekawy sposób opowiedziała o młodości reżysera, debiucie, miłości do Sarajewa i jego żywiołowych filmach. Młodzież mogła poznać tematykę fimów "słowiańskiego Felliniego" oraz obejrzeć wybrane fragmenty jego dzieł.

          • Powrót na naukę do szkoły

          • Zgodnie z rozporządzeniem MEN od 17 maja na dwa tygodnie wracanym na naukę hybrydową, od 31 maja już wszyscy będziemy realizować wariant stacjonarny kształcenia.
            Harmonogram nauczania w wariancie hybrydowym obowiązujący w naszej szkole:
            17.05.2021 - dzień dyrektorski, wolny od zajęć edukacyjnych ze względu na szczepienia nauczycieli i egzaminy maturalne( bez względu na rodzaj nauczania).
            18.05.2021 21.05.2021 r. - w trybie stacjonarnym uczęszczać będą: klasy 1a, 1b ,1c, 1d, 2a, 2b.
            W trybie zdalnym: klasy 2c, 2d, 2e, 2f, 2g, 2h.
             Od 24 maja do 28 maja 2021  roku odwrotnie.
            Wszystkie klasy obowiązuje plan lekcji.

            Wszystkich uczniów i pracowników obowiązuje Regulamin organizacji pracy Liceum Ogólnokształcącego im. Powstańców Wielkopolskich w Środzie Wielkopolskiej w reżimie epidemiologicznym - aktualizacja 14 maja 2021 roku. Zamieszczony jest na stronie internetowej szkoł,y w zakładce informator szkolny - dokumenty szkolne.

          • Wykład "Ikona. Kanon prawosławia"

          • 13 maja uczniowie klasy I i II o profilu humanistycznym uczestniczyli w wykładzie prowadzonym przez panią Annę Król, pracownika muzeum w Szamotułach. Wykład odbył się online, w ramach współpracy z Instytutem Filologii Słowiańskiej UAM. Młodzież dowiedziała się, w jaki sposób doszło do powstania muzeum ikon, czym jest ikona, jakie są jej rodzaje. Dla większości słuchaczy zaskakujące było to, że ikony się pisze, a osoba zamierzająca napisać ikonę musi się do tej czynności długo przygotowywać. Prelekcja urozmaicona była fotografiami przedstawiającymi najpiękniejsze dzieła. Uczniowie wysłuchali, czym jest Theotokos, Oranta, krasny kąt, poznali symbolikę kolorów i zasady werniksowania ikon. Mogli obejrzeć ikonostas, ikony wielodzielne, świąteczne, drobnicę – czyli ikonki emaliowane. Muzeum w Szamotułach posiada w swoich zbiorach ok. 1200 ikon, jest to jedna z największych kolekcji w Polsce (inne znajdują się w Krakowie, Łańcucie, Sanoku). Z pewnością, gdy tylko będzie to możliwe odwiedzimy to ciekawe miejsce, by zobaczyć nie tylko ikony, ale także wieżę Halszki!

          • Ogłoszenia

          • Dziękujemy za Wasze głosy na Mateusza Piszczatowskiego! Dzięki głosom i swoim osiągnięciom naukowym jest stypendystą USKI.