• Sukces w Olimpiadzie
     • Sukces w Olimpiadzie

     • Marta Głogowska, uczennica klasy 3b, zakwalifikowała się do etapu okręgowego Olimpiady Wiedzy o Mediach. Zadaniem Marty było napisanie eseju na jeden z zaproponowanych tematów. Marta zdecydowała się na "Czy dziennikarstwo prasowe ma szanse przetrwać? Miejsce prasy w dobie Internetu". W eseju Marta szczegółowo przedstawiła słabe i silne strony prasy w dzisiejszych czasach. Następny etap Olimpiady odbędzie się 18 grudnia 2020r. w formie zdalnej. 

    • Klasy Akademickie UEP
     • Klasy Akademickie UEP

     • Pandemia nie pozwala nam odwiedzać uczelni, ale w ramach Klas Akademickich wykłady odbywają się w trybie on-line. Pracownicy Instytutu Nauk o Jakości Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu prowadzą zajęcia dla naszych uczniów na platformie Teams.

      6.11.2020 r. klasa 1B medyczno – przyrodnicza uczestniczyła w wykładzie prowadzonym przez dr inż. Katarzynę Marchwińską pt. „Probiotyki – co warto o nich wiedzieć?”.

      20.11.2020 r. klasa 2B medyczno – przyrodnicza dowiedziała się na czym polega trend „clean label”. Dr inż. Dorota Klensporf-Pawlik w wykładzie „Clean label – ‘mega trend’ na rynku żywności” pokazała jak czytać etykiety produktów, jak producenci przyciągają uwagę klienta i wyjaśniła, że „czysta etykieta” jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie konsumentów na wysoką jakość produktów spożywczych i przejrzystość w produkcji żywności oraz na odpowiednie oznakowanie.

    • II miejsce naszego liceum !
     • II miejsce naszego liceum !

     • Miło nam poinformować, że we Współzawodnictwie Sportowo-Turystycznym Młodzieży LZS Szkół Ponadpodstawowych w roku 2020, nasza szkoła wśród trzydziestu sklasyfikowanych szkół zajęła drugie miejsce w Wielkopolsce. W tym wyjątkowym roku na 11 zaplanowanych imprez sportowych udało się przeprowadzić tylko 5. Nasi uczniowie wzięli udział w mistrzostwach w piłce siatkowej dziewcząt w Nietążkowie (luty), mistrzostwach w piłce siatkowej chłopców w Nietążkowie (marzec), mistrzostwach w piłce ręcznej dziewcząt w Koźminie (marzec), Memoriale Mariana Głuszka we Wrześni (wrzesień) oraz w mistrzostwach w lekkiej atletyce w Pile (październik).

      Tabela końcowa najlepszych trzech szkół:

      1. ZS Ostrzeszów - 111 punktów

      2. LO Środa Wlkp – 91 punktów

      3. ZS nr 2 Szamotuły - 90,5 punktu

      Gratulujemy wszystkim naszym uczniom, którzy przyczynili się do tego sukcesu!

     • Sukces na Olimpiadzie Języka Niemieckiego

     • Artur Plawgo, uczeń klasy 3A, zakwalifikował się do drugiego etapu 44. Olimpiady Języka Niemieckiego. Wraz z 63 uczniami z całego województwa wielkopolskiego będzie uczestniczył w kolejnym etapie(w formie pisemnej), który odbędzie się dnia 15 stycznia 2021r. 

      Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

    • Finał Turnieju Debat o Tematyce Ekologiczno-Klimatycznej
     • Finał Turnieju Debat o Tematyce Ekologiczno-Klimatycznej

     • Wiosną tego roku drużyna naszego Liceum w składzie: Zofia Kuźniewska, Filip Lipiński, Jakub Pruchniewicz, Jakub Felman wywalczyła awans do finału tego turnieju. Finał miał odbyć się w Warszawie w Ogrodzie Botanicznym. Niestety sytuacja epidemiologiczna pokżyżowała plany organizatorom i finał odbył się dopiero w sobotę 7 listopada, a miejscem gdzie zebrała się nasza drużyna był budynek szkoły. Turniej finałowy odbył się w formule online. Rywalami w grupie były drużyny V LO z Krakowa ( 3 miejsce w rankingu Liceów w Polsce) oraz I LO z Krakowa. Rywalizacja w grupie była bardzo wyrównana o awansie do finału przy równej ilości wygranych debat rozstrzygnęły małe punktu, tutaj niestety los nie był po naszej stronie. Naszej drużynie serdecznie gratulujemy wyrównanej walki z najlepszymi szkołami w Polsce. Opiekunem naszych drużyn jest Pan Sławomir Brambor, dzięki jego zaangażowaniu uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Powstańców Wielkopolskich mirzą się z najlepszymi i odnoszą wspaniałe wyniki. GRATULACJE !!!!

     • Szkolne Pakiety Multimedialne

     • Dzięki rekomendacji Kuratora Oświaty w Poznaniu nasze liceum otrzymało 25 pakietów multimedialnych. Ministerstwo Edukacji Narodowej przekazało po 25 tabletów z dostępem do internetu do 120 wybranych szkół. MEN wspólnie z NASK (Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa – Państwowy Instytut Badawczy) wytypowało szkoły działające w programie OSE. W ramach programu Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej (OSE), szkoła zyskała dostęp do szybkiego internetu (po światłowodzie) już dwa lata temu, a teraz otrzymaliśmy Szkolne Pakiety Multimedialne. Tablety wraz z klawiaturą i internetem LTE4G będą wypożyczone uczniom i nauczycielom do zdalnego kształcenia.

     • Zajęcia z kryptografii

     • We wtorek (13.10.20 r.) klasę 2C odwiedzili panowie Szymon Dąbrowski oraz Tomasz Orłowski – kuratorzy Centrum Enigmy w Poznaniu

      Zajęcia składały się z dwóch części. Pierwsza była bardziej formą wykładu. Poznaliśmy bliżej osobę porucznika Jana Kowalewskiego, zwanego też „ojcem polskiej kryptografii”. Swój pierwszy szyfr rozwiązał podczas pełnienia dyżuru przy przechwyconych przez Polaków depeszach rosyjskich. Z nudów, inspirując się „Złotym żukiem” Edgara Allana Poe rozszyfrował on kilka z nich używając do tego jedynie grzebienia z wyłamanymi ząbkami. Jan Kowalewski założył też Biuro Szyfrów, które zajmowało się rozszyfrowywaniem depesz zarówno rosyjskich jak i niemieckich. Dzięki jego działalności wojska polskie znały manewry przeciwnika co przyczyniło się do wygrania wielu bitew między innymi bitwy warszawskiej zwanej też cudem nad Wisłą.

      Podczas zajęć dowiedzieliśmy się też co nieco o kodzie enigmie, kodzie enigmy oraz o jego złamaniu. Sama enigma początkowo była powszechnie dostępna do użytku, jednak z czasem wycofano ją z rynku a jej używanie ograniczono do celów militarnych. Co ciekawe do obsługi maszyny potrzeba było aż trzech osób, z których jedna podawała treść wiadomości, druga kodowała na maszynie a trzecia podawała zakodowaną już wiadomość telefonicznie. Co do samego kodu to łączył on wiele alfabetów i operował na dużych liczbach matematycznych więc jego złamanie dla człowieka graniczyło z cudem. Na szczęście pracujący w Biurze Szyfrów Maksymilian Ciężki i Antoni Paluch wpadli na pomysł, żeby zamiast lingwistów do złamania kodu wykorzystać matematyków. Do tego zadania wytypowano 26 uczniów z Uniwersytetu Poznańskiego, z czego trzech ostatecznie złamało kod. Byli to Marian Rajewski, Jeży Różycki oraz Henryk Zygalski.

      W drugiej części zajęć dowiedzieliśmy się o kilku rodzajach kryptografii jakimi są steganografia, kodowanie oraz szyfrowanie i tym gdzie były one wykorzystywane. Na przykład steganografii używali starożytni Grecy do wysyłania wiadomości między państwami – miastami i koloniami podczas wojen peloponeskich. Wysłali oni do Miletu gońca wraz z niewolnikiem, na którego głowie wytatuowana została wiadomość. Mieliśmy też okazję sami popracować z szyframi poprzez szyfrowanie i rozszyfrowywanie wiadomości. Poznaliśmy szyfr cezara oraz transpozycyjny. Osoby aktywne zostały też nagrodzone gadżetami.