Aktualności
Wkrótce zaprosimy na ciekawy wywiad
W dniu 16.12.2020 sala nr 19 zamieniła się w studio telewizyjne. Naszym znamienitym gościem była Prezes Stowarzyszenia Rodzin Powstańców Wielkopolskich pani Maria Mielcarzewicz. Wywiad z panią Prezes dotyczący kwestii związanych z Powstaniem Wielkopolskim i kultywowaniem o nim pamięci przeprowadzili Zosia Kuźniewska i Jakub Pruchniewicz, a nad całością od strony technicznej czuwał Dima Malinowski.
Uroczystości na Kwaterze Powstańczej
We wtorek 15.12. 2020 na Kwaterze Powstańczej na średzkim cmentarzu odbyła się uroczystość złożenie urn ze szczątkami Alfreda Milewskiego (dowódcy średzkiej kompanii w trakcie Powstania Wielkopolskiego) i jego żony. W trakcie krótkiej uroczystości pani Maria Mielcarzewicz Prezes Stowarzyszenia Rodzin Powstańców Wielkopolskich przypomniała niezwykłe losy tego zasłużonego dla Środy i Polski człowieka, którego ostatnią wolą było pochowanie doczesnych szczątków na Kwaterze Powstańczej. Tym samym po 88 latach powrócił on do Środy. W uroczystości uczestniczyła delegacja naszej szkoły z repliką sztandaru kompanii średzkiej.
Świąteczna zbiórka
Zapraszamy do świątecznej zbiórki dla Huberta Mierzwy. Inicjatywa należy do klasy 3B, która w tym roku zamiast świątecznych prezentów zdecydowała się wpłacić pieniądze na akcję. Pomagać może każdy-uczeń, nauczyciel, rodzic, anonimowy darczyńca. Każda złotówka się liczy:)
Link do zbiórki: Skarbonka Pomagacza Weronika Nowak - LO Środa Wlkp. | Siepomaga.pl
Stypendium Ministra MEN dla Oli Świątek
Aleksandra Świątek z klasy 2b Liceum Ogólnokształcącego im. Powstańców Wielkopolskich otrzymała Stypendium Ministra Właściwego Do Spraw Oświaty I Wychowania za wybitne osiągnięcia w roku szklonym 2019/2020. Wyniki ogłoszono 30 listopada bieżącego roku. Ola znalazła się w gronie 17 uczniów z województwa wielkopolskiego, którzy otrzymali to wyróżnienie. Trzynastu stypendystów uczy się w liceach w Poznaniu, 2 w Lesznie i 1 w Kaliszu. Aleksandra osiągnęła bardzo wysokie wyniki we współzawodnictwie sportowym na szczeblu krajowym i międzynarodowym. Ola jest Mistrzynią Polski w Karate Shotokan Poznań 2019 oraz KATA drużynowym Mistrzostw Polski Juniorów Młodszych w roku 2019. W roku 2019 zajęła I miejsce KATA drużynowym, II miejsce KATA indywidulanym oraz III miejsce KUMITE indywidualnym podczas Mistrzostw Świata w karate FSKA WORD CHEMPIONHIP, które odbyły się w Wielkiej Brytanii. W 2020 roku
Wyniki Szkolnego Konkursu Fotograficznego "Barwy Jesieni"
Na początku października uczniowie brali udział w konkursie fotograficznym. Zadaniem uczniów było sfotografowanie barw jesieni. W konkursie wzięło udział 20 uczniów. Jury miało wiele trudności w wyborze tych najlepszych zdjęć przedstawiających jesień. Nasi uczniowie potrafią znaleźć piękno w pozornie zwyczajnym krajobrazie - upadającym liściu, porozrzucanych orzechach czy pokrytym kasztanami parku.
Sukces w Olimpiadzie
Marta Głogowska, uczennica klasy 3b, zakwalifikowała się do etapu okręgowego Olimpiady Wiedzy o Mediach. Zadaniem Marty było napisanie eseju na jeden z zaproponowanych tematów. Marta zdecydowała się na "Czy dziennikarstwo prasowe ma szanse przetrwać? Miejsce prasy w dobie Internetu". W eseju Marta szczegółowo przedstawiła słabe i silne strony prasy w dzisiejszych czasach. Następny etap Olimpiady odbędzie się 18 grudnia 2020r. w formie zdalnej.
Klasy Akademickie UEP
Pandemia nie pozwala nam odwiedzać uczelni, ale w ramach Klas Akademickich wykłady odbywają się w trybie on-line. Pracownicy Instytutu Nauk o Jakości Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu prowadzą zajęcia dla naszych uczniów na platformie Teams.
6.11.2020 r. klasa 1B medyczno – przyrodnicza uczestniczyła w wykładzie prowadzonym przez dr inż. Katarzynę Marchwińską pt. „Probiotyki – co warto o nich wiedzieć?”.
II miejsce naszego liceum !
Miło nam poinformować, że we Współzawodnictwie Sportowo-Turystycznym Młodzieży LZS Szkół Ponadpodstawowych w roku 2020, nasza szkoła wśród trzydziestu sklasyfikowanych szkół zajęła drugie miejsce w Wielkopolsce. W tym wyjątkowym roku na 11 zaplanowanych imprez sportowych udało się przeprowadzić tylko 5. Nasi uczniowie wzięli udział w mistrzostwach w piłce siatkowej dziewcząt w Nietążkowie (luty), mistrzostwach w piłce siatkowej chłopców w Nietążkowie (marzec), mistrzostwach w piłce ręcznej dziewcząt w Koźminie (marzec), Memoriale Mariana Głuszka we Wrześni (wrzesień) oraz w mistrzostwach w lekkiej atletyce w Pile (październik).
Sukces na Olimpiadzie Języka Niemieckiego
Artur Plawgo, uczeń klasy 3A, zakwalifikował się do drugiego etapu 44. Olimpiady Języka Niemieckiego. Wraz z 63 uczniami z całego województwa wielkopolskiego będzie uczestniczył w kolejnym etapie(w formie pisemnej), który odbędzie się dnia 15 stycznia 2021r.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Finał Turnieju Debat o Tematyce Ekologiczno-Klimatycznej
Wiosną tego roku drużyna naszego Liceum w składzie: Zofia Kuźniewska, Filip Lipiński, Jakub Pruchniewicz, Jakub Felman wywalczyła awans do finału tego turnieju. Finał miał odbyć się w Warszawie w Ogrodzie Botanicznym. Niestety sytuacja epidemiologiczna pokżyżowała plany organizatorom i finał odbył się dopiero w sobotę 7 listopada, a miejscem gdzie zebrała się nasza drużyna był budynek szkoły. Turniej finałowy odbył się w formule online. Rywalami w grupie były drużyny V LO z Krakowa ( 3 miejsce w rankingu Liceów w Polsce) oraz I LO z Krakowa. Rywalizacja w grupie była bardzo wyrównana o awansie do finału przy równej ilości wygranych debat rozstrzygnęły małe punktu, tutaj niestety los nie był po naszej stronie. Naszej drużynie serdecznie gratulujemy wyrównanej walki z najlepszymi szkołami w Polsce. Opiekunem naszych drużyn jest Pan Sławomir Brambor, dzięki jego zaangażowaniu uczniowie Lice
Stypendium USKI
Zapraszamy do głosowania na ucznia klasy 2d Marcina Kaczora, który ubiega się o stypendium USKI
https://uski-polska.edu.pl/index.php?page=ankieta
Klikamy i głosujemy!
Nauka zdalna od 26.10.2020r. przedłużona do 29 listopada
Od 26 października br. do odwołania Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Wielkopolskich funkcjonuje w wariancie C – kształcenie zdalne.
Po ogłoszeniu przez Premiera RP nowych informacji wszystkie cała Polska od soboty 24 października będzie zaliczona do czerwonej strefy. W której szkoły ponadpodstawowe prowadzą kształcenie zdalne.
Szkolne Pakiety Multimedialne
Dzięki rekomendacji Kuratora Oświaty w Poznaniu nasze liceum otrzymało 25 pakietów multimedialnych. Ministerstwo Edukacji Narodowej przekazało po 25 tabletów z dostępem do internetu do 120 wybranych szkół. MEN wspólnie z NASK (Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa – Państwowy Instytut Badawczy) wytypowało szkoły działające w programie OSE. W ramach programu Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej (OSE), szkoła zyskała dostęp do szybkiego internetu (po światłowodzie) już dwa lata temu, a teraz otrzymaliśmy Szkolne Pakiety Multimedialne. Tablety wraz z klawiaturą i internetem LTE4G będą wypożyczone uczniom i nauczycielom do zdalnego kształcenia.
Nagroda im. Mikołaja Kopernika dla prof. Lecha Wojciecha Szajdaka
Prof. Lech Wojciech Szajdak, profesor agronomii, dyrektor Instytutu Środowiska Rolniczego i Leśnego Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu. Absolwent Liceum Ogólnokształcącego im. Powstańców Wielkopolskich - rocznik 1972 otrzymał prestiżową nagrodę im. Mikołaja Kopernika za dwie wybitne monografie naukowe w kategorii nauki o Ziemi: „Zanikanie Torfowisk”, wydaną w Poznańskim Towarzystwie Przyjaciół Nauk oraz „Bioactive Compounds in Agricultural Soils” opublikowaną przez wydawnictwo Springer. W swojej pracy naukowej Pan Profesor Lech Szajdak skupia się na zagadnieniach związanych z chemią środowiska, w szczególności na chemii i biochemii gleby.
"A choć ich życia płomień zgasł, to myśli o nich są przecież w Nas."
Tradycyjnie, w okolicach Wszystkich Świętych, uczniowie liceum porządkują groby nieżyjących pracowników szkoły oraz odwiedzają Kwaterę Powstańców Wielkopolskich. W tym roku na grobach położyliśmy wrzosy. Był czas na chwilę zadumy i wspomnienia osób, które spoczywają na średzkim cmentarzu.
Zajęcia z kryptografii
We wtorek (13.10.20 r.) klasę 2C odwiedzili panowie Szymon Dąbrowski oraz Tomasz Orłowski – kuratorzy Centrum Enigmy w Poznaniu
Zajęcia składały się z dwóch części. Pierwsza była bardziej formą wykładu. Poznaliśmy bliżej osobę porucznika Jana Kowalewskiego, zwanego też „ojcem polskiej kryptografii”. Swój pierwszy szyfr rozwiązał podczas pełnienia dyżuru przy przechwyconych przez Polaków depeszach rosyjskich. Z nudów, inspirując się „Złotym żukiem” Edgara Allana Poe rozszyfrował on kilka z nich używając do tego jedynie grzebienia z wyłamanymi ząbkami. Jan Kowalewski założył też Biuro Szyfrów, które zajmowało się rozszyfrowywaniem depesz zarówno rosyjskich jak i niemieckich. Dzięki jego działalności wojska polskie znały manewry przeciwnika co przyczyniło się do wygrania wielu bitew między innymi bitwy warszawskiej zwanej też cudem nad Wisłą.
"Wielkopolanie Walczą! Wojna 1920 roku"
13 października uczniowie naszej szkoły wzięli udział w wydarzeniu historycznym w ramach wydarzenia "Wielkopolanie Walczą! Wojna 1920 roku".
Mieli okazję wcielić się w role rekonstruktorów i prowadzić zajęcia dla innych szkół. Przedstawili m.in. pokaz umundurowania Wojsk Wielkopolskich w 1920r. obsługę karabinu maszynowego, lokalnych bohaterów, pierwszą pomoc dawniej i dziś oraz role zwierząt na wojnie.
Nauczanie hybrydowe
Od 19 października br. do odwołania Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Wielkopolskich funkcjonuje w wariancie B – mieszana forma kształcenia (hybrydowa).
19.10.2020 - 23.10.2020
- klasy pierwsze i trzecie uczęszczają do szkoły; tryb stacjonarny,
- klasy drugie; nauczanie zdalne.
26.10.2020 - 30.10.2020
Dzień Edukacji Narodowej
Dnia 13 października obchodziliśmy szkolny Dzień Nauczyciela. Uczniowie przygotowali liczne niespodzianki - wystąpił szkolny chór pod kierownictwem Wanessy Betler, Donaty Stołowskiej i Agnieszki Płuciennik. Tego dnia Samorząd Uczniowski ogłosił wyniki plebiscytu na nauczycieli naj... w 7 kategoriach.