• 27 grudnia 2018 r. - Uroczystości na Starym Rynku

    • 27 grudnia na Starym Rynku odbyła się rekonstrukcja formowania I Ochotniczej Kompanii Średzkiej, która wzięła udział w powstaniu wielkopolskim. Braci Milewskich odgrywali Jędrzej Tatarek i Adam Łuczak, grupę ochotników ogrywało ponad 15 uczniów Liceum: powstańcy: Jakub Pruchniewicz, Mateusz Hasse, Olgierd Kofel, Dawid Lisiewicz, Grzegorz Rajkowski, Farid Chergui, Dmytro Arnautov, Mateusz Czwojdrak, Maksymilian Dominas, Filip Kowalewski, Krzysztof Kubiak, Marcin Pawlak, Sławomir Pluciński, Bartosz Widera oraz sanitariuszki – Lucyna Milewska (Marta Woźniak) i Urszula Jankowska (Daniela Bukowska). Wszystkim wydarzeniom towarzyszyły poczty sztandarowe w składzie Jan Kucharski, Wojciech Łuczak, Jakub Jastrząb oraz Wojciech Borwin, Marcin Chmiel i Marcin Wojewodzic. Na rynku licznie zgromadzona była również młodzież z klas 3a i 3b.
     Następnym punktem obchodów 100 rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego była Msza św. w średzkiej Kolegiacie. Szkołę reprezentowały aż 3 poczty sztandarowe, do dwóch, które brały udział w uroczystościach na Starym Rynku dołączył sztandar w składzie Tomasz Gabała, Kinga Kirschke, Wiktoria Pachura. Dodatkowo w Kolegiacie stawiła się grupa uczniów, którzy wcielili się w ochotników ze średzkiej kompanii.
     Uroczystości rocznicowe zakończyły się na Kwaterze Powstańczej znajdującej się na średzkim cmentarzu. W tej części brały udział poczty sztandarowe oraz młodzież z klas 3c i 3d.