• Pomoc psychologiczno-pedagogiczna

 • Matura 2021 - nowe informacje

   

   

  W terminie od 11 stycznia do 8 lutego można dokonać zmian w deklaracjach maturalnych złożonych w szkole (w sekretariacie).

   

  Uczniowie oraz absolwenci, którzy nie zamierzają dokonywać zmian w złożonych wcześniej deklaracjach muszą wiedzieć, że:

  a. zadeklarowane egzaminy w części ustnej zostaną anulowane z mocy prawa, 

  b. uczniowie/absolwenci, którzy nie przystąpią do zadeklarowanego egzaminu (egzaminów) na poziomie rozszerzonym na świadectwie, jako wynik będą mieli wpisane 0%, 

  c. uczniowie/absolwenci, którzy nie przystąpią do zadeklarowanego egzaminu (egzaminów) na poziomie rozszerzonym w kolejnych latach będą zobowiązani do uiszczenia opłaty za te egzaminy.

   Jeżeli uczniowie/absolwenci muszą przystąpić do części ustnej egzaminu maturalnego, ponieważ jego wynik jest im potrzebny w procesie rekrutacji do szkoły wyższej za granicą lub w celu realizacji umowy międzynarodowej (Título de Bachiller), składają pp. Dyrektorom w szkołach załącznik 30. w terminie do 8 lutego 2021 r.

  Więcej informacji na stronie Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Poznaniu

   https://www.oke.poznan.pl/

   

   

 • Lekcja języka angielskiego pod znakiem ekologii.

  Uczniowie grupy językowej 2A wraz z p. Aleksandrą Hamrol-Narożną podczas lekcji online stworzyli plakat przedstawiający, jak dużym problemem jest obecnie nadprodukcja ubrań i przedstawiającym co my jako konsumenci, możemy zrobić dla środowiska przez zmianę swoich przyzwyczajeń.Zadaniem uczniów było zebrać odpowiednie dane, a następnie zredagować tekst. Oto efekt.

 • Dzień Patrona i spotkania świąteczne w szkole

  Dzień Patrona i spotkania świąteczne w szkole

  Obchody Dnia Patrona to najważniejsza uroczystość szkolna Liceum Ogólnokształcącego im. Powstańców Wielkopolskich. Tegoroczne uroczystości w szkole odbyły się  we wtorek 22 grudnia, zdalnie. Każda klasa z wychowawcą i zaproszonymi nauczycielami na Platformie Microsoft Teams  obejrzała  materiały o Powstaniu Wielkopolskim. Prezentacje, pieśni patriotyczne, komiks, wiersze i na zakończenie Rota. Film, który zawierał wymienione materiały został przygotowany wcześniej, przy bardzo dużym zaangażowaniu uczniów i nauczycieli. Zmontowany przez panią Natalię Olkiewicz. Wiele nagrań powstawało w szkole, tu odbywały się też próby chóru, w składzie Donata Stołowska, Patrycja Stępa, Gabriela Rogacka, Julia Dawidek, Wiktoria Gałążewska, Magdalena Krauze i Adam Machowski. Krzysztof Kędziora również w szkole nagrywał narrację pod prezentacje o Powstaniu Wielkopolskim. Mikołaj Stróżewski zmontował wiersz recytowany przez Dominika Danielewicza z grafiką wykonaną przez Kacpra Nowackiego oraz wykonał animacje fragmentu komiksu „Opowieść graficzna o Powstaniu Wielkopolskim” W.Tkaczyka i T. Tomaszewskiego, w animacji słyszymy głos Piotra Ratajczaka. Nad całością czuwali nauczyciele Agnieszka Kaczmarek, Natalia Olkiewicz, Ewelina Otworowska, Marlena Szymańska, Sławomir Brambor i Dominik Leszczyński. Na stronie liceum; losroda.pl oraz na fB LO-Środa można znaleźć link do filmu z Dnia Patrona oraz do filmu pt: "Wigilia u Kowalskich", który był wspólnie oglądany w drugiej części spotkania online związanej ze świętami. Samorząd Uczniowski przygotował dla licealistów przedstawienie gwiazdkowe o zwyczajach świątecznych i wigilijnych. Uczniowie Wanessa Betler, Patrycja Stępa, Joanna Piasecka, Wiktoria Pruchniewicz, Adam Komorowicz i Adam Machowski zadbali o scenografię, przez klika dni Hades zamienił się w mieszkanie Kowalskich, przygotowano prawdziwe wigilijne potrawy. Wspólne biesiadowanie obfitowało w wyjaśnienia  różnych zwyczajów świątecznych. Wszystko w pogodnej i radosnej atmosferze.  Uczniowie nakręcili film w szkole z pomocą nauczycieli - Paniami Aliną Cichowlas, Natalią Olkiewicz i Lucyną Zielinską.

 • 27 grudnia 2020 roku obchody 102 rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskieo

 • 102. rocznica powstania wielkopolskiego

  Dziś 102. rocznica powstania wielkopolskiego. Zapraszamy do obejrzenia fragmentu wywiadu z panią Marią Mielcarzewicz, Prezes Stowarzyszenia Rodzin Powstańców Wielkopolskich, który odbył się w naszym szkole 16 grudnia 2020r. 

  Wywiad prowadzili Zofia Kuźniewska i Jakub Pruchniewicz. Nad całością od strony technicznej czuwał Dima Malinowski. 

  Całość wywiadu można obejrzeć tutaj: https://youtu.be/JbWWgGH8Vd0

 • Przerwa świąteczna

  W dniach 23 i 24 grudnia oraz 30 i 31 grudnia szkoła będzie nieczynna

 • Wkrótce zaprosimy na ciekawy wywiad

  Wkrótce zaprosimy na ciekawy wywiad

  W dniu 16.12.2020 sala nr 19 zamieniła się w studio telewizyjne. Naszym znamienitym gościem była  Prezes Stowarzyszenia Rodzin Powstańców Wielkopolskich pani Maria Mielcarzewicz. Wywiad z panią Prezes dotyczący kwestii związanych z Powstaniem Wielkopolskim i kultywowaniem o nim pamięci przeprowadzili Zosia Kuźniewska i Jakub Pruchniewicz,  a nad całością od strony technicznej czuwał Dima Malinowski.

   

  Wywiad w najbliższym czasie ukaże się w naszych mediach społecznościowych.

 • Uroczystości na Kwaterze Powstańczej

  Uroczystości na Kwaterze Powstańczej

  We wtorek 15.12. 2020 na Kwaterze Powstańczej na średzkim cmentarzu odbyła się uroczystość złożenie urn ze szczątkami Alfreda Milewskiego (dowódcy średzkiej kompanii w trakcie Powstania Wielkopolskiego) i jego żony. W trakcie  krótkiej uroczystości pani Maria Mielcarzewicz Prezes Stowarzyszenia Rodzin Powstańców Wielkopolskich przypomniała niezwykłe  losy tego zasłużonego dla Środy i Polski człowieka, którego ostatnią wolą było pochowanie doczesnych szczątków  na Kwaterze Powstańczej. Tym samym po 88 latach powrócił on do Środy. W uroczystości uczestniczyła delegacja naszej szkoły z repliką sztandaru kompanii średzkiej.

 • Świąteczna zbiórka

  Zapraszamy do świątecznej zbiórki dla Huberta Mierzwy. Inicjatywa należy do klasy 3B, która w tym roku zamiast świątecznych prezentów zdecydowała się wpłacić pieniądze na akcję. Pomagać może każdy-uczeń, nauczyciel, rodzic, anonimowy darczyńca. Każda złotówka się liczy:) 

  Link do zbiórki: Skarbonka Pomagacza Weronika Nowak - LO Środa Wlkp. | Siepomaga.pl

 • Stypendium Ministra MEN dla Oli Świątek

  Stypendium Ministra MEN dla Oli Świątek

  Aleksandra Świątek z klasy 2b Liceum Ogólnokształcącego im. Powstańców Wielkopolskich otrzymała Stypendium Ministra Właściwego Do Spraw Oświaty I Wychowania za wybitne osiągnięcia w roku szklonym 2019/2020. Wyniki ogłoszono 30 listopada bieżącego roku.  Ola znalazła się w gronie 17 uczniów z województwa wielkopolskiego, którzy otrzymali to wyróżnienie.  Trzynastu stypendystów uczy się w liceach w Poznaniu, 2 w Lesznie i 1 w Kaliszu. Aleksandra osiągnęła bardzo wysokie wyniki we współzawodnictwie sportowym na szczeblu krajowym i międzynarodowym. Ola jest Mistrzynią Polski w Karate Shotokan Poznań 2019 oraz KATA drużynowym Mistrzostw Polski Juniorów Młodszych w roku 2019. W roku 2019 zajęła I miejsce KATA drużynowym, II miejsce KATA indywidulanym oraz III miejsce KUMITE indywidualnym podczas Mistrzostw Świata w karate FSKA WORD CHEMPIONHIP, które odbyły się w Wielkiej Brytanii. W 2020 roku Ola zajęła III miejsce w KUMITE indywidualnym oraz II miejsce KATA drużynowym na Ogólnopolskim Turnieju Kwalifikacyjnym do Mistrzostw Polski Juniorów Młodszych.  Ola oczywiście zdobywa kolejne trofea; 7-8 listopada 2020 roku w Poznaniu odbyły się  Mistrzostwa Polski U-21, Juniorów, Juniorów Młodszych i Młodzieżowców w Karate Olimpijskim – Ola zajęła III miejsce w KUMITE Indywidualnym. 

 • Zmiany organizacji roku szkolnego 2020/2021

 • Wyniki Szkolnego Konkursu Fotograficznego "Barwy Jesieni"

  Na początku października uczniowie brali udział w konkursie fotograficznym. Zadaniem uczniów było sfotografowanie barw jesieni. W konkursie wzięło udział 20 uczniów. Jury miało wiele trudności w wyborze tych najlepszych zdjęć przedstawiających jesień. Nasi uczniowie potrafią znaleźć piękno w pozornie zwyczajnym krajobrazie - upadającym liściu, porozrzucanych orzechach czy pokrytym kasztanami parku. 

  W konkursie wygrali:

  1. Wiktoria Grześkowiak 2h

  2. Krzysztof Kędziora 2a

  3. Andżelika Józefiak 1a

 • Sukces w Olimpiadzie

  Sukces w Olimpiadzie

  Marta Głogowska, uczennica klasy 3b, zakwalifikowała się do etapu okręgowego Olimpiady Wiedzy o Mediach. Zadaniem Marty było napisanie eseju na jeden z zaproponowanych tematów. Marta zdecydowała się na "Czy dziennikarstwo prasowe ma szanse przetrwać? Miejsce prasy w dobie Internetu". W eseju Marta szczegółowo przedstawiła słabe i silne strony prasy w dzisiejszych czasach. Następny etap Olimpiady odbędzie się 18 grudnia 2020r. w formie zdalnej. 

 • Klasy Akademickie UEP

  Klasy Akademickie UEP

  Pandemia nie pozwala nam odwiedzać uczelni, ale w ramach Klas Akademickich wykłady odbywają się w trybie on-line. Pracownicy Instytutu Nauk o Jakości Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu prowadzą zajęcia dla naszych uczniów na platformie Teams.

  6.11.2020 r. klasa 1B medyczno – przyrodnicza uczestniczyła w wykładzie prowadzonym przez dr inż. Katarzynę Marchwińską pt. „Probiotyki – co warto o nich wiedzieć?”.

  20.11.2020 r. klasa 2B medyczno – przyrodnicza dowiedziała się na czym polega trend „clean label”. Dr inż. Dorota Klensporf-Pawlik w wykładzie „Clean label – ‘mega trend’ na rynku żywności” pokazała jak czytać etykiety produktów, jak producenci przyciągają uwagę klienta i wyjaśniła, że „czysta etykieta” jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie konsumentów na wysoką jakość produktów spożywczych i przejrzystość w produkcji żywności oraz na odpowiednie oznakowanie.

 • II miejsce naszego liceum !

  II miejsce naszego liceum !

  Miło nam poinformować, że we Współzawodnictwie Sportowo-Turystycznym Młodzieży LZS Szkół Ponadpodstawowych w roku 2020, nasza szkoła wśród trzydziestu sklasyfikowanych szkół zajęła drugie miejsce w Wielkopolsce. W tym wyjątkowym roku na 11 zaplanowanych imprez sportowych udało się przeprowadzić tylko 5. Nasi uczniowie wzięli udział w mistrzostwach w piłce siatkowej dziewcząt w Nietążkowie (luty), mistrzostwach w piłce siatkowej chłopców w Nietążkowie (marzec), mistrzostwach w piłce ręcznej dziewcząt w Koźminie (marzec), Memoriale Mariana Głuszka we Wrześni (wrzesień) oraz w mistrzostwach w lekkiej atletyce w Pile (październik).

  Tabela końcowa najlepszych trzech szkół:

  1. ZS Ostrzeszów - 111 punktów

  2. LO Środa Wlkp – 91 punktów

  3. ZS nr 2 Szamotuły - 90,5 punktu

  Gratulujemy wszystkim naszym uczniom, którzy przyczynili się do tego sukcesu!

 • Sukces na Olimpiadzie Języka Niemieckiego

  Artur Plawgo, uczeń klasy 3A, zakwalifikował się do drugiego etapu 44. Olimpiady Języka Niemieckiego. Wraz z 63 uczniami z całego województwa wielkopolskiego będzie uczestniczył w kolejnym etapie(w formie pisemnej), który odbędzie się dnia 15 stycznia 2021r. 

  Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

 • Finał Turnieju Debat o Tematyce Ekologiczno-Klimatycznej

  Finał Turnieju Debat o Tematyce Ekologiczno-Klimatycznej

  Wiosną tego roku drużyna naszego Liceum w składzie: Zofia Kuźniewska, Filip Lipiński, Jakub Pruchniewicz, Jakub Felman wywalczyła awans do finału tego turnieju. Finał miał odbyć się w Warszawie w Ogrodzie Botanicznym. Niestety sytuacja epidemiologiczna pokżyżowała plany organizatorom i finał odbył się dopiero w sobotę 7 listopada, a miejscem gdzie zebrała się nasza drużyna był budynek szkoły. Turniej finałowy odbył się w formule online. Rywalami w grupie były drużyny V LO z Krakowa ( 3 miejsce w rankingu Liceów w Polsce) oraz I LO z Krakowa. Rywalizacja w grupie była bardzo wyrównana o awansie do finału przy równej ilości wygranych debat rozstrzygnęły małe punktu, tutaj niestety los nie był po naszej stronie. Naszej drużynie serdecznie gratulujemy wyrównanej walki z najlepszymi szkołami w Polsce. Opiekunem naszych drużyn jest Pan Sławomir Brambor, dzięki jego zaangażowaniu uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Powstańców Wielkopolskich mirzą się z najlepszymi i odnoszą wspaniałe wyniki. GRATULACJE !!!!

 • Stypendium USKI

  Zapraszamy do głosowania na ucznia klasy 2d Marcina Kaczora, który ubiega się o stypendium USKI

  https://uski-polska.edu.pl/index.php?page=ankieta

  Klikamy i głosujemy!

 • Nauka zdalna od 26.10.2020r. przedłużona do 29 listopada

  Od 26 października br. do odwołania Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Wielkopolskich funkcjonuje w wariancie C –  kształcenie zdalne.

  Po ogłoszeniu przez Premiera RP nowych informacji wszystkie cała Polska od soboty 24 października  będzie zaliczona do czerwonej strefy. W której szkoły ponadpodstawowe prowadzą kształcenie zdalne. 

  Wprowadzono również inne obostrzenia.

  W godzinach od 8 do 16 młodzież ( do 16 roku życia) może wychodzić z domu tylko pod opieką osoby dorosłej.

strona:

Aktualności

Kontakt

 • Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Wielkopolskich
  ul. Ks. Kegla 1a
  63-000 Środa Wlkp.
 • 61 285-24-34

Galeria zdjęć