• Warsztaty na Wydziale Inżynierii Lądowej i Transportu Politechniki Poznańskiej.

     • Uczniowie klas politechnicznych 2d, 3d i 4d, na zaproszenie dra inz. pana Marcina Kicińskiego, brali dzisiaj udział w warsztatach na Wydziale Inżynierii Lądowej i Transportu Politechniki Poznańskiej. Spotkanie rozpoczęliśmy od wysłuchania wykładu prof. dra hab. inż. pana Ireneusza Pielecha. Następnie w mniejszych grupach uczestniczyliśmy w zajęciach laboratoryjnych: laboratorium silników i napędów, symulator samochodowy; laboratorium pojazdów samochodowych i badanie pojazdów samochodowych oraz laboratorium komputerowe systemów transportowych - rozwiązania GIS w transporcie. Dziękujemy za ciekawe zajęcia!

     • Konkurs Literacki o Nagrodę Fanfila!!!

     •  

      W tegorocznej edycji konkursu udział wzięło 399 uczestniczek i uczestników, którzy nadesłali czterysta siedemdziesiąt cztery prace. Konkursowe kategorie były cztery: poezja, proza, przekład literacki z języka angielskiego – oryginałem był fragment autobiografii Incidents in the Life of a Slave Girl, Written by Herself (1861) Lindy Brent [Harriet Jacobs] – oraz etiuda filmowa.

      Jurorzy konkursu otrzymali do oceny 179 zestawów wierszy, 125 prac prozatorskich, 154 przekłady i 16 etiud filmowych. Miło nam poinformować, że II miejsce w dziedzinie przekładu zdobyła Agnieszka Bury z klasy 2d a w dziedzinie prozatorskiej została doceniona przez studentki i studentów specjalności kuratorstwo literatury Melisa Mocny z klasy 4a. Opiekunem literackim dziewczyn była pani Ewelina Otworowska. Gratulacje! Warto wspomnieć,że w 2022 r. Wiktoria Grala zajęła III miejsce w prozie,a w 2023r.Wiktoria, Maria i Judyta zdobyły wyróżnienie w etiudzie filmowej. Jeszcze raz serdecznie gratulujemy!!!

      Rozstrzygnięcie XVIII edycji Konkursu Literackiego o Nagrodę FanFila

     • Turniej Debat Historycznych "Odzyskani bohaterowie"

     • Zakończyła się kolejna edycja ogólnopolskiego Turnieju Debat Historycznych "Odzyskani bohaterowie".

      Miło nam poinformować, że nasza drużyna w składzie: Anna Bączkiewicz, Anna Kajdan, Stanisław Nowicki, Mateusz Piszczatowski zajęła w nim III miejsce ulegając w decydującej fazie tylko II LO z Poznania (zwycięzcy) I I LO z Krakowa (2 miejsce). Serdecznie gratulujemy!

      Warto nadmienić, iż jest to już trzeci raz z rzędu gdy meldujemy się na podium tego turnieju. Jednym z organizatorów jest Muzeum Dom Rodziny Pileckich dlatego też uczestnicy mieli okazję zwiedzić wystawę poświęcona Witoldowi Pileckiemu. Ideą turnieju jest przypominanie postaci historycznych, które odeszły trochę w zapomnienie dlatego też wśród postaci, które inspirowały tezy turniejowej rywalizacji były takie osoby jak Jadwiga Zamoyska czy Zygmunt Zaremba. Jeszcze raz gratulacje dla naszych uczniów za ogrom wiedzy i umiejętności retoryczne!

     • I kolejny sukces!!!

     • Kamil Szał z klasy 2a został laureatem konkursu "Zostań Wschodoznawcą" zajmując III miejsce. W nagrodę otrzymał indeks na kierunek Wschodoznawstwo na Wydziale Historii UAM w Poznaniu!!!

      Antoni Fleśman z klasy 1a został finalistą.

      Gratulujemy naszym zdolnym uczniom !!!

     • Sukcesy na Turnieju Języka Angielskiego

     • Mamy przyjemność ogłosić, że nasze uczennice Helena Kurzyńska i Malwina Osowska zdobyły odpowiednio 1. i 2. miejsca w III Rejonowym Turnieju Języka Angielskiego w ZSOiZ w Trzemesznie. Pozostali uczniowie również uzyskali wysokie wyniki, kolejno Mateusz Dawicki, Jan Wójkiewicz, Kuba Janeczko oraz Marcin Ratajczak.
      W turnieju brało udział 14 szkół średnich z województwa wielkopolskiego. Brawo!

     • Sukcesy w Jarocinie!!!

     • Melisa Mocny zdobyła 1 miejsce w kategorii proza w Regionalnym Konkursie Literackim Młodzi Twórcy Literatury Jarocin 2024.

      Judyta Wrzaskowska zdobyła 1 miejsce w tym samym konkursie, ale w kategorii poezja.

      Gratulujemy!

     • Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

     • 13. kwietnia obchodzony jest Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Z tej okazji w piątek 12. Kwietnia uczniowie klasy 2a pod opieką wychowawczyni Marleny Szymańskiej oraz ks. Tomasza Staśkiewicza wzięli udział w Mszy Św. sprawowanej w średzkiej Bazylice Mniejszej w intencji Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Po uroczystości w Kolegiacie delegacja uczniów złożyła kwiaty pod tablicą pamiątkową.

     • Poznańska Liga Debat

     • 12 kwietnia na Wydziale Nauk Edukacyjnych UAM odbyła się 5 runda fazy grupowej Poznańskiej Ligi Debat.

      Miło nam poinformować, że nasza drużyna w składzie: Wikoria Grala, Anna Kajdan, Stanisław Nowicki i Mateusz Piszczatowski pokonała swoich rywali z XXXVIII LO wynikiem 3:0.

      Oznacza to, że drużyna LO zakończyła fazę grupową z kompletem zwycięstw i awansowała do fazy pucharowej Ligi. Serdecznie gratulujemy!

      W wyjeździe brały udział również uczennice należące do naszego szkolnego koła debat: Zosia Idaszak, Julia Grabowska, Andżelika Kończal i Michalina Majocha.

     • Mistrzostwa Powiatu w biegach przełajowych

     • 11 kwietnia w parku na Łazienki w Środzie odbyły się Mistrzostwa Powiatu w biegach przełajowych. Naszą szkołę reprezentowało 19 uczniów.

      Z medalami wróciło aż 9.

      Wszystkim uczniom gratulujemy wyników i godnej podziwu determinacji.

      W kategorii dziewcząt roczników 2008 i 2007:

      1 miejsce Ania Karasińska

      2 miejsce Maria Szymkowiak

      3 miejsce Amelia Pruchniewicz

      W kategorii dziewcząt 2006 - 2004:

      1 miejsce Natalia Stawska

      2 miejsce Marta Adamczyk

      3 miejsce Michalina Ignaszak

      Wśród chłopców rocznika 2008-07:

      2 miejsce Marcin Ratajczak

      Chłopcy rocznik 2006 - 2004

      2 miejsce Kacper Kruk

      3 miejsce Mateusz Dawicki

      Pozostali uczniowie również zajęli wysokie miejsca lecz już poza miejscami medalowymi.

      Jaguś Karol 5 miejsce kategoria rocznika 2009

      Buch Mateusz - 6 miejsce - 2009

      Matuszak Barbara - 6 miejsce - 2008

      Ciupka Olga - 4 miejsce - 2007

      Wojsciński Sebastian - 5 miejsce - 2008

      Świdurski Mikołaj - 4 miejsce - 2008

      Dawicki Szymon - 4 miejsce - 2006

      Borowczyk Sylwia - 5 miejsce - 2006

      Łukasz Waleron był w pierwszej 10 w kategorii 2008, na chwile obecną nie mamy jeszcze potwierdzenia rezultatu końcowego zawodów.

      Niestety uraz wykluczył Paulinę Wojkiewicz i nie ukończyła swojego biegu.

     • Sukces Licealistów w Wielkopolskiej Lidze Liceów.

     • „Z językami, wszędzie jesteś w domu."

      Edward De Waal

      Nasz zespół, Maverics czyli  :

      Antoni Musielak 2a

      Marcin Ratajczak 2c

      Maria Tylska 4b

      Helena Kurzyńska 4c

      Malwina Osowska 4c

      po sześciu trwających od października pojedynkach zwyciężył w Wielkopolskiej Lidze Liceów z języka angielskiego. Do konkursu uczniów przygotowywała pani Milena Bianek.

      Liga Liceów z języka angielskiego to konkurs wiedzy łączący elementy wiedzy, nauki i rywalizacji skierowany  do uzdolnionych językowo, zainteresowanych kulturą anglojęzyczną uczniów, nastawiony na poszerzanie wiedzy poza podstawę programową i rozwój.

      Zakwalifikowano do niego 8 wielkopolskich liceów min z Gniezna, Leszna, Nowego Tomyśla, Krzesin i Wrześni, Swarzędza i Pleszewa.

      Wybitni uczniowie, przygotowani pod okiem nauczycieli – opiekunów ze swoich szkół, rywalizują podczas sześciu rund, rozwijając inspirującą wiedzę w zakresie języka angielskiego w następujących obszarach:

      1. Słowotwórstwo i przyimki.

      2. Londyn: historia i współczesność.

      3. Idiomy i kolokacje.

      4. Wielkie powieści brytyjskie od Robinsona Crusoe po Lorda Jima.

      5. Wielkie miasta USA.

      6. Unreal time, subjunctive i czasowniki opisujące nierzeczywistość.

      Nasi uczniowie spisali się znakomicie. Gratulujemy wspaniałej znajomości języka angielskiego.

     • Konkursu z wiedzy o krajach anglojęzycznych

     • Dziś w naszym liceum odbył się drugi etap I Powiatowego Konkursu z wiedzy o krajach anglojęzycznych uczniowie musieli się wykazać wiedzą z historii, geografii, kultury oraz zwyczajów wszystkich krajów z anglojęzycznego obszaru kulturowego.  Gratulujemy uczestnikom z @hipolit_sroda_wlkp oraz @zsr_srodawlkp i zwycięzcom z @lo_powstancow: 1. Kinga Konieczna 2. Kajetan Buziak 3. Kuba Janeczko!

     • Spotkanie z prof. Piotrem Beringiem

     • Skąd się wzięły bajki? Fantastyka? Kim byli humanoidzi? Na te i wiele innych pytań odpowiedział nasz dzisiejszy gość prof. Piotr Bering, który wygłosił wykład o Krainach fantastycznych i ich mieszkańcach. Spotkanie odbyło się w ramach naszej współpracy z Instytutem Filologii Klasycznej. Bardzo dziękujemy Panu Profesorowi za przybycie i ciekawy wykład!

     • Spotkanie z funkcjonariuszami Służb Więziennych

     • Uczniowie klas czwartych uczestniczyli w spotkaniu z funkcjonariuszami Służb Więziennych. Mjr Paweł Świetlik specjalista działu kadr Aresztu Śledczego w Poznaniu, mjr Mirosław Jagielski specjalista działu kadr Aresztu Śledczego w Poznaniu oraz st. sierż. Tomasz Tonder dowódca grupy konwojowej OZ Koziegłowy Aresztu Śledczego w Poznaniu opowiedzieli młodzieży o pracy w szeregach służby więziennej.

     • Olimpiada Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym

     • Uczeń klasy 4c Kajetan Buziak został laureatem Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym.

      Kajetan jest jednym z 30 najlepszych w Polsce uczestników Olimpiady i jest automatycznie zwolniony z pisania matury z wiedzy o społeczeństwie uzyskujac wynik 100%! 

      Ma również zagwarantowany indeks wydziału prawa na takich uczelniach, jak Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Wrocławski, Uniwersytet im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet im. A. Mickiewicza w Poznaniu i innych. Może jeszcze wybierać z pośród wielu innych kierunków studiów administracyjnych i ekonomicznych

      Gratulujemy!

     • inPUT

     • 6 kwietnia dwie uczennice klasy 4b Patrycja Kozak i Zosia Stachowiak brały udział w II etapie konkursu wiedzy o chemii inPUT organizowanego przez Politechnikę Poznańską. Czekamy z niecierpliwością na ogłoszenie wyników tego etapu!

     • Spotkanie z przedstawicielami Gminy Muttenz

     • 4 kwietnia w szkole odbyło się spotkanie z przedstawicielami Gminy Muttenz w Szwajcarii. W spotkaniu wzięli udział Pan Christopha Huldi, Pan Jurga Siegrista ze Szwajcarii, Pani Małgorzata Bartkowiak Kierownik Wydziału Oświaty, Kultury i Spraw Społecznych, Pan Bartosz Wieliński Sekretarz Powiatu Średzkiego, Pani Anna Drzazgowska i Dyrektor Katarzyna Światowy z LO. Celem spotkania było zaplanowanie wizyty młodzieży z Muttenz w Środzie Wlkp. we wrześniu tego roku.

     • 3 kwietnia 2024 r.

     • 3 kwietnia 2024 roku zmarł Pan Tadeusz Osowski - nauczyciel naszego Liceum od 1977 do 1993 roku. Wspaniały pedagog, wychowawca wielu pokoleń młodzieży. Zapamiętany przez pracowników i absolwentów jako człowiek cierpliwy, wesoły i dowcipny.

      Na zawsze zostanie w naszych sercach i w naszej pamięci.