• VII Dzień Wolontariusza w CKZiU

     • 5 grudnia w CKZiU w Środzie Wlkp., odbył się VII Powiatowy Międzyszkolny Dzień Wolontariusza. W tym roku przebiegał  pod hasłem "Od Erosa do Tanatosa - pomaganie nie zna granic". Wśród zaproszonych gości byli: Dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej - pani Danuta Wieczorek, Prezes Stowarzyszenia Hospicjum im. Piotra Króla - pani Barbara Król wraz z pełnomocniczką ds. wolontariatu - panią Martą Tomys oraz Prezes PCK Oddziału Rejonowego w Środzie Wielkopolskiej - pani Bogusława Deiksler.​​​​​

      ​​​​​

      Wśród tegorocznych prelegentek znalazły się: dr n. med. Anna Paczkowska - koordynator oddziału ginekologiczno-położniczego Szpitala Serca Jezusowego w Środzie Wielkopolskiej, wolontariuszka pracująca w szpitalu w Bagandu w Republice Środkowoafrykańskiej, p. Tatiana Matuszewska reprezentująca Gminne Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Środzie Wielkopolskiej oraz p. Anna Urbaniak z Fundacji "Mam Marzenie". Obecni byli wolontariusze  z LO, CKZiU, ZSA Środa Wlkp, Szkoły Podstawowej w Słupi Wielkiej, Szkoły Podstawowej im. Ryszarda Wincentego Berwińskiego w Zaniemyślu. Uczniowie CKZiU, ZSR i LO wzięli udział w warsztatach przeprowadzonych przez wolontariuszy ze Stowarzyszenia Jeden Świat. Naszymi gośćmi byli: Evaggelia z Grecji i Elija z Włoch. Młodzież biorąca udział w warsztatach poszerzyła swoją wiedzę na temat pokoju na świecie oraz ochrony środowiska. Podczas dzisiejszego święta można było również włączyć się w zbiórkę na rzecz Mai Kujawy. Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim szkołom, które dostarczyły upominki, z których dochód zostanie przeznaczony na leczenie nóżek chorej dziewczynki.

      Naszą szkołę reprezentowali: Julia Grabowska (1C), Blanka Kałużna i Oliwia Kroll (obie z 2B), Hanna Witaszak (4B), która wystąpiła w części artystycznej, Martyna Michalak i Antoni Nowacki (oboje 3B), Maria Nowicka i Judyta Wrzaskowska (obie 4A), Kinga Konieczna, Aleksandra Skotarczak, Dagmara Stachowiak i Maria Tylska (wszystkie 4B), Aniela Mikrut, Kalina Chorzępa i Maciej Cichy (wszyscy 4D). 

     • Rekolekcje adwentowe

     • W dniach 04.12 – 06.12.2023 r. odbyły się w naszej szkole rekolekcje adwentowe. Pierwszego dnia siostra Magdalena Król posługująca w Domu Pomocy Społecznej w Broniszewicach przybliżyła na czym polega jej działalność w Domu Chłopaków w Broniszewicach. Uwrażliwiła nas na problematykę związaną z niepełnosprawności. W kościele odbyło się nabożeństwo pokutne i Msza Św. celebrowana przez ks. Rafała Walida. Rekolekcjonista przypomniał nam znaczenie koła ratunkowego jakim jest sakrament pokuty i pojednania. Drugiego dnia młodzież działająca w Duszpasterstwie Młodzieży przy parafii pw. św. Mateusza w Poznaniu pokazała bogactwo form działalności duszpasterskiej. W kościele odbyła się medytacja słowno – muzyczna w wykonaniu p. organisty i Zofii Jaskuły z klasy 1B. Ks. Wojciech Lisek zaprosił nas w konferencji do wejścia na adwentową drogę nawrócenia. Trzeciego dnia ks. Tomasz przybliżył nam znaczenie wyjścia na pustynię serca i podjęcia duchowej walki wewnętrznej.

     • Spotkanie z krwiodawcami

     • 24 listopada w restauracji Cechowa odbyło się spotkanie z krwiodawcami z okazji Dni Honorowego Krwiodawstwa PCK. W spotkaniu wzięli udział; Burmistrz Miasta - Piotr Mieloch, Starosta - Ernest Iwańczuk, wicestarosta Małgorzata Wiśniewska- Zabłocka, Zarząd OR PCK, wolontariusze i krwiodawcy.

       

      Prezes OR PCK Bogusława Deiksler przedstawiła historię honorowego krwiodawstwa w Polskim Czerwonym Krzyżu. Następnie wręczane były odznaki :Honorowy Dawca Krwi-Zasłużony dla Zdrowia Narodu, Odznaka Honorowa PCK III stopnia , medal pamiątkowy 65 lat HDK PCK oraz Odznaki Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi, które otrzymali m.in. nasi absolwenci Maria Jaworska (Winiarska) oraz Dawid Korcz.

      Po uroczystości wręczenia odznak, koordynator wolontariuszy Przemysław. Pawęzowski mianował 5 uczniów szkół średnich stałymi wolontariuszami PCK. Wśród nich znalazło się troje uczniów naszego liceum: Aniela Mikrut z klasy 4D, Martyna Michalak i Antoni Nowacki (oboje z klasy 3B). Serdecznie gratulujemy.

     • Dawid stypendystą Prezesa Rady Ministrów!

     • 23 listopada w Kuratorium Oświaty w Poznaniu odbyło się wręczenie dyplomów stypendystom  Prezesa Rady Ministrów. Stypendium przyznawane jest jednemu uczniowi danej szkoły, który otrzymał promocję z wyróżnieniem, uzyskując najwyższą w danej szkole średnią ocen lub wykazuje szczególne uzdolnienia w co najmniej jednej dziedzinie wiedzy, uzyskując w niej najwyższe wyniki, a w pozostałych dziedzinach wiedzy wyniki, co najmniej dobre.  W roku szkolnym 2022/2023 najwyższą średnią osiągnął Dawid Kaczmarek z klasy IIIA i to on został stypendystą. Gratulujemy!

     • Etap szkolny Olimpiady Teologii Katolickiej

     • W środę 15. listopada, w naszym liceum odbył się etap szkolny Olimpiady Teologii Katolickiej. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem: „Zasady społeczne w nauczaniu Kościoła”. W konkursie uczestniczyło szesnastu uczniów z wszystkich poziomów edukacyjnych. Do drugiego etapu diecezjalnego zakwalifikowali się: Paweł Buczma z klasy 4A oraz Iga Szczepaniak z klasy 1B.

       


       

       

     • Dzień Edukacji Narodowej

     • Z okazji Dnia Edukacji Narodowej Samorząd Uczniowski zorganizował familiadę - drużyna belfrów rywalizowała z drużyną uczniów. Pytania powiązane były z naszą szkołą.

      Było dużo śmiechu, a rywalizację wygrali uczniowie nieznaczną różnicą punktów.

      Potem nastąpiło ogłoszenie wyników na nauczycieli naj... w 10 kategoriach:

      Najsympatyczniejszym nauczycielem zostałapani Milena Bianek

      Najbardziej kreatywnym pani Natalia Olkiewicz

      Najbardziej cierpliwym pani Milena Bianek

      Najbardziej pomocnym pani Natalia Olkiewicz

      Najbardziej wyluzowanym pan Adam Eichler

      Najoryginalniej ubranym pan Grzegorz Kasprzak

      Najbardziej wymagającym pani Agnieszka Szymańska-Michalak

      Z największym poczuciem humoru pan Adam Eichler

      Z największą wiedzą pan Sławomir Brambor

      Tytuł "TOP TICZER" otrzymał pan Adam Eichler

      Samorząd przyznał także 2 nagrody specjalne:

      -dla pani Katarzyny Węcławiak za informatyczną pomoc w obsłudze wielu inicjatyw SU (m.in. wykonanie "Familiady" w Pythonie)

      -dla pana Dariusza Walczaka za pomoc w każdej sytuacji od braku kluczyka do szafki po zamknięcie szkoły po nocce w szkole

      Na zakończenie uroczystości wszyscy pracownicy szkoły otrzymali własnoręcznie wykonane kartki przez członków Samorządu

     • Mistrzostwa województwa w biegach przełajowych.

     • Dnia 11 października w Żerkowie 20 uczniów z naszej szkoły wzięło udział w Mistrzostwach województwa w biegach przelajowych. Nasza szkoła zajęła 3 miejsce w rywalizacji szkół średnich. W generalnym rozrachunku wraz ze szkołą rolniczą zajęliśmy również 3 miejsce w powiecie Średzkim. Uczniowie rywalizowali w trzecha kategoriach wiekowych. Dziewczęta biegały na dystansie 1500 metrów chłopcy natomiast pokonali dystans 2000 metrów. Na wyróżnienie zasługuje 5 miejsce Bartka Szymkowiaka z klasy 4c.

      Poniżej uczniowie, którzy brali udział w rywalizacji oraz ich miejsce z podziałem na kategorie wiekowe:

      • Paulina Wojkiewicz - 10 miejsce kategoria 2005 i starsi
      • Stanisław Kajdan 13 m. Kat. 2005 i starsi
      • Barbara Matuszak 16 m. Kat. 2008
      • Antoni Nowacki 19 m. Kat. 2006-2007
      • Daniel Nowak 25 m. Kat 2008
      • Kamil Nowak 9 m. Kat. 2005 i starsi
      • Natalia Stawska 9 m. Kat. 2006 - 2007
      • Bartosz Szymkowiak 5 m. Kat 2005 i starsi
      • Weronik Wojciechowska 28 m. Kat 2006 - 2007
      • Sebastian Wojciński 17 m. Kat. 2008
      • Amelia Pruchniewicz 18 m. Kat 2008
      • Kacper Bartkowiak 16 m. Kat 2006 - 2007
      • Mateusz Dawicki 14 m. Kat 2006 - 2007
      • Szymon Dawicki 15 m. Kat 2006 - 2007
      • Kuba Janeczko 38 m. Kat 2006 - 2007
      • Anna Karasińska 21 m. Kat 2006 - 2007
      • Kacper Kruk 7 m. Kat 2006 - 2007
      • Franciszek Łukaszewski 20 m. Kat 2008
      • Jerzy Maleszka 25 m. Kat. 2007

      Wszystkim uczniom, którzy przyczynili się do dobrego rezultatu gratulujemy!

     • Wymiana polsko-niemiecka

     • W ubiegłym tygodniu zakończyliśmy polsko-niemiecki projekt przeprowadzony wraz z naszym partnerem, Gymnasium am Muehlenberg w Bad Schwartau. Nasza znajomość zaczęła się już kilka lat temu, ale plany spotkania skutecznie pokrzyżowała pandemia. W ubiegłym roku szkolnym mogliśmy wreszcie rozpocząć przygotowania, a we wrześniu spotkać się w Środzie Wlkp. 

      Grupa uczniów wspólnie zgłębiała tajniki fotografii, brała udział w warsztatach przygotowanych przez profesjonalistów, sesjach zdjęciowych, uczyła się, jak przygotować osobę do zdjęcia oraz jak je dobrze wykonać. Efektem godnym zauważenia jest wystawa prac uczniów, którą można zobaczyć w auli szkoły. Oprócz konkretnej pracy na uczniów czekało mnóstwo atrakcji, wycieczek i dobrej zabawy. Obszerna relacja wraz ze zdjęciami znajduje się na Fb. Warto dodać, że wymiana mogła się odbyć dzięki wsparciu finansowemu Polsko- Niemieckiej Współpracy Młodzieży. Rewizyta zaplanowana jest na marzec 2024, tak więc do zobaczenia w Bad Schwartau.

     • Pielgrzymka maturzystów do sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski w Licheniu

     • We wtorek 03. października grupa sześćdziesięciu siedmiu maturzystów udała się pod opieką p. Marioli Litki, p. Mirosławy Kulawik, ks. Tomasza Staśkiewicza i ks. Rafała Kordusa do sanktuarium Matki Bożej w Licheniu.

      Pielgrzymkę rozpoczęli od nawiedzenia miejsca objawień Matki Bożej w Lesie Grąblińskim. Następnie udali się na chwilę modlitewnej refleksji na licheńską Golgotę. Dalej podziwiali tereny przy bazylice z wieży widokowej. O godz. 12.00 wzięli udział w Mszy Św. podczas której prosili o pomyślne zdanie egzaminu dojrzałości i dobre życiowe wybory. Czas spędzony w licheńskim sanktuarium był okazją do podjęcia refleksji nad ważnymi decyzjami życiowymi, jakie będą musieli podjąć w najbliższym czasie.

     • Dzień Chłopaka

     • Jak co roku, 30 września, obchodziliśmy Dzień Chłopaka. W tym dniu każdy chłopak mógł się poczuć wyjątkowo, ponieważ w każdej klasie zorganizowano liczne atrakcje. W klasie 4a i 4d dziewczyny zrobiły dla swoich kolegów ciekawe zadania. Chłopcy mieli m.in. wykonać krzyżówki, wykonać test o piłce nożnej czy zaśpiewać piosenkę. Było dużo śmiechu. 

      Były też obchody szkolne. Samorząd Uczniowski zorganizował plebiscyt na chłopaka naj... w 5 kategoriach. 

      W kategorii "Najprzystojniejszy chłopak" wygrali:

      Franciszek Łukaszewski (klasy pierwsze), Jakub Cielusta (klasy drugie), Antoni Janicki (klasy trzecie), Robert Betler (klasy czwarte)

      W kategorii "Sportowy świr" wygrali:

      Eryk Popis (klasy pierwsze), Franciszek Wiczyński (klasy drugie), Szymon Dawicki (klasy trzecie), Bartosz Szymkowiak (klasy czwarte)

      W kategorii "Największy dżentelmen" wygrali:

      Karol Jaguś (klasy pierwsze), Igor Bacik (klasy drugie), Szymon Dawicki (klasy trzecie), Robert Betler (klasy czwarte)

      W kategorii "Największy rozrabiaka" wygrali:

      Stanisław Jaskólski (klasy pierwsze), Bartosz Matela (klasy drugie), Antoni Nowacki (klasy trzecie), Dawid Rutkowski (klasy czwarte)

      W kategorii "Mózg LO" wygrali:

      Antoni Fleśman (klasy pierwsze), Daniel Kwiatkowski (klasy drugie), Jan Wójkiewicz (klasy trzecie), Mateusz Piszczatowski (klasy czwarte)

       

     • Festiwal Matematyki na WMI

     • 28 września 2023 roku w uczniowie z klasy 3c wraz z nauczycielką matematyki – p. Beatą Senftleben uczestniczyli w wykładach prowadzonych w ramach Festiwalu Matematyki – wydarzeniu organizowanym przez Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

      Podczas wykładu „Między matematyką szkolną a uniwersytecką” dr Paweł Mleczko opowiedział o matematyce uniwersyteckiej. Celem spotkania było wskazanie pomostu między matematyka szkolna, a ,,prawdziwą” (,,dorosłą”) matematyką.

      Z dużym zainteresowaniem uczniowie wysłuchali wykładu prof. UAM dr hab. Tomasz Górecki „Jak analiza danych wpływa na rozwój współczesnego świata”. Pan profesor omówił jak analiza danych wpływa na kształtowanie naszego świata i jakie to ma konsekwencje dla naszej przyszłości. Przedstawił jak analiza danych stała się nie tylko narzędziem w rękach naukowców i przedsiębiorców, ale także wpływa na nasze życie codzienne i decyzje podejmowane na skalę globalną.

      Na koniec uczniowie uczestniczyli w wykładzie dr Bartosza Naskręckiego „Układanie kształtów w przestrzeni”. 
      Każdy potrafi ułożyć kwadratowe płytki na podłodze. Ale czy podobnie można ułożyć płytki sześciokątne. A co jeśli, próbujemy podobnej sztuki w trzech lub więcej wymiarach? Pan dr Bartosz Naskręcki opowiedział o tym jakie reguły (symetrie) rządzą tymi problemami w 2D i wyższych wymiarach. Przedstawił co jest podobne dla wszystkich wymiarów, a czym różnią się te problemy wraz ze wzrostem wymiaru. Rozróżnił układanie płytek w sposób regularny (periodyczny) od nieperiodycznego lub wręcz aperiodycznego. Przedstawił,  że teoria układania kształtów w przestrzeni stała się ważnym działem nauki zwanym krystalografią, który ma zastosowania w chemii i fizyce.

     • Niezawodni Wolontariusze z liceum w Intermarche

     • W sobotę 16 września w średzkim Intermarche ponad trzydziestoosobowa grupa wolontariuszy z
      naszej szkoły uczestniczyła w akcji charytatywnej organizowanej przez Oddział Rejonowy PCK w
      Środzie. Nasza młodzież stała przy kasach i pakowała produkty zakupione przez klientów do
      reklamówek. Wielu kupujących w dowód wdzięczności wrzucało do puszek symboliczny grosz. Tym
      sposobem udało się zebrać ok. 1200 złotych, które zostaną przekazane najbardziej potrzebującym z
      naszego powiatu. Prezes OR PCK w Środzie pani Bogusława Deiksler oraz inni społecznicy z PCK byli
      pod wielkim wrażeniem naszej młodzieży za ich zaangażowanie, profesjonalizm, urok osobisty i
      uśmiech podczas pełnienia dyżuru. Wszystkim, którzy wzięli udział i poświęcili swój sobotni czas
      chciałbym serdecznie podziękować.

      Tomasz Kaczmarek

     • Bardzo dobry występ lekkoatletów

     • W czwartek 14 września na stadionie lekkoatletycznym ZSR w Środzie odbyły się mistrzostwa powiatu
      w lekkiej atletyce będące jednocześnie eliminacjami do memoriałów Kobielskiego i Głuszka. Młodzież
      rywalizowała w dwóch kategoriach wiekowych: roczniki 2009 i młodsze oraz 2007 i 2008. Znakomicie
      spisali się reprezentanci naszego liceum, którzy zwyciężyli w aż dziewięciu konkurencjach. Nasi
      zawodnicy zajęli ponadto 11 drugich miejsc i 3 trzecie.

      Miejsca pierwsze zajęli:
      Amelia Pruchniewicz – skok w dal – 5,01m
      Amelia Pruchniewicz – 100m – 14,27s
      Iga Szczepaniak - oszczep – 23,53m
      Katarzyna Zalewska – wzwyż – 150 cm
      Maria Szymkowiak – 800m – 3:08,48 min
      Oliwia Pawłowska – kula – 7,11m
      Oliwia Mazur – 400m – 1:16,61 min
      Łukasz Lisiewicz – wzwyż – 150 cm
      Marcin Ratajczak - 800m – 2:26,53

      Miejsca drugie zajęli:
      Franciszek Wiczyński – 100m – 11,56s
      Franciszek Wiczyński – w dal – 5,37m
      Jakub Janeczko – w dal – 5,05m
      Julia Ritter – 100m – 14,92s
      Maciej Nowik – kula – 9,10m
      Kinga Jaskólska – oszczep – 12,57m
      Tomasz Szczotka – wzwyż – 150cm
      Weronika Wojciechowska- 800m – 3:36,11min
      Antoni Musielak – 800m – 2:55,13
      Anna Karasińska – 400m – 1:18,72min
      Martyna Hamrol – kula – 6,58 m
      Miejsca trzecie zajęli:

      Julia Grabowska – 300m
      Zuzanna Wieland – kula – 6,38m
      Maria Wojtkowiak – 100m – 16,19s

      Pozostali nasi zawodnicy również dzielnie walczyli, choć uzyskane przez nich rezultaty nie wystarczyły
      do zajęcia miejsca na podium.
      Maria Kozłowska, Wiktor Deiksler, Jerzy Maleszka, Maria Nowak

     • Brązowy medal Franciszka Wiczyńskiego

     • Brązowy medal Franciszka Wiczyńskiego w Międzywojewódzkich Mistrzostwach w Szczecinie na dystansie 110 ppł jest sporą niespodzianką.​​​​​​

      Fot. Orkan Środa

      Franek wystąpił w tej konkurencji po raz pierwszy w Szczecinie. Nieznany nikomu, bez żadnego wyniku zaskoczył chyba nie tylko rywali ale i siebie. W eliminacjach uzyskał 17,03 co było trzecim czasem w stawce. W finale potwierdził tę pozycję a jeszcze poprawił wynik na 16,85. Franek zdobył jeszcze jeden swój medal w wieloskoku. To w tej konkurencji specjalizował się do tej pory.

      W Szczecinie potwierdził klasę i z nowym rekordem życiowym 11,91 zdobył również brązowy medal w wieloskoku. Franek ma zapewniony udział w Słubicach. Jego aktualny wynik to pierwsza dziesiątka w krajowych tabelach.

     • Rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024

     • Po przemówieniu Pani Dyrektor Katarzyny Światowy inaugurującym rok szkolny, przyszedł czas na wyróżnienia dla uczniów i absolwentów. Najlepszym maturzystą rocznika 2023 został Dominik Danilewicz, który uzyskał imponujące wyniki - 85% z języka polskiego, 100% z języka angielskiego p.podstawowy, 100% z matematyki p. podstawowy, 98% z informatyki p. rozszerzony, 100% z matematyki p. rozszerzony, 93% z fizyki poziom rozszerzony, 100 % z angielskiego poziom rozszerzony. Swoją przyszłość wiąże z Uniwersytetem Jagiellońskim w Krakowie, gdzie będzie studiował Zaawansowane materiały i nanotechnologię. 

      Kolejnym wyróżnieniem jest nagroda ufundowana przez firmę Decora. Otrzymuje ją osoba z najlepszą średnią w klasie o profilu biznesowo-menadżerskim. W tym roku otrzymuje ją Jan Wójkiewicz z klasy 3c (średnia 5,71)

      Firma POLIPAK ufundowała nagrodę dla najlepszego ucznia klasy biologiczno - chemicznej i w tym roku otrzymała ją Aleksandra Białecka z klasy 3b.

      Następnym wyróżnieniem przyznawanym uczniom naszej szkoły jest nagroda dla najlepszego inżyniera ufundowana przez firmę LUKS. Nagrodę otrzymał paweł Kościelniak z klasy 4d. 

     • Informacje o sezonie wakacyjnym w szkole.

     • Od 31 lipca do 15 sierpnia szkoła będzie zamknięta.

      W dniu 3 sierpnia będą wywieszone  na drzwiach szkoły, listy zakwalifikowanych uczniów po rekrutacji uzupełniającej.

      11 sierpnia wywieszone będą listy uczniów przyjętych do szkoły po rekrutacji uzupełniającej.

     • Delegacja z Vitré w naszej szkole

     • W sobotę 24 czerwca naszą szkołę zaszczyciła swoją obecnością pani Mer Vitré Isabelle le Callennec wraz z panią Magaly Garreau z Komitetu Współpracy Miast Partnerskich oraz Christine Lepourcelet przedstawicielką Klubu Pływackiego. Inicjatorką spotkania była pani Danuta Grześkowiak - wieloletni nauczyciel języka francuskiego w naszej szkole (obecnie na emeryturze), która przez 20 lat zajmowała się organizacją wymian z Vitré. Pani Anna Drzazgowska i pani wicedyrektor Ewa Sadyś rozmawiały z panią Magaly Garreau na temat stworzenia grupy projektowej w ramach programu Erasmus. W spotkaniu uczestniczył również pan Burmistrz Piotr Mieloch oraz pan Starosta Ernest Iwańczuk, którzy rozmawiali z panią Mer na temat kontynuacji współpracy w ramach partnerstwa miast.