• Zakończenie roku szkolnego 2022/2023

     • Zakończenie roku szkolnego 2022 – 2023 w Liceum Ogólnokształcącym im. Powstańców Wielkopolskich odbyło się w piątek 23 czerwca na sali sportowej. Na uroczystości obecni byli v-ce starosta powiatu średzkiego, pani Małgorzata Wiśniewska-Zabłocka, kierownik wydziału oświaty pani Małgorzata Bartkowiak, przewodnicząca Rady Rodziców, pani Monika Buziak, Prezes Spółki LUKS pan Maciej Osuch oraz Przedstawicielka firmy POLIPAK pani Monika Matusiak.

      Rada Rodziców po raz kolejny przyznała nagrodę promującą uczniów, którzy uzyskują najwyższe wyniki w nauce w danej klasie. Przyznawana jest za pracowitość, jak najlepsze wykorzystanie swoich zdolności i umiejętności. Nagrodę tę wręczała Pani Dyrektor i Przewodnicząca Rady Rodziców Pani Monika Buziak, a otrzymały ją następujące osoby:

      z klasy IA: – Kamil Szał średnia 5,31
      z klasy IB: Weronika  Glapińska- średnia 5,07
      z klasy IC:– Maria Golec- średnia 5,27
      z klasy ID: Agnieszka Bury – średnia 5,6
      z klasy IE: Kuba Antkowiak – średnia 4,53
      z klasy IF:- Szymon Zając – średnia 4,88

      z klasy IIA:– Dawid Kaczmarek średnia 5,79
      z klasy IIB: - Anna Kajdan średnia 5,29
      z klasy IIC: - Jan Wójkiewicz - średnia 5,71
      z klasy IID: – Jakub Wichłacz - średnia 5,07

      z klasy IIIA:– Mateusz Piszczatowski - średnia 5,27
      z klasy IIIB:– Zofia Stachowiak średnia 5,57
      z klasy IIIC: Aleksandra Taszarek i Kajetan Buziak– średnia 5,21

      z klasy IIID: – Kamil Nowak- średnia 5,57

      Stypendium Prezesa  Rady Ministrów przyznawane jest uczniowi, który otrzymał promocję  z wyróżnieniem uzyskując przy tym najwyższą średnią ocen  w szkole. Jest ono przyznawane jednemu uczniowi czteroletniego liceum  na okres od września do czerwca w danym roku szkolnym. W tym roku szkolnym stypendium przyznane będzie Dawidowi Kaczmarkowi ze średnią 5,79.

      Następnie wychowawcy wraz z Panią Dyrektor i Panią Wicedyrektor wręczyli świadectwa z wyróżnieniem. Otrzymały je następujące osoby: 

      klasy pierwsze 

      Klasa IA - Kamil Szał, Michał Sobierajski, Antoni Musielak

      Klasa IB - Magdalena Behnke, Maja Biernat, Aleksandra Dumanowska, Weronika Glapińska, Karolina Nowaczyk, Zofia Twardowska, Matylda Wróblewska, Katarzyna Zalewska

      Klasa IC - Alicja Duszczak, Maria Golec, Anna Karasińska, Julia Mydlarz, Antoni Stanicki, Maria Szymkowiak
      Natalia Świtalska, Weronika Wojciechowska

      Klasa ID - Agnieszka Bury, Samia Czopik, Zuzanna Nogal, Kamil Orwat, Adam Pawlak, Wiktor Rochowski, Kacper Stawicki

      Klasa IF - Filip Stasiak, Szymon Zając

      Klasa IIA - Dawid Kaczmarek, Marika Mikołajczyk

      Klasa IIB - Anna Kajdan, Aleksandra Białecka, Marcel Hoffmann, Kinga Kistowska, Maria Koch, Nicola Loga, Natalia Stawska

      Klasa IIC – Aleksandra Banaszak, Oskar Górski, Wiktor Nowak, Patrycja Wójek, Jan Wójkiewicz

      Klasa IID – Małgorzata Kurka, Jakub Wichłacz

      Klasa III A –  Judyta Wrzaskowska, Mateusz Piszczatowski, Wiktoria Grala, Andżellika Józefiak

      Klasa IIIB –  Kinga Konieczna, Patrycja Kozak, Zofia Stachowiak, Dagmara Stachowiak, Hanna Witaszak

      Klasa IIIC –  Robert Betler, Kajetan Buziak, Maja Duszczak, Michalina Ignaszak, Sebastian Leja, Aleksandra Taszarek, Kasper Zieliński

      Klasa III D -  Maciej Cichy, Stanisław Kajdan, Paweł Kościelniak, Kamil Nowak

       

      Do stypendium Ministra Właściwego do Spraw Oświaty w tym roku szkolnym nominujemy dwie osoby: Matyldę Wróblewską z klasy 1b oraz Wiktorię Gralę z klasy 3a. 

      Co roku wielu z nas angażuje się w liczne konkursy przedmiotowe, a uzyskując wysokie lokaty pokazuje swoją wiedzę i godnie reprezentuje naszą szkołę. Na zakończeniu zostali wyróznieni uczniowie, którym udało się osiągnąć wysokie lokaty. Za wyniki w konkursie matematycznym Kangur nagrodę otrzymali: Dominik Danilewicz oraz Kuba Janeczko.

      Wręczono także nagrody fundowane przez lokalne przedsiębiorstwa.

      Firma Polipak od kilku lat funduje nagrodę dla najlepszego chemika. Jest ona wręczana dwa razy w roku dla ucznia klasy 3 po pierwszym semestrze i dla ucznia klasy drugiej po II semestrze. Dzisiaj nagrodę otrzymuje Patrycja Kozak z klasy 3b, a nagrodę wręczyła pani Monika Matusiak, przedstawiciel firmy Polipak.

      Spółka Lider Usług Komunalno-Samorządowych w Środzie Wlkp. od tego roku jest fundatorem nagród dla najlepszego matematyka i informatyka oraz inżyniera liceum, która jest wręczana na zakończenie szkoły.
      Nagrodę otrzymał Kamil Nowak z klasy 3d, a wręczył ją prezes Spółki LUKS, pan Maciej Osuch. 

      Kolejną nagrodą jest stypendium ufundowane przez firmę Dekora dla ucznia z klasy biznesowo – menedżerskiej, który osiąga wysokie wyniki w nauce i jest kreatywny i przedsiębiorczy. Za I semestr nagrodę tę otrzymuje Aleksandra Taszarek z klasy III C.

      Nagrodzono także uczniów, którzy uzyskali szóste miejsce w Mistrzostwach Wielkopolski Pierwszej Pomocy Polskiego Czerwonego Krzyża. Są to: Aniela Mikrut, Norbert Miśkiewicz, Martyna Michalak, Antoni Nowacki, Zofia Idaszek, Maja Wojciechowska.

      Ten rok szkolny przyniósł również sukcesy naszym debatantom czego dowodem jest 3 miejsce w Poznańskiej Lidze Debat drużyny w składzie: Wiktoria Grala, Anna Kajdan, Kajetan Buziak, Mateusz Piszczatowski.

      Pragniemy również docenić wysiłek naszych uczniów Wiktorii Grali, Marysi Nowickiej, Sylwii Stachowiak, Barbary Szafran, Judyty Wrzaskowskiej, którzy zajęli V miejsce w ogólnopolskim konkursie „Liga Sprawiedliwości”, w którym to przez 7 tygodni rozwiązywali różne kazusy prawne.

      Kolejne sukcesy odnieśli: Kamil Szał, Anna Bączkiewicz i Michał Sobierajski za osiągnięcia w IV Szkolnym Konkursie Filozoficznym.

      W naszej szkole wiele się dzieje, część z tych wydarzeń byłaby niemożliwa bez uczniów zaangażowanych w pracę samorządu uczniowskiego. Na szczególną pochwałę i wyróżnienie zasługują ci najbardziej aktywni, a są to  Anna Kajdan, Małgorzata Kurka, Mateusz Piszczatowski, Maja Mroczkowska, Wiktor Rochowski i Ksawery Drzewiecki.

      Zostali także nagrodzeni uczniowie ze 100% frekwencją.  Są to: Bartosz Matela, Laura Świdurska, Zofia Gucze
      Karolina Nowaczyk, Kuba Janeczko, Kuba Antkowiak, Anna Kajdan, Nicola Loga, Szymon Sowiński, Stanisław Kajdan.

      Doceniono także szachistów (mistrzem szkoły w szachach został Marcin Ratajczak z klasy 1c) oraz klasy za udział w Dniu Sportu.

      Potem uczniowie udali się do klas odebrać pozostałe świadectwa i pożegnać się z wychowawcami na okres wakacji. Życzymy wszystkim udanych wakacji!

       

     • UWAGA KANDYDACI DO KLASY SPORTOWEJ!

     • Kandydaci, którzy z przyczyn niezależnych od nich nie mogli przystąpić do prób sprawności fizycznej w I terminie proszeni są o kontakt mailowy z dyrektorem Akademii Piłkarskiej Polonii Środa p. Wojciechem Gąsiorowskim: w.gasiorowski@polonia-sroda.pl

      Drugi termin prób sprawności fizycznej: 27 czerwca 2023 r. godz. 17.00.

      Próba sprawności fizycznej zostanie przeprowadzona w Centrum Sportu i Rekreacji Stadion Średzki ul. Sportowa 12 Środa Wielkopolska

     • "Jak nie czytam jak czytam"

     • Dnia 7 czerwca 2023r. o godz. 10.00 ponad 3000 szkół w całej Polsce obchodziło zapoczątkowane przez miesięcznik "Biblioteka w szkole" święto czytelnictwa znane pod nazwą "Jak nie czytam jak czytam". W naszej szkole przedstawiciele różnych klas czytali fragmenty życiorysów sławnych osób - piosenkarzy, rzeźniarzy, literatów, malarzy. Książka Christophera Zary "Artyści udręczeni" pokazuje w krótkich opisach zmagania wielu znanych osób, z który musieli się uporać w drodze na szczyt. Efekt w naszej szkole został osiągnięty - książka tak zaciekawiła młodzież, że nie starczyło dla wszystkich jej egzemplarzy. Zapraszamy do udziału w kolejnych akcjach czytelniczych.

     • Wykłady na UAM

     • 31 maja klasa 2a w ramach współpracy z Instytutem Filologii Słowiańskiej UAM wysłuchała wykładu o wykształceniu uniwersyteckim kobiet bałkańskich żyjących pod koniec XIX i na początku XX wieku. O badaniach genderowych opowiadała młodzieży prof. Magdalena Koch. Następnie uczniowie wzięli udział w lekcji języka serbskiego -poznali alfabet oraz podstawowe zwroty i słowa.

     • Drużyna „Ogólniaka” na szóstym miejscu w Wielkopolsce

     • W sobotę 13 maja w Parku Cytadela w Poznaniu odbyły się Mistrzostwa Wielkopolski Pierwszej Pomocy Polskiego Czerwonego Krzyża. Bardzo udany debiut w zawodach zaliczyła reprezentacja LO Środa, która w gronie dwunastu najlepszych zespołów województwa wielkopolskiego zajęła szóste miejsce. Wcześniej 25 marca licealiści zwyciężyli w etapie rejonowym, który odbył się w CKZiU w Środzie. Na Cytadeli zawodnicy
      w pięciogodzinnych zmaganiach musieli poradzić sobie w pozorowanych scenkach z symulowanymi urazami – tematyka pozoracji nawiązywała do najczęściej spotykanych w życiu codziennym wypadków. Musieli również rozwiązać pisemny egzamin testowy z pierwszej pomocy przedmedycznej. Naszą szkołę reprezentowali:

      Aniela Mikrut – 3D
      Norbert Miśkiewicz – 2B
      Martyna Michalak – 2B
      Antoni Nowacki – 2B
      Zofia Idaszek – 1A
      Maja Wojciechowska – 1A

      Gratulujemy !

     • Dwa złote medale licealistów w Pile

     • Bardzo udany występ zaliczyli licealiści w Mistrzostwach Wielkopolski LZS w lekkiej atletyce, które w środę 10 maja odbyły się w Pile. Piętnastoosobowa reprezentacja „Ogólniaka” zdobyła dwa złote, jeden srebrny i jeden brązowy medal. Medale złote zdobyły: Katarzyna Zalewska w skoku wzwyż wynikiem 145 cm i Natalia Stawska w biegu na 800m wynikiem 2:40,47 min. Srebrny medal przypadł w udziale Aleksandrze Skotarczak w skoku wzwyż (140 cm), a brązowy wywalczył Kamil Nowak w rzucie dyskiem (21,65 m).
      Miejsca pozostałych reprezentantów liceum:
      Weronika Bartkowiak – rzut dyskiem - 4 miejsce
      Aniela Mikrut – rzut dyskiem – 5 miejsce
      Pavlo Halushko– rzut dyskiem – 4 miejsce
      Konrad Łuczak – bieg na 400 m – 6 miejsce
      Jan Wójkiewicz – bieg na 100 m – 7 miejsce
      Hanna Idaszak – skok w dal – 14 miejsce
      Maciej Krygier – skok w dal – 10 miejsce
      Maja Kozłowska – bieg na 100 m – 18 miejsce
      Bartosz Szymkowiak – bieg na 1500 m – 6 miejsce
      Mateusz Dawicki - bieg na 1500 m – 13 miejsce
      Wiktoria Rauhut – bieg na 800 m – nie sklasyfikowana

      Gratulujemy !

     • Kangur Matematyczny

     • Dnia 16  marca 2023 odbył się w naszej szkole Międzynarodowy Konkurs „Kangur Matematyczny”. To najbardziej prestiżowy konkurs matematyczny na świecie. W czterech kategoriach uczestniczyło 47 uczniów, 19 z klas III i IV, 28 z klas I i II. Uczniowie mieli 75 minut na pracę. Zadania wymagały przede wszystkim umiejętności logicznego myślenia. Każdy uczestnik otrzymał w prezencie breloczek - układankę logiczną.

      Milo nam poinformować o sukcesach naszych uczniów:

      W kategorii Junior- klasa I

      Kuba Janeczko kl. Ic - wyróżnienie

      W kategorii Student- klasa IV

      Dominik Danilewicz kl. IV d- bardzo dobry wynik

                                                   Gratulujemy!!!

     • Wyniki konkusu z języka niemieckiego Sprachdoktor

     • W konkursie uczestniczyło 2139 uczniów ze 139 szkół z całej Polski.W naszej szkole udział wzięło 28 uczniów.

      Najlepszy wynik na poziomie klas 1 uzyskała Hanna Idaszak kl.1c - 5 miejsce w województwie

      Najlepszy wynik na poziomie klas 2 uzyskały 

      Małgorzata Kurka kl.2d- 6 miejsce w województwie oraz Nicola Loga kl.2b- 10 miejsce w województwie

      Najlepszy wynik na poziomie klas 3 uzyskał

      Robert Betler kl.3c- 12 miejsce w województwie

      Najlepszy wynik na poziomie klas 4 uzyskali 

      Marta Bulik kl.4b- 1 miejsce w województwie i 15 w kraju oraz Jan Szyszka kl.4b- 4 miejsce w województwie

      Marta Bulik otrzymała dyplom za uzyskanie bardzo dobrego wyniku w konkursie.

     • Zakończenie klas czwartych

     • 28 kwietnia 2023 roku o godzinie 16.00 odbyło się uroczyste zakończenie klas czwartych

      Na uroczystości byli:

      władze samorządowe:

      Starosta Powiatu Średzkiego - pan  Ernest Iwańczuk, Wicestarosta Powiatu Średzkiego - pani Małgorzata Wiśniewska - Zabłocka, Burmistrz Miasta i Gminy  Środa Wlkp. - pan Piotr Mieloch, Kierownik Wydziału Oświaty, Kultury i Spraw Społecznych - pani Małgorzata Bartkowiak.

      fundatorzy nagród: prof. dr hab. Bolesław Andrzejewski,  prpf. UAM dr hab. Wojciech Jóźwiak z Instytutu Filologii Słowiańskiej, 

      pani Bogusława Deiksler - prezes OR PCK, Pani Monika Buziak - Przewodnicząca Rady Rodziców i rodzice uczniów.

      Każde zakończenie szkoły jest okazją, aby docenić i podsumować czteroletnią pracę młodzieży.

      Nagrody dla maturzystów rocznika 2023 otrzymali:

      Martyna Błaszyk  - nagroda dla najlepszego Humanisty im. Kazimierza Andrzejewskiego fundowana przez profesora Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, pana profesora dr hab. Bolesława Andrzejewskiego

      Na uroczystości prof. Andrzejewski został odznaczony tytułem "Honorowego Fundatora", ponieważ nagrodę funduje już od ćwierćwiecza. 

      Krzysztof Kędziora  - nagroda dla najlepszego Historyka Jej fundatorem jest pan prof. dr hab. Tadeusz Panecki

      Dominik Danilewicz  - nagroda dla najlepszego Matematyka ufundowana przez pana Patryka Pachurę.

      Mariusz Binkowski i Wojciech Madura - nagroda „Eskulapa” przyznawana za osiągnięcia w dziedzinie biologii i chemii. Jej fundatorem jest lekarz medycyny pan Piotr Jankiewicz.

      Zofia Bałażyk- nagroda dla szkolnego Europejczyka. Jej fundatorem jest pan Ernest Iwańczuk – Starosta Powiatu Średzkiego.

      Dominik Danilewicz i Wojciech Madura otrzymali nagrodę Indywidualności Rocznika. Nagroda ta przyznawana jest przez Radnych Rady Powiatu.

      Marcin Kaczor – nagroda najlepszego Sportowca  rocznika maturalnego. Fundatorem jest pan Rafał Ratajczak.

      Patrycja Stępa  nagroda Szkolnego Społecznika  ufundowana przez pana Piotra Mielocha – Burmistrza Miasta i Gminy Środa Wielkopolska.

      Krzysztof Kędziora – nagroda „Tytan pracy” dla absolwenta z najwyższą frekwencją. Fundatorem nagrody jest przewodniczący Rady Miejskiej w Środzie Wielkopolskiej - pan Paweł Wullert.

      Marta Bulik– nagroda Lingwisty Rocznika.  Jej fundatorem jest Pan Paweł Kubiak. W tym roku Rada Rodziców wręczyła dodatkową nagrodę Lingwisty dla Jana Szyszki.

      Maria Hoffmann-  nagroda najlepszego Przyrodnika fundowana przez firmę Phytopharm w Klęce

      Natalia Tańska – nagroda Instytutu Filologii Słowiańskiej dla humanisty.

      Aniela Prymas i Klaudia Król – nagroda szkolnego Wolontariusza ufundowana przez  pana  Adama Wysockiego 

      Marcin Kaczor - nagroda Inżynier rocznika ufundowana przez Spółkę LUKS

      Bartosz Ciszek i Mikołaj Stróżewski - podziękowanie za przygotowywanie filmów i montaż 

      Nagroda Jubileuszowa. Jej fundatorem jest Rada Rodziców LO im. Powstańców Wielkopolskich w Środzie Wielkopolskiej. Otrzyma ją najlepszy maturzysta rocznika. Nagroda zostanie wręczona 4 września 2023roku. Uczniowie nominowani do tej nagrody to:

      Z klasy 4a: Rozalia Adamczyk, Martyna Błaszyk, Krzysztof Kędziora, Marika Nawrocka, Alicja Tomczak

      Z klasy 4b: Mariusz Binkowski, Wojciech Madura, Jan Szyszka, Maria Hoffmann, Aniela Prymas, Rozalia Litka

      Z klasy 4c: Agata Bartkowiak, Małgorzata Bartkowiak, Natalia Kardasz, Maria Krzeminska, Artsiom Pipchanka, Hanna Trójnara, Julia Wincenciak, Antonina Wójkiewicz, Oliwia Zalewska, Zuzanna Zaremba

      Z klasy 4d: Dominik Danilewicz, Marcin Kaczor, Szymon Krzemiński

       

      W tym roku szkolnym świadectwa z wyróżnieniem i nagrody książkowe ufundowane przez Radę Rodziców otrzymali uczniowie:

      Klasa 4a: Rozalia Adamczyk, Krzysztof Kędziora, Marika Nawrocka, Anna Putyra, Alicja Tomczak, Martyna Wudarczyk

      Klasa 4b: Mariusz Binkowski, Maria Hoffmann, Klaudia Król, Rozalia Litka, Wojciech Madura, Aniela Prymas, Tadeusz Sikorski, Patrycja Stępa, Jan Szyszka

      Klasa 4c: Agata Bartkowiak, Małgorzata Bartkowiak, Natalia Kardasz, Maria Krzeminska, Maciej Mikołajczak, Artsiom Pipchanka, Julia Wincenciak, Antonina Wójkiewicz, Oliwia Zalewska, Zuzanna Zaremba

      Klasa 4d: Dominik Danilewicz, Bartosz Filipiak, Marcin Kaczor, Szymon Krzemiński

      Gratulacje i podziękowania składamy rodzicom, którzy otrzymali pisemne podziękowanie za wkład włożony w wychowanie i edukację nagrodzonych uczniów.

      Rada Rodziców ufundowała również nagrody książkowe za osiągnięcia sportowe, za aktywność na terenie klasy i szkoły oraz godne reprezentowanie naszego liceum w poczcie sztandarowym. Nagrodzeni uczniowie to:

      4a

      Zofia Bałażyk

      Natalia Brajer

      Weronika Jankowiak

      Julia Jóźwiak

      Wirginia Rogacka

      Nicole Węcławiak

      4b

      Julia Biesz

      Beata Kapitan

      Hubert Kaźmierczak

      Martyna Kmieciak

      Jakub Szymczak

      4c

      Weronika Grewling

      Marta Kubacka

      Filip Łasocha

      Filip Łuczak

      Aleksander Majcherek

      Paskal Paczyński

      Robert Rubach

      Monika Stępniak

      Mikołaj Stróżewski

      4d 

      Dominika Bartkowiak

      Ivan Berezka

      Magdalena Dolniak

      Wiktoria Hawrylinka

      Adriana Łuczak

      Michał Nowicki

      Borys Piasta

      Nadia Piechowiak

      Nagrody dla krwiodawców wręczyła pani Bogusława Deiskler - prezes OR PCK oraz pan Tomasz Kaczmarek. Nagrody otrzymali: 

      Beata Kapitan, Aniela Prymas, Klaudia Król, Maciej Mikołajczak, Monika Pazdrowska, Maciej Leporowski, Jakub Kozielski.

      Nagrody dla wolontariuszy: 

      Krzysztof Kędziora, Martyna Błaszyk, Aniela Prymas, Klaudia Król, Artsiom Pipchenko, Marta Sznajder, Monika Pazdrowska

      Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy.

      Dyrekcja szkoły podziękowała wychowawcom klas czwartych - panowi Sławomirowi Bramborowi, pani Agnieszce Szymańskiej-Michalak, panu Grzegorzowi Kasprzakowi i pani Marioli Litce oraz wszystkim nauczycielom za profesjonalizm, zaangażowanie i życzliwość.

      W imieniu uczniów klas maturalnych głos zabrał Jan Szyszka, a w imieniu nagrodzonych Patrycja Stępa. Maria Tylska wygłosiła przemówienie w imieniu klas młodszych LO. 

      Oprawę muzyczną zapewnili : Filip Sznura oraz chór szkolny w składzie: Judyta Wrzaskowska, Maria Nowicka, Magdalena Behnke, Martyna Hamrol, Magdalena Karasiak, Wiktoria Józkowiak, Barbara Szafran.

      Drodzy Absolwenci, liczymy, że zawsze będziecie pamiętać o naszej szkole i będziecie wspominać ją z sentymentem jako miejsce, które dało Wam „korzenie i skrzydła”. Życzymy Wam powodzenia w osiąganiu kolejnych celów.

      Uroczystość przygotowali wychowawcy klas trzecich, prowadzili Maja Mroczkowska i Paweł Kościelniak.

       

     • Olimpiada Zdrowia PCK

     • We wtorek 25.04.2023r. w CKZiU odbył się etap rejonowy Olimpiady Zdrowia PCK. Szkołę naszą reprezentowała uczennica klasy 4b Weronika Przewoźniczak, która zajęła drugie miejsce. Gratulacje!

     • Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej etap diecezjalny

     • W czwartek 20 kwietnia odbył się w budynku Wyższego Seminarium Duchownego Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej w Poznaniu etap diecezjalny Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej. Wzięli w nim udział uczniowie z klasy 3a: Sylwia Stachowiak, Ewa Duszczak oraz Paweł Buczma. Tegoroczna edycja konkursu wymagała dokładnej znajomości Księgi Powtórzonego Prawa i listu do Hebrajczyków. Po rozwiązaniu testu uczniowie wraz z opiekunem ks. Tomaszem Staśkiewiczem zwiedzili katedrę poznańską oraz palatium Mieszka I. Uczestnikom gratulujemy osiągnięcia dobrego wyniku w konkursie i zapraszamy do przyszłorocznej edycji.

     • Podsumowanie akcji "Kup pan szczotkę"

     • Nasza szkoła przyłączyła się do akcji Kup Pan Szczotkę organizowanej przez Redemptoris Missio Fundację Pomocy Humanitarnej. Celem jej było wsparcie afrykańskich szkół i przedszkoli prowadzonych przez polskich misjonarzy w pasty i mydła. Efektem akcji jest fakt, że w jednej z afrykańskich szkół od pięciu lat dzieci codziennie myją zęby. Wszystkie wychodzą na szkolne podwórko, nauczycielka przynosi im wiaderko z wodą, każde z nich nabiera wodę do swojego kubka. Dzieci sięgają do swoich płóciennych woreczków i wyciągają z nich szczoteczki do zębów. Pani nakłada im na szczotki pastę i rozpoczyna się szorowanie! To dla tych dzieci wielka radość i duma, że w swojej szkole na jednej z przerw myją zęby. Wiedzą, że dzięki temu będą mogły cieszyć się pięknym uśmiechem. W środę 19.04 odbyło się przekazanie uzbieranych darów do siedziby Fundacji. Wszystkim, którzy wspomogli realizację projektu składamy serdeczne podziękowania. Koordynatorami projektu był ks. Tomasz Staśkiewicz i pani Anna Drzazgowska. 

     • Laureat INPUT

     • Dominik Danilewicz z klasy 4d pomyślnie przeszedł eliminacje do konkursu INPUT FIZYKA organizowanego przez Fundację na Rzecz Rozwoju Politechniki Poznańskiej zajmując 6 miejsce i zakwalifikował się do finału konkursu. Finał ten odbył się 1.04. 2023 w Aula Magna PUT Poznań. Podczas finału 50 uczestników zmagało się z zadaniami, przygotowanymi specjalnie na tę okazję przez pracowników naukowych PUT. Po konkursowych zmaganiach finaliści i ich opiekunowie wzięli udział w wykładzie „Papier – materiał niezwykły” przygotowanym przez dr inż. Adama Buczka oraz studentów Koła Naukowego Fizyki Technicznej.
      Przez kolejne dni , Dominik i jego nauczycielka fizyki – p. Agata Orłowska, pełni emocji czekali na rozstrzygnięcie konkursu. Poziom uczestników był bardzo wysoki, a o miejscu na podium zadecydowała różnica 2,5 punktów na 100 możliwych do zdobycia. Każde z zadań oceniane było przez jego autora, a następnie suma punktów decydowała o miejscu zajmowanym przez finalistę. W przypadku równej liczby uzyskanych punktów o kolejności decydował punktowy wynik eliminacji. W końcu dotarła do nas wspaniała wiadomość: Dominik został laureatem konkursu INPUT FIZYKA zajmując 5 miejsce.
      Uczeń wraz z nauczycielką zostali zaproszeni i wzięli udział w Gali Finałowej konkursu, podczas której zarówno laureaci, jak i ich opiekunowie uzyskali dyplomy. Laureaci mają też wstęp wolny na wybrany na Wydziale Inżynierii Materiałowej i Fizyki Technicznej kierunek studiów. W spotkaniu wziął udział dziekan wydziału dr hab. Mirosław Szybowicz - profesor PP, mgr Grzegorz Musioł - prezes zarządu Fundacji na Rzecz Rozwoju PP, dr inż. Anna Dębicka, dr Krzysztof Łapsa i mgr Dorota Gołębiewska. Po części oficjalnej przyszedł czas na poczęstunek oraz wymianę doświadczeń i opinii o konkursie z jego organizatorami, uczestnikami i ich opiekunami. Mimo padającego tego dnia rzęsistego deszczu ten dzień przyniósł laureatom i ich nauczycielom wiele pięknych wrażeń.

     • Wykłady na UAM

     • W dniu 31 marca dwie klasy Ic i IIa w ramach współpracy z Instytutem Filologii Słowiańskiej odwiedziły Uniwersytet im. Filologii Słowiańskiej. Młodzież wysłuchała wykładu prof. Dr hab. Ewy Szperlik „Zagrzeb jako bohater i miejsce akcji w literaturze chorwackiej”. Następnie głos zabrała dr Magdalena Baer, która opowiedziała o barokowych listach magnatów, a na końcu uczniowie obejrzeli animacje z Zagrzebskiej Szkoły Animacji.

     • Mistrzostwa z pierwszej pomocy

     • W sobotę 25 marca w CKZiU w Środzie odbyły się III mistrzostwa powiatu z pierwszej pomocy (etap rejonowy). Znakomicie spisała się drużyna liceum w składzie: Norbert Miśkiewicz (2B), Martyna Michalak (2B), Antoni Nowacki (2B), Zofia Idaszek (1A) i Maja Wojciechowska (1A), która zajęła pierwsze miejsce i w nagrodę będzie reprezentować powiat w etapie okręgowym, który pod koniec kwietnia odbędzie się w Poznaniu.

     • Plebiscyt na Najlepszego Sportowca

     • Plebiscyty podsumowujące rok sportowy są okazją do wyróżnienia najlepszych sportowców, którzy swą ciężką pracą i zaangażowaniem, osiągnęli wysoki poziom sportowy. Nasz szkolny plebiscyt pozwala zaprezentować osiągnięcia sportowe uczniów szkoły oraz podziękować i wyróżnić tych, którzy w 2022 roku najbardziej zasłużyli na laury.
      Rok 2022 był rokiem, w którym po dwóch latach pandemii i związanych z nią wyrzeczeń i obostrzeń, stopniowo wszystko zaczęło wracać do normalności. Był to też kolejny rok, w którym nasza szkoła brała udział w XXIII Wojewódzkiej Licealiadzie organizowanej przez Szkolny Związek Sportowy „Wielkopolska”. Jak co roku, startowaliśmy w zawodach szczebla powiatowego, rejonowego i wojewódzkiego.
      W roku tym nasi uczniowie reprezentowali również powiat i województwo w zawodach organizowanych przez Ludowe Zespoły Sportowe. Miło nam poinformować, że w klasyfikacji generalnej województwa wielkopolskiego zajęliśmy czwarte miejsce, a więc o jedną pozycję wyżej niż przed rokiem.
      Najlepszych sportowców szkoły wybierają nauczyciele wychowania fizycznego. Ponieważ jest to plebiscyt szkolny, w pierwszej kolejności brane były pod uwagę osiągnięcia w zawodach szkolnych i zdobywane tam punkty, a w dalszej kolejności sukcesy sportowców w dyscyplinach sportowych, których nie ma w kalendarzu imprez Szkolnego Związku Sportowego i Wielkopolskiego Zrzeszenia LZS. Pod uwagę również brany był aktywny udział w zajęciach wychowania fizycznego oraz frekwencja.
      Oto 10 najlepszych:
      1. Michalina Ignaszak
      2. Marcin Kaczor
      3. Matylda Wróblewska
      4. Jakub Socha
      5. Vanessa Węcławiak
      6. Weronika Przewoźniczak, Maciej Leporowski
      7. Oliwia Mazur, Martyna Hamrol
      8. Aleksandra Banaszak
      9. Aleksandra Świątek, Maja Duszczak
      10. Barbara Szafran
      Dodatkowo honorowani są uczniowie, którzy kończą w tym roku edukację w liceum i wielokrotnie reprezentowali szkołę w zawodach sportowych. A ponad to swoją postawą oraz zaangażowaniem na rzecz szkoły są wzorem dla swoich kolegów oraz koleżanek.
      Oto oni :
      1. Nicole Węcławiak
      2. Julia Wincenciak
      3. Magdalena Dolniak
      4. Martyna Kmieciak
      5. Ivan Betrezka
      6. Paskal Paczyński
      7. Borys Piasta

     • Tydzień Integracji

     • W dniach 20-24 marca w średzkich szkołach odbywał się Tydzień Integracji zorganizowany przez
      Młodzieżową Radę Miejską w Środzie. Uczniowie szkół średnich i podstawowych rywalizowali ze sobą
      w grach zespołowych oraz w tenisie stołowym. Liceum było gospodarzem dwumeczu w piłkę nożną
      pomiędzy gospodarzami i drużyną Hipolita (tylko te dwie drużyny zgłosiły się do zawodów). Obydwa
      mecze wygrali goście. Pierwszy 3:2, w rewanżu 3:1. Po zakończonych spotkaniach zawodnicy strzelali
      rzuty karne, w nich lepsi byli licealiści, którzy zwyciężyli 4:3. We wtorek w sali sportowej Zespołu
      Szkół Rolniczych rywalizowali koszykarze z czterech szkół średnich. Nasza drużyna zajęła trzecie
      miejsce. W środę w ZSA odbyły się zawody w tenisie stołowym. W kategorii dziewcząt złoty medal
      zdobyła nasza zawodniczka - Ania Karaś, a brązowy w kategorii chłopców – Marcel Piasta. Również
      w środę w sali sportowej liceum miał miejsce turniej szkół podstawowych w „zbijaka”. W czwartek w
      sali sportowej Szkoły Podstawowej nr 3 grali piłkarze ręczni. Nasi szczypiorniści zdobyli brązowe
      medale ustępując Hipolitowi i Rolibudzie. W ostatnim dniu Tygodnia Integracji w piątek 24 marca w
      CKZiU grali siatkarze. Nasi zawodnicy (i zawodniczki) zdobyli srebrny medal. Warto nadmienić, że po
      raz pierwszy zorganizowana impreza sportowa okazała się bardzo udanym przedsięwzięciem i w
      następnych latach będzie z pewnością kontynuowana. Duże słowa podziękowania należą się
      Kajetanowi Buziakowi i Mateuszowi Piszczatowskiemu, którzy jako działacze Młodzieżowej Rady
      Miejskiej byli współorganizatorami akcji.