• Wolontariat 'Speaking concerts'

     • W poniedziałek 25 października grupa dziewięciu uczniów z klasy IC, pod opieką p. Beaty
      Szymańskiej i ks. Tomasza Staśkiewicza, udała się na Aulę UAM w Poznaniu. Celem
      wyjazdu była pomoc, we współpracy ze społecznością Zespołu Szkół nr 1 w Nowym
      Tomyślu, w ramach wolontariatu dla Fundacji „Fabryka sztuki” w związku z koncertami
      edukacyjnymi z cyklu: „Speaking concerts”. Tematem październikowego koncertu był:
      „Zagraj to jeszcze raz Haydn”. Poprzez fuzję muzyki, sztuki, nowoczesnych multimediów,
      tradycji i szczypty dobrego humoru mieliśmy okazję dowiedzieć się między innymi co łączy
      Haydna z Jimim Hendrixem. Podczas koncertu poznaliśmy czasy wiedeńskiego klasycyzmu,
      po zakamarkach którego oprowadzali nas znawca sztuki muzycznej. Wyjazd przybliżył
      uczniom tematykę muzyki klasycznej. Był również okazją do spojrzenia na rozwój duchowo
      – obyczajowy XVIII-wiecznej Europy.

    • Wycieczka do Warszawy
     • Wycieczka do Warszawy

     • W dniach 21-22 października 2021r. 53 uczniów klas IIa, IIId wraz z wychowawcami: panią Natalią Olkiewicz i panią Mariolą Litką oraz panią opiekun Katarzyną Węcławiak brali udział w wycieczce do Warszawy. Wycieczka jest dofinansowana z projektu Ministerstwa Edukacji i Nauki "Poznaj Polskę"  (w ramach programu "Polski Ład")

      W pierwszym dniu wycieczki licealiści spacerowali po deszczowej stolicy, zwiedzili Stare Miasto (m.in. Kolumna Zygmunta, Krakowskie Przedmieście, warszawskie pomniki) oraz multimedialne Muzeum Fryderyka Chopina. Następnie uczniowie udali się na warsztaty do Wilanowa - uczniowie klasy 3d wybrali warsztaty tańca dawnego, a uczniowie klasy 2a warsztaty filmowe. Następnie wszyscy udali się do warszawskich Łazienek, a następnie na odpoczynek. 

      W drugim dniu wycieczki licealiści zwiedzili Muzeum Narodowe i Muzeum Powstania Warszawskiego, poszli także na spacer po cmentarzu na Powązkach. Wycieczka była dla wszystkich uczniów ciekawą lekcją historii, ale także doskonałą okazją do integracji. 

       

     • Wycieczka do Poznania

     • We wtorek 19 października uczniowie z klasy IB pod opieką wychowawczyni Marzeny Wisińskiej –Zadrużyńskiej i ks. Tomasza Staśkiewicza udali się na zwiedzanie Ostrowa Tumskiego w Poznaniu. Podczas wycieczki zwiedziliśmy Bazylikę Archikatedralną pw. św. Apostołów Piotra i Pawła wraz z podziemiami. Zobaczyliśmy gdzie znajdują się grobowce pierwszych władców Polski Mieszka I i Bolesława Chrobrego. Następnie udaliśmy się do Interaktywnego Centrum Historii Ostrowa Tumskiego – Bramy Poznania. W nowoczesny sposób spojrzeliśmy na Poznań w perspektywy historii i dziedzictwa kulturowo – religijnego jakie wniósł w początki naszej państwowości. Wyjazd zakończył się degustacją potraw kuchni włoskiej.

     • Dwa złote medale w lidze lekkoatletycznej

     • W poniedziałek 18 października na stadionie lekkoatletycznym ZSR w Środzie odbyła się wojewódzka liga lekkoatletyczna dla uczniów z roczników 2002 i młodszych, w której wystąpiła 13- osobowa reprezentacja naszego liceum. W zawodach startowali zawodnicy z powiatu gnieźnieńskiego, szamotulskiego, jarocińskiego, śremskiego, wrzesińskiego, nowotomyskiego, międzychodzkiego, obornickiego, poznańskiego i oczywiście średzkiego.

      Spośród naszych uczniów najlepiej spisali się Zosia Szymkowiak, która wywalczyła złoty medal w biegu na 400m oraz Jakub Przybylski, który równieżzwyciężył w biegu na 1500m. Poza wymienionymi, liceum w Środzie było reprezentowane przez Paulę Hamrol, Magdalenę Dolniak i Antoniego Felmana w biegu na 800m, Jędrzeja Przybylskiego w biegu na 400m, Edytę Wojciechowską w skoku wzwyż, Antoniego Foryckiego w rzucie oszczepem, Jakuba Sochę i Jadwigę Płocińską w pchnięciu kulą, Kamila Rauhuta w biegu na 100m, Aleksandra Majcherka i Antoniego Janickiego w skoku w dal. Gratulujemy.

     • Hospicjum im. Piotra Króla

     • W niedzielę, 17.10.2021r . Hospicjum im. Piotra Króla zorganizowało Drzwi Otwarte, aby podobnie  jak rok wcześniej przedstawić wszystkim Darczyńcom i Sympatykom stan zaawansowania prac prowadzonych przy budowie średzkiego hospicjum.

      W ramach Drzwi Otwartych do hospicjum zostały zaproszone 6 osobowe grupy ze średzkich szkół średnich, aby wziąć udział w grze terenowej. Nasza drużyna w składzie: Maria Fesser, Oliwia Pogonowska, Julia Gorzała, Aleksandra Taszarek, Aleksandra Nowak i Kasper Zieliński z klasy 2C dzielnie rywalizowała w konkurencjach teoretycznych i praktycznych zajmując I miejsce !!! Gratulujemy !!! 

      https://hospicjumpk.pl/ 

      https://www.facebook.com/hospicjumpk

      licytacje na rzecz hospicjum: https://www.facebook.com/groups/294861159117260

       

     • Wycieczka na wystawę Centrum Szyfrów Enigma

     • Tuż przed Dniem Edukacji klasa 2D wraz z wychowawczynią p. Agatą Orłowską oraz nauczycielką matematyki i informatyki p. Beatą Senftleben wybrała się do Poznania aby zwiedzić nowo otwartą wystawę Centrum Szyfrów Enigma.

      Wystawa ta opowiada mało znaną historię sukcesu polskich matematyków, którzy złamali kod niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma. Sposób szyfrowania wiadomości za pomocą tej maszyny uważany był za nie do złamania, a jednak wiedza i determinacja polskich matematyków: Mariana Rejewskiego, Henryka Zygalskiego i Jerzego Różyckiego pozwoliła na jego rozszyfrowanie. Ich prace mały istotny wpływ na losy II wojny światowej i wniosły wkład w zwycięstwo aliantów.

      Oprócz wystawy ilustrującej historię prac nad kodem Enigmy, uczniowie mogli zapoznać się ze sposobami utajniania wiadomości od czasów antycznych po współczesność. Interaktywne stanowiska pozwoliły uczestnikom wycieczki wczuć się w rolę szyfrujących i rozszyfrowujących wiadomości, co stanowiło intelektualne wyzwanie dla uczniów klasy o profilu politechnicznym oraz ich opiekunek.

     • Wyniki Plebiscytu na Nauczyciela Naj...

     • W dniu 28 września 2021r. uczniowie naszej szkoły oddawali głosy na nauczycieli w 6 kategoriach. Plebiscyt, organizowany przez Samorząd Uczniowski, niezmiennie cieszy się wielką popularnością wśród uczniów i wzbudza wiele pozytywnych emocji. 

      W kategorii "Sympatyczna duszyczka" dla nauczyciela najbardziej sympatycznego wygrali:

      1. Milena Bianek - 96 głosów

      2. Marzena Wisińska - Zadrużyńska - 51 głosów

      3. Milena Biskupska - 30 głosów

       

      W kategorii "Pomysłowy Dobromir" dla nauczyciela najbardziej kreatywnego wygrali:

      1. Natalia Olkiewicz - 93 głosy

      2. Adam Eichler - 55 głosów

      3. Dominik Leszczyński - 26 głosów

       

      W kategorii "Pomocna Dłoń" dla najbardziej pomocnego nauczyciela wygrali:

      1. Agnieszka Kaczmarek, Lucyna Stęplewska - 37 głosów

      2. Ewa Sadyś - 36 głosów

      3. Marzena Wisińska - Zadrużyńska - 30 głosów

       

      W kategorii "Złota Męczydusza" dla nauczyciela najbardziej wymagającego wygrali:

      1. Agnieszka Szymańska - Michalak - 68 głosów

      2. Ewelina Otworowska - 65 głosów

      3. Adam Eichler - 59 głosów

       

      W kategorii "Fashionista" dla najoryginalniej ubranego nauczyciela wygrali:

      1. Grzegorz Kasprzak - 95 głosów

      2. Aleksandra Hamrol - Narożna - 35 głosów

      3. Sławomir Brambor - 32 głosy

       

      W kategorii "Top Ticzer" dla Nauczyciela Roku wygrali:

      1. Sławomir Brambor - 40 głosów

      2. Grzegorz Kasprzak - 39 głosów

      3. Marzena Wisińska - Zadrużyńska - 35 głosów

       

      Wszystkim nagrodzonym nauczycielom gratulujemy!

       

       

     • Z wizytą w Muzeum Zamek Górków w Szamotułach

     • W ramach współpracy z Instytutem Filologii Słowiańskiej Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w
      Poznaniu uczniowie z klasy IA humanistycznej odwiedzili Muzeum- Zamek Górków w Szamotułach.
      Towarzyszyli im koledzy i koleżanki z klasy ID. Uczestniczyli w lekcji dotyczącej ikon, którą
      przeprowadziła mgr Anna Król.

      Młodzież poznała genezę ikony, dowiedziała się m.in. jakie zasady obowiązują osoby, które je tworzą (piszą!), czym jest hermeneia. Pani kustosz opowiedziała o symbolice kolorów pojawiających się na ikonach, o ikonostasie, rodzajach ikon. Uczniowie mogli obejrzeć zbiór tych dzieł znajdujących się w muzeum. To właśnie ta kolekcja rozsławiła placówkę na całą Polskę i krajeeuropejskie. Nie był to jednk koniec atrakcji. Licealiści zwiedzili zamek, przy okazji zapoznając się z wystawą fajansowych figurek z Pacykowa na Ukrainie.

      Po zwiedzeniu zamku i wysłuchaniu legendy o
      czarnej Halszce młodzież opuściła Szamotuły. Później oczywiście był czas na postój i wizytę w McDonald's.

     • Konkursy informatyczne

     • W ubiegłym tygodniu w naszej szkole odbyły się dwa konkursy informatyczne, których motywem przewodnim był Światowy Dzień Tabliczki mnożenia, który w tym roku przypadał w piątek 1. października.

      W pierwszym konkursie uczniowie klas trzecich z grup z rozszerzoną informatyką musieli za pomocą języka programowania Python rozwiązać kilka problemów matematycznych. Najlepiej, bo całkowicie bezbłędnie, poradził sobie Dominik Danilewicz z klasy 3d, zajmując tym samym I miejsce w konkursie. Niewiele gorzej poradzili sobie Aleksandra Ostrowska z klasy 3g (II miejsce) oraz Marcin Kaczor z klasy 3d (III miejsce).

      Drugi konkurs polegał na przygotowaniu, w dowolnym programie graficznym plakatów z okazji Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia. Wybór zwycięzców był bardzo trudny, ponieważ w konkursie wzięło udział ponad czterdziestu uczniów. Ostatecznie miejsca na podium zajęli: Paweł Kościelniak z klasy 2d (I miejsce), Adrian Olejniczak z klasy 2d (II miejsce) oraz Weronika Jankowiak z klasy 3a (III miejsce).

      Zwycięzcom gratulujemy!

      Poniżej prezentujemy plakaty zwycięzców.

     • Biegi przełajowe LZS w Żerkowie

     • W dniu 5 października 2021r. odbyły się zawody - biegi przełajowe LZS w Żerkowie. Team liczył 16 osób. Większość naszych reprezentantów zalazła się w pierwszej dwudziestce. Czekamy za oficjalnymi wynikami. 

     • Spotkanie z absolwentem LO

     • Na lekcję wychowawczą do klasy 1B został zaproszony były absolwent średzkiego Liceum Ogólnokształcącego im. Powstańców Wielkopolskich  Adam Łuczak. Były uczeń opowiedział nam o latach spędzonych w naszej szkole, swoim życiu i zainteresowaniach. Udzielił nam kilku rad jak skutecznie radzić sobie z ilością materiału, nie zapominając przy tym o życiu prywatnym, pasjach czy hobby.

      Uczniowie klasy 1B wraz z wychowawcą z przyjemnością wysłuchali wszystkich historii i bardzo dziękują za poświęcony czas.

     • Finał rejonu festiwalu sztafet lekkoatletycznych

     • W dniu 29 września 2021r. nasi uczniowie brali udział w Finale rejonu festiwalu sztafet lekkoatletycznych, który odbywał się na stadionie lekkoatletycznym w ZSR w Środzie Wielkopolskiej.

      Nasi uczniowie rywalizowali ze sobą w konkurencjach 4 x 400 metrów oraz 4 x 100 metrów kobiet i mężczyzn.

      Wyniki zawodów:

      Sztafeta 4 x 100 metrów kobiet – V miejsce

      Sztafeta 4 x 400 metrów kobiet – III miejsce

      Sztafeta 4 x 100 metrów mężczyzn – III miejsce

      Sztafeta 4 x 400 metrów mężczyzn– II miejsce

      Warto podkreślić, że chłopcy z sztafety 4 x 400 metrów awansowali do następnego etapu, który odbędzie się już w Poznaniu na stadionie Olimpii.

      Serdecznie gratulujemy !

     • Wybory do Samorządu Uczniowskiego

     • Dnia 28 września 2021r. odbyły się w naszej szkole wybory do Samorządu Uczniowskiego. W komisjach zasiadali obecni członkowie. Była to mała lekcja demokracji dla wszystkich licealistów, a dla pierwszoklasistów okazja do wstąpienia w struktury samorządu.

      Nowi członkowie samorządu:

      Natalia Knitter 1a

      Ignacy Pucek 1b

      Anna Kajdan 1b

      Donata Żurawska 1c

      Małgorzata Kurka 1d

      Członkiem Zarządu została Anna Kajdan z klasy 1b.

      Gratulujemy!