• "Mikołajkowy" Poznań

  W środę, 4 grudnia klasy Ic i IIa pod opieką wychowawców uczestniczyły w "mikołajkowej" wycieczce do Poznania. Najpierw młodzież odwiedziła Muzeum Narodowe. Klasa pierwsza brała udział w lekcji muzealnej poświęconej motywom biblijnym i mitologicznym w sztuce. Drugoklasiści mieli okazję przyjrzeć się malarstwu romantycznemu i poznać je od innej niż w szkole strony. Po przygotowanych przez pracowników muzeum zajęciach był czas na samodzielne zwiedzanie. Ponieważ pogoda tego dnia była wyjątkowo łaskawa, wszyscy spacerem przeszli przez Stary Rynek w Poznaniu, gdzie - jak zwykle o tej porze - jest jarmark świąteczny. Ulicą Wrocławską uczniowie doszli do pomnika Starego Marycha - tam był krótki postój na grupową fotografię. Ostatni punkt programu to Multikino Stary Browar i seans "Na noże". Wszyscy wrócili zadowoleni i usatysfakcjonowani.

 • Kolejne sukcesy w Wielkopolskim Turnieju Debat Oksfordzkich

  W piątek 29 listopada miał miejsce kolejny turniej eliminacyjny w ramach Wielkopolskiego Turnieju Debat Oksfordzkich. W zawodach brała udział drużyna z naszego Liceum w składzie: Marta Głogowska, Piotr Buczma, Jakub Felman, Weronika Nowak. Nasi uczniowie  rywalizowali z przedstawicielami szkół z Leszna i Kościana. Przedmiotem rywalizacji były tezy, które w zależności od losowania należało obronić lub obalić,np "UE powinna znieść sankcje nałożone na Rosję" czy "Stanowiska marszałków Sejmu i Senatu powinni obejmować rotacyjnie przedstawiciele wszystkich partii politycznych obecnych w Sejmie i Senacie". Debatowanie na takie tematy wymaga od uczestników dużej wiedzy merytorycznej, jak i sprawności retorycznej. Rywalizacja była bardzo zacięta i wyrównana, po zakończeniu trzeciej debaty organizatorzy musieli zagłębić się w zawiłości regulaminu, ponieważ okazało się, żetrzy drużyny miały tyle samo punktów. W takim wypadku o kolejności decyduje ilość tzw małych punktów i tutaj nasza drużyna była najlepsza zajmując tym sposobem drugie miejsce i awansując dofinałów WTDO. W finałach WTDO, które  odbędą się 13 grudnia na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa reprezentować naszą szkołę będą dwie drużyny! Gratulujemy!

 • Warsztaty prawnicze

  Dnia 29 listopada 2019r. uczniowie klasy humanistycznej brali udział w spotkaniu z radcą prawnym, Panem Markiem Rackiewiczem pt: "ABC prawa". Dzięki warsztatom dowiedzieli się o specyfice konkretnych gałęzi prawa oraz nieścisłościach prawniczych. Radca prawny przedstawił też kilka kazusów prawniczych, które wśród uczniów wzbudziły wiele kontrowersji. Spotkanie organizowane było przez Fundację Honeste – Vivere, z siedzibą w Warszawie, która świadczy nieodpłatne porady prawne oraz poradnictwo obywatelskie na terenie Powiatu Średzkiego.

 • Wykład "Analiza wyborów parlamentarnych w Polsce" na UAM w Poznaniu

  W czwartek, 28 listopada br., w auli Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM w Poznaniu odbył się wykład otwarty nt. analizy wyników tegorocznych wyborów parlamentarnych w Polsce. Wykład ten miała przyjemność wysłuchać również kilkuosobowa grupa z naszej szkoły z klas 2A, 2B i 2C, która przygotowuje się do matury z wiedzy o społeczeństwie. Grupa pod opieką Pana Krystiana Błocha mogła posłuchać wnikliwe wnioski Pana Profesora Szymona Ossowskiego, prodziekana WNPiD. Grupa mogła skorzystać z zaprezentowania oferty edukacyjnej wydziału, „strefy chilloutu” oraz porozmawiać we własnym gronie o wnioskach z wykładu już tuż po jego zakończeniu. Przypomnijmy, że nasi przyszli maturzyści z tego przedmiotu w październiku przygotowali w liceum szkolne prawybory parlamentarne.

 • Klasa 1f na UM w Poznaniu

  We wtorek 26 listopada  uczniowie klasy 1f pojechali na wykład z zakresu endokrynologii na Uniwesytet Medyczny w Poznaniu. Dowiedzieli się o niedoczynności i nadczynności tarczycy oraz o nieprawidłowościach w funkcjonowaniu układu hormonalnego. Prezentacja wzbogacona była licznymi zdjęciami pacjentów. Po wykładzie licealiści spędzili miło czas i wybrali się na poznański Jarmark Bożonarodzeniowy, gdzie kosztowali świątecznych smakołyków.

 • Wojciech Fibak w naszej szkole

  Poniedziałek 25 listopada przejdzie do historii naszego Liceum. Najwybitniejszy polski tenisista Pan Wojciech Fibak spotkał się z młodzieżą. 

 • Noc Multimediów

  22 listopada - wieczór i nocka w szkole.

 • Warsztaty na UE w Poznaniu

  W piątek 22 listopada odbył się kolejny wyjazd klasy patronackiej 1b na Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu. Tym razem dominowały zajęcia praktyczne - uczniowie samodzielnie identyfikowali sprzęt laboratoryjny i za jego pomocą przygotowywali roztwory, zajmowali się także analizą jakościową.

 • Warsztaty klasy 1c "Inteligentne technologie i rozwiązania w budownictwie – smart housing, green housing".

  W miniony piątek 22 listopada 2019 r. odbyły się w naszej szkole warsztaty połączone z wykładem dotyczącym wykorzystania nowoczesnych technologii w budownictwie. Zajęcia dla klasy Ic prowadził dr Maciej Koszel z Katedry Inwestycji i Nieruchomości Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, w ramach projektu „Klasa Akademicka”. Podczas wykładu uczestnicy mieli okazję zapoznać się z istotą procesu inwestycyjnego, a także jakie są innowacyjne i nowoczesne techniki oraz sposoby, podejścia i metody wykorzystywane na każdym etapie procesu inwestycyjnego, które przynoszą wymierne korzyści. Rozmawiali także w jaki sposób potrzeby ludzkie wpływająna innowacje w budownictwie.

 • Dzień z Akademią Wychowania Fizycznego z Poznania

  Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Wielkopolskich od kilku lat współpracuje z uczelniami wyższymi z Poznania. Młodzież uczestniczy w zajęciach na uczelniach, wykładowcy  uniwersyteccy przyjeżdżają na lekcje do liceum. Taka forma funkcjonuje w trakcie roku akademickiego i szkolnego. Dla maturzystów, którzy muszą już podejmować decyzje co do dalszej ścieżki edukacyjnej, organizowane były spotkania z przedstawicielami uczelni wyższych w przedostatni dzień nauki. Od tego roku Liceum zmieniło formułę tych spotkań. Co miesiąc, w murach Liceum odbywać się będzie „Dzień z Uczelnią” - da to możliwość każdemu uczniowi poznania oferty danej uczelni, zdobycia  informacji o jej kierunkach i strukturze.  21 listopada  liceum gościło Akademię Wychowania Fizycznego. JM Rektor AWF prof. AWF dr hab. Dariusz Wieliński spotkał się z uczniami klas trzecich i drugich. Wykład JM Rektora do trzecioklasistów dotyczył między innymi  różnicy między nauką w szkole a na uczelni. W szkole uczeń zdobywa wiedzę ogólną, opiekę sprawują nie tylko rodzice, ale również nauczyciel. Uczelnia to miejsce, gdzie student odpowiada sam przed sobą, wiedza, którą gromadzi jest już ukierunkowana, dlatego tak ważny jest właściwy wybór kierunku studiów. Pan Rektor podkreślał, że eksperyment to właściwa droga do prawdy, eksperyment to źródło wiedzy, a studiowanie to zdobywanie wiedzy poprzez eksperyment. Po studiach młody człowiek, rozwija się w określonym kierunku, a z czasem może zostać ekspertem w jakieś dziedzinie. Wspaniały, motywujący wykład. Warto, pokreślić, że Pan prof. AWF dr hab. Dariusz Wieliński jest absolwentem Liceum rocznika 1983, mieszkańcem Środy Wlkp. i jak podkreślił - starszym kolegą licealistów, a ich  dobro bardzo leży mu na sercu. Nie mogło oczywiście zabraknąć informacji o Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu. Pracownicy Działu Marketingu i Karier, Panie Magdalena Grabowska i  Paulina Drozdowska oraz studentka Dietetyki Dominika Moszczyńska przedstawiły ofertę edukacyjną, zaprezentowały filmy o uczelni, omówiły kierunki studiów i bardzo entuzjastycznie przekonywały, dlaczego warto studiować na AWF-ie w Poznaniu. 

 • Spotkanie z reporterem RMF

  21 listopada uczniowie klas pierwszych średzkiego LO mieli okazję spotkać się z bardzo ciekawym gościem - reporterem wielkopolskiego oddziału  RMF FM - Mateuszem Chłystunem. Dziennikarz opowiadał m.in. o głównych zadaniach reportera, doborze tematów, weryfikacji  wiadomości, zasadach rzetelnego dziennikarstwa. Młodzież dowiedziała się jak wygląda  dzień pracy reportera,  jakie są zalety tego zawodu i co robić, jeśli chce się wykonywać tę niełatwą, ale ciekawą  pracę. Mateusz Chłystun wspomniał                  o spotkaniu z Olgą Tokarczuk, a także o relacji z mundialu w Moskwie. Szczególna atrakcja czekała klasę humanistyczną - dla niej gość przeprowadził warsztaty na dotyczące przygotowania notatki prasowej.

 • Warsztaty przedsiębiorczości w 12 Światowym Tygodniu Przedsiębiorczości

  Warsztaty przedsiębiorczości w Wyższej Szkole Bankowej w Poznaniu. 20 listopada - klasa 1 g wraz z panią Aliną Cichowlas wzięła udział w Programie Rozwoju Kompetencji Uniwersalnych. Warsztaty prowadzone były przez Panią Lidię Garczyńską-Szymkowiak. Część zajęć w ramach projektu odbyła się już szkole.

 • Uroczyste otwarcie Izby Pamięci

  Wkrótce minie 101. rocznica wybuchu powstania wielkopolskiego. Jeszcze świeże wydają się wspomnienia uroczystości, które miały miejsce w grudniu ubiegłego roku. Ale pamięć o tamtym zrywie jest ciągle żywa. Świadczy o tym spotkanie, które miało miejsce  19 listopada br. w Liceum Ogólnokształcącym im. Powstańców Wielkopolskich w Środzie Wlkp. Odbyło się ono z okazji otwarcia w sali historycznej nr 19 Izby Pamięci, w której zgromadzono eksponaty, pamiątki związane z powstaniem i jego uczestnikami. Zdjęcia, mapy i inne cenne zbiory pochodzą z wystawy prezentowanej w grudniu 2018 r. w Galerii Miejskiej przez Stowarzyszenie Rodzin Powstańców Wielkopolskich. Jej członkowie – na czele z Prezes Marią Mielcarzewicz – dokonali oficjalnego przekazania zbiorów Liceum, którego patronem są właśnie powstańcy wielkopolscy.

              Gospodarzem spotkania była dyrektor szkoły Pani Katarzyna Światowy wraz z wicedyrektor Panią Ewą Sadyś. Uczestniczyli w nim również: Burmistrz  Miasta Środa Wielkopolska Pan Piotr Mieloch, Starosta Pan Ernest Iwańczuk, Wicestarosta Pani Małgorzata Wiśniewska – Zabłocka, członkowie Zarządu Stowarzyszenia Rodzin Powstańców Wielkopolskich, nauczycielki j. polskiego Pani Agnieszka Kaczmarek, Pani Marlena Szymańska, które przygotowały ubiegłoroczne uroczystości rocznicowe oraz przedstawiciele lokalnej prasy. Miła i przyjazną atmosferę stworzyły również uczennice klasy 1a, które zadbały o wystrój sali oraz catering.

              Goście i gospodarze obiektu obejrzeli te miejsca w szkole, w których umieszczone zostały pozostałe pamiątki po powstańcach. Obejrzeli również prezentację multimedialną przygotowaną przez uczennicę klasy 2b Zofię Kuźniewską pt.”Znaczenie patriotycznych tradycji dla młodych ludzi”. Jej autorka opowiedziała o współczesnych formach patriotyzmu, kultywowaniu pamięci o przeszłości.

              Zwieńczeniem spotkania było wspólne zdjęcie oraz zapowiedź nieprzerwanie kultywowania pamięci o powstaniu wielkopolskim.

 • Warsztaty polsko-niemieckie

  Dnia 18 listopada 2019r. odbyły się warsztaty polsko-niemieckie dotyczące podstaw prawa cywilnego, zdolności prawnej i zdolności do czynności prawnych pokazywanych na praktycznych kazusach. Spotkanie prowadził pan Bartosz Jagura, prawnik Uniwersytetu Viadrina. Warsztaty były współorganizowane przez UAM, prowadzone w języku polskim i niemieckim oraz przekazywały mnóstwo ciekawych informacji o skomplikowanych sytuacjach dnia codziennego i ich prawnych rozwiązaniach.

 • Dbamy o średzkie schronisko !

  Od wielu lat nasza szkoła współpracuje  z Gminnym Schroniskiem dla Bezdomnych Zwierząt. Kilku uczniów czynnie zajmuje się wolontariatem wraz z nauczycielką panią Marleną Szymańską. Corocznie organizowana jest akcja zbierania karmy i akcesoriów dla „bezdomniaków". W tym roku jej inicjatorem było nowo powstałe Stowarzyszenie Cztery Łapki, skupiające wolontariuszy gminnego schroniska.

  Październik był miesiącem, w którym uczniowie i pracownicy podarowali psom i kotom mokrą i suchą karmę, smakołyki, koce, ręczniki. Cała społeczność szkoły zaangażowała się w pomoc dla mieszkańców schroniska, ale największą liczbę puszek przyniosła klasa 2b, natomiast klasa 1e zebrała aż 72 zł na zakup darów. To kolejny przykład na to, iż los zwierząt nie jest obojętny licealistom.

 • Spotkanie z policją

  Dnia 15 listopada 2019r. klasy pierwsze spotkały się z st.sierż. Natalią Nowak z średzkiej Komendy Powiatowej Policji. Prelekcja miała charakter prewencyjny i miała uświadomić uczniom liczne zagrożenia, na które są narażeni z racji swojego wieku - wagarowanie, niszczenie przestrzeni publicznej czy stosowanie używek. Pani policjantka zwróciła uwagę na to, że każda niemiła odzywka wobec kolegi czy nauczyciela, który jest funkcjonariuszem publicznym, może być potraktowana poważnie i uznana przez sąd za wykroczenie. Spotkanie wzbudziło duże zainteresowanie wśród młodzieży.

 • Udział Wiktorii Gałążewskiej w Międzyszkolnym Przeglądzie Twórczości Jacka Kaczmarskiego

  W środę 13 listopada 2019r. nasza uczennica, Wiktoria Gałążewska, brała udział w Międzyszkolnym Przeglądzie Twórczości Jacka Kaczmarskiego. Zaprezentowała piosenkę "Mury", której wykonanie zostało już docenione w Przeglądzie Piosenki Patriotycznej. Honorowy patronat nad przeglądem objął Prezydent Miasta Poznania, Jacek Jaśkowiak, prywatnie były przyjaciel Jacka Kaczmarskiego.

 • Święto Niepodległości

  Od 11 listopada 1937 r. Polska obchodzi rocznicę odzyskania niepodległości. Początkowo dzień ten celebrowany przez wojskowych, później stał się świętem całego narodu i państwa polskiego. Jest również tradycją w Liceum Ogólnokształcącym im. Powstańców Wielkopolskich w Środzie Wielkopolskiej.

  Uczniowie i nauczyciele oddali hołd wszystkim tym, którzy walczyli o niepodległą Polskę, dołożyli wszelkich starań, by po 123 latach ponownie stała się krajem wolnym.

 • Liceum biało-czerwone

  Licealiści uczcili Święto Niepodległości uroczystym apelem zakończonym wspólnym odśpiewaniem Mazurka Dąbrowskiego. Oflagowany budynek, młodzież ubrana w barwy narodowe pokazują jak ważne są symbole narodowe dla  współczesnego młodego człowieka.  W Liceum Ogólnokształcącym im. Powstańców Wielkopolskich był nie tylko apelu. Nauczyciele historii zorganizowali szkolny konkurs wiedzy historycznej związanej z odzyskaniem niepodległości i powstaniem II Rzeczpospolitej. Trzyosobowe  drużyny z każdej klasy podjęły rywalizację w Kahoot, quiz wiedzy przy wykorzystaniu smartfonów wymaga nie tylko wiadomości, ale również refleksu. Zwyciężyła drużyna klasy 1 H w składzie: Mateusz Dziadek, Jan Vićik oraz Michał Bączkiewicz. Pozostałe miejsca na podium przypadły drużynom z klas: 1B i 1 F.

 • Wykłady na UE w Poznaniu

  Klasy biologiczne pogłębiają swoją wiedzę biologiczną i chemiczną uczestnicząc w licznych wykładach i laboratoriach w Instytucie Nauk o Jakości Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Tym razem w spotkaniu uczestniczyły klasy drugie (grupa z rozszerzoną biologią).  W pierwszej części spotkania prowadzonym przez dr hab. Renatę Dobrucką, dowiedzieliśmy się o wpływie opakowań na produkty, o szkodliwości produktów sprowadzanych z Chin (m.in. z Aliexpress), o wysokim zawartości ftalanów w chińskich zabawkach i odzieży. W drugiej części spotkaliśmy się z dr hab.inż. Magdaleną Kaźmierczak i zajmowaliśmy się trudnym do zdefiniowania zagadnieniem jakości. 

strona:

Aktualności

Kontakt

 • Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Wielkopolskich
  ul. Ks. Kegla 1a
  63-000 Środa Wlkp.
 • 61 285-24-34

Galeria zdjęć