• Rajd integracyjny

  W poniedziałkowy ranek 25 września klasy pierwsze wyruszyły na rajd integracyjny do Solca. Każda klasa pokonała inną trasę. Klasa 1a szła z Chociczy przechodząc przez most kratownicowy na Warcie, klasa 1b szła z Krzykos mijając leśniczówkę na Małoszkach, a klasa 1c szła z Sulęcinka zdobywając po drodze najwyższe wzniesienie w gminie Krzykosy - Górę Konwaliową. W Solcu na kortach Wiejskiego Towarzystwa Tenisowego na wszystkich czekały kiełbaski z grilla. Chętni mogli oczywiście pograć w tenisa.

  Galeria: http://losroda.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=3

 • Na Uniwersytecie Ekonomicznym

  Dnia 27 września 2017 roku klasa 2a wraz z klasami pierwszymi udała się na Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu. Zbiórka odbyła się o godzinie 9:00, aby już po godzinie 10:00 znaleźć się na uczelni. Na miejscu klasa 2 została podzielona na 3 grupy: pierwsza udała się do laboratorium, w celu sporządzenia kremu na bazie euceryny, zadaniem drugiej grupy było obliczanie stężenia procentowego, trzecia natomiast badała technikę analizy ilościowej  miareczkowanie. Uczniowie klas pierwszych mieli okazję uczestniczyć w wykładach, w celu poszerzenia swojej wiedzy. Następnie udali się zwiedzać laboratoria m. in. chemiczne, fizyczne i mikrobiologiczne.

 • Nasz ogólniak wśród najlepszych w Wielkopolsce

  27 września 2017 roku, w środę nasze liceum zostało wyróżnione w konkursie o tytuł Wielkopolska Szkoła Roku. Uroczysta gala, nazwana „oscarami oświaty” odbyła się w Teatrze Wielkim w Poznaniu. Dyrektor Anna Podbielska z rąk członka Zarządu Województwa Wielkopolskiego pani Marzeny Wodzińskiej odebrała dyplom, pamiątkową  statuetkę  oraz nagrodę finansową w wysokości 3000 zł. Jak przystało na galę, towarzyszyły jej występy znakomitych gości, a całość dopełnił koncert Michała Szpaka. Konkurs skierowany był do wielkopolskich szkół kształtujących wśród uczniów poczucie własnej tożsamości i postaw patriotycznych z jednoczesnym modelowaniem wzorca nowoczesnego Wielkopolanina.

 • Pieski piknik

  Pieski piknik rozpoczął się w niedzielę 10 września kilka minut po 9:00 gimnastyką dla wszystkich uczestników: dzieci, dorosłych i ich ukochanych psiaków. Mimo kiepskiej pogody, stawiali się wszyscy wcześniej zapisani. Po rozruchu wszyscy ruszyli w drogę dookoła jeziora. Mniej ważne było to, kto przybiegnie pierwszy, a raczej to, że towarzyszyły biegowi radość, wspólne bycie z sobą wszystkim miłośników zwierząt. Były „bezdomniaki” ze schroniska (dzięki piknikowi mała Emi znalazła nowy dom) i psy mające swoje domy - duże, średnie i małe, rasowe i wielorasowe.  Zwycięzcy wracali w strugach deszczu, ale nikomu to nie przeszkadzało, szczególnie pieskom.

  Po biegu rozpoczęło się piknikowanie. Malowano dzieciom buzie, pokazywano jak pomóc rannemu psu, częstowano ręcznie robioną czekoladą.  Dla piesków były smakołyki. I oczywiście była loteria. Każdy, kto wrzucił do puszki pieniążek, otrzymywał numerek i na stanowisku TOZ-u mógł wybrać spośród wielu ciekawych prezentów coś dla siebie. Były m.in. biżuteria, słuchawki, książki, słodycze. Dzięki piknikowi średzki TOZ zebrał dla naszych bezdomnych zwierzaków ze schroniska prawie 1300,00 zł.  Nasze LO i niektórzy nauczyciele przekazali na loterie wiele fantów. Byli też uczniowie, którzy wzięli udział w biegu.

 • Sprzątanie świata

  Dnia 15 września 2017 uczniowie klasy drugiej medyczno-przyrodniczej wzięli udział w ogólnoświatowej akcji "Sprzątanie świata". Przyrodnicy po czwartej godzinie lekcyjnej spotkali się przed liceum i uzbrojeni w worki i rękawiczki foliowe udali się na sprzątanie. Pod przewodnictwem wychowawczyni, pani Magdaleny Maćkowiak wysprzątali przez dwie godziny lekcyjne park przy kościele NSJ, okolice szkoły oraz park przy Gimnazjum nr 1. Zapełnili odpadami pięć worków.

 • Komunikat dla absolwentów

  Absolwentów planujących poprawiać wyniki matury w sesji wiosennej 2018 prosimy o wypełnienie deklaracji maturalnej na stronie: https://deklaracja.edu.pl/3025040310U (prosimy zwrócić uwagę na wpisywany rok ukończenia szkoły). Wygenerowaną deklarację należy wydrukować dwustronnie (na jednej kartce), podpisać we wskazanych miejscach i przynieść do sekretariatu szkoły w nieprzekraczalnym terminie do 7 lutego 2018 r.

 • Nowy rok szkolny

  Wyczekiwane przez wszystkich wakacje minęły błyskawicznie i tak jak szkoły w całej Polsce 4 września rozpoczęliśmy nowy rok szkolny. Na naszej stronie w związku z tym dniem pojawiły sie kalendaria związane z organizacją roku szkolnego (dział Informator szkolny) oraz harmonogram matur (dział Matura).

  Szanownych Rodziców zapraszamy na spotkania:
  Rodziców uczniów klas 1 - 6 września
  Rodziców uczniów klas 3 - 13 września
  Rodziców uczniów klas 2 - 20 września
  rozpoczęcie spotkań o godzinie 17.00 

 • Uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego

  W poniedziałek 4 września 2017 r. rozpoczęliśmy nowy rok szkolny. Na uroczystości spotkali się uczniowie liceum oraz szkoły podstawowej i klas gimnazjalnych „Keglika”. Wśród gości znaleźli się: prof. dr hab. inż. Ryszard Zieliński – dziekan Wydziału Towaroznawstwa, członek Senatu UEP, dyr. Emilia Ostrowska – prezes Stowarzyszenia Absolwentów i Sympatyków Liceum Ogólnokształcącego im. Powstańców Wielkopolskich w Środzie Wlkp., pan Jarosław Tomaszewski wraz z Piotrem Tomaszewskim – najlepszym maturzystą roku szkolnego 2016/2017.

  Piotr Tomaszewski odebrał z rąk pani prezes Emilii Ostrowskiej „Nagrodę Jubileuszową” za najwyższy wynik maturalny, którą funduje stowarzyszenie. W maju 2017 roku zdawał on dziewięć egzaminów i uzyskał wynik 92,2 %. Warto też dodać, że ukończył liceum ze średnią ocen 5,28. Serdecznie gratulujemy Piotrowi i życzymy samych sukcesów w przyszłości. Inna nagrodą, którą wręczono podczas uroczystości, była Nagroda Firmy Decora S. A. dla uczniów klasy biznesowo – menedżerskiej – Patrycji Boćkowskiej i Adama Gącika . W minionym roku szkolnym pełnili oni funkcje zarządzające w Spółdzielni Uczniowskiej „Impuls”, byli zaangażowani w proces zamawiania towaru, prowadzenia i ewidencjonowania sprzedaży, aktywną promocję oraz działania marketingowe. Nagrodę wręczył pan Krzysztof Pyrzyk, opiekun spóldzieln. Gratulujemy!
  Wszystkim Uczniom, Nauczycielom i Pracownikom szkoły życzymy w nowym roku szkolnym 2017/2018 powodzenia i samych sukcesów!

 • Matura 2017

  30 czerwca na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej zostały umieszczone informacje podsumowujące wyniki matury 2017 w całym kraju. Natomiast podsumowanie wyników dla okręgu oraz poszczególnych województw podała na swojej stronie Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Poznaniu. Warto sprawdzić swoje wyniki staninowe w kraju, okręgu oraz województwie wielkopolskim. W dziale Matura umieściliśmy staniny uzyskane przez naszą szkołę z poszczególnych przedmiotów.

 • W Bournemouth

  W terminie od 18 czerwca do 2 lipca 2017 r. grupa dziewięciu nauczycieli z naszej szkoły przebywała na kursie językowym w Wielkiej Brytanii. Szkolenie odbywało się w Bournemouth, mieście położonym nad kanałem La Manche. Codzienne zajęcia w międzynarodowej szkole Europa School of English miały charakter bardzo praktyczny i opierały się na aktywnym uczestnictwie wszystkich studentów. Kontakt z ludźmi z całego świata pozwalał intensywnie pracować nad wymową i wzbogaceniem słownictwa. Naukę języka można było kontynuować, poznając piękno wybrzeża i miejsc nieco bardziej oddalonych.

  Nauczyciele uczestniczyli w kilku wycieczkach do sąsiednich kurortów nad klifowym wybrzeżem Anglii oraz do Stonehenge, Oxford, Londyn. Wyjazd był realizowany w ramach projektu: „Wysoko wykwalifikowana kadra nauczycielska kluczem do sukcesu uczniów" Fundacji PO WER.

  Galeria: http://losroda.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=2

 • Wielkopolski Park Narodowy

  12 - 14 czerwca to czas wycieczki klasy 1c do Wielkopolskiego Parku Narodowego. Poznano rzeźbę, gleby, roslinność tego miejsca, historię powstania oraz zwyczaje mieszkanców np. sów i nietoperzy.
  Wielkopolski Park Narodowy jest odwiedzany przez ponad milion turystów rocznie. Przez Park biegnie pięć znakowanych szlaków turystyki pieszej o łącznej długości 85 km. Szlakami tymi wyznaczono 7 tras wycieczkowych pozwalających na poznawanie nie tylko wartości przyrodniczych ale także kulturowych tego terenu. W Parku udostępniono także ponad 100 km dróg dla rowerzystów oraz 30 km dla miłośników hippiki.

  Galeria: http://losroda.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=1

 • Erasmus+ we Włoszech

  Od 7 do 13 maja 2017 roku w Soverato w południowych Włoszech odbyło się spotkanie projektowe Erasmus+. Naszą szkołę reprezentowała Pani Milena Bianek oraz trzy uczennice Natalia Mikołajczak (1a), Barbara Leporowska (2c) i Dorota Bączkiewicz (2d). Udział wzięli również Słoweni, Słowacy, Turcy, nauczyciel z Niemiec i wolontariuszka z Rumunii. Tematem projektu były media społecznościowe oraz ochrona środowiska, szczególnie ochrona mórz i życia pod wodą. Uczestnicy brali udział w licznych lekcjach i dyskusjach, nagrali video przeciwko zaśmiecaniu morza, odwiedzili pobliskie Badolato oraz przede wszystkim mieli okazję rozwinąć się językowo.

 • Adopcja wirtualna

  Dnia 10 czerwca 2017 odbyły się Drzwi otwarte Gminnego Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Środzie Wielkopolskiej. Była to jedyna taka wyjątkowa okazja, by poznać podopiecznych Schroniska. Przedstawiciele klasy 1a z wychowawczynią Magdaleną Maćkowiak odwiedzili Schronisko, aby wybrać pieska do wirtualnej adopcji. Szczęściarzem okazał się Azor. Na tabliczce Jego klatki widnieje napis: "Trzynastoletni strarszy pan spragniony ludzkiego ciepła, chętnie się wtula i nadstawia do głaskania. Lubi wszystkich ludzi, ale nie dogaduje się ze wszystkimi psami". Zapraszamy wszystkich Wolontariuszy do spacerów z "naszym" pieskiem w wolnej chwili.

 • Spotkanie z kombatantem

  W środę 8 czerwca 2017 uczniowie klasy II c o profilu humanistyczno-europejskim mieli okazję spotkać się z żołnierzem Armii Krajowej kapitanem Jarosławem Wietlickim. Podczas nietypowej lekcji historii kombatant opowiedział o swoich wspomnieniach z czasów II wojny światowej, gdy był magazynierem broni i żołnierzem Polskiego Państwa Podziemnego, o przeżyciach swoich bliskich z czasów powstania warszawskiego oraz trudnych doświadczeniach żołnierza AK w okresie Polski Ludowej. Spotkanie dostarczyło nie tylko wiedzy, ale również wzruszeń i było wyjątkową okazją do rozmowy ze świadkiem ważnych wydarzeń z przeszłości naszego kraju.

 • Licealiada

  31 maja na stadionie "Olimpii" w Poznaniu odbył się finał wojewódzki XVIII Licealiady w lekkiej atletyce. Zawody były kontynuacją przerwanych z powodu złych warunków pogodowych zmagań lekkoatletów, którzy rywalizowali ze sobą już w październiku 2016. Przypomnę tylko, że jesienią brązowy medal "zdążyła" zdobyć w skoku wzwyż Zuzanna Kubiak. I był to jedyny medal dla naszej szkoły w tamtych zawodach. Liczyliśmy na więcej teraz. Niestety tuż przed wyjazdem okazało się, że termin finału stał  się przeszkodą nie do pokonania dla kilku naszych zawodników.

  Ostatecznie do Poznania pojechało tylko trzech naszych reprezentantów. Nie przeszkodziło to jednak wrócić do Środy z tarczą, gdyż najpierw Martyna Jankowska (1c) pobiegła fantastycznie na 400 m nie tylko zwyciężając w tym trudnym biegu (wiał bardzo silny wiatr), ale przy okazji poprawiając swój rekord życiowy o 2 sekundy. Drugi złoty medal dla naszego liceum zdobył Hubert Pieszke (3d), którego oszczep latał tego dnia najdalej nie dając  najmniejszych szans swoim rywalom. Wynik 56,02 m. Warto wspomnieć, że dla Huberta był to już trzeci medal Licealiady w trzecim konkursie rzutu oszczepem. Bardzo dobrze spisał się trzeci z naszych zawodników. Był nim Krzysztof Kaźmierczak (2d), który jako nielekkoatleta uzyskał bardzo wartościowy czas w biegu na 400m - 56,55 s.

 • Eksperyment łańcuchowy

  Uczniowie klasy 2d: Dorota Bączkiewicz, Wiktor Majchrzycki i Wiktor Nowak wzięli udział w finale ogólnopolskiego konkursu „Eksperyment łańcuchowy”, organizowanego przez Uniwersytet Jagielloński w Krakowie. Zadaniem uczestników było zbudowanie urządzenia, które transportuje metalową kulkę uruchamiającą kolejno urządzenia prezentujące zjawiska fizyczne. Poza znajomością praw fizyki, ocenie podlegała niezawodność działania i estetyka. Nasi licealiści za pracę Plac budowy zdobyli główną nagrodę w kategorii szkoła średnia i studenci. Wizytówką ich projektu był własnoręcznie wykonany żuraw wieżowy.

  Wykorzystali też m.in. elektromagnesy, dźwignie, kołyskę Newtona, krążek Newtona i zaprezentowali nieskończone odbicie światła. Opiekunem projektu była pani Ewa Sadyś, ale w pracę przy konstrukcji konkursowej bardzo mocno zaangażował się też rodzic, pan Paweł Nowak, który opiekował się uczniami podczas prezentacji w Krakowie – dziękujemy. W tegorocznej edycji konkursu zgłoszonych było 276 zespołów. W finale wszystkie konstrukcje połączono i jedna metalowa kulka uruchamiała projekty kolejnych uczestników, w ten sposób powstał tytułowy „Eksperyment łańcuchowy”. Uczestnicy konkursu wzięli udział w wykładach profesorów UJ oraz zwiedzili laboratoria uniwersytetu.

Aktualności

Kontakt

 • Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Wielkopolskich
  ul. Ks. Kegla 1a
  63-000 Środa Wlkp.
 • (061) 285-24-34

Galeria zdjęć