Liceum Ogólnokształcące

im. Powstańców Wielkopolskich w Środzie Wielkopolskiej

 
  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona główna Odyseja Umysłu

Odyseja Umysłu

"Nie ma czegoś takiego jak zły pomysł - zawsze natomiast istnieje pomysł lepszy"
Samuel Micklus

Jest to program edukacyjny z zakresu edukacji twórczości. Twórcą Odysei Umysłu jest Amerykanin dr Samuel Micklus. Wyszedł on z założenia, że zdolność twórczego myślenia jest umiejętnością, której można się nauczyć. Dodatkowym założeniem twórcy programu był fakt, że grupa stanowi szczególnie cenny warunek rozwoju kreatywnego myślenia. Odyseja Umysłu powstała w USA w 1978 roku i od tego czasu objęła swoim programem kilkanaście krajów świata. Polska jest objęta tym programem od 1990 roku. Odyseja Umysłu bazuje na stosowaniu metod twórczego rozwiązywania problemów. Daje jednocześnie jej uczestnikom możliwość nauki przez zabawę. Pomaga nauczycielom rozbudzać w uczniach ciekawość poznawczą i zaangażowanie w pracę całego zespołu. Dzięki uczestnictwie w programie młodzież kształtuje w sobie wiele umiejętności niezbędnych w dorosłym życiu. Uczą się pracować w grupie, działać w warunkach ograniczonych zasobów, szanować zdanie innych, podejmować decyzje oraz myśleć krytycznie.

Zasady, którymi kieruje się program:

  • Kreatywność to umiejętność, której można się nauczyć!
  • Robię i rozumiem
  • Grupa to większa siła twórcza niż jednostka
  • Nauka poprzez zabawę
  • Praca w przyjaznym otoczeniu
  • Współzawodnictwo stymuluje kreatywność

 

  

 

 

Odyseja Umysłu 2011 

2-3 kwietnia 2011 - Finał ogólnopolski

Dziewczyny przygotowały kostium biedronki, składający się z kapsli po napojach gazowanych. Do wykonania tego stroju zużyte zostały 1702 kapsle (zbierane przez wiele, wiele osób), kilkanaście metrów miedzianego drutu i siatka ogrodzeniowa i trzy pary nożyczek, którymi dziewczyny pocięły wyprostowane wcześniej kapsle. Kilka miesięcy ciężkiej pracy przyniosło dobre efekty. Drużyna zanim wyjechała do Gdańska zdążyła udoskonalić kostium, a także swoje konkursowe przedstawienie. Scenariusz oparto na pomyśle, w którym tablica szkolna jest przedmiotem ulegającym przemianom. Tylko na początku nauczycielka otwiera ją i zapisuje temat: "Przedmioty codziennego użytku". Potem uczniowie mają metodą skojarzeń odpowiedzieć, czym są przedmioty codziennego użytku. Tablica zostaje ściągnięta ze ściany i zamienia się w pudełko w chowanego, a przewrócona staje się krzesłem. Niekreatywna nauczycielka daje dzieciom jedynki i odsyła do ławek… W tym miejscu musiał nastąpić nagły zwrot akcji (wymóg zadania). Kiedy wychowawczyni wychodzi z klasy, uczniowie zerówki hałasują, tańczą i śpiewają jej piosenki. Wkrótce pani wraca, ale jest już przewodnikiem muzealnym i przedstawia wszystkim dzieci (uczniów zerówki) jako eksponaty muzealne klasy zerowej... Pomysł na przedstawienie i kostiumy jak zawsze zostały dopracowane przez same Odyseuszki. Jednak konkurs jest oceniany "na żywo", a każda drużyna ma tylko 8 minut na zaprezentowanie kilkumiesięcznych starań. Bez względu na wypadki losowe nie można tego czasu wydłużyć ani zacząć naliczać od nowa. Nam trochę tego szczęścia zabrakło. W czasie przedstawienia nie zadziałały głośniki, które odgrywały ważną rolę w nagłośnieniu pewnych dźwięków. To sprawiło, że marzenia o miejscu medalowym prysły!

 

5 marca 2011 - Zawody regionalne

Regionalne eliminacje Odysei Umysłu 2011 w Poznaniu przyniosły wiele emocji. Naszą szkołę reprezentowały Odyseuszki: Magdalena Bartkowiak, Agata Bugaj, Sandra Gołębiewska, Anastazja Łażewska, Jagoda Pawłowska, Monika Plenzler; trenerem była Marta Pajchrowska. Dziewczyny od jesieni przygotowywały się do konkursu. Ich praca została doceniona nagrodą za wyjątkową kreatywność.
Jak co roku pokazaliśmy dobry poziom. Drużyna przygotowała zadanie teatralne. W scenariuszu swojego występu musiała uwzględnić: "coś", co zmieni wygląd trzykrotnie i powróci do pierwotnej formy, piosenkę, taniec, a także zaskakujące zakończenie. W przedstawieniu musiała pojawić się także postać bardzo poważna i postać bardzo niepoważna. Na prezentację całości Odyseuszki miały jak zawsze 8 minut. Z zadaniem tym poradziły sobie bardzo dobrze, ale w punktacji końcowej zajęły dopiero drugie miejsce. Z tego powodu tym większa była ich radość, kiedy dowiedziały się, że jako jedyna drużyna, spośród 48 występujących podczas sobotniego konkursu, otrzymały nagrodę Ranatra Fusca przyznawaną za wybitną kreatywność. Okazało się, że wielotygodniowy trud włożony w stworzenie kostiumu z metalowych kapsli po napojach gazowanych, zapewnił drużynie awans do finału ogólnopolskiego.

 

Odyseja Umysłu 2010 

27-28 marca 2010 - Finał ogólnopolski

Zadaniem drużyny było stworzenie oryginalnego i zabawnego przedstawienia na temat jedzenia. Wszyscy aktorzy musieli być przedstawieni jako pożywienie, a wśród nich musiał znaleźć się bohater oskarżany o bycie szkodliwym dla człowieka (w tej roli Ogórzyca Agata Bugaj). Postać ta musiała bronić się przed zarzutami oskarżyciela (Jagoda Pawłowska), a wszystko miało przybrać konwencję wymyślonego procesu sądowego. Drużyna musiała opracować także kostium, który był oceniany za pomysłowość i keczup "Padliszki" (Anastazja Łażewska) stworzony został z połączonych płyt pleksi, między które wlano zabarwioną na czerwono żelatynę, aby przy każdym ruchu imitowała przelewanie się keczupu w butelce. Całe przedstawienie obejmowało historię miłosną Ogórzycy i Pomidora (Sandra Gołębiewska), którzy uciekają z domu, aby pobrać się w Las Vegetables. Ślub udzielany przez Marchewkę (Mateusz Ślebioda) został przerwany przez zazdrosny Chrzan, oskarżający Ogórzycę o zabijanie witaminy C w pomidorze… O techniczną stronę przedstawienia zadbał krzew winny (Magdalena Bartkowiak), który wraz z ławą przysięgłych ogłosił werdykt: Ogórzyca jest winna, kisić się z chrzanem powinna!
Przedstawienie bardzo podobało się sędziom, co pokazuje wysoka lokata – 3 miejsce. Drużynę do występu przygotowała trenerka Pani Marta Pajchrowska.

 

13 marca 2010 - Zawody regionalne

 

Odyseja Umysłu 2008

28-30 marca 2008 - Finał ogólnopolski

 

8 marca 2008 - Zawody regionalne

Zaprojektuj oryginalny pojazd sportowy albo wymyśl własną teorię, według której przed milionami lat wyginęły dinozaury. Przed takimi zadaniami stanęli uczestnicy regionalnych eliminacji międzynarodowego konkursu Odyseja Umysłu, które odbyły się 8 marca w Poznaniu. Wśród 54 drużyn Odyseuszy znalazły się również dwie drużyny z naszej szkoły prowadzone przez panią Martę Pajchrowską oraz panią Magdalenę Maćkowiak. Oba zespoły ze wspaniałym rezultatem zakwalifikowały się do finału ogólnopolskiego.