• 13 stycznia 2018 w budynku Collegium Historicum Uniwersytetu im Adama Mickiewicza w Poznaniu odbył się etap okręgowy Olimpiady Historycznej. Naszą szkołę reprezentowało 6 uczniów: Anna Sibilska, Maciej Pluto 1a, Dominik Kaczkowski, Jakub Kubiak 1b, Zuzanna Stanicka 2c, Adam Łuczak 3c.  Uczestnicy pisali pracę pisemną na jeden z sześciu zaproponowanych przez organizatorów tematów. Wśród naszych uczniów największą popularnością cieszył się temat „Napoleońskie imperium i jego znaczenie dla politycznych  i społecznych przemian w Europie”, który wybrała piątka z nich, jedna osoba zdecydowała się zmierzyć z tematem „Polityczne, społeczne i gospodarcze skutki zmiany granic Polski po II wojnie światowej”. Trzymamy kciuki, wyniki wkrótce.

 • 21 grudnia 2017 roku  w szkole obchodzona była 99. rocznica wybuchu powstania wielkopolskiego. Jak co roku w uroczystości wzięli udział znamienici goście, jak co roku uroczystość została rozpoczęta wykładem dr. Marka Rezlera, a następnie zobaczyliśmy część artystyczną przygotowana przez nauczycieli i uczniów liceum. Nie zabrakło w niej wspomnień o tych, którzy podjęli walkę z pruskim zaborcą, jak również odniesień do wspólczesności jako dziedzictwa tamtych wydarzeń. Uczczono pamięć uczestników powstania, ale pamiętano też o krzewicielach jego pamięci: mlodzieży, nauczycielach i przede wszystkim dyrektor Annie Podbielskiej, która otrzymała z rąk Prezesa Zarządu Głównego Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego w Poznaniu Pana Tadeusza Musiała honorową odznakę "Wierni Tradycji".

 • Dnia 30 listopada w Sali Sesyjnej Wielkopolskiego Urzędu Wielkopolskiego w Poznaniu odbyło się wręczenie Stypendiów Prezesa Rady Ministrów uczniom szkół z województwa wielkopolskiego. Z naszej szkoły stypendium to zostało przyznane Dorocie Bączkiewicz z klasy 3d. Stypendia wręczała pani Elżbieta Leszczyńska - Wielkopolski Kurator Oświaty. Stypendium Prezesa Rady Ministrów przyznaje się uczniowi, który otrzymał promocję z wyróżnieniem, uzyskując przy tym najwyższą w danej szkole średnią ocen lub wykazuje szczególne uzdolnienia w co najmniej jednej dziedzinie wiedzy, uzyskując w niej najwyższe wyniki, a w pozostałych dziedzinach wiedzy wyniki co najmniej dobre. Stypendium przyznaje się jednemu uczniowi danej szkoły na okres od września do czerwca w danym roku szkolnym.

 • Dnia 13 listopada uczniowie z klas 1a i 1b oraz 2a mieli okazję uczestniczyć w warsztatach na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Przyrodnicy z klas pierwszych obliczali zadania dotyczące stężenia procentowego oraz poznali nowy sposób obliczenia zawartości danej substancji przy użyciu analizy miareczkowej wykonując doświadczenia w laboratorium chemicznym. Uczniowie klasy drugiej obliczali zadania związane ze stężeniem molowym. Kolejnym zadaniem było przygotowanie maści cynkowo-salicylowej (pasta Lassara). Młodzi chemicy badali również wytrzymałość materiałów. Przyswojone informacje z pewnością pomogą im podczas lekcji chemii.

 • W dniach od 6 do 17 listopada w Liceum Ogólnokształcącym im. Powstańców Wielkopolskich w Środzie Wielkopolskiej odbywała się zbiórka karmy oraz akcesoriów dla psów ze Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Środzie Wielkopolskiej. W dniu 20 listopada przedstawiciele naszej szkoły, P. Magdalena Maćkowiak i uczniowie klasy 2a medyczno-przyrodniczej, przekazali Schronisku: 73,21 kg mokrej karmy, 41,5 kg suchej karmy, 1 paczkę smakołyków dentastix, 5 misek, 33 koce, 1 poduszkę oraz 1 legowisko. Łacznie zebrano 65 puszek mokrej karmy. Dzięki naszej pomocy zwierzętom łatwiej będzie przetrwać zimę, a pracownikom Schroniska opiekować się nimi. Warto pomagać naszym czworonożnym przyjaciołom!

 • 7 listopada odbyło się spotkanie z panem Piotrem Oleszakiem z uczniami klasy 2c. Pan Piotr jest fotografem, który jeździ po całym świecie oraz absolwentem naszego liceum. Przedstawił nam swoją pracę od podszewki i pokazał kilka najsławniejszych zdjęć. Historię o swoim życiu przeplatał żartami, więc szybko zdobył nasze zainteresowanie. Chociaż spotkanie trwało zaledwie 45 minut, była to wspaniała przygoda, której długo nie zapomnimy

 • W dniu 8 listopada 2017 r. uczniowie z klasy 2a Liceum Ogólnokształcącego im. Powstańców Wielkopolskich w Środzie Wlkp. wzięli udział w spotkaniu z pracownikami Szpitala Serca Jezusowego w Środzie Wlkp. Spotkaliśmy się z elektroradiologiem P. Tomaszem Wernerem. Pokazał i omówił on dla nas zasady funkcjonowania tomografii komputerowej i zdjęć rentgenowskich, czyli jednych z podstawowych badań lekarskich. Tomografia komputerowa (TK) pozwala na uzyskanie przekroju badanego obiektu. Do utworzenia obrazów wykorzystuje ona projekcje obiektu wykonane z różnych kierunków. Badanie takie jest bezbolesne i nieinwazyjne, a pozwala na szybką i szczegółową ocenę np. obrażeń wewnętrznych badanej osoby.

 • W dniu 12 listopada uczniowie naszej szkoły brali udział w Wielkopolskim Turnieju Debat Oksfordzkich zorganizowanym przez Fundację Edukacyjną G5 i Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM w Poznaniu. Szkołę reprezentowali: Maria Torzyńska 3d, Natalia Sot 2a, Jedrzej Tatarek 2a, Zofia Jańczak 1c, Farid Chergui 1c. Naszej drużynie przyszło się zmierzyć w trudnej sztuce debatowania z drużynami z całej Wielkopolski. Debatowaliśmy na tematy następujących tez: „Wydatki na kulturę i naukę w Polsce powinny zostać ustalone na poziomie 2% PKB.”, „Stany Zjednoczone Ameryki powinny podjąć stanowcze działania w celu zjednoczenia Korei.” oraz „Turcja powinna zostać usunięta ze struktur NATO.”

 • 9 listopada   w sali sportowej liceum odbył się finałowy mecz o mistrzostwo  powiatu w piłce ręcznej chłopców, w którym  spotkały się drużyny liceum i CKZiU. Niesopdzianki nie było. Drużyna gości miała więcej atutów, które zdecydowały o końcowym sukcesie. Pomimo bardzo ambitnej gry i świetnie dysponowanego w dzisiejszym meczu Marcina Kozłowskiego, licealiści przegrali 17:27 (7:9). Zespół "Hipolita" będzie reprezentował powiat w finale rejonu.

  Zespół liceum grał w składzie: Mikołaj Solarski, Maciej Nowicki, Kamil Wojciechowski, Krzysztof Kaźmierczak, Marcin Kozłowski, Kajetan Pietrzyński, Adam Łuczak, Szymon Szkudlarek, Maks Dominas, Wiktor Nowak, Stanisław Kiel, Krzysztof Kubiak, Jan Kaczmarek.                                  

 • Pod koniec minionego roku szkolnego nasze liceum pozyskało 11 520 zł na zakup książek do biblioteki szkolnej w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Po zebraniu – od uczniów, rodziców i nauczycieli -  propozycji tytułów, które mogłyby się znaleźć na półkach naszej biblioteki, dokonano już zakupu ponad 400 nowości. Ogromna większość to pozycje wydane w 2017 lub 2016 roku. Są wśród nich powieści, zbiory opowiadań, biografie, wywiady, książki popularnonaukowe. Każdy może znaleźć coś ciekawego dla siebie, zapraszamy więc do skorzystania z zasobów i umilenia sobie długich jesiennych wieczorów przyjemną lekturą.

 • 6 listopada grupa uczniów z klas 3c, 1b i 1a w ramach współpracy z Uniwersytetem im. A. Mickiewicza w Poznaniu wzięła udział w zajęciach przygotowanych przez pracowników Instytutu Filologii Słowiańskiej. Najpierw  młodzież wysłuchała wykładu na temat relacji polsko-tureckich. Następnie dr Wojciech Jóźwiak przybliżył uczniom historię kina bułgarskiego i pokazał rekonstrukcję bułgarskiej komedii pt. "Bułgar jest dżentelmenem". Później przyszła kolej na czarny kryminał "Zift" ("Śmieć"). Po projekcji filmu humaniści wysłuchali wykładu o polsko-czeskich stereotypach. Było i wesoło i ciekawie. Licealiści dowiedzieli się, jakich słów nie używać będąc za południową granicą, by się nie ośmieszyć lub uniknąć niezręcznych sytuacji. Poznali także  popularne wśród rodaków Szwejka dowcipy  i opinie na temat Polaków.

 • W środę 8 listopada w sali sportowej LO odbył się turniej w halowej piłce nożnej o mistrzostwo powiatu. Znakomicie spisała się reprezentacja gospodarzy, która obroniła tytuł sprzed roku zajmując pierwsze miejsce w zawodach. Drużyna liceum lepszą różnicą bramek przy tej samej liczbie zdobytych punktów wyprzedziła reprezentację "Hipolita". Tym samym licealiści reprezentować będą powiat średzki w finale rejonu, który 20 listopada odbędzie się w Jarocinie.

  Zespół liceum grał w składzie: Krzysztof Kaźmierczak, Szymon Puzicki, Wojciech Leporowski, Stanisław Kiel, Mateusz Janczar, Sebastian Lorek, Wojciech Łuczak, Jakub Maliński, Krzysztof Kubiak, Bartosz Widera.

 • W dniach 19-20 października klasy 3a i 3d z opiekunami: panią K. Światowy, panią M. Kaczmarek  i panią E. Sadyś, miały okazję zwiedzić stolicę. Po przyjeździe uczniowie zwiedzili m. in. Starówkę, Zamek Królewski oraz Łazienki. Zobaczyli też zmianę warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Zwieńczenie dnia pełnego wrażeń stanowiła wizyta w Centrum Nauki Kopernik. Nazajutrz odwiedzili Powązki i Muzeum Historii Żydów Polskich - Polin, a przed wyjazdem wzięli udział w warsztatach zorganizowanych przez pracowników Giełdy Papierów Wartościowych. Grupa wróciła zmęczona, ale zadowolona i bogatsza w wiedzę.

 • W poniedziałek 6 listopada w Liceum Ogólnokształcącym im. Powstańców Wielkopolskich w Środzie gościła pani mecenas Magdalena Robaszyńska, która przeprowadziła zajęcia dla klasy 2c. Spotkanie dotyczyło roli konstytucji w polskim systemie prawnym oraz znaczenia praw i wolności człowieka gwarantowanych zapisami ustawy zasadniczej. Uczniowie omawiali kazusy, dyskutowali na temat praw stron w procesie sadowym oraz zadawali pytania, na które pani mecenas odpowiadała. Spotkanie było częścią Tygodnia Konstytucyjnego organizowanego przez Stowarzyszenie im. Prof. Zbigniewa Hołdy, podczas którego prawnicy spotykają się z uczniami szkół uświadamiając im znaczenie regulacji konstytucyjnych w codziennym życiu. Dla uczniów średzkiego ogólniaka jest to kolejny element edukacji prawniczej obok zajęć przedmiotu uzupełniającego "elementy prawa", współpracy ze Stowarzyszeniem Sędziów Polskich "Iustitia" oraz corocznego udziału w rozprawie sądowej w charakterze publiczności.

 • W piątek 3 listopada w sali sportowej Zespołu Szkół Rolniczych w Środzie odbyły się Drużynowe Mistrzostwa Powiatu w tenisie stołowym dziewcząt i chłopców. Podobnie jak przed rokiem bardzo dobrze spisała się reprezentacja naszych dziewcząt, która mimo osłabienia brakiem Weroniki Krzysztofiak, zdecydowanie wygrała obydwa mecze. 4:1 z CKZiU oraz 4:0 z ZSR. Reprezentacja chłopców po dwóch porażkach ( 3:4 z CKZiU oraz 0:4 z ZSR) zajęła trzecie miejsce w zawodach.

  Dziewczęta „Ogólniaka” awansowały do finału rejonu, który pod koniec listopada odbędzie się w Jarocinie. Gratulujemy!

Aktualności

Kontakt

 • Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Wielkopolskich
  ul. Ks. Kegla 1a
  63-000 Środa Wlkp.
 • (061) 285-24-34

Galeria zdjęć